Отговори
# 60
  • Мнения: 10 993
аз за неща,които се купуват с пари, не се ядосвам. събирам, спестявам, купувам и забравям.

# 61
  • Мнения: 667
Ако тези неща носят вреда на детето ти, пак ли ще си толкова равнодушна?
Пак да кажа, дори не е за парите.
Сещам се за едно помагало по математика, дебело двойно на учебника, за 3 или 4 клас беше. Сетили се да е на вестникарска хартия, но тънка, та химикалката продупчваше листа. Не стига това, но и на страница по една грешна задача имаше. Не стига и това, но мястото за попълване на дадени задачи беше нереалистично малко, децата всички до един за 1 срок си развалиха почерка, започнаха да пишат ситно-ситно-неразбираемо, с цел да съберат задачата в четвърт ред.
ПП. На мен дори не ми се налага да спестявам, имам да извадя за тройно повече помагала и учебници, но не е в това въпроса.

# 62
  • Мнения: 10 993
възпитавам сина си, че училището е досада, която трябва да се избута. Съгласна съм с всяка твоя дума, но какво да правим, за да се реши проблемът. Да се разправям с учителите - не мога. Пишем, мажем и забравяме. Всяка вечер учим заедно с петокласника и съм абсолютно наясно за какво пишеш.

# 63
  • Мнения: 667
Не намирам за нормално всяка вечер да се учи с детето. Да се помогне, да се съдейства-да. Но всяка вечер да се учи, значи има нещо тотално и кардинално грешно.
Възпитавала съм децата си, че знанието е богатство, това означава уважение към институцията училище и учител. Да е досадно от време на време е едно, в рамките на нормалното е. Да са досада 12 години от живота ти е нещастие.

# 64
  • Мнения: 10 993
А моят син си е много щастлив в училище с приятелите и аз за това съм спокойна за него и не се притеснявам за помагалата.
Аз нямах помагала в училище, но не бях щастлива и бях аутсайдер. Та се радвам, че детето не е.

# 65
  • Мнения: 667
Наличието или липсата на помагала няма общо с характер и начин на справяне в извъндомашна обстановка.

# 66
  • Мнения: 10 993
Наличието или липсата на помагала няма общо с характер и начин на справяне в извъндомашна обстановка.

искам да кажа, че наличието на н на брой помагала, не е трамирало детето. просто ми е досадно да ги попълва. Това по повод въпроса ти, дали ако му вредят - пак ще съм равнодушна. Еми тежат, ама чак пък трайна увреда ми се струва, че няма.

# 67
  • София
  • Мнения: 17 592
...
ПП
Голяма част от помагалата могат да бъдат намерени на старо в, примерно, книжен пазар. Попълнени или частично попълнени, но, все пак, човек може да чете и само условието и да не се влияе от попълнените отговори... предполагам.

Кати пак пише неверни неща. Първо от скоро има нова програма и все още има ученици, които са за първи път по нея. Второ - обичайно в помагалата се попълва и това е идеята на упражнението, а не да се чете.
Дай пример за помагало от Книжен пазар.


Не мога - но предните години търсех някакви помагала с изчерпан тираж и попадах на такива предложения.
Ако някой си изпише условието и отговора в тетрадка, сигурна съм, че никой нормален учител не би го приел за драма само понеже не са закупени. В крайна сметка, сигурна съм, че и по библиотеките ги има. Просто трябва някой да отиде, да ги препише на чисто и да ги даде на детето (или то самото да го направи, ако е от училищна библиотека). С други думи, когато има желание, решения ще се намерят, дори и парите да са кът. Без да се ангажират и всички останали с това...

# 68
  • Мнения: 13 811
Част от помагалата в книжен пазар. И аз често пазаря от там

https://knizhen-pazar.net/index.php?nav=2&search=%CF%EE%EC%E … b=1&start_b=0


възпитавам сина си, че училището е досада, която трябва да се избута.
Без коментар...

Последна редакция: пн, 24 сеп 2018, 20:28 от _re_ge

# 69
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 287
В никакъв случай не бих казала на дъщеря ми,че училището е досада.И не е достатъчно ,просто да го избута.
Възпитаваме я да уважава училището и учителите си.И да цени образованието.
Иначе и за нас беше важно детето да ходи с желание на училище и да харесва класната си.

Миналата година проблема беше,че чантата е твърде тежка.Точно заради помагалата.Но тази година бяха осигурени шкафчета за всяко дете вътре в стаята.Там си държат учебниците.Вкъщи ползваме електронните..Има също и шкафове за всяко дете в коридорите-за физическото,музиката,рисуването,връхните дрехи,чантите.
Сега чантите са по-леки .И не ме притеснява това,че купихме помагалата.
Лиляна е права-няма помагала втора употреба.Нали децата ги попълват.Няма как да се ползват втори път.

Последна редакция: пн, 24 сеп 2018, 20:41 от -veni-

# 70
  • Русе
  • Мнения: 7 794
И в двете "ми" училища няма шкафчета. Въобще няма да коментирам тежестта на раницата на големият. Хубави гланцирани учебници и тетрадки голямо формат по 80 листа. Отделно физическо, шише с вода и други.
Водим преговори с госпожата на малкото да направим шкаф и там да оставят учебниците а в къщи да ползват електронните, а да влачат само помагала и тетрадки.

Подготвих 200 лв за учебниците на големият но засега учудващо няма изисквания за уч. тетрадки. Предната семица всички учители си ги искаха  newsm78

Против съм купуването и неползването им а не срещу самите помагала като финансова тежест (мнението на детето не го вземам предвид в случая  Mr. Green)

Учителите (пък и ние родителите) трябва да наблягаме на други неща в обучението а не на задължителното закупуване на непотребни материали.

# 71
  • София
  • Мнения: 17 592

Вени, Реге е дала даже линк към помагала в книжен пазар.
Някои са попълнени, някои - частично; аз, примерно, имам купища непопълнени или почти непопълнени помагала - поради най-различни причини от някои се бях сдобивала с по два комплекта - при това от задължителните, от които и един е бил излишен ( в смисъл, че детето ползваше други и време за тях не е стигало), някои съм използвала само за някои задачи, или за някои типове - в различните помагала съм харесвала различни теми и накрая съм имала всички... ако реша да ги продавам (не, не възнамерявам да го правя), доста голям брой бих могла да предложа. И доста съм склонна да мисля, че има и други такива... така се появяват непопълнени или частично попълнени.
А за родител, който не може да си позволи - или не иска, все едно - пълната цена това би си бил идеален вариант, просто трябва да препише / издиктува там, където има попълнено.

ПП
Ели, ако смяташ, че помагалата са непотребни и ползвате други начини, няма сила на света, която да те задължи да ги закупиш. Ако детето/цата ти се справя добре въпреки (или дори поради) липсата им - какво по-хубаво. Но не всички са така - така че ползването на допълнителни помагала е необходима и незаобиколима необходимост за доста деца (и родители). Ресурсите (вкл. и време) са различни за всеки...

# 72
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 287
Кати,при нас до сега не се е случвало да остане непопълнено или частично попълнено помагало.Мислех,че навсякъде е така,но явно не е.
Ако имаше неизползвани помагала и аз щях да съм против.

 Родител в затруднено положение винаги може да преснеме помагалата.

# 73
  • Русе
  • Мнения: 7 794
При мен специално не е финансов факторът. Ще купя всички необходими , независимо от цената но да се ползват. А не само да трупам скъпа хартия. Мен това ме дразни.

Аз също съм ученичка (студентка). Един учебник не съм купила (не ме задължиха) но в Библиотеката намерих всичко необходимо, а и чичко Гугъл помога също, както и лекциите.Ако след време ми трябва нещо ще си купя това което ще ми свърши работа а не това което учителя ме задължава.
Това обяснявам и показвам на децата. Стига да искат да учат, начини има

Много му се дразня на родното образование последно време  Crossing Arms
И ми става все по-трудно да мотивирам децата Sad

# 74
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Част от помагалата в книжен пазар. И аз често пазаря от там

https://knizhen-pazar.net/index.php?nav=2&search=%CF%EE%EC%E … b=1&start_b=0
...
Кой учител работи с тези помагала - 2006, 1998, издание за ЕСПУ?
Затова накарах Кати да даде пример. Такива ли помагала искат на вашите деца?

Общи условия

Активация на акаунт