Счетоводни въпроси - 2

  • 46 606
  • 638
  •   1
Отговори
# 540
  • София
  • Мнения: 1 621
При регистрация по чл.97а от ЗДДС се изготвят и протоколи по чл.117 за покупките/рекламите във ФБ. Все едно се пише фактура, само малко по-сложничко.

# 541
  • Мнения: 729
При регистрация по чл.97а от ЗДДС се изготвят и протоколи по чл.117 за покупките/рекламите във ФБ. Все едно се пише фактура, само малко по-сложничко.
Благодаря,никъде не пиша,че смятам да не заплащам необходимото на счетоводителя.....

# 542
  • Мнения: 577
Здравейте!
Преди седмица съм подала колаба за ползване на платен годишен отпуск за едвин ден (03.02). От днес обаче имам издаден болничен за гледане на дете, който е до др. седмица.
Трябва ли да подам писмено заявление да не се взима ден от отпуската ми или законово е редно да анулират молбата за нея?

# 543
  • Мнения: 1 554
Здравейте!
Преди седмица съм подала колаба за ползване на платен годишен отпуск за едвин ден (03.02). От днес обаче имам издаден болничен за гледане на дете, който е до др. седмица.
Трябва ли да подам писмено заявление да не се взима ден от отпуската ми или законово е редно да анулират молбата за нея?
Не може едновременно болничен и отпуск в един и същи ден. При предаване на болничния на работодател, той задължително се подава в системата с датите, които фигурират на него/и с броя на дните отсъствие, които също са на него/. Тъй като е уважителна причина, болничният става основен документ:
https://www.accountin-spam156-/%D0%B1%D0%BE%D0%BB%D0%BD%D0%B8%D1 … 0%B8-423.html#162

Цитат
"В закона не е определена изрично форма за прекъсване, но тъй като разрешаването на отпуска се извършва писмено, следва да се приеме, че и неговото прекъсване се извършва с писмена молба на лицето."

# 544
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
Здравейте,задължителна ли е регистрацията по ДДС ако работя като фрилансър за UK? Те са на територията на Европа,но реално не са в ЕС.

# 545
  • София
  • Мнения: 1 621
Здравейте,задължителна ли е регистрацията по ДДС ако работя като фрилансър за UK? Те са на територията на Европа,но реално не са в ЕС.
UK не са в ЕС и следователно не е задължителна регистрацията по ЗДДС чл.97а.
(Предполагам, че извършвате консултантска услуга и клиентите са ви фирми от UK. Също така само продавате към UK.)

# 546
  • Мнения: 17
Здравейте маминки. Тъй като съм била в болничен и майчинство пред 2022 имам отрабени месец и малко . Мога ли да поддам дд за фл и да получа данъчно облекчение. Кой точно данък подлежи на възстановяване?

# 547
  • Сф
  • Мнения: 4 767
Въпросът ти е неясен- данъчно облекчение за какво- дете, младо семейство...?
Най- вероятно данъчната основа няма да ти стигне, за да го приспаднат. Мъжът ти не работи ли, че той да подаде?

# 548
  • Мнения: 284
Здравейте, как мога да платя онлайн здравните осигуровки на друг човек и ще се промени ли веднага статуса му? Обикновено минавам през НОИ НАП, попълвам декларация и плащам на място, но сега с малко дете нямам възможност да обикалям.

# 549
  • София
  • Мнения: 16 061
Ако неплащащия е подал Декларация № 7 - в сайта на НАП проверяваш по ЕГН колко ЗО  дължи с лихвата до деня и продължаваш с плащане с кредитна/дебитна карта.

# 550
  • Мнения: 284
А ако той не е подал декларацията ще ми разрешат ли аз да попълня и платя?Питам,защото човека е в болница в друг град и няма как да отиде лично.

# 551
  • София
  • Мнения: 16 061
Едва ли без да си упълномощена. Но все пак ги питай по телефона, обясни за болницата. Ако няма подадена декларация парите няма да отидат по партидата на ЗО. Може да погасят с тях друго задължение към НАП.

# 552
  • Мнения: 3 331
Попълвате декларация 7 от негово име /подписвате го/, в която има и пълномощно, упълномощава Вас и я подавате.

# 553
  • Мнения: 567
Здравейте, ако лице е здравно осигуреро в.чужбина т.е си плаща, то и тук ли важат или отдело се плащат?

# 554
  • София
  • Мнения: 16 061
Зависи от чужбината.
Но като цяло се мръщят и искат документ за осигуряването в страна от ЕС за да го признаят. А пък от чужбината отговарят, че го издават при окончателно напускане на страната.
https://www.nhif.bg/bg/online/answers/43220 

Общи условия

Активация на акаунт