Размисли върху думите и други работи...

  • 12 650
  • 116
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 4 412
Аз съм малко раздвоена, но най-важното е, че тук се говори открито и се търсят решения, че е нещо като работно място за обменяне на опит и за създаване на пирятелства. Не знам защо да се опитваме да увеличим посещаемоста, когато някой иска да съчувства или да помогне, той го прави. Ако влиза във форума само за да обсъди клюките, или да се разтовари по друг начин, негово право на избор.
Иначе и на мен "увреждане" не ми харесва, но това са подробности, важна е действителността и как да се помогне.

# 16
  • Мнения: 2 543
Таня, аз наистина не мога да разбера какво трябва да значи "харесва ми" или "не ми харесва" някакъв израз, който пък на всичкото отгоре е и официално признат и от институциите. Навсякъде се говори за "хора с увреждания", защото едно време са ги наричали "инвалиди" и тази дума е натрупала в себе си негативен заряд. Същото може да стане и с израза "хора с увреждания" след време, а по-нататък и с "хора със специални потребности". Това наистина са само думи зад които се крие цял един свят от хора, които се нуждаят преди всичко от уважението и обичта ни и ако ние им ги даваме, тогава това как ги наричаме не би имало никакво значение. Така че, нека променим нашето отношение към всички различни от нас хора - това включва не само хората с увреждания, а и всички останали, които живеят по-различно от нас, независимо дали са принудени или сами са избрали да живеят така. Пък да видим тогава кой ще се оплаква от някакви си думи!  bouquet

# 17
  • Мнения: 1 278
Шами, чудесно е, че даваш израз на гнева си. Не е хубаво човек да го държи в себе си, а ти най-вероятно си понатрупала повечко по тази тема. Какво съвпадение!  Simple Smile

" Виждаш ли, ако не слушаш ще станеш като него"
Да, за съжаление, в обществото ни царят и витаят подобни изказвания, страхове и усещания. Всъщност именно за това е този призив.
За думите. За смисъла на думите.
Не за самите болести. Не за диагнозите. Не за срама, нито пък за изтъкването. Не за покриването на истината. Ни най-малко.
Става въпрос за думите и изразите, и за влиянието, което те имат върху всички нас. Става въпрос за "увреждане", "недъгавост" и пр. Не за "заболяване", не за "проблем".

За "Увреждане"!

Йепе, коренът на думата disabled идва от "мога" и така става "невъзможност" (не като превод, а като скрит смисъл  Simple Smile )
Именно дума disabled е заменила invalid, която звучи като "недействителен", "невалиден", защото invalid има негативно, изолиращо звучене ...
...което пречи на интеграцията, Шами!

За съжаление "увреден"  има същото негативно, изолиращо и пречещо на интеграцията послание, защото има същия корен като  "повреден" и "вреден".

Това е, което имам предвид и най-вече хората в по-развитите страни имат предвид като търсят нови думички в подобни ситуации. Не покриване или прикриване на нещата.
 
  bouquet

Последна редакция: сб, 10 юни 2006, 14:57 от Demetra

# 18
  • Мнения: 1 278
tigonew, това също е интересно предложение. Поне не говори за "повреди".

Така че, нека променим нашето отношение към всички различни от нас хора   bouquet

Именно това е крайната цел, но първо трябва да променим изказа, защото думите имат огромно влияние върху хората.
А "хора с увреждания" не е много официално призната вече   bouquet

# 19
  • Мнения: 2 543
Demetra, аз не твърдя, че съм непременно права. Но виж само какво разминаване - смутените са хората, за които самите болести и проблеми на хората с увреждания са само думи. За нас, които живеем в този свят, това не е от почти никакво значение. Разбери, ако някой дойде и каже - "Искам да знам повече за хората с увреждания, техните проблеми и нужди!", никой не би се разсърдил! Не и аз, всеки случай.
А защо да не е официално признат израз? Прочела съм купища документи, където се използва именно този израз.

# 20
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
нека не ви звучи перверзно, но аз думата увреждане я ХАРЕСВАМ
да това ми харесва повече от много други неща - ако въобще при индикация на проблем и то у малки деца можеш нещо да харесваш
защо ми звучи добре? защото в миналото, а и сега тази дума е все още ЧИСТА - неопетнена от негативен и двоен смисъл, тя не се използва за обиди, а за назоваване на нещата такива каквито са

също така тя индикира ЛИПСАТА на нещо, за което съответния човек НЕ Е ОТГОВОРЕН.
заболяване не е лошо, но пък тук не става дума за хрема и за гнойна ангина! тук проблемите са  по-тежки

и на последно място - притеснението идва от нас - а не от децата и хората с УВРЕЖДАНИЯ! те не се притесняват да се наричат така, ние се притесняваме да ги наричаме - просто защото в нас самите има нещо, което ни ДИСТАНЦИРА от тях и се РАЗГРАНИЧАВАМЕ от тях - ТЕ СА.... НИЕ СМЕ...

за мен това е като спор за думите - кръстоска и мелез - от къде идва лошото звумене на мелез - от това, че думата се използва за обида! самата дума не е виновна, а са виновни хората които влагат лош смисъл в нея!

# 21
  • Мнения: 2 543
нека не ви звучи перверзно, но аз думата увреждане я ХАРЕСВАМ

Хе хе! Наде, разсмя ме!!! Hug

Иначе, и аз това разправям - това са просто думи! Гледах страхотен филм - "Wit" се казва и разказва за болна от рак професорка по староанглийска литература. Филмът беше точно за това - как човек, за който цял живот именно думите са били от най-голямо значение, изведнъж започна да живее само с няколко думи, които означават целия му живот в този момент. Много хубав филм...

# 22
  • София
  • Мнения: 4 412
Наде, в моето съзнание е точно обратното - думата "увреда", "повреда", "вреда" носят заряд на извършено деяние и причинена вреда. Дори това са и думи от Наказателния Кодекс. Повечето хора като чуят "увреда", "повреда", "вреда" - първата им реакция е "да се намери виновника, и да понесе отговорност за щетите". Този подтекст не ми харесва и според мен думата е сложена, за да може обществото да се измъкне от отговорност. Но това наистина са само думи.

Последна редакция: сб, 10 юни 2006, 15:40 от tigonew

# 23
  • Мнения: 2 543
Добре, де, според мен пък "хора със специфични потребности", означава само това, че тези хора имат потребности, но не обозначава състоянието им. Защото хора със специфични потребности са не само хората с физически увреждания ( и кажете ми коя дума би заменила "увреждане", когато говорим за самото състояние?!).

# 24
  • Мнения: 997
 Аз, когато чуя думата уврежнане, се сещам за човек с увреждане....не за наказателния кодекс Joy Но наистина, tigonew, има връзка....но нали е важен смисъла, който влагаш......Ако името на форума "Деца с увреждания" държи на разстояние хората, това може би не е чак толкова лошо. Помислете за това - за здравните проблеми има друг форум, не твърдя, че точно там съм ги срещала, но съм чела теми -  враства ми се нокътя, детето има хрема и т.н. Отскоро съм тук, но все си мисля, че ролята на този форум е за помощ и взаимопомощ, между родители с различни по-тежки проблеми. Всеки, който се интересува от тези проблеми ще влезе тук - независимо какво е името на форума. Ще изкаже съчувствие и ще предложи помощ. Не вярвам, че ще променим обществената настройка, като прикриваме проблема под лъскави думи. На мен ми звучи малко като спора - негър ли се казва, черен или африканец.
Искам да приемат детето ми такова каквото е, дете със заболяване, причиняващо увреждане на бялото вещество в мозъка. Това е положението, независимо колко не ми харесва......Но по същата причина, дори да се смени името но форума, все едно - той ще си остане нашето място..........

# 25
  • Мнения: 631
Пак ще се намеся, но тълкуването на термините според мен е друго:

Увреждане е налице, но специални или специфични нужди възникват от самото увреждане. За да може да се интегрира лицето или детето с увреждане възникват специфични показатели, с които различните системи трябва да се съобразят.
Например: Дете с ДЦП има нужда от специално внимание при : образование, медицинско обслужване, достъпна архитектурна среда и т.н.т. (т.е. самото увреждане ДЦП в случая има нужда от друг тип подход на системите). Това само по себе си го прави специално, но не е по - малко човек от другите. Системите трябва да се подчинят на този вид изисквания, които лицата с увреждания и в частност децата с увреждания имат като потребност.

Надявам се да съм била ясна : В резюме : Налице е увреждане от които произлизат различни нужди и потребности

# 26
  • Мнения: 631
Терминология

   Терминът “увреждане” означава загуба или нарушаване на физиологически и анатомически структури и на свързаните с тях физически, умствени или психически функции.
           Терминът “хора с увреждания” се отнася до лица, при които вследствие на различни увреждания са нарушени физическите функции, умствените способности или душевното здраве по начин, отклоняващ се от типичния за дадената възраст и за период, надвишаващ 6 месеца, като вследствие на това е възпрепятствано участието им в живота на обществото. 
   Терминът “рехабилитация” се отнася до процеса, който позволява на хората с увреждания да достигнат и поддържат своите оптимални равнища на физически, сензорни, интелектуални, психологически и/или социални функции. По този начин процесът на рехабилитация създава предпоставки за човека с увреждане да промени живота си към по-голяма степен на независимост. Рехабилитацията може да включва социални, медицински и/или професионални елементи.
   Терминът “социална интеграция” се разбира в два смисъла – като процес и като резултат. Социалната интеграция като процес представлява динамично цяло на съвместен живот, обучение и труд на хора с и без увреждания. Социалната интеграция като резултат означава активна вграденост на индивид или група хора с увреждания във всички сфери на обществения живот, при равен старт и при отсъствието на каквато и да било пряка и/или косвена дискриминация.
   Терминът “пълно участие” се разбира като създаване на условия за равнопоставеност и равни възможности пред индивид или група хора с увреждания в различни сфери на обществения живот (училище, работна среда, религиозна дейност, свободно време, развитие и живот на общността, политика и др.) в зависимост от техните възможности, желания и избор.
   Терминът “равни възможности” се използва по отношение на резултата от процес, чрез който различните сфери в обществото и жизнената среда (като услуги, дейности, информация и документация) стават достъпни за всички, в това число и за хората с увреждания.
   Терминът “независим живот” описва правото на човек с увреждане да избира начина на живот, който желае да води, при наличие на достъп до ресурсите на обществото, правото на самоопределяне и участие в процеса на взимане на решения в рамките на дадена общност и на цялото общество.
   Терминът “профилактика” определя действията, предприети за предотвратяването на физически, интелектуални, психологически или сензорни увреждания (ранна профилактика) или за предотвратяване на увреждания, вследствие на продължителна дисфункция или увреждане (вторична профилактика). Профилактиката включва и адаптиране на средата.
   “Технически помощни средства” /ТПС/ са технически пособия, които заменят или подобряват функции на човешкия организъм и увеличават възможностите на хората с увреждания за самообслужване, трудова и всяка друга дейност.
   

# 27
  • София
  • Мнения: 4 412
Много трудно ще намерим дума, от една страна за пред институциите думата си е добре, защото е сериозна дума. И като име на форума е добре.
Но ми се иска в обществото да се говори за тези деца и хора, че е отговорност на всички да се чувстват по-добре. Обикновени хора не могат да измислят законодателни мерки за подобряване на състоянието, но трябва ъсчувствие и добро сърце да не клюкарстваш или да неплашиш детето си , или да цъкаш да не те стига.

# 28
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
Танче, нека ви споделя - аз съм част от нашето малко семейство - но ми се е случвало да пиша на родители на деца и да се ПРИТЕСНЯВАМ как да нарека проблема - заболяване, увреждане, проблем ли?
Много е трудно общуването още повече когато хората се засягат волно или неволно.

Но се съмнявам, че някой ще даде наистина добра дума с която да наречеш някое заболяване - как да кажа на майка на дете с ДЦП нещо дето няма да я засегне ако тя си мисли, че са ми такива целите? Както и да нарека ДЦП-то - болест, заболяване, проблем здравословен или още нещо - тя ако иска да се засегне ще се засегне! В единия случай ще каже че съм груба, а в другия ще си каже - гледай я тая - срем я е даже да назове нещата с имената им!

Така, че думата нищо няма да промени!

# 29
  • София
  • Мнения: 4 412
Наде, съгласна съм. Думата нищо не променя Hug

Общи условия

Активация на акаунт