Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

  • 3 септ. 2018, 13:33 ч.

Счетоводни въпроси - 2

  • 8 409
  • 82
  •   1
Отговори
# 15
  • в моя свят
  • Мнения: 1 994
Ако стоката е за 120 лв,ще излезе до 100 + ддс 20 =дс 120 лв. Фирмата не е регистр. По ДДС  засега и си мисля, че на бележката трябва да излезе 120 лв. Без никакви ДДС-та, но трябва да се настрои. А от касовите апарати казали, че няма такова нещо. Някой дали знае?

# 16
  • Мнения: 1 000
В касите има групи, за всяка група може да се настрой % на ДДС. Както има ставка 9% ДДС, така и 0% може да има

# 17
  • Мнения: 28
Здравейте!
Дано съм в правилната тема.
Въпросът ми е следният - имам три месеца неплатени здравни осигуровки. В момента съм безработна /от май месец насам, без да взимам обезщетения/. Искам да си ги платя по интернет, и преди го правех без проблем, но сега не мога да разбера как и откъде, има някаква промяна. Виждам месеците, в които съм без осигуряване, но не виждам опция да ги платя. Иначе статусът ми изненадващо излиза 'с непрекъснати здравни задължения'. ? /гледам ги в сайта на НАП, съответно имам и ПИК/.
Ще съм много благодарна да получа отговор, благодаря предварително

# 18
  • Русе
  • Мнения: 791
AirplaneMode. отиваш в СПРАВКА ЗА ЗАДЪЛЖЕНИЯТА И ПЛАЩАНИЯТА  и после в СПРАВКА ЗА ЗАДЪЛЖЕНИЯ С ВЪЗМОЖНОСТ ЗА ИЗВЪРШВАНЕ НА ПЛАЩАНЕ.
Не го пробвах, защото ми излиза, че нямам задължения, но го правих някъде през пролетта и тогава ставаше.

# 19
  • Варна
  • Мнения: 618
Ако стоката е за 120 лв,ще излезе до 100 + ддс 20 =дс 120 лв. Фирмата не е регистр. По ДДС  засега и си мисля, че на бележката трябва да излезе 120 лв. Без никакви ДДС-та, но трябва да се настрои. А от касовите апарати казали, че няма такова нещо. Някой дали знае?

Всичко е точно, така е правилно да излиза касовия бон. Има една Наредба 18 за касовите апарати, където пише, че:

чл.27 (2) Лицето по чл. 3 независимо дали е регистрирано или не по ЗДДС задължително регистрира всички продажби по данъчни групи съгласно ал. 1.

Липсата на регистрация по ДДС не означава, че извършвате освободени доставки или доставки с нулева ставка, за да се налага да ги отчитате в друга група в касовия апарат.

# 20
  • Русе
  • Мнения: 791
И аз мисля, че Белла Дона е права, защото вие не извършвате доставки с 0% ДДС, а просто без ДДС, защото не сте регистрирани по ЗДДС.

# 21
  • в моя свят
  • Мнения: 1 994
Ако стоката е за 120 лв,ще излезе до 100 + ддс 20 =дс 120 лв. Фирмата не е регистр. По ДДС  засега и си мисля, че на бележката трябва да излезе 120 лв. Без никакви ДДС-та, но трябва да се настрои. А от касовите апарати казали, че няма такова нещо. Някой дали знае?

Всичко е точно, така е правилно да излиза касовия бон. Има една Наредба 18 за касовите апарати, където пише, че:

чл.27 (2) Лицето по чл. 3 независимо дали е регистрирано или не по ЗДДС задължително регистрира всички продажби по данъчни групи съгласно ал. 1.

Липсата на регистрация по ДДС не означава, че извършвате освободени доставки или доставки с нулева ставка, за да се налага да ги отчитате в друга група в касовия апарат.
Благодаря ви за отговора. Имах нужда да видя къде го пише в наредбата. Прегледах я набързо, но не го намерих. Вече съм спокойна!

# 22
  • Мнения: 28
AirplaneMode. отиваш в СПРАВКА ЗА ЗАДЪЛЖЕНИЯТА И ПЛАЩАНИЯТА  и после в СПРАВКА ЗА ЗАДЪЛЖЕНИЯ С ВЪЗМОЖНОСТ ЗА ИЗВЪРШВАНЕ НА ПЛАЩАНЕ.
Не го пробвах, защото ми излиза, че нямам задължения, но го правих някъде през пролетта и тогава ставаше.

Aми точно това направих, но не ми излизат здравните за плащане... Излиза всичко друго, някакви 'осигурителни вноски НЗОК' , но не са тези от тази година, излиза някакъв стар един месец от 2016, не и тези от тази година. А помня преди много по-ясно беше всичко :/.

# 23
  • Русе
  • Мнения: 791
А подала ли си в НАП Декларация 7 ли беше?

# 24
  • Мнения: 28
Не. Така ли се прави вече?
Тя може ли да се подаде онлайн?

# 25
  • Мнения: 269
Трябва да се подаде декларация 7,срокът май беше 2 мес. Отидете в НАП и вижте как стоят нещата. Аз не я бях подала от незнание, разминах се с предупреждение.

# 26
  • Русе
  • Мнения: 791
Мисля, че срокът за подаване на Д 7 е седемдневен. С тази декларация се декларира, че си безработно лице и сам ще си внасяш здр.осигуровки. Така в системата на НАП ще излезе, че вие дължите осигуровки.

# 27
  • Мнения: 269
" Кога започват да плащат сами вноски безработните? Деклариране.

Преди да започнат сами да превеждат дължимите здравноосигурителни вноски към НАП, безработните трябва да подадат декларация образец 7. Декларацията се подава в срок до 25-то число на месеца, следващ месеца на възникване на задължението за осигуряване от лицата, които не са осигурени на друго основание. Тоест ако сте в това качество от 1 март  и трябва сами да внасяте здравноосигурителни вноски, то до 25 април трябва да подадете декларация образец 7. В този срок трябва да се плати и дължимата вноска, но след като вече е подадена декларация образец 7. Декларацията се подава в териториалната дирекция на НАП по постоянен адрес. "

Това намерих сега, явно и аз съм в грешка. И в двата случая трябва да се иде в НАП и дано да се размине глобата.

# 28
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 16 484
Може да се подаде и с ПИК от НАП, който е безплатен.

# 29
  • Мнения: 28
Благодаря ви момичета
И сега какво, дължа глоба ли? А края на този месец ще почвам работа, тогава какво..? Пак ли декларация да попълвам въпреки това

Общи условия

Активация на акаунт