Шеф, мултиварка или както ние го наричаме КУКЪР - Тема 5

  • 57 300
  • 748
  •   1
Отговори
# 435
  • Sofia
  • Мнения: 15 594
И аз искам, като си взема кукър, да слагам вътре всичко наведнъж. Иначе, каква би била идеята? Simple Smile
Всъщност, не знам доколко това е възможно за различните рецепти и видове ястия.

# 436
  • Varna
  • Мнения: 2 596
За тен, пък и за вкусотия му изджасвам един соев сос и готово Grinning

# 437
  • Мнения: 11 528
Аз си го представям - запържване на бутчетата докато беля, мия и режа картофите и другите продукти. Т.е. това време така или иначе ще трябва да го отделя за приготвянето на продуктите, и ще го използвам да си подготвя предварително месото - няма да му вися отгоре, само го слагам в кукъра и го пускам на Сотиране. Т.е. не отделям допълнително време.

# 438
  • Varna
  • Мнения: 2 596
Аз си го представям - запържване на бутчетата докато беля, мия и режа картофите и другите продукти. Т.е. това време така или иначе ще трябва да го отделя за приготвянето на продуктите, и ще го използвам да си подготвя предварително месото - няма да му вися отгоре, само го слагам в кукъра и го пускам на Сотиране. Т.е. не отделям допълнително време.

Аз, точно по този начин готвя пилешкото.

# 439
  • Мнения: 3 164
Есен Снежнобяла, на Тефала сваля ли му се капака и лесно ли се чисти? И тази функция за печене на какъв принцип е - в капака ли има някакви реотани или купата се загрява отдолу и отстрани?

# 440
  • Paris, France
  • Мнения: 14 250
Тефалът е хубав уред, обаче, като се отвори прави целия плот във вода. Няма отделение за събиране на водата и това за мене е голям минус.

Ако сготвя пиле с картофи и нямат кора ще ме изгонят от къщи. Овалвам омазаните  в зехтин и натрити парчета пиле в смес от сол, червен пипер, черен пипер сминдух на прах, кимион, джинджифил, канела, запържвам. През това време нарязвам лука и го хвърлям и него и бъркам. Обелвам и нарязвам картофите и ги запържвам и тях. Сипвам 150-200 млади вода и избирам програма манджа/сготвено/пиле/stew или подобна, налягане 4-5 от 5 възможни, 1 минута без автоматично сваляне на налягането. 5-6 минути след свършване на програмата е готово. Ако имам време и ще вечеряме след половин или един час слагам на налягане 1, 5 минути, без сваляне и зарязвам. След половин до един час отварям капака и сервирам. По втория начин е по-добре и по-вкусно.

Делте, блазе ти за соевия сос. Синът ми го ненавижда, а дъщерята го обожава.

GG BG, няма кукър с реотани в капака. Реотаните са само и единствено долу. Има допълнителни капаци а печене, ако искаш кора отгоре. Външният капак на показания Тефал не се сваля без отвинтване. И моят не се сваля, но вътрешният ми се сваля лесно с отвинтване.

Последна редакция: пн, 18 фев 2019, 17:13 от Nevena Virolan

# 441
  • Мнения: 3 164

GG BG, няма кукър с реотани в капака. Реотаните са само и единствено долу. Има допълнителни капаци а печене, ако искаш кора отгоре. Външният капак на показания Тефал не се сваля без отвинтване. И моят не се сваля, но вътрешният ми се сваля лесно с отвинтване.

Тогава интересно защо някои се водят без "печене", а други с - би трябвало да е въпрос само на настройки  Thinking

# 442
  • Мнения: 28 976

GG BG, няма кукър с реотани в капака. Реотаните са само и единствено долу. Има допълнителни капаци а печене, ако искаш кора отгоре. Външният капак на показания Тефал не се сваля без отвинтване. И моят не се сваля, но вътрешният ми се сваля лесно с отвинтване.
Тогава интересно защо някои се водят без "печене", а други с - би трябвало да е въпрос само на настройки  Thinking
"Печене" е образно казано, така и така никой кукър не запича отгоре, така че със същия успех можеш да нагласиш на всяка една програма и като обръщаш ефекта ще е печене...! Пробвала съм го на ИП, който "уж" няма печене....нещо подобно на пържено печено се получава...., същата работа като и на Тефала! Трябва ти само купа за печене, демек керамичната на ИП!  Simple Smile

# 443
  • Paris, France
  • Мнения: 14 250
Уредите, които нямат обособена програма за печене не могат да изпекат качествено кекс или тортия, примерно. Отдолу стават загорели. Някои по-фини кексове изобщо не се изпичат в такъв уред. Доста хора след време спират да ползуват кукърите за печене. В началото е интересно. Самата Стихийно бедствие, върл привърженик на кукърите, с два отделни, която хвалеше потребността от функция печене и колко и спестявало от включване на фурна призна, че не печала вече в тях, защото........ си имала фурна. Аз все още ползувам тази функция и съм доволна. Ако купувам нов кукър бих избрала да им функция печене заради хубавите, ниско калорични и ниско въглехидратни фланове и творожни кексове, които в газовата фурна не ми се получават по същия начин. А и насъбрах рецепти за торти в кукър, които няма да тръгна да пека във фурната.

Обобщено - ако търсите качествена тенджера под налягане, като истинските, която да прави пуканки, да готви бавно манджи, да стерилизира инструменти, да може за запържва Instant pot е вашият уред. Качеството на иноксовата купа е ненадминато.

Ако искате и печене на кексове, сложни програми с промяна на температури, капак за печене, много функции - Редмонд имат такъв уред или Olla GM от F нагоре. G и G Deluxe са новите. Последната тегли вложените продукти, но не е много точна. Програмите за печене на Олите са върховни, с избор на температури.

Ако искате да правите сирене и кисело мляко, това го прави всеки мултикултурно, дори и да не е указано.

Капак за печене може да купите отделно. Стават за всички кукъри със свалящ се напълно капак.

Ако искате незалепващо, идеално покритие, удобства като дръжки, Moulinex Cookeo и Тефал Cook4me са идеалните. Моята тенджера е същата и издържа 7 години, като все още е като нова. Имат модели с възможност за програми от специална флашка, която се кулува допълнително.

Ако ще готвите кремове и каши предимно, крем супи, бебешка храна,  MrCuisine от Лидъл е по-подробно уред. Thermomix е върха на гъзарията в областта и още няколко. Прави сам парено тесто, готвени сосове, мели орехи, брашно, прави пудра захар, готви ориз, на пара, манджи, но е малко количества.

И не, никой кукър не пече като във фурна, или даже машина за хляб. Но позволява да си хапнете тутманик или кексче на вилата, на море, на квартира без фурна, като прави и прекрасна шкембе чорба, боб и каквото се сетите. Основното на кукъра са манджите и това той го прави перфектно на програми с или без налягане или комбинация от тях. Печенето не му е силна страна, по простата причина, че площта на дъното е малка. Баница в моя кукър не става. Всъщност става, но не е като от фурна. Тутманик става вълшебен.

ГГ БГ, тези без печене нямат възможност за добра вентилация. Моят херметик е абсолютен херметик и за да пече в капака има устройство, което блокира механизма да стои отворен. Моят си вади парата сам като върши програмата, като ту повдига, ту пуска клапата или просто я държи повдигната. Такова устройство е скъпо и електрониката е различна. Cookeo и Cook4me нямат този механизъм и като се вдигне температурата клапата се затваря, събира се пара и налягане, които натискат кекса надолу, и той прогизва. Затова не става. Мултикукърите под налягане са модифицирани оризоварки под налягане. Специално за руския пазар слагат програми без налягане, защото в руската кухня и а доста печени ястия, а в японската няма.

Проучете внимателно нещата за да сте доволни. Ако сега не печете, няма да печете и в кукър. Въпроси?

миме, с какво лидълския слоу е по-добър от Крок пот?

# 444
  • Мнения: 28 976
У нас кексове не се пакът, никога не са се пекли, едно време като имах Филипса започнах да правя първите си кексове, но така или иначе животът с килограмите е много по лек без кексове и тортили..... hahaha hahaha
За печене на меса ИП става, с ръчно нагласяне на по ниско налягане....даже може и да не се обръщат, щото после ги запичаш с допълнителния капак отгоре, но....не стават като на фурна, а имитация на печиво!
Невена, по добър е с цената си и овалната си форма /да знам че има крокове с овална форма, но те са цели казани, 6 л и нагоре/, която ми побира много повече от кръглия Крок пот! На външност е по красив, червено бордо, като малко бижу е в кухнята.... hahaha И за 50 кинта и да счупиш купата и да го развалиш хвърляш и купуваш нов! Joy
Освен това при наличието на Мултикукър със слоуфункция няма нужда да инсталирам още един казан на плота....държа го във фурната и без това рядко го ползвам, както и фурната! Но меса - телешко, агнешко, джолани там стават божествени, накрая запичам за 10 минути във фурната, няма такъв разкош, топи се в устата и е с вкус на печено!

Последна редакция: пн, 18 фев 2019, 18:17 от mimi.7299

# 445
  • Мнения: 1 468
Моят Тефал (All-in-One) има контейнерче за конденз. Капакът му се сваля напълно, като се развие гайката в центъра на капака. Тя се развива и завива изцяло на ръка, не са необходими ключове и отвертки. Печените ми кексове и баници стават точно като печени във фурна, но са по-малки. За една баница, например, използвам половин пакет с кори. За закуска за мен и приятелят ми е идеално, то иначе да пускаш фурна за половин баница... Пече само отдолу и отстрани, затова обръщам. Аз слагам и пекарска хартия, за да си улесня ваденето и обръщането. Температурата на печене е 150 градуса и става бавно, но уредът е икономичен. Мисля да си взема и запичащ капак.
Аз лично си купих кукър, защото готвенето с бебе се оказа невъзможно. Редовно трябваше да изключвам котлона и да доготвям после. Веднъж за един най-обикновен грах ми се наложи да изключа котлона цели 6 пъти и го готвих от 10:00 сутринта, до към 20:00, когато бебето заспа и реших, че така повече не мога. Взех си кукър и сега не се притеснявам, че бебето ще ревне и аз ще трябва да изключа - той си изключва сам, когато е готов и поддържа топло яденето. Това беше и основната причина да поискам кукър.

# 446
  • Paris, France
  • Мнения: 14 250
И аз искам, като си взема кукър, да слагам вътре всичко наведнъж. Иначе, каква би била идеята? Simple Smile
Всъщност, не знам доколко това е възможно за различните рецепти и видове ястия.

Напълно възможно е. Доста рецепти съм си пригодила за кукъра. Няма как да стане със всяко ястие. Телешко със спанак е безсмислено да се готви наведнъж, но не е сложно да се сложат телешкото и лука и докато се готвят да се измие и нареже спанака и чесъна. Дотогава програмата е свършила в кукър с налягане и само натъпквам спанака и чесъна, обърквам, хлопвам капака и давам още 1 Мин на минимално налягане. Месото го слагам на налягане 5, програма месо, без допълнителна вода, че спанакът и той пуска.

Чили кон карне с цели парчета жилаво месо се получава идеално. Запържва се месото и подправките, слага се накиснатия боб и студена вода и се избира 15-30мин, налягане 5, програма бобови.

Приспособих си рецепта за харира - мароканска супа с нахут, месо, леща, кориандър, домати. За нея месото се вари с нахута и после се вади и кълца. Режа го на малки парченца и го слагам от самото начало. Нахутът го кисна. повече, а лещата я слагам суха слагам и доматеното пюре и доматите в началото. Идеална се получава. Естествено, сгъстяването с брашно няма как да се направи в началото и се слага преди сервиране.

За шкембе чорба нарязвам шкембето предварително и така, като се свари, не вадя да режа. Само доливам мляко и пускам къкрене 1 минута.

Телешко варено - морковите се режат по-дребно и така уворат заедно с картофите. Слагам водата да завира с телешкото докато беля и режа останалото и после само го добавям и затварям капака.

Двуетапното готвене не е сложно, защото първите продукти са полуготови докато нарежем вторите, а това време и без това го прекарваме в кухнята. Даже е по-лесно, че се освобождава място на плота. Така готвя бьоф бургиньон, бьоф строганофф, говеждо в бирен сос Итн.

Може даже да се използува различието в температурите долу, във вода, и горе, на пара за дву- и триетажно готвене. Слагам месо във вода, над него, извън водата, моркови и картофи или цвекло, ряпа на филии и отгоре в сито ориз. Оризът попива водата и след сготвяне месото е крехко, картофите готови, на пара и оризът и той.

миме, специално за тебе, дружке кукърска и по килца:

https://eda.ru/recepty/vypechka-deserty/malokalorijnaja-tvorozhn … a-zapekanka-47177

Увеличавам продуктите с 25-50%. Става божествен с малини. Децата и ММ ги харесват. И аз, де 😍.

Мерси за обяснението, ама място нямам, а овален Крок пот си имам. Супер е за плешки и бутове.

# 447
  • Мнения: 28 976
ООООх Невена мерси hahaha, творог разбрах какво е, ама манная крупа? newsm78
Ще го пробвам, на фурна ли го печеш!?
И да не иска повече от десет минути приготовления....  hahaha hahahahahaha Нали знаеш у нас се готвят ястия, които не изискват повече от 10-15 минути приготвяне! По тази причина не се пържат картофи, риба, не се правят погачи...сарми се готвят само на Нова Година, иначе поръчвам на свеки, пълнени чушки по често, защото малката обича!
Ето сега ММ яде паста със скариди  и тон, той се я приготви, вари бели скариди..., аз ям свинско месо с прясно зеле, за 3 минути нарязвам зелето на робота, запъжвам свинското, бухам зелето и подправките, 20 минути с видоко налягане и после пресипвам в тавичка да се запече и така...!
ПП Видях какво е манная крупа- грис!
Връщам жеста с едни опалянки, безбрашнени мъфинчета! Аз пропускам хуска...И ги пека във форма за мъфини!
https://drythyme.blogspot.com/2015/10/oopsie-bread.html

Последна редакция: пн, 18 фев 2019, 19:28 от mimi.7299

# 448
  • Paris, France
  • Мнения: 14 250
mimi, как във фурна ще го пека? Темата е за мултикукъри. В кукър го пека, естествено. Нали това обяснявам - че млечните и фланове ми се получават по-хубаво в кукъра и затова ги пека там. И аз не правя сладкиши всеки ден. Просто обясних какви са възможностите. От средата на януари съм направила 3 сладкиша - 1 за сина, че носиха на парти и два за гости. Но пак е облекчение.

Това със свинското и зелето не мога да си го причиня никога. Аз не пресипвам. Ако правя мусака и я искам на фурна си я слагам във фурната. Само яко ще я сервирам на гости я сготвяне в кукъра и после сипвам заливката. Тази с патладжаните си я правя във фурната. Сготвено, меко, прясно зеле ненавиждам, а и никой в къщи не го яде.

Сърмите ги правим с дъщеря ми и става бързо.

Правя едно йеменско ястие с риба и скариди, като само запържвам рибата, кардамона , лука и хвърлям чушки, скариди, зеленчуци и слагам за 1мин на програма риба. Преди да почна да го готвя слагам отделно бял басмати ориз и всичко, заедно с миене и рязане, е готово за под 30 Мин. Другото е скариди с пресен джинджифил и чесън и пресен лук и те са готови за 5 Мин максимум.

Пълнени зелени чушки с кайма и гъби ядем само аз и мъжа ми и на фурна. Ама си е пипкаво. В кукъра или тенджера не ми харесват.

Тази сутрин правих фул мудаммас за закуска. В кукърчо, естествено. Сега вари хариса и като се наядем ще взема да направя творожната тортичка. Отивам да търся бяло сирене. Дано да намеря!

# 449
  • Мнения: 28 976


Тази сутрин правих фул мудаммас за закуска. В кукърчо, естествено. Сега вари хариса и като се наядем ще взема да направя творожната тортичка. Отивам да търся бяло сирене. Дано да намеря!

Тези неща нищо не ми говорят hahaha
Творожната тортичка на какво програма и налягане печеш?

Общи условия

Активация на акаунт