Правата на ДЕЦАТА ни с ТЕЛК - 2

  • 60 325
  • 774
  •   1
Отговори
# 285
  • Мнения: 5 682
Миналата година трябваше да подавам Декларация към НАП /за 2017г./ заради една награда. Там за доходи попълвах единствено тези от трудовите ми договори и дохода, който е от служебната бележка за наградата. Парите, които получавам заради детето - не.

# 286
  • Мнения: 6 092
Благодаря!

# 287
  • Мнения: 10
Здравейте, детето ми е с ТЕЛК 50 % без ЧП. Интересува ме имаме ли право на инвалиден талон за паркиране. За Бургас става въпрос, понеже разбрах , че всяка община сама определя?

# 288
  • Мнения: 6 092
Най-добре питайте на място. Намира се в сграфата на билетния център, но другата врата.

# 289
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
В този ред на мисли има ли документ, в който накуп са обяснени всички права, които дава ТЕЛК-а и съответните %, при които могат да се ползват. Или всяко право е в отделна наредба и трябва да събирам от тук-от там?  newsm78

# 290
  • Мнения: 2
Здравейте,

С моето момченце днес бяхме на ТЕЛК за преосвидетелстване и вече няколко часа се чудя аз ли не съм нормална или госпожите и господата от комисията. Не съм убедена, че разбирам правилно всичко, та по тая причина и търся адекватно мнение от хора, които са по-наясно от мен.
Синът ми до днес беше с 80% инвалидност с право на чужда помощ за Таласемия Майор, която е генетично заболяване. През тези 3 години, за които беше издадено предишното решение, сме направили Костно-мозъчна трансплантация, след която юнакът разви Нефротичен синдром и все още сме на лекарства, които подтискат имунитета, докато тялото свикне с всички промени и се адаптира.
Днес комисията установява вече 2 заболявания с по 80% инвалидност всяко (според таблиците им), но крайното решение е 80% инвалидност като ни отнемат правото на чужда помощ.
Много моля за мнение... има ли смисъл да обжалвам, с някой мога ли да говоря, възможно ли е да е някаква грешка или и аз не знам. Как мислите? Просто съвсем ми се струва нелогично...
Нямах възможност да коментирам с никой от тях решението на момента, защото ми беше дадено от секретарка, която не пожела нищо да разговаря.

Много ще съм благодарна ако някой може да ми даде съвет. Благодаря!

# 291
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Според наредбата, когато има повече от едно заболяване не се събират процентите, а се дава най-големия възможен (според таблицата) процент за водещото заболяване. Другите не се вземат под внимание. Така че процентите са правилни. За правото на чужда помощ не мога нищо да кажа. Според мен не е правилно, разбира се, но как е по наредбата не мога да кажа.

# 292
  • Sofia
  • Мнения: 722
Моят син е с аутистична диагноза. Винаги е бил с чужда помощ. Но на последното явяване преди две седмици чуждата помощ отпадна и психиатърката се държа много аругантно и с мен и с него. Детето даже ,когато излязохме от кабинета се разрева.

# 293
  • Мнения: 2
Ето какво открих вчера и то в новото постановление от 26/07/2018:

"III. Когато са налице няколко увреждания, независимо дали са за заболявания от общ
характер, или за заболявания с причинна връзка, за всяко от които в отправните точки за
оценка на трайно намалената работоспособност/вид и степен на увреждане е посочен
отделен процент, оценката на трайно намалената работоспособност/вид и степен на
увреждане се определя, като се взема най-високият процент по съответната отправна точка
на най-тежкото увреждане. Останалите проценти за съпътстващите увреждания не се
вземат предвид при оценката, но се изписват в мотивната част на експертното решение.
IV.За лицата, при които най-високият процент по съответната отправна точка на найтежкото увреждане е 80 % или над 80 % (и ако той не е 100 %) и които имат едно или повече
съпътстващи заболявания, за всяко от които е посочена отправна точка от над 50 процента,
общата оценка на трайно намалената работоспособност/вид и степен на увреждане се
определя, като за основа се вземе най-високият процент (80 или над 80) и към него се
прибавят 20 процента от сбора на процентите на останалите увреждания
."

Излиза, че все пак щом двете заболявания са с 80% би трябвало да има някакво значение въпреки промените!

# 294
  • София
  • Мнения: 5 959
Моят син е с аутистична диагноза. Винаги е бил с чужда помощ. Но на последното явяване преди две седмици чуждата помощ отпадна и психиатърката се държа много аругантно и с мен и с него. Детето даже ,когато излязохме от кабинета се разрева.

На колко години е детето?
Дадоха ни дата за явяване на 12.06. и най-голямото ми притеснение е, че няма да му дадат чуждата помощ. Иначе очаквам намаление на процентите, макар че няма кой знае какво подобрение.

# 295
# 296
  • Пловдив
  • Мнения: 456
Здравейте, имам следните въпроси:
- във всички случаи ли се получава така, че ако примерно решението е издадено на 27.04.18 с дата 1.04.18 (до 1.04.19) докато се изчакат 14 дни (подадено през май)и се подаде в Соц. служба за април 2018 се изплащат 50% ? По независещи от мен причини, няма как да бъде подадено по-рано.
- при преосвидетелстване датата на новото решение е 1.04.20 - така се получават 23 месеца с пълни помощи - поправете ме ако греша?
- длъжни ли са Соц. служби да ми дадат заповедта, няма такава практика в Пловдив или поне никой не ми е казал, че трябва да отида да си я взема?

Последна редакция: ср, 17 апр 2019, 16:14 от sladurka3333

# 297
  • Мнения: 1 205
Ако старото решение е до - 1.04.19.То за април ще ви изплатят по него, а след това по новото. т.е. няма да има месец с 50%

Да, длъжни са да ви дадат входящ номер и заповед!

# 298
  • Пловдив
  • Мнения: 456
Ако старото решение е до - 1.04.19.То за април ще ви изплатят по него, а след това по новото. т.е. няма да има месец с 50%

Да, длъжни са да ви дадат входящ номер и заповед!

Да, старото решение е до 1.04.2019 г., а новото решение до 1.04.2020 г. - вероятно не написах разбираемо. За април 2018 сумата е 50%. Тази седмица ще подам в социалните новото решение и ако последната сума е за април 2020 и се преведе през май 2020, всичко ще е ок.

# 299
  • Мнения: 5 682
За април 2018 сумата е била 50 %, тъй като молбата е подадена през май месец. Ако бяхте подали през юни  - тогава и за април и за май щеше да ви е 50 %.

Общи условия

Активация на акаунт