Противогрипна ваксина сезон 2018/19

  • 31 668
  • 416
  •   1
Отговори
# 195
  • София
  • Мнения: 9 554
LillyM , благодаря ти
ами аз не слагам и двете никога, само едното или ваксина , или бронховаксон, затова питах тук, кое е по-ефикасно според вас
ами и двете вече ми се струва много да не взема нещо да се увредя
затова ли не ми помагат, значи и двете да ползвам((

Според нашата ОПЛ и според педиатърката, която сложи ваксината на детето може да пием и Респивакс освен ваксината. Предполагам може да се пие и Бронховаксом също.
Изненадах се, че ваксината на щерката й я боцнаха в крака. Там имало повече мускули и според педиатърката било по-добре там. Според мен там повече боли, но детето като чу, че е по-добре в крака, избра крака. Не съм противоречила. Няма локална реакция на ободеното място. Дори червено не виждам, не се напипва да е твърдо, не е отекло. А при мен винаги има локална реакция на мястото. Първата нощ след ваксината в началото детето спа неспокойно и стенеше в съня си, но друго нямаше. След минимум 4 седмици трябва да повторим ваксината, защото й е за пръв път да я ваксинирам срещу грип. Да видим ще тръгне ли дребното и тогава с такава готовност към кабинета както сега или ще помрънка предварително, че не й харесва боцкането. Simple Smile
Майка ми каза, че не трябвало да се дават шоколад, яйца и мед след ваксината. Помня, че в детството ми и на мен не са ми давали такива храни след ваксинации в училище (но не противогрипни) , но сега педиатърката нищо не каза, а и в листовката не пише, затова не съм лишавала детето. Дано не съм в грешка.

# 196
  • Мнения: 9 276
Не знам каква точно е ефикасността на бронховаксома в проценти и т.н. при всички положения и двете неща са хубави, но преди да предприемаш каквото и да било се консултурай с лекар.

Моето лично мнение е, че не би трябвало да има проблем. В листовката на бронховаксом пише, че е проблем е само ако си приемал жива ваксина или имуносупресиращи препарати и то не защото ще се увредиш, а защото тогава бронховаксомът може да не действа.

Също така това е препарат, за който няма данни да предизвиква някакви проблеми при предозиране, т.е. както и преди съм казвала тези мъртви бактерии, както и мъртвите вируси за имунната система са като капка в океан, опасни са живите им аналози, които правят милиони/милиарди свои копия и са еволюирали да се опитат да прескочат всичките ти защитни системи. Е те вече наистина могат да ти сринат имунитета доста лошо.

Edit: За т.н. полибактериални имуномодулатори трудно се намира научна информация, но все пак след дълго търсене намерих.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/?term=bacterial+lysate

Това е сравнително нова област, но повечето проучвания досега ми се струва, че показват, че имат доста добър ефект и се понасят добре.

Най-интересното е, че по предложение на Италия EMA (European Medicine Agency) ще преразгледа статута на тези медикаменти на територията на ЕС, т.е. може и да ги забрани. Да видим какво ще решат.

https://www.ema.europa.eu/medicines/human/referrals/bacterial-ly … ratory-conditions

Така че от двете по-сигурното и по-тестваното са ваксините.

Последна редакция: нд, 14 окт 2018, 22:20 от LillyM

# 197
  • Мнения: 9 276
Скрит текст:
LillyM , благодаря ти
ами аз не слагам и двете никога, само едното или ваксина , или бронховаксон, затова питах тук, кое е по-ефикасно според вас
ами и двете вече ми се струва много да не взема нещо да се увредя
затова ли не ми помагат, значи и двете да ползвам((

Според нашата ОПЛ и според педиатърката, която сложи ваксината на детето може да пием и Респивакс освен ваксината. Предполагам може да се пие и Бронховаксом също.
Изненадах се, че ваксината на щерката й я боцнаха в крака. Там имало повече мускули и според педиатърката било по-добре там. Според мен там повече боли, но детето като чу, че е по-добре в крака, избра крака. Не съм противоречила. Няма локална реакция на ободеното място. Дори червено не виждам, не се напипва да е твърдо, не е отекло. А при мен винаги има локална реакция на мястото. Първата нощ след ваксината в началото детето спа неспокойно и стенеше в съня си, но друго нямаше. След минимум 4 седмици трябва да повторим ваксината, защото й е за пръв път да я ваксинирам срещу грип. Да видим ще тръгне ли дребното и тогава с такава готовност към кабинета както сега или ще помрънка предварително, че не й харесва боцкането. Simple Smile
Майка ми каза, че не трябвало да се дават шоколад, яйца и мед след ваксината. Помня, че в детството ми и на мен не са ми давали такива храни след ваксинации в училище (но не противогрипни) , но сега педиатърката нищо не каза, а и в листовката не пише, затова не съм лишавала детето. Дано не съм в грешка.

Благородно ти завиждам, при нас ваксината закъсня фатално мога да кажа и сега се намираме в меко казано абсурдна ситуация. В яслата на децата в групата цъфна карантина за варицела и сега личната отказа да сложи ваксината срещу грип. Спряхме децата от ясла и чакаме да видим какво ще стане. Ако не се разболеят на края на месеца ще сложим ваксината, ако се разболеят... личната ми обясни, че поне 2 месеца няма да може да слага никакви ваксини, защото имунитетът след варицела бил сринат... При всички положения децата няма да стъпят в яслата без ваксина срещу грип, още повече пък след варицела, тогава опасността става изключително голяма. Имам две доста здрави деца и планирам такива да си останат.

Само искам да отбележа, че и двете заболявания са предотвратими, само че ако имаш късмета да живееш в нормална, цивилизована държава с качествено здравеопазване и достъп до елементарни ваксини.

# 198
  • Мнения: 9 124
Ще питам личната, но тя по принцип е против ваксините знам. Не от нея знам за бронховаксона, често боледувах в работата и колежка ми препоръча, та така стана. И без това нещо не ми минава този вирус сега, не ставам по-добре изобщо , болничния ми изтече и няма как така ще си ходя, но ще отида да питам и за съвместно взимане на ваксината тогава и бронховаксона. Омръзна ми да боледувам зимата , а сега не е и зима. Направо мразя този сезон.
Благодаря за информацията и съдействието)) bouquet

# 199
  • Мнения: 2 204
но ще отида да питам и за съвместно взимане на ваксината тогава и бронховаксона.
Винаги в началото на есента си поставям противогрипна ваксина и пия бронховаксон, но има схема. Ваксината против грип си я поставям в началото на октомври, а бронховаксина започвам да го пия в края на октомври, т.е. гледам да има около три седмици минимум от едното до другото и нямам никакви проблеми. Едновременно ваксина и бронховаксон не знам дали е добре да се вземат.

# 200
  • София
  • Мнения: 9 554
LillyM, съчувствам ти за ситуацията. Дано всичко е наред и да ги ваксинирате в края на месеца. Много неприятно съвпадение точно с ваксината.
 Моята пък в понеделник каза, че я боли гърлото. Във вторник бяхме при педиатърката, която каза, че гърлото не е челвено, няма налепи, лимфните възли не са увеличени. Даде срок до петък да видим ще има ли развитие, за да решим за ваксина. В петък още от време на време я болеше гърло, но отново при преглед нищо не излезе и я ваксинира,защото няма никакви други симптоми. Иначе за гърлото си смуче Исла Джуниър детето, но се радвам, че поне не изтървахме ваксината. А на нея от сухия въздух й се запушва носа и може и гърлото по тази причина да я дразни. Тази седмица купих и овлажнител, с него е по-добре.

fanfanito, предишната ми ОПЛ също беше против ваксините, но защото аз постоянно бях с болно гърло и други екстри, на мен именно тя ми  препоръча ваксинирането. Може би и твоята ОПЛ като й обясниш, че все си болна и това ти пречи на нормалния живот и работа, ще промени гледната си точка за ваксините поне при твоя случай.

# 201
  • Нидерландия
  • Мнения: 618
Записвам се да следя темата с един въпрос: има ли някой с автоимунно заболяване който слага грипна ваксина? Аз от години слагам ваксина против грип и съм с витилиго и алергии. Нспоследък чета че не трябвало. За равносметка: грип през зимата не ме лови но за останалото време ако ме пипне вирус не мога да се оправя дори и за месец. Някой да има същите наблюдения? В сряда трябва да ходя да слагам отново ваксина но не знам вече какво да правя.

# 202
  • Мнения: 9 276
Madelief, говори с някой лекар, но по възможност някой наистина добър специалист, а не личната лекарка да речем. Според американския център за контрол и превенция на заболяванията, което е възможно най-авторитетния източник, хората, които не трябва да приемат ваксината са:

-бебета под 6 месеца;
-хора с тежки, животозастрашаващи алергични реакции към ваксината или някой от нейните елементи;


Хора, които трябва да се консултират с лекар преди приемането на ваксината са:

-хора с алергии към яйца или някой от елементите на ваксината;
-хора, които някога са имали синдром на Гилен-Баре.
-хора, които не се чувстват добре и са болни;


За всички останали няма никакъв проблем да се ваксинират.

https://www.cdc.gov/flu/protect/whoshouldvax.htm#flu-shot

Последна редакция: нд, 14 окт 2018, 22:37 от LillyM

# 203
  • София
  • Мнения: 156
Здравейте. Някой знае ли има ли одобрена ваксина за грип за 2018/2019 за бебета под 1 година, в случая 10 месеца? Гледам листовките на тетра ваксините ваксигрип и инфлувак за този сезон - едната е само за възрастни, а другата е за деца от три години. За минали сезони е имало ваксина за деца илив листовките има указания за по-малко количество...

# 204
  • Мнения: 9 276
Има, Ваксигрип вече става за деца над 6 месеца. Листовката, която е в интернет е стара и е от миналия сезон. В новата листовка (която я няма в интернет, но може да я поискаш в аптеката) пише за деца над 6 мес.

# 205
  • Мнения: 9
… Майка ми се излъга да постави една година и се срина от боледуване, а по принцип не боледува. Повече не повтори. Дали ще уцелят щама или не, божа работа. За мен тези ваксини са просто един бизнес.
... Споделих личен опит за член на семейството ми, който имаше усложнения от боледуването в годината, в която постави ваксина. В нито една друга през живота си (на 60 г. е), това не се е случвало. Смятам, че в такива теми трябва да се пишат и резултатите от ваксинирането, и положителните, и отрицателните.
Защото не предпази  майка ми. Разви усложнение - пневмония. Споделям опит на близък човек, който за 50+ година не беше карал грип, а въпросната зима не беше в състояние дори да ходи на работа. Щом ви помага, слагайте.
Мило ми, Не се сърди, човече, противогрипната ваксина е създадена най-вече, за да редуцира до възможния минимум, развитието на усложнения от т.н. грип (което си е чиста influenza), а не да ги продуцира, мултиплицира и усилва!  При наличието на правото за заявяване и отстояване на определена гражданска позиция и ако изключим идеите за деструктивното отричане, отрицание и сектизъм, единственото разумно обяснение за подобен тип постове е наличието на политическо влияние, което води до този отречен от историята нюанс на  политическия спектър. P.S. Извинявам се на вас и модераторите, че се намесвам по този начин в дискусията, но проблема с ваксините освен чисто медицинска има и друга интересна социално-психологическа страна. И аз, като човек изкушен от социалната наука, признавам си не можах да се въздържа и се намесих. По отношението на бъдещето, имайте непоклатимата увереност, че още съвсем малко неща останаха да се отстранят от социалната структура и... ще се поздравим с онова базово материално ниво при което жените(майките) се превръщат в дами. Хората оспорващи ваксините, пак ще ги има, но ще понамалеят и здравният риск за останалите членове на обществото, който неволно побутват нагоре също ще се редуцира.   

# 206
  • София
  • Мнения: 9 554
Здравейте. Някой знае ли има ли одобрена ваксина за грип за 2018/2019 за бебета под 1 година, в случая 10 месеца? Гледам листовките на тетра ваксините ваксигрип и инфлувак за този сезон - едната е само за възрастни, а другата е за деца от три години. За минали сезони е имало ваксина за деца илив листовките има указания за по-малко количество...

Има, Ваксигрип вече става за деца над 6 месеца. Листовката, която е в интернет е стара и е от миналия сезон. В новата листовка (която я няма в интернет, но може да я поискаш в аптеката) пише за деца над 6 мес.

Освен това педиатърката ми каза, че при деца под 3-годишна възраст ваксината се разделя, т.е. не се ваксинира цялото количество. Тя е участвала в някаква програма за масови ваксинации преди време и е ваксинирала много деца под 3-год. възр. по нейни думи. Точно така са процедирали по време на програмата.

# 207
  • Мнения: 9 276
Тази се слага цялата, мисля че го пише в листовката. Предишни ваксини са се слагали само половината. Абе най-добре е да се прочете листовката, вътре пише всичко.

# 208
  • София
  • Мнения: 156
Благодаря ви. Да, би трябвало приемите да са два при първоначална ваксинация - половината ампула сега, после след поне 4 седмици другата част.

Въпросът сега е да намерим педиатър, който знае какво се прави, защото нашият каза че нямало смисъл и не трябвало да се ваксинира. Явно на малки бебета почти никой не слага грипни ваксини...

# 209
  • Мнения: 9 276
Нито на малки, нито на големи препоръчват, въпреки че годишно грипът убива повече хора, отколкото са жертвите при катастрофи. България мисля, че е държавата с най-малък брой ваксинирани в цяла Европа и единствената държава не само в ЕС, но и на Балканите, която няма програма за безплатни ваксини за рисковите групи.

Общи условия

Активация на акаунт