Тбилиси, Грузия

  • 3 006
  • 26
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 72
Накара ме да се замисля. Всичко зависи от очакванията явно. Предполагам обаче, че отивайки в Тбилиси никой не очаква да види Лас Вегас или Виена, има си своите особености и своя дух и точно това му е очарованието. Хората са бедни - факт, ама и ние не изглеждаме особено богати в очите на някои чужденци, но това не значи, че например София не е хубав град - напротив приказна е. Усещанията и впечатленията са субективни, както и изживяванията, може би защото пътувам със съпруга ми и си прекарваме добре,  от повечето места, които съм посетила по света имам добри впечатления и бих се върнала отново. Тбилиси е едно от тях.

# 16
  • Мнения: 4 571
Очакванията ми бяха за град, точно такъв какъвто описвате вие. Хубав, приветливи хора, вкусна храна. Много бях слушала за града от други посещавали го и си бях изградила представа, че ще бъде едно доста приятно място. Уви, нищо от чуждите описания не видях там. Същото се отнася и за компанията ми. Всички бяхме силно нахъсани и се разочаровахме също толкова силно. От всички места, в които съм била досега, Тбилиси определено е единственото, в което съм сигурна, че не искам да се върна.  
Но да дам малко информация. Когато бах там, през август, правеха ремонт на булеварда, по който върви автобуса за летището, номер 37. Хубаво е да се провери дали все още е така, ако се ползва той за връщане до летището, защото са изместени спирките на успореден булевард, който е доста далече. Предлагам автобуса да се хване от спирка Opposite to Baratshvili street http://satellites.pro/plan/Tbilisi#41.697044,44.804874,18.

Единственото заведение, в което ни хареса храната се намира тук https://www.google.com/maps/place/Machakhela/@41.6900981,44.8081 … d44.8088329?hl=en. Пред заведението има надпис I love Tbilisi.

# 17
  • Мнения: 72
Аз обратно - тръгнах с нагласата, че отивам на посредствено място, което няма да ми хареса. Тогава си бяхме избрали друга дестинация, но по стечение на обстоятелствата решихме да заминем за Тбилиси, аз бях много разочарована, от което, но мъжът ми настоя. И.....както обикновено се случва, отидох  с нежелание, а не ми се тръгваше.
Съжалявам, че Вие сте останали разочаровани.

# 18
  • където ми е най-добре
  • Мнения: 339
Helenn мога да се съглася с това, че е доста разочароващ в някои отношения. За това постояхме само 3 дни. Все още си спомням с носталгия за пилешката им салата .....ооофффф само заради нея и червеното им вино Kindzmarauli бих се метнала до там.
Medlab Екскурзията по пътя за Владикавказ е доста приятно изживяване -
Тръгва се рано сутринта с малко бусче (желателно е да имате предварително приготвена храна за обяд). Природата е много живописна и красотата й компенсира разбитите пътища. Все пак се кара по военна магистрала Grinning Ще дам връзка към един прекрасен разказ със снимки, който намерих и описва много точно приключението към връх Казбег
http://blog.boiana-mg.bg/obektiva-na-pateshestvenika/gruzia-kavk … asavica-4-kazbeg/

# 19
  • Мнения: 514
Прекрасен разказ,благодаря !

# 20
  • Мнения: 514
Здравейте,мами,
върнахме се от Грузия и ще разкажа на кратко за впечатленията си,като благодарност за вашите съвети.
          Пътувахме самостоятелно,с автобус до Истанбул и от там полет до Тбилиси и обратно.За настаняване избрах този  апартаментhttps://www.booking.com/hotel/ge/apartment-on-dzmebi-zubalashvil … t_room=#hotelTmpl и не съжалявам,от терасата се открива прекрасен изглед ,близо е  до метрото и бул. Руставели,наоколо има магазини и ресторанти и една чудна пекарна.Собственикът е чудесен човек,посрещна ни на летището в 3,30 сутринта със собствената си кола и не пожела да приеме никакви пари за услугата.Бях купила от Тавекс грузински лари,но имах и малко долари,които обмених там,плащахме и с карта в някои ресторанти.
         Имахме 5 нощувки  ,навсякъде обикаляхме самостоятелно,без агенции.Първите 3 дни разглеждахме града без да бързаме ,купихме карта за метрото -една карта е за двама и се зарежда с пари,едно пътуване е 0,5 тетри /към 35 ст./
         Разгледахме Метехи,Нарикала,старият град и баните,кукления театър на марионетките с наклонената кула,безбройните църкви и Света Троица , площада на Свободата,района на Руставели и т.н. .Разходихме се по Моста на мира и парковете наоколо.
          Един ден отделихме за старата столица и още един за Уплисцихе,каменният град .И за двете места с метрото отидохме до станция Дидубе ,там има ужасяващ битак и много частни таксита и маршрутки.Спазарихме се с един да ни закара до Мцхета,Джвари ,храмът Светицховели,манастирите Самтавро и Шио Мгвиме ?! .За 4-5 часа ни взе 50 лари .До Уплисцихе се комбинирахме с две рускини -закара ни и ни върна ,заедно с изчакването за 100 лари /за 4-ма/ ,отне ни също около 5 часа.Категорично отказахме да ни води в Гори и музеят на Сталин Smiling Imp
        Последният ден ходихме до парка Мтацминда ,много приятно място,има и редица ресторантчета,гледката към града от фуникольора е прекрасна.
       За храната мога поема да напиша:yum:,и в ресторантите, и в магазина ,дори и в уличните лавки и пекарни е вкусна,прясна и "истинска".Не сме големи любители на виното,но го уважихме естествено,както и чача-та.,а лимонадата е прекрасна.
        За хората-сърдечни и любезни,говорят руски,а младите и английски,много ни се радваха,като разберат че сме българи.Личи си че са доста бедни,цените ми се видяха като тук ,а доходите им са ниски. Има доста просяци,но няма клошари ,ровещи по кофите.Повечето сгради са в окаян вид ,но има много  5 * хотели и един с 6 *,поне половината таксита са Тойота Приус Thinking,пътищата извън града са много разбити.Лошите пътища и лошото време ни отказа от екскурзия до Казбек.Грузинците са пострадали много от руснаците,а сега са принудени да ги посрещат като туристи,изключително  нахални при това Imp.Въпреки всичко ,впечатленията ми са ,че са работливи ,енергични и умни и ще изплуват от кризата.Все едно видях България преди 30 г.

    Като цяло -една много различна страна ,с противоречия -да ,но и много плюсове /храна ,природа,древнохристиянска история/.Мисля ,че сега е момента да се посети,след 5-6 години вече ще е излъскана и няма да е същата.Екскурзията ми излезе 1550 лв. за двама ,с пътя,+ една нощувка в Истанбул,подаръци ,храна ,всичко.
      Ако ви влече на там,не отлагайте !
      

# 21
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 756
Здравейте, подновявам темата надявам се да има четящи. Организираме си сами екскурзия до Грузия. Ще ходим по празниците с колата. Интересува ме най-вече пресни впечатления за пътната обатановка. Има ли газ навсякъде, винетки, застраховки и т.н, каквото се сетите.
Благодаря

# 22
  • Sofia
  • Мнения: 4 015
Здравейте, подновявам темата надявам се да има четящи. Организираме си сами екскурзия до Грузия. Ще ходим по празниците с колата. Интересува ме най-вече пресни впечатления за пътната обатановка. Има ли газ навсякъде, винетки, застраховки и т.н, каквото се сетите.
Благодаря

С кола от България ли? Толкова много път?

# 23
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 756
Да, с кога. Ще имаме няколко нощувки в Турция и там да разгледаме. Маршрута ми е начертан. Но се чудя как е положението с шофирането.

# 24
  • Мнения: 1
Жена ми е грузинка, сега живеем в БГ, но трябваше да изкараме няколко месеца в Тбилиси, докато чакахме документите. Относно Грузия що се отнася от туристическа гледната точка мога да каза следното:
1. История и архитектура  10/10 Много история, средновековни сгради на всякъде,  както и сгради от 19ти век. Стига да искаш можеш да се заровиш в толкова много история, че шапка ще ти падне. Казвам го като българин живял в Гърция и като историк
2. Цени 5/10. Цените са като в БГ, даже и по-високи и продължават да се качват заради руснаците. Не е бюджетна дестинация поне през 2024.
3. Отношение 2/10. Много лошо обслужване, особено ако те помислят за руснак могат и да ти откажат обслужване. Иначе, ако са ти приятели или семейство, са супер точни и гостоприемни, даже свят ще ти се завие. Ако си турист обаче едва те гледат. Много се нажежила обстановката.
4. Храна 8/10. Доволен съм от храната много. Бих казал, дори по-добре от колкото в Турция и Гърция. Ястията са доста различи от нашите, на мен лично ми хареса
5. Алкохол 10/10. Въпреки, че в БГ можете да намерите всякакви алкохоли, каквито и в Европа не можете на намерите, грузинците ни бият. Вината си заслужават славата, а чача(ракия) можете да намерите от местни цитруси и какво ли не. Ако идете по пазарите от дядовците можете да купите уникална чача даже от нар, препоръчвам. Западен алкохол има малко и е много скъп, в БГ имаме каквито искаме уискита.
6.Климат 8/10. Климатът е по-мек от БГ, малко като в северна Гърция е или южна Италия. Дори зимата рядко става студено.
7. Транспорт 5/10.  Пътищата са много по-хубави от БГ, въпреки че хората са много бедни, но просто нямат корупция като при нас. Иначе шьофюрлъка е като в Туриця, даже можете да видите хора, които се кръстят преди да пресекат булеварда.
8. Планини 10/10. Много по-яко е от Бг, казвам го като човек, който е ходил по-планини.
9. Море. Нямам директни наблюдения, до колкото са ми казвали Батуми е Дубай от али-експрес с много руснаци и турци. Иначе морето е същия вмирисан гьол като на нашето море.
10. Сигурност 8/10. По принцип е доста сигурна държава. Полицията е на голяма почит и няма да имате проблеми. Има два типа опасности. Едното е ако сте сама жена, ще ви свалят доста агресивно. Никой няма да ви направи нищо, но трябва да се внимава, от това което са ми казвали ще пробват всичко за да спят с вас. Другото е да внимавате, ако сте в планината да не попаднете в окупираните от Русия територии. От там връщане няма , без майтап.
В заключение, струва си да се посети има какво да се види. За жалост няма директни полети пък и цените не са ''народни'', особено след като там се изляха половин милион дезертьори от  Русия. Ако искате нещо по-различно от европа, на що годе нормална цена препоръчвам. За момента нямат политика да се ориентират към нас за туризъм. Ако искате бюджетна екскурзия без много екзотика Италия, Гърция и Турция ви чакат.

# 25
  • Sofia
  • Мнения: 4 015
Жена ми е грузинка, сега живеем в БГ, но трябваше да изкараме няколко месеца в Тбилиси, докато чакахме документите. Относно Грузия що се отнася от туристическа гледната точка мога да каза следното:
1. История и архитектура  10/10 Много история, средновековни сгради на всякъде,  както и сгради от 19ти век. Стига да искаш можеш да се заровиш в толкова много история, че шапка ще ти падне. Казвам го като българин живял в Гърция и като историк
2. Цени 5/10. Цените са като в БГ, даже и по-високи и продължават да се качват заради руснаците. Не е бюджетна дестинация поне през 2024.
3. Отношение 2/10. Много лошо обслужване, особено ако те помислят за руснак могат и да ти откажат обслужване. Иначе, ако са ти приятели или семейство, са супер точни и гостоприемни, даже свят ще ти се завие. Ако си турист обаче едва те гледат. Много се нажежила обстановката.
4. Храна 8/10. Доволен съм от храната много. Бих казал, дори по-добре от колкото в Турция и Гърция. Ястията са доста различи от нашите, на мен лично ми хареса
5. Алкохол 10/10. Въпреки, че в БГ можете да намерите всякакви алкохоли, каквито и в Европа не можете на намерите, грузинците ни бият. Вината си заслужават славата, а чача(ракия) можете да намерите от местни цитруси и какво ли не. Ако идете по пазарите от дядовците можете да купите уникална чача даже от нар, препоръчвам. Западен алкохол има малко и е много скъп, в БГ имаме каквито искаме уискита.
6.Климат 8/10. Климатът е по-мек от БГ, малко като в северна Гърция е или южна Италия. Дори зимата рядко става студено.
7. Транспорт 5/10.  Пътищата са много по-хубави от БГ, въпреки че хората са много бедни, но просто нямат корупция като при нас. Иначе шьофюрлъка е като в Туриця, даже можете да видите хора, които се кръстят преди да пресекат булеварда.
8. Планини 10/10. Много по-яко е от Бг, казвам го като човек, който е ходил по-планини.
9. Море. Нямам директни наблюдения, до колкото са ми казвали Батуми е Дубай от али-експрес с много руснаци и турци. Иначе морето е същия вмирисан гьол като на нашето море.
10. Сигурност 8/10. По принцип е доста сигурна държава. Полицията е на голяма почит и няма да имате проблеми. Има два типа опасности. Едното е ако сте сама жена, ще ви свалят доста агресивно. Никой няма да ви направи нищо, но трябва да се внимава, от това което са ми казвали ще пробват всичко за да спят с вас. Другото е да внимавате, ако сте в планината да не попаднете в окупираните от Русия територии. От там връщане няма , без майтап.
В заключение, струва си да се посети има какво да се види. За жалост няма директни полети пък и цените не са ''народни'', особено след като там се изляха половин милион дезертьори от  Русия. Ако искате нещо по-различно от европа, на що годе нормална цена препоръчвам. За момента нямат политика да се ориентират към нас за туризъм. Ако искате бюджетна екскурзия без много екзотика Италия, Гърция и Турция ви чакат.



Жалко, че цените са се вдигнали толкова много - аз съм била в страната преди няколко години и беше много изгодно. Това, което виждам от влогове е, че се модернизират, което не е лошо. За храната потвърждавам, че е вкусна, имат и добри местни вина. Транспорта (метро) беше много евтин преди, сега може и да не е така. Шофирането им на местните обаче е много зле. Задължителен е клаксона и се ползва денонощно - много лошо и опасно шофиране - има улици, където е невъзможно почти да се пресича.

# 26
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 756
За пътищата само не мога да се съглася. Кръстосахме я цялата по Коледните празници, толкова лоши пътища никъде не бях виждала. За шофирането дори няма да коментирам. Като цяло усещането е, че си в третия свят.

Общи условия

Активация на акаунт