Счетоводни въпроси - 2

  • 48 394
  • 670
  •   1
Отговори
# 555
  • Мнения: 3 378
Преди време в НАП се подаваше декларация, че напускаш страната и ще се осигуряваш в страна от ЕС. Мой познат не знаеше и като се върна за малко след 3 месеца подаде. Обясни, че от 3месеца не живее в страната и се осигурява другаде
НАП правиха някакви проверки и му заличиха задължението за тия 3 месеца.

# 556
  • Мнения: 48 148
По принцип зависи коя чужбина и т н, наистина. Идете в НАП на място.

# 557
  • Мнения: 3 756
Здравейте, може ли помощ, служител ще напуска и има отпуск от 2021г-16 дни от 2022г позвал е 7 дни в 2022 година и му остават 34 дни, сега в 2023 е ползвал 20 полагат му се 15, губи ли правото за ползване от 2021 година

# 558
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 442
Здравейте, може ли помощ, служител ще напуска и има отпуск от 2021г-16 дни от 2022г позвал е 7 дни в 2022 година и му остават 34 дни, сега в 2023 е ползвал 20 полагат му се 15, губи ли правото за ползване от 2021 година

Две години е давността. Не губи нищо. До края на тази година има право да ползва отпуската от 2021.

# 559
  • Мнения: 3 756
Благодаря

# 560
  • Мнения: 22
Здравейте, има ли някакъв срок, в който работодателя трябва да върне на служителя трудовата книжка? Договора е прекратен преди почти 1 месец (без 4 дни), но трудовата книжка не е върната. Работодателя не отказва да я върне, но първо беше на почивка, после има много ангажименти и няма време да отиде до счетоводителката и т.н - само оправдания.

# 561
  • Мнения: 420
Здравейте, има ли някакъв срок, в който работодателя трябва да върне на служителя трудовата книжка? Договора е прекратен преди почти 1 месец (без 4 дни), но трудовата книжка не е върната. Работодателя не отказва да я върне, но първо беше на почивка, после има много ангажименти и няма време да отиде до счетоводителката и т.н - само оправдания.
Трудовата книжка следва да се върне незабавно на работника.
Обърнете се към Инспекцията по труда.

# 562
  • София
  • Мнения: 1 311
Какво ще се случи, ако си пусна болничен, а не го предоставя на работното място?

# 563
  • Мнения: 1 653
Какво ще се случи, ако си пусна болничен, а не го предоставя на работното място?
Ще го запишат като самоотлъчка, предполагам. Все пак трябва някак да оправдаете отсъствието си.

# 564
  • Мнения: 444
Зависи от ситуацията. Ако сте приета в болница и издават документ след изписване - няма как да е самоотлъчка. Но трябва да уведомите работодателя (има дата на издаване на документа все пак). Иначе да, има срокове за предаване от датата на издаване.

# 565
  • Мнения: 25
Здравейте,

Имам въпрос - наета съм на трудов договор, но ми предложиха договор за управление, т.е да стана законен представител на фирмата.
Има ли пречки да продължа на ТД във фирмата и междувременно да подпиша и договор за управление? Какви варианти имам? Идеята ми е да не губя трудов стаж.
Благодаря предварително.

# 566
  • София
  • Мнения: 16 196
Здравейте,

Имам въпрос - наета съм на трудов договор, но ми предложиха договор за управление, т.е да стана законен представител на фирмата.

 
Варианти има. Но внимавай много с предложението.
Ще имаш кукловоди, ще теглят заеми, ще правят разни не съвсем позволени неща.
А ти ще си отговорна.
Ще ти метнат малко пари над заплатата за да ти запушат устата.

# 567
  • Горна Оряховица
  • Мнения: 1 249
Здравейте! Имам подписано предизвестие за три месеца на 29.06.2023.Съответно според мен то изтича на 30.09,а работодателя ме кара да бъда на работа на 02.10.,като освобождавато щяло да е от трети.Има ли право да постъпи така?

# 568
  • Балчик
  • Мнения: 762
Здравейте! Имам подписано предизвестие за три месеца на 29.06.2023.Съответно според мен то изтича на 30.09,а работодателя ме кара да бъда на работа на 02.10.,като освобождавато щяло да е от трети.Има ли право да постъпи така?
Да, може, всичко е на договорки. Нали ще ви платят до 02.10.

# 569
  • Горна Оряховица
  • Мнения: 1 249
Здравейте! Имам подписано предизвестие за три месеца на 29.06.2023.Съответно според мен то изтича на 30.09,а работодателя ме кара да бъда на работа на 02.10.,като освобождавато щяло да е от трети.Има ли право да постъпи така?
Да, може, всичко е на договорки. Нали ще ви платят до 02.10.

Да,ще плати ,но лично с мен никой не се е разбрал така,а в предизвестието друго пише.

Общи условия

Активация на акаунт