Цветята в нашия дом /тема 75/

  • 51 533
  • 752
  •   2
Отговори
# 540
  • Мнения: 1 329
Здравейте!
Търся помощ за пресадения ми спатифилиум. Изглежда така:

От много години ми е и реших, че саксията му е малка и трябва да се пресади. И действително беше така, цялата саксия беше в корени, имаше много малко пръст. Изрязах корените, разделих и засадих на 24 март. И започна да съхне, пръстта е мокра, но със всеки изминал ден вехне все повече. Първоначално си мислех, че така  се прихваща, но започна и да жълтее и се притеснявам да не съм го уморила. Какво да правя, моля за помощ!

# 541
  • Мнения: 5 281
Да не би нещо пръста да не е хубава?

# 542
  • Мнения: 1 329
От джъмбо е купена, за стайни зелени цветя е. Дали да не го изнеса на балкона за през деня?

# 543
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 382
Скрит текст:
Здравейте!
Търся помощ за пресадения ми спатифилиум. Изглежда така:

От много години ми е и реших, че саксията му е малка и трябва да се пресади. И действително беше така, цялата саксия беше в корени, имаше много малко пръст.
Изрязах корените, разделих и засадих на 24 март.
Скрит текст:
И започна да съхне, пръстта е мокра, но със всеки изминал ден вехне все повече. Първоначално си мислех, че така  се прихваща, но започна и да жълтее и се притеснявам да не съм го уморила. Какво да правя, моля за помощ!

какво имаш предвид?
защо не го извадиш да видиш как са корените сега? то няма какво да губиш. като го гледам е пътник... Sad

# 544
  • Мнения: 1 329
Дали да не ги извадя и да ги сложа във вода, да пуснат още корени и тогава да ги засядя отново, ако въобще мога да го спася.

# 545
  • Мнения: 751
Аз вече не правя експерименти с пръстта, купувам само от специализирани магазини, избягвам да купувам от български производители също така. Последно излязоха акари в стефанотиса и папратта. Пръсках, като нищо не помогна, пресадих в хубава пръст, стефанотисът се спаси. Пробвай да пресадиш.

# 546
  • DE
  • Мнения: 9 068
Какво значи изрязах корените и защо newsm78

# 547
  • Мнения: 1 329
Корените на всички стръкчета се бяха оплели и заели цялата саксия, за да ги разделя при пресаждането изрязах големите корени, но оставих коренчета на всяко стръкче.
Сега се сещам, че не съм пробила дупки на саксията, иначе съм дренирала с камъчета . Дали пък не е преполято?

# 548
  • Мнения: 8 010
Това растение обича малки саксии. Успех, дано се съживи!

# 549
  • Мнения: 14 851
Да,обича да му е тясно. Аз уморих едно,въпреки усилията ми да го гледам.
Не е трябвало да режеш. Просто вадиш и местиш. Дано се спаси.

# 550
  • Мнения: 537
Сори за тъпия въпрос,обаче какво имаш предвид под специализираните магазини, от които купуваш пръст?Аз купувам от големите магазини с отдели обособени за растения като Практикер,Мосю Бриколаж...Нямала съм проблем досега,но ако има и по-добри варианти ,споделете.

# 551
  • Мнения: 14 988
И аз за пръстта да питам. В някоя от темите, а може би и в тази, четох за пръст от хоуммакс - 10 килца. Но там не зная кога ще се затътря. Последно купувах пръст от Лидл, хареса ми като структура, но не зная дали е подходяща .
И аз моля за мнения и препоръки. Rolling Eyes

# 552
  • Мнения: 1 329
Купих нова пръст и пресадих в старата малка саксия. Пръстта беше добре мокра, корените изглеждаха като да са се прихванали, ама защо така е клюмнало... Изрязах пожълтелите листа и то остана наполовината. Чудно ми е как пък нито едно стръкче да не оживее, нито от големите, нито от малките, а има и пъпки готови да цъфнат. Много ме е яд като знам, че съм вадила коренчета и съм садила успешно в други саксии, а сега да съсипя голямото и хубаво цвете.

# 553
  • Мнения: 2 655
Здравейте!
Търся помощ за пресадения ми спатифилиум. Изглежда така:

От много години ми е и реших, че саксията му е малка и трябва да се пресади. И действително беше така, цялата саксия беше в корени, имаше много малко пръст. Изрязах корените, разделих и засадих на 24 март. И започна да съхне, пръстта е мокра, но със всеки изминал ден вехне все повече. Първоначално си мислех, че така  се прихваща, но започна и да жълтее и се притеснявам да не съм го уморила. Какво да правя, моля за помощ!

Здравей, Мая,
да не би да си го преполяла? Остави да "позаветря" пръстта.
Моя спатифилум/передния Wink/ го държа на светло, но без слънце и с поливане на 10 дни, като пръстта е  да не кажа суха отгоре....

# 554
  • Бургас
  • Мнения: 16 594
Някой да знае, как се казва това цвете?

Общи условия

Активация на акаунт