На море в Гърция 2018-2019 - IV

  • 81 163
  • 746
  •   2
Отговори
# 270
  • Мнения: 11 268
Миленка,
старателно съм си надписала снимките и може да се види кои места и плажове сме посетили Simple Smile Обикаляхме само западната част на острова, тъй като с ограничено време - толкова, според мен за пълен кръг трябва минимум месец (иначе не че на изток няма какво да се види).
Имахме 5 нощувки на север и 5 на юг, 11-ата на ферибота Wink Спахме на 4 различни места, но това не е нужно - може да се направи спокойно с една база на северния и една на южния бряг. Просто ние нямаме нищо против да се местим, а и това ни осигурява по-голяма гъвкавост и по-лесно се правят резервации близо до датата (на Крит има безкрайно предлагане на настаняване, но много от хубавите места се заемат много месеци напред).
Всичките ни къщи или поне гледката от тях можеш също да видиш във фликър.
Първо спахме една нощ в Ставрос, Акротири - това импровизирах в последния момент, тъй като с изгорелия ферибот трябваше на пристигнем на 7.09. рано сутринта, а реално пристигнахме на 6.09. вечерта. Мястото беше на края на самия бряг (не на плаж), изолирано, както обичаме, с много гостоприемна домакиня - изключителното гостоприемство и безкрайното черпене с ракия и десерти е най-отличителната може би черта на Крит и критяните. А на следващия ден посетихме плажа и скалата на Алексис Зорбас, които се явяваха на 1 км от нас.
На Акротири има доста приятни плитки и пясъчни плажове (освен Ставрос, който е точно такъв - Калатас, Терсанас, Марати и т.н.), но тъй като са неголеми, обикновено са препълнени след 12 ч. на обяд. Най-живописното място на полуострова е Шейтан Лимани под летището, който този път си спестихме заради малкото време, ужасната жега (има преход накрая сред оставяне на колите) и преценката, че в началото на септември този миниатюрен залив ще се е претъпкан. Септември за Крит си е сезон.

След това отпътувахме към следващото място - самостоятелна къщичка в маслиновите гори над Кисамос, коята бях запазила за 4 нощувки от airbnb. Домакинята се казваше София, а близкото село - Българин (βούλγαρο), което си беше супер забавно за гости от София, България.
Оттам посещавахме Балос, Елафониси, Фаласарна, Ханя, а един ден слязохме и на юг до Палеохора, тъй като (макар да имахме престой недалеч от нея на юг след това) през планината Лефка Ори пътят е само с фериботи.
Палеохора е учудващо туристическо градче за отдалечената си локация и е място, където полъхът на Африка се усеща съвсем отчетливо, Пахия Амос е един гигантски пясъчен плаж с високи палми тук-таме, все едно си в пустинята, а водата е топла и златиста като зехтин. Залезът там беше невероятен.
Третото място вече беше на Либийско море, малко затънтено селце на име Полиризос, отново със страхотни домакини и изключително вкусна храна (на север ресторантите и храната падат малко туристически, ако не знаеш къде да идеш). То ни беше отправна точка за Сфакия - Хора Сфакион, Лутро и плажа Глика Нера, които се стигат само по вода, Франгокастело и др.
И накрая останахме 2 нощи в единствения хотел с три стаи на плажа Схинария (близо до курорта Плакияс), който е с риф и е рай за шнорхелистите. Плажът е доста популярен и има и два ресторанта, но те затварят най-късно до 8 вечерта.
Сутрин и вечер бяхме абсолютно сами на плажа под огромните звезди над Либийско море. В този район има и други добри плажове - Амуди, Амудаки, Суда и Дамнони, а Плакияс е хъбът на цивилизацията с всичко необходимо (аптеки, магазини, заведения и мнооого англичани Simple Smile).
От Схинария посетихме и Превели - плаж, в който се влива река Курталиотис и на устието расте дива палмова гора. Плажът не струва и заради идващата от планината река водата е студена, но джунглата е много впечатляваща.
Отсядайки финално там, логично беше да прекосим планината в посока Ретимно и да разгледаме и него, но всъщност се върнахме отново през Сфакия и Ханя.
В Ретимно всъщност там сме били при първото си посещение на Крит преди 11 години, когато бяхме без дете все още и отседнали в Ханя извън сезона. Тогава видяхме предимно градовете (в много по-спокоен вид, сега едва познах красавицата Ханя под тълпите и сергиите) и няколко околни селца. Сега се насладихме на плажовете, каквито Крит предлага наистина в изобилие и изключителни.

В заключение, островът е силно туристически. Има две международни летища и особено северният бряг е претъпкан с туристи от цял свят и хотели, а с топ дестинациите като Балос, Елафониси и Превели човек може да изпита и разочарование (ние го изживяхме само с Елафониси, въпрос на късмет, организация и фаза на луната, де), но е достатъчно голям и благодатен, за да предлага и пълна дивотия и спокойствие на любителите на тишината и усамотението, поне при добра организация. Навсякъде спахме далеч от туристическия поток и чувахме само чанове на кози, кукуригане на петли и шума на морето.
Супер съм доволна и със сигурност ще ида и трети път Simple Smile

За отбелязване са и ниските цени, сравнено с останалите части на Гърция.
Дори в повечето туристически таверни са доста прилични, а в кафенето на ъгъла във Вулгаро си купувахме всяко сутрин фрапе и 2 фреша от портокал (те портокалите в Крит растат по дърветата Simple Smile) за четири евро общо и дори ни черпеха с домашно изпечени бисквити.
Пътищата на острова са хубави според нас, с изключение на този за Балос, който си спестихме (отидохме с корабче). Има жестоки завои и денивелации, предимно е планински терен, но всичко е хубав асфалт, на повечето места с мантинели и маркировка, като цяло заради развития туризъм инфраструктурата на острова е чудесна.

# 271
  • София
  • Мнения: 1 744
Параход, благодаря за подробния и увлекателен разказ. Аз забелязах описанията на снимките, но няма как да се сравнят с написаното от теб сега Simple Smile А по отношение на звъна на кози чанове, кукуригане на петли и шума на вълните на събуждане - е няма по-прекрасно за мен нещо. На Икария спахме на уникално място над плажа Наш, с гледка към морето, като къщата беше извън населено място и основните шумове бяха тези. Имахме и лястовички, които цвърчаха на терасата, но за разлика от българските, не цапаха нищо под гнездото, което си остава необяснимо за мен. Когато съм в Гърция, не мога да спя до късно, защото имам усещането, че изпускам ценно време, през което да се насладя на спокойствието и морето. А фрешът от току-що откъснати портокали, също е уникален - на Кефалония през 2016 единиятдомакин ни послещна и ни откъсна няколко от дървото до къщата, на следващата сутрин ги изцедих и ароматът беше невероятен.

# 272
  • Пловдив
  • Мнения: 41 018
Момичета,извинявайте че нахлувам... Peace
За почивка на о.Корфу мес.юни,напр....как е най-добре  Thinking организирано с агенция ?

# 273
  • Пловдив
  • Мнения: 2 539
Мен ако питаш винаги е най-добре самоорганизирано.

# 274
  • Мнения: 818
Момичета,извинявайте че нахлувам... Peace
За почивка на о.Корфу мес.юни,напр....как е най-добре  Thinking организирано с агенция ?

Най-добре е да се самоорганизираш, като имаш свобода и собствен транспорт. Корфу, вероятно до към средата на юни водата ще си бъде студена ( или поне хладка за къпане). На сотрова има доста забележителности, които е хубаво да се видят - столицата с крепостите, двореца на Сиси, Палеокастрица с манастира и т.н., които за да посетите е хубаво да имате собствен транспорт.

# 275
  • Пловдив
  • Мнения: 41 018
Мен ако питаш винаги е най-добре самоорганизирано.
Peace
М да...обаче сега чета,че там водата е по-студена и юни май не е ок за море  Thinking

п.п.Намерих агенция,която предлага в цената и разходки по забележителностите...http://anatravel.net/%D0%B5%D0%BA%D1%81%D0%BA%D1%83%D1%80%D0%B7% … maki-beach-3/1397

# 276
  • Мнения: 11 268
Това, което виждам да предлага тази оферта, са пакети изцяло извън сезона (преди средата на юни и след 19 септември), затова и са на по-добри цени.
Както са ти казали, Корфу е малко по-хладен и дъждовен от повечето други части на Гърция и там сезонът е по-кратък. Не мисля, че става за къпане в тези периоди на годината. Но ако целта ви е да се развеете, да разгледате забележителностите и да се попечете, без да топите повече от коляно - добре е. И без това островът през лятото си е доста натоварен с туристи.
Иначе няма някаква особена философия в самоорганизирането за Гърция, всеки в тази тема някога го е правил за пръв път.
Корфу е на 7-8 часа път с кола (след Серес изцяло магистрала) и 1 - с ферибот от Игуменица, по-интересните места можете да обиколите и сами, единствено е тегаво с паркирането в столицата, ма то и в центъра на София или Пловдив е тъй Simple Smile

# 277
  • Пловдив
  • Мнения: 2 539
Няма напълно да се съглася за хладната вода. Тази година отново бяхме на Корфу по 24 май и на всички плажове, на които отидохме, водата беше комфортна за топене, плуване и шнорхелинг. Преди сме били в района на Палеокастрица и си беше смразяваща по същото време на годината, не мога да кажа дали е от мястото или от годината, тази година не сме плажували там и нямам база за сравнение в периода Simple Smile .

# 278
  • Мнения: 11 268
Е, в Палеокастрица по принцип си е по-студена дори през лятото (спрямо други плажове на острова).
То времето наистина се пообърка напоследък, възможно е и климатът в Корфу вече да не е, каквото е било предишните лета. Аз не се имам за капацитет по Корфу, със сигурност в темата има хора, които познават острова много по-добре от мен. Но на 24 май никъде в Гърция не ми е комфортно за плуване, нито една година Simple Smile Вероятно е и въпрос на лични предпочитания!

П.П. Заради дъждовния и хладен юни тази година чак до края му ми беше студена водата.

Последна редакция: вт, 09 окт 2018, 18:30 от Параход

# 279
  • Мнения: 18 729
Да, времето се задържа дълго време студено пролетта. Средата на юни на Пелопонес аз влизах с неопрен. А по принцип към 22-23 градуса вече ми е ок за плуване.

За сметка на това средата на септември на Ситония беше 27.

# 280
  • Пловдив
  • Мнения: 41 018
 Peace
Дано догодина имаме хубаво време за почивки  Wink

# 281
  • София
  • Мнения: 12 028
Аз пък тази година плувах още в края на април, а в края на май на Пелопонес ми бе идеална водата.
Но зимата бе мека, както и имаше едни 10-ина дни през април с летни температури.

Този уикенд май ще е закриването на сезона, миналата година бе седмица по-късно.

# 282
  • Мнения: 11 268
Peace
Дано догодина имаме хубаво време за почивки  Wink
Това е важното, дай боже! Simple Smile

# 283
  • София
  • Мнения: 1 744
За мен си е ОК водата средата на юни. От 2013г. ходим в Гърция по това време и сме имали идеални почивки. Но явно не съм и толкова претенциозна на температура - 23-24 градуса ме удовлетворяват. Само 2017г. поради семейни ангажименти отидохме през юни на нашето море и водата беше наистина студена - 21 градуса - къпах се няколко пъти, ама от инат - и зъзнейки Grin
Специално тази година първото къпане ни беше на 12.06 на Амолофи и водата си беше нормална за мен. После на Икария - всеки ден се къпахме на различни плажове и то от рано сутрин. На 20.06. отново бяхме на Кавала на плаж. Но времето се развали после и явно теченията са охладили крайбрежните води. Всъщност, както съм казвала и преди - за мен средата на юни си остава идеалното време за почивка в Гърция - достатъчно топло, без да е прекалено, много чисто и спокойно откъм туристи, без да е пусто. Освен това вечерите са топли и се стъмва късно. Юли и август не съм била в Гърция, защото мисля, че няма да издържа на жегите и навалиците. Пък и цените се вдигат прекалено много и стават неприемливи за моите представи.

# 284
  • София
  • Мнения: 1 744
Peace
Дано догодина имаме хубаво време за почивки  Wink
Това е важното, дай боже! Simple Smile

И да сме живи и здрави най-вече, за да можем да се радваме на гръцките красоти и прекрасното море.

Общи условия

Активация на акаунт