Правата на ДЕЦАТА ни с ТЕЛК - 2

  • 60 282
  • 774
  •   1
Отговори
# 585
  • Мнения: 1
Здравейте. Бебето ми е със две сърдечни операции и бъбречна недостатъчност. Явихме се н ТЕЛК и ни дадоха 50% обжалвах и ни дойде отговор че ще го разгледат по документи на 15 януари. Искам да знам колко време ще се зави решението. Благодаря ви предварително.

# 586
  • Пловдив
  • Мнения: 456
Здравейте, имам следния казус - съпругът ми подаде декларация за  приспадане на данък общ доход в размер на 200 лв, защото детенцето ни е с 50% ТЕЛК. Т.к. от утре е на нова работа и данъкът до днес (13.01.2020) няма да покрие тези 200 лв. какво би трябвало да направим, за да ползваме облекчението? Какви документи трябва да поиска от страта си фирма? Имаме ли право да подадем нова декларация в новото му работно място, предвид че годината вече започна? Въобще какъв е реда, ако има такъв? Благодаря Ви!

# 587
  • Мнения: 12 003
Най-добре да попита в НАП.
Моят работодател ми връща само 40 лв за две деца, а 200-те лева за ТЕЛКа на едното дете ги подавам в НАП и те ми ги превеждат.

# 588
  • Пловдив
  • Мнения: 456
Най-добре да попита в НАП.
Моят работодател ми връща само 40 лв за две деца, а 200-те лева за ТЕЛКа на едното дете ги подавам в НАП и те ми ги превеждат.

Благодаря Ви, писах им, но вероятно от там отговора ще се забави доста. Ако има някой, който се е сблъсквал с подобен проблем, ще съм благодарна да сподели, защото не се знае какви са сроковете за реакция.

# 589
  • Sofia
  • Мнения: 722
Моят мъж се опита да подаде чрез работодател , но му отказаха , защото му казали , че така трябва те да му изплатят сумата. Много са зле тези хора.

# 590
  • Пловдив
  • Мнения: 456
Отговориха ми от НАП. Това е отговорът им, ако някой друг има същия проблем:
"В случаи че не можете да ползвате в пълен размер данъчното облекчение при работодателя си, то можете да го ползвате с подаване на годишна данъчна декларация до края на месец април 2020 г."

# 591
  • Мнения: 12 003
Моят мъж се опита да подаде чрез работодател , но му отказаха , защото му казали , че така трябва те да му изплатят сумата. Много са зле тези хора.
И на мен така ми обясняваха миналата година.

# 592
  • София
  • Мнения: 5 959
Глупости на търкалета! Мъжът ми само чрез работодател подава и никога не е имал проблем.

# 593
  • Мнения: 663
И моят съпруг не е имал проблеми.

# 594
  • Мнения: 424
Явно на счетоводителите не им се занимава и моята се опитва да ме върти нещо , аз тази година разбрах за връщането на тези пари и то благодаряние на Вас за което Ви благодаря. А детето е с ТЕЛК от 2013г Sad

# 595
  • Мнения: 56
Здравейте!Ще подавам документи за чужда помощ,детето ми е с 85процента с чужда помощ ,аз съм безработна ,Но не знам на кой да вярвам-едни казват ще удържат от Телка на детето пари,други казват няма нищо да удържат!В социалното казаха,че ще удържат от Общината ,а аз чух,че само на 90 и нагоре процента удържат!Във заявлението има точка на която трябва да дам съгласие за удържане от Телка!Моля обяснете?

# 596
  • Мнения: 141
Здравейте!Ще подавам документи за чужда помощ,детето ми е с 85процента с чужда помощ ,аз съм безработна ,Но не знам на кой да вярвам-едни казват ще удържат от Телка на детето пари,други казват няма нищо да удържат!В социалното казаха,че ще удържат от Общината ,а аз чух,че само на 90 и нагоре процента удържат!Във заявлението има точка на която трябва да дам съгласие за удържане от Телка!Моля обяснете?

Не знам дали имат значение процентите, но разбрах от социалните, че щом ползваш чужда помощ, задължително ти режат от ТЕЛК-а (предполагам спрямо процентите). От Общината пък разбрах, че детето трябва да е над 5 годишно, за да има право на тази чужда помощ.

# 597
  • В къЩи.
  • Мнения: 2 189
Здравейте.
Искам да попитам при подновяване на Телково решение и предоставянето му в социални служби ,длъжни ли са социалните работници да ни кажат,че само това не е необходимо за да продължим да получаваме помощите,а трябва да се подаде и молба?
Благодаря.

# 598
  • Мнения: 5 094
Молба задължително.

# 599
  • В къЩи.
  • Мнения: 2 189
Да,но закона задължава ли социалните работници   да ни оведомят за тази молба или ние трябва да си знаем за нея?

Последна редакция: сб, 18 яну 2020, 13:13 от *Л-и-я*

Общи условия

Активация на акаунт