Отдаване и наемане на имоти под наем - какво се случва реално? Тема 11

  • 45 229
  • 779
  •   1
Отговори
# 300
  • Мнения: 4 574
В София и повечето големи градове вече се направиха доста сгради специално за офиси. Последната година-две се отвориха много нови офис площи и затова е трудно да се отдаде за офиси имот в жилищна сграда. Предимството като цяло е центъра,там е по-трудно и скъпо намиране на хубав офис,но пък доста фирми не искат по ред причини и наемат някъде около по-крайни квартали. До нас съседни офиси стоят все още незаети-идеален център на София, поддръжка, интернет и т.н. в сграда,направена цялата за офиси. Но ако аз търся-бих предпочела центъра,дори в апартамент,отколкото някоя измислена сграда към Околовръстното.

# 301
  • Варна
  • Мнения: 5 206

Иначе надявам се до края на седмицата да пускам обява, ще го пробвам на 500-600. Пък да видим. Все пак е на центъра на Варна и с четири стаи.

Ако е толкова хубав апартаментът, колкото го описваш, 4 стаи в центъра на тази цена според мен е безразсъдство. В момента двустайните луксозни вървят по толкова. А нормален двустаен (със съвременни мебели, не всичко ново) върви по 400 - 450 лв както по центъра, така и в широк център, та чак и в някои квартали цената не пада.

# 302
  • Варна
  • Мнения: 2 942

Иначе надявам се до края на седмицата да пускам обява, ще го пробвам на 500-600. Пък да видим. Все пак е на центъра на Варна и с четири стаи.

Ако е толкова хубав апартаментът, колкото го описваш, 4 стаи в центъра на тази цена според мен е безразсъдство. В момента двустайните луксозни вървят по толкова. А нормален двустаен (със съвременни мебели, не всичко ново) върви по 400 - 450 лв както по центъра, така и в широк център, та чак и в някои квартали цената не пада.
Е, не съм писала, че е лукс. Има много нови неща, има ползвани, има някои бабешки. Не сме махали ламперията в коридора, например.
Има нещо друго, то хубаво да искаш ама кой да ти ги даде?

# 303
  • Варна
  • Мнения: 5 206
Студенти например. Те търсят в центъра и повечето не ги вълнува, че няма място за паркиране. В 4 стаи ако едната е хол, другата - кухня, 2 спални с по 2 легла - 4 младежа могат да се съберат и да си делят един висок наем. Кои неща са бабешките? Ако е някой друг шкаф или маса, която можеш да скриеш с красива покривка, не е проблем. Най-важни според мен са дограмата, банята, легла с нормални матраци, съвременни уреди, които са по-икономични. И общото състояние на имота.
Сега ако кухнята е с балатум и вместо плот има лята мивка с плочки и отдолу - перденце вместо вратичка на шкаф, никой няма да ти ги даде тези пари, да. Grinning

# 304
  • Мнения: 25 749

Има нещо друго, то хубаво да искаш ама кой да ти ги даде?
Според мен реален наем е 600лв.
Аз бих организирала няколко огледа в един ден. Не бих го дала на първите желаещи ако има навити на момента, поне да си селектирам наемателите...Под 500 не бих го дала. Жилището е голямо, сега ще дойде зима, сметките са големи, ако не могат да си позволят висок наем, те и с други плащания ще имат затруднения.

# 305
  • Варна
  • Мнения: 2 942
Лята мивка има ама без пердвнце, в комплект с нови кухненски шкафове, това единствената забележка. Нова баня, нова дограма, нова секция, маса и столове, и още има нови. Двата дивана са ползвани само.
Нямам намерение да пълня къщата с половин взод момчетии. Ще видим как ще се развият нещата, си проличи.
Откакто живея в идеален Център не бих се върнала в някой квартал. Все ми е тежало прибиране нощем, когато бях студент.

# 306
  • Варна
  • Мнения: 5 206
Аз пък от както съм в къща във вилна зона, не бих се върнала в блок, камо ли на центъра. Grinning Хора всякакви. И моят съвет е да пробвате с по-висок наем. Голям ви е апартаментът, логично е да го наеме голяма компания. Сам човек или двойка нямат полза от четири стаи и биха си наели нещо по-малко.
Недейте предварително да се настройвате негативно че непременно ще попаднете на взор момчетии, които ще ви съсипят апартамента. С такава нагласа не си помагате. Има достатъчно съвестни наематели. Нито е до пол, нито до възраст.
Другият ми съвет е да отделите достатъчно време за хубави снимки на имота. Гледайте да са с добро качество, всичко да е подредено и чисто, тук там поставете дребни аксесоари или нещо за цвят. Създайте някакво настроение, нещо, което да накара хората да си представят колко ще им е готино да живеят там, дори имотът да не е точно това, което търсят, и да ви се обадят.

# 307
  • Мнения: 9 124
Здравейте момичета,
дълго се чудих дали да пиша, че преди имах проблем с един дето се правеше на ударен за сметките и наема. Все в последния момент, все с напомняне, забавени сметки за консумативи, изтърпях го година да ми пили нервите и казва колко съм смотана и неразбрана. Бях го дала с фирма и те ме посъветваха още на 2-3 месец да се изгони. Щели да съдействат, но изчаках, с тяхно съдействие се изнесе без проблеми и сметки оставени, както и щети.
После го дадох на друг , стоя година и половина без забележки съм, само момче, не чистеше но и не увреди нищо, нито нещо неплатено остави, отиде в чужбина. Реших да постегна жилището, мъничко е много-боксониера , но с всичко необходимо. Изхвърлих всичко, купихме мебели Виденов, но нови и добре се получи, направихме козметичен ремонт -стени и тавани, почистихме, пуснахме го на пазара.
Обяви пускам в OLX и Позвънете. Дойде едно момиче и се зарадвах, все на мъже последно го давах. Стоя 3 месеца, реши че нещо не и изнася (имаше познати в блока на майка и състудентки се оказа и още си държат връзка) Почна да има претенции имало някаква буболечка искала врата комарник към терасата (ама то не става че там е печката и ще пречи) Изхвърли ми някои неща, че не и харесвали и то отдушника, на прахосмукачката постоянната торбичка, изкуствено стенно цвете (ново и за мен красиво) Дали сме и мазе -чисто и празно само с скрин празен и стелаж за буркани , като се разбрахме ако нещо има от нещата дето не и трябват да ги свали там.имахме завивки, чершафи, кърпи, книги и за секцията дреболии сувенири, чаши, чинии -такива неща. Не сваля нищо, направо е изхвърлила, като уж не съобразила и щяла да поправи нещата , ама нищо не възстанови. Накрая реши да поправяме всичко дето се развали, а то е в гаранция без перална и хладилник но си работят. Обясних ,че тя ги ползва и зависи как ги ползва, в договора пише както го е получила с работещи уреди така го предава. Не била разбрала и не можела в стрес да живее , дава ми срок да помисля и няма да плаща наем , за да е наясно. Не губих време направо на датата и казах да се изнася и го направи.
Дотук добре ,но.... отново чистене, оправяне , жалко за чисто новите мебели , легло и всичко. Давам пак обявя . Появява се един  и ТУК вече става важно и затова пиша. Този човек на възраст вече 50 и няколко години , уж строял близо до София и затова търси под наем, бил адвокат, преди полицай , възпитан, улегнал и т-н. Реших, че може да не е за дълго , ама поне е читав и свестен. Дава наем и депозит, стискаме си ръцете, нямала съм грижи за нищо с него и т.н. Имал приятелка с нея живее , не я видях, че на работа но и той ще дава пари и всичко така че... После се оказа, че приятелката му е с 25 години по-млада от него и от града на предишната наемателка. Може и да няма връзка, но... а той се обади уж по обява, после се сещам , че аз дори не бях пуснала, но си викам може от старите да е гледал нещо и записал . Идва вече време за втори наем и този ни вест , ни кост. Звъня и си определяме среща, една, две , три, все нещо става и няма пари или време. Най-после на мен ми светва , че нещо става. Да кажа , че сама се занимавам , имам болен човек и той добре разпита за всичко ,гледам да не го товаря. Решавам да напиша имате му в гугъл и излиза ,че дори е измамник, преди години с фалшиво пълномощно продава жилище на жена в престижен квартал и тя губи делото , има статия за имотната мафия и оттам чета и виждам. Вдигам кръвно , отивам в общината, пускам забрана за данъчна оценка, свързвам се с адвокат, отивам в блока и звъня по телефона , този пристига веднага. Щял да си намери жилище, ама нали имам депозит и това било за този месец, мебелите ми там и т-н. , нямало къде да отиде. Това в интернета (бях извадила ) било истина, ама отдавна. Преди това телепоща му пратих , ама ... нищо той пак не се обажда да излиза. Та ни накара да излезнем да си събере нещата -вътре няма нищо негово само дрехи видяхме. Дори с нашите одеяла се завивали и кърпи, чинии -всичко наше, не са донесли нищо, само са прокарали за телевизора и интернет връзка. Телевизора ни бил там да сме видели и другите неща, за какво ни е депозита , ще го ползва за наем. Чудо...Излизаме да си събере нещата дето не са и 2 чувала дрехи, а той заключи и побегна, като дори ме блъсна и удари. Много ми е неудобно да пиша, но може и други да пострадат така, затова сега след близо 2 месеца набрах сила и смелост. Тръгнах до вписванията в регистъра за жилищата , там пък едвам ме намериха и направо удар щях да получа. Обадих се на познати, на съседи там -домоуправителката , на хора дето могат да ми дадат съвет, бях изплашена много за всичко. Та той ми има данни, има подпис, може да ми продаде и това жилище и другото в което живеем дори. Минах през ада. Ходих до кварталната , писах до прокуратурата. Нищо...това било частни взаимоотношения да съм го съдела, дори кварталната взе неговата страна. Чудо ви казвам. Не спях, не ядях, тресях се от притеснения и нерви , разправях се с болен човек , който получи и криза от всичко това и беше страшно. Всичко се развива в рамките на 2-3 седмици. Спрях тока . Този не се обажда , нито излиза. Събрах сили и смелост. Отидох и извиках ключар, смених патроните на нова врата с 2 ключа , 240 лв ми взе. Отделно събирах багаж , някакви боклуци и описвах., тези нищо свое освен дрехи и то не някакви маркови, не са имали. Да не говорим , че един тиган само са готвели и всичко е омазано и оцапано на терасата, стъкла , под, всичко. Не е чистено близо 2 месеца са стояли нищо и никъде., но поне мебелите са цели и всички са там. Обадих му се , че вече няма достъп до жилището и багажа му е събран, защото и парите от депозита му са свършили. Сметки режийни никога не са плащали за 2 месеца близо, аз ги платих-ток, вода. Питаше единствено за свидетели имам ли, направих и снимки с телефона , описах всичко прилежно и след седмица този дойде да си вземе нещата , върнах и от булсатком уредите , бяха на името на приятелката му., оттам ми дадоха и адреса от който идват. Не е както ми обясняваше, живели са през една улица там някъде. Не ходих да питам наемодателите му предишните. Нямам сили.
Та да знаете никой не защитава наемодателя за нищо и от никой. Ако водиш дела , както той ми обясни и се закани поне 2 години , докато и ако го намерят да се яви. Иначе човекът си знае правата идеално , законите и всичко. Имам чувството , че има някаква такава група дето ходи , наема , плаща наем и депозит (а неговия не беше и цял, остатъка с другия наем ще даде нямало проблем) Та аз съм си виновна , че съм наивна , не преценявам може би хората, не знам. Но в последно време няма хора почти от които да съм доволна , а отдавна се занимавам с това. Те гледат сякаш сме някакви да ги използваме, но никой не ги принуждава да наемат, има и хотели нали?  Точно се чудехме как със стари мебели и не особено привлекателно жилище имахме читави хора, а като оправихме и подредихме повечето неща (то пак не е добре, нямаме пари за всичко да направим хубаво) не случваме на хора. Пазете се или поне гледайте да не си давате данните, не знам и аз какво да кажа , но да знаете , че има и такива , а някой са си от имотната мафия направо поне за мен.
Сега имам сот и стои празно жилището, ползваме го за вила едва ли не. Скоро не знам дали ще го дам, но и пари нямам (доходът ни е малък и за лекарства също доста даваме , прегледи, терапии) 
Извинете ме за дългия пост, тежеше ми . Но и ме е срам , че и преди се жалвах преди 3 години и сега пак((

# 308
  • Мнения: 25 749
Никът ти ми е познат, чела съм те. Много ужасен разказ, много. Tired
Обаче като всичко друго, ставаш, изтупваш се и продължаваш. Дай го чрез агенция, като им обясниш много добре ситуацията. Гаранция няма, млади или стари, винаги  е рисковано.

# 309
  • Мнения: 1 275
Наистина потресаващ разказ! Май наистина свестните хора са на изчезване...за съжаление!
И няма за какво да се срамувате защото никой не е застрахован ...колкото и добър психолог да е !

# 310
  • Мнения: 9 124
Никът ти ми е познат, чела съм те. Много ужасен разказ, много. Tired
Обаче като всичко друго, ставаш, изтупваш се и продължаваш. Дай го чрез агенция, като им обясниш много добре ситуацията. Гаранция няма, млади или стари, винаги  е рисковано.
Да , смених си аватара. Бях със слонче , ама се депресирах, че е дебело.
Само пропуснах да напиша, че докато наемателят живее в жилището и не плаща наем, крие се и ти водиш безкрайни дела с призовки поне 1 година отнема най-малко времето (питано и при нотариус , и при адвокат) НАЕМОДАТЕЛЯТ плаща всички режийни по закон, защото партидите се водят на негово име. Така тези живеят без пари и не плащат абсолютно нищо. Само тока можеш да спреш, ама...ако той се свърже към съседи примерно ми обясниха от електрото, то теб те съдят , като титуляр, а ти се обясняваш после за всичко останало. Топката е в наемодателя винаги излиза.  Пълен парадокс, като сложим, че парното и водата няма как да му ги спреш , прави сметка с колко си вътре, отделно като излезе накрая и ти е унищожил всичко или съсипал, или изнесъл... пиеш една студена вода. Да го съдиш? Ами това е мисия невъзможна и накрая също няма как да си върнеш всичко , ако изобщо го намерят (защото не знаеш къде е отишъл и да дадеш адрес)  А явно (дано греша), но в София се превръща в мода това май.

Ми аз с агенция го давах, която се обади и доведе хора, уж подбирам. Последните 2 пъти обаче тези бяха от сайта намерили обявата, то и агенциите оттам гледат . Не всички агенции се ангажират после с некоректни наематели, специално съм питала. Има и такива, които съдействат при излизане и са страна и на двете страни (все пак взимат комисионна) , съдействат при изгонване на проблемни и  неплащащи и така... Дори се учудих от ключаря дето дойде, че имало много като мен пострадали така. Хората явно изпитват неудобство да споделят или пишат. Чувствам се малко... неудачник или не знам как да го напиша. Според мен трябва да се споделят тези неща. Аз лично съм питала почти всички агенции , които са водили хора докъде им стигат ангажиментите и съдействат ли при проблеми . Повечето обаче са до договор и после се оправяй. Като изгониш или се освободи жилището , обаче са налице да ти търсят нов наемател))
Има един сериозен минус обаче и там. Договорите им са с всичките ти данни -егн, лична карта, настоящ адрес и т.н. Тези двамата бяха без агенция с мой договор, правен преди години от адвокат и си го пазя за такива , ако дойдат да си имам готов. Там обаче няма тези данни, но има подпис, ама... може би отчасти това ме е спасило , не че съм се оттървала , все още ме държи и си мисля, че може да се случи най-лошото. Такива случаи има и се начетох , ако напишете "имотна мафия" ще ви излезнат истински случаи на пострадали хора. Никой не е застрахован, но по-големи семейства и повече хора , може би не са предпочитани и се избягват. Търсят се повече самотни хора, възрастни, такива дето са отнесени и доверчиви, бе направо трябва да си ... не знам какво ... Само да отбележа и че съм отчаяна от хората по принцип. Всеки се затвори, гледа и слуша сеир, дава препоръки и нищо . Съседи се уплашиха да не пострадат и те, домоуправителката дори излезе с " искам да ти помогна и съдействам, ама ме разбери, имам семейство, може да продаде и моят апартамент"

Последна редакция: чт, 27 сеп 2018, 21:31 от fanfanito

# 311
  • София
  • Мнения: 6 010
fanfanito, съжалявам много за горчивия опит Sad Важното е, че сте излязли от ситуацията! За когато решите да отдавате отново направете железен договор с всякакви клаузи във ваша полза (при неплатена сметка 2-3 седмици след излизането й договорът се прекратява, сложете клауза всеки месец да имате право да правите оглед на жилището, сложете неустойка за всеки просрочен ден и си я търсете, такива неща) и задължително подпишете всичко пред нотариус. Това няма да е евтино, но пък ще ви светне лампата ако наемателят откаже да се обвърже така.

# 312
  • Мнения: X
Fanfanito, не се шашкай чак толкова, вече малко по-трудно се случват тези измами, още повече че наемателят ти би го било страх да повтори, ако веднъж е съден,защото наказанието ще е доста по-тежко за рецидивист. Сещам се,че може да се вземе свидтелство за съдимост, но за да е склонен нов наемател да извади такова, трябва жилището да е уникално или супер евтино, иначе едва ли някой ще се занимава.

# 313
  • Мнения: 25 749
Fanfanito, не се шашкай чак толкова, вече малко по-трудно се случват тези измами, още повече че наемателят ти би го било страх да повтори, ако веднъж е съден,защото наказанието ще е доста по-тежко за рецидивист. Сещам се,че може да се вземе свидтелство за съдимост, но за да е склонен нов наемател да извади такова, трябва жилището да е уникално или супер евтино, иначе едва ли някой ще се занимава.
5лв струва едно свидетелство за съдимост.

# 314
  • София
  • Мнения: 6 010
Fanfanito, не се шашкай чак толкова, вече малко по-трудно се случват тези измами, още повече че наемателят ти би го било страх да повтори, ако веднъж е съден,защото наказанието ще е доста по-тежко за рецидивист. Сещам се,че може да се вземе свидтелство за съдимост, но за да е склонен нов наемател да извади такова, трябва жилището да е уникално или супер евтино, иначе едва ли някой ще се занимава.
5лв струва едно свидетелство за съдимост.

Времето и усилията са проблем. И все в работно време трябва да ходиш...

Общи условия

Активация на акаунт