Счетоводни въпроси - 2

  • 46 938
  • 638
  •   1
Отговори
# 570
  • Балчик
  • Мнения: 752
Здравейте! Имам подписано предизвестие за три месеца на 29.06.2023.Съответно според мен то изтича на 30.09,а работодателя ме кара да бъда на работа на 02.10.,като освобождавато щяло да е от трети.Има ли право да постъпи така?
Да, може, всичко е на договорки. Нали ще ви платят до 02.10.

Да,ще плати ,но лично с мен никой не се е разбрал така,а в предизвестието друго пише.
Но нали ви кара да работите до 02.10, това си е вид уговорка, ако няма съгласие, не отивайте повече на работа. Длъжен е да се съобрази с това, че не искате да работите, длъжен е да изготви документите и не може да ви задържа трудовата книжка.

# 571
  • Горна Оряховица
  • Мнения: 1 249
Мен не ме питаха искам ли да дойда,а ми наредиха пред свършен факт.Аз тук не виждам зададен въпрос,а заповед.Книжката едва ли ще я задържи.За мен това е чиста некоректност и е надхвърлен срока на предизвестието (за заплащането не споря).

# 572
  • Варна
  • Мнения: 1 821
Здравейте. Ще съм благодарна ако някой ми отговори.
Искам да отворя частен кабинет(логопедичен). В момента съм на трудов договор и имам постоянна работа, кабинета ще е допълнително звено.
Искам да се регистрирам като самоосигуряващо се лице (свободна професия).
Трябва ли ми счетоводител? Колко се плаща ориентировъчно за това (да ме регистрира и подаде и подава документите годишно)?
Ако този месец генерирам приходи 300 лв. примерно какво ще дължа на държавата и всеки месец ли се плаща или годишно?

# 573
  • София
  • Мнения: 1 626
За свободна професия се регистрирате сама - не трябва счетоводител или адвокат.
Освен годишни се подават и месечни декларация. Тримесечни също.
За осигуровките: След Нова година осигуровките ще са 260лв. на минималната като самоосигуряващо се лице. Това при условие, че се осигурявате на по-ниския процент. Вече ако се осигурявате за болнични и майчинство още 33лв. (293лв.). (Сумите ще са други ако по трудовия договор Ви осигуряват на около 3000лв. грубо)
Осигуровките се плащат месечно. И изравняване годишно.
Данъка се плаща на три месеца и изравняване годишно.
Опитах се да опиша най-важните неща като за НЕсчетоводители Simple Smile

# 574
  • Варна
  • Мнения: 1 821
Мисля, че Ви разбрах. Благодаря. В случай, че изкарам 300 лв месечно, то не знам има ли смисъл като за начало да се регистрирам. Аз всичко ще трябва да дам за държавата и наем и даже и ще съм на минус.

# 575
  • Мнения: 67
Здравейте, имам следния казус: Лице на свободна професия получава плащане по банков път от физическо лице. Как се осчетоводява това?

# 576
  • София
  • Мнения: 1 626
Това е доход на лицето-свободна професия.

# 577
  • Мнения: 67
Това е доход на лицето-свободна професия.

Благодаря за отговора! Така е, това е доход, но трябва ли задължително да се издава фактура към физическото лице или банково извлечение е достатъчно?

# 578
  • София
  • Мнения: 1 626
Не  е задължително да издавате фактура към физическото лице, само ако то Ви поиска.
Имате ли счетоводител?

# 579
  • Мнения: 67
Не  е задължително да издавате фактура към физическото лице, само ако то Ви поиска.
Имате ли счетоводител?

Имам, да. Точно той ми каза, че трябва да пиша фактури. Стана ми странно и затова реших да се информирам. Аз самата пазарувам стоки и услуги с банков превод и имам спомен, че фактура се издава, само при поискване.

# 580
  • Мнения: 5 851
Не  е задължително да издавате фактура към физическото лице, само ако то Ви поиска.
Имате ли счетоводител?

Имам, да. Точно той ми каза, че трябва да пиша фактури. Стана ми странно и затова реших да се информирам. Аз самата пазарувам стоки и услуги с банков превод и имам спомен, че фактура се издава, само при поискване.
Счетоводителя ви вероятно се презастрахова като ви кара да съставяте най-лесния първичен документ от който да е видно за какво получавате плащането. Защото би могло да са просто суми, които сте дали в заем напр. Ако не пишете ф-ра трябва все пак да представите договор/протокол или какъвто и да е друг писмен документ, в който да се описва свършената от вас работа (не разбрах какъв вид СП практикувате), за да се направи преценка че това е приход точно от упражняваната професия.

# 581
  • Мнения: 67

Счетоводителя ви вероятно се презастрахова като ви кара да съставяте най-лесния първичен документ от който да е видно за какво получавате плащането. Защото би могло да са просто суми, които сте дали в заем напр. Ако не пишете ф-ра трябва все пак да представите договор/протокол или какъвто и да е друг писмен документ, в който да се описва свършената от вас работа (не разбрах какъв вид СП практикувате), за да се направи преценка че това е приход точно от упражняваната професия.
[/quote]

Точно. Но физическите лица не искат фактури, още по-малко пък искат да си дават личните данни.
Благодаря за отговорите!

# 582
  • Мнения: 5 851

Счетоводителя ви вероятно се презастрахова като ви кара да съставяте най-лесния първичен документ от който да е видно за какво получавате плащането. Защото би могло да са просто суми, които сте дали в заем напр. Ако не пишете ф-ра трябва все пак да представите договор/протокол или какъвто и да е друг писмен документ, в който да се описва свършената от вас работа (не разбрах какъв вид СП практикувате), за да се направи преценка че това е приход точно от упражняваната професия.

Точно. Но физическите лица не искат фактури, още по-малко пък искат да си дават личните данни.
Благодаря за отговорите!
[/quote]
В постъплението по б. с-ка най-малкото пише имената на лицето. Може да съставите отчет за продажбите към неидентифицирани ФЛ като опишете вида на услугата, сумата и начина на постъпване - в брой или по б.с-ка.
Примерно имах клиент лекар-психиатър. Издаваше квитанция от кочан за сумите от свободни прегледи. На края на годината ми даваше справка за общо получените суми по кочан.
Честно казано не съм се замисляла дали е трябвало да има касов апарат.
Та ето тия пари са от СП без име на клиент и без ф-ра.
По същия начин могат да се отчетат и постъпилите по б. с-ка.
Добре е за самата вас да имате такива годишни описи - на коя дата от кого (поне две имена сигурно знаете) и за какво сте взели съответните суми.
Иначе НАП могат (малко вероятно, но все пак) да оспорят дали наистина сте свършили нещо. В интерес на истината най-много оспорват НОИ, много са загрижени да има действително положен труд когато се внасят осигуровки за стаж за пенсия.
Така и не разбрах какъв им е проблема, при положение, че фондовете са направо продънени. Това обаче е тема за друга тема 🤣

Последна редакция: вт, 09 яну 2024, 21:41 от dariVale

# 583
  • Мнения: 67
Благодаря!:hugs:

# 584
  • Мнения: 1 596
Здравейте, това ли е давностният срок за законна лихва, в случай че такава не е изплатена на лице, останало без работа за определен период от време?

ЗЗД
Чл. 111. С изтичане на тригодишна давност се погасяват:
а) вземанията за възнаграждение за труд, за които не е предвидена друга давност;
б) (изм. - ДВ, бр. 12 от 1993 г.) вземанията за обезщетения и неустойки от неизпълнен договор;
в) вземанията за наем, за лихви и за други периодични плащания.
г) (зал. - ДВ, бр. 12 от 1993 г.)

Общи условия

Активация на акаунт