Противогрипна ваксина сезон 2018/19

  • 31 670
  • 416
  •   1
Отговори
# 180
  • в кукувиче гнездо
  • Мнения: 3 187
Казах, че дори не съм поглеждала нещата, които продава. Доколкото знам, продава разни хранителни добавки.
Съветите му за здравословно хранене обаче са много смислени и напълно безплатни.
За здрав човек, който иска да се профилактира чрез диета и движение е много полезен.
Много издишаш, честно.. Другият път се напъни повече.

# 181
  • София
  • Мнения: 9 555
А как по-точно сами си слагате ваксината? Може ли малко разяснения, че не ми се ходи до ОПЛ да ме боде?

# 182
  • Мнения: 2 480
А как по-точно сами си слагате ваксината? Може ли малко разяснения, че не ми се ходи до ОПЛ да ме боде?


1.Спринцовката се затопля в ръце, след като се извади от опаковката, за да достигне телесната температура
2.После се разклаща, за да стане еднородна суспензия
3.После се раздвижва внимателно буталото-назад(първо!), после напред и така няколко пъти, но не толкова, че да изхвърлим във въздуха ваксината!
4.Маха се предпазителя на иглата
5.След това се обезвъздушава и вече спринцовката е готова за инжекция
6.Определя се мястото на убождане и се дезинфекцира с памук и 70% спирт
7.Как се определя?-Обикновено на ръката над лакътя, от лакътя до рамото се разделя на 3равни части и се инжектира в долната част на горната третина(по-старата практика е в средната третина, но не е особено добра въпреки, че у нас все още се използва) или от външната страна на мишницата или на 4-5пръста от рамото, за да е далеч от ставата. Ръката се разделя и отгоре надолу на 2равни части през средата и се инжектира във външната, тоест която е към гърба ни, а не във вътрешната, която е към лицето!
8.След дезинфекцията се забива иглата перпендикулярно или под голям ъгъл, за да се получи дълбоко инжектиране и да не боли
9.Веднага след това се аспирира! Тоест буталото не се натиска, а се дръпва леко назад, за да се провери дали не засмуква кръв. Ако не засмуква кръв, буталото бавно се натиска. Инжектирането може да продължи дори 2-3минути. Може и няколко секунди, но тогава е по-вероятно да боли. Ако се засмуче кръв, там в никакъв случай не трябва да се инжектира! Или се променя посоката на иглата, като се извади и се смени ъгъла и, или се забива другаде. Такъв късмет е доста рядък. Разбира се засмуканата кръв трябва да се отстрани и отново да се аспирира преди инжектиране.
10.Иглата не се забива съвсем докрай, за да може да се хване с пинсета и да се извади, ако имаме лошия късмет да се счупи!(случва се извънредно рядко)
11.След инжектиране на цялото съдържание иглата се изважда и се запушва с памука, с който сме дезинфекцирали. Държи се 2-3минути.
12.След това, когато вече не кърви, може да се масажира, но не е задължително
13.Спринцовката се прибира в опаковката и се изхвърля. В поликлиниките и болниците имат специални контейнери.

Разбира се, може да научим някой друг член на семейството на тази техника на инжектиране и той да я направи на нас, а ние на него. Задължително трябва да се прочете и листовката на ваксината за евентуални противопоказания.
И още.....Първо си измиваме ръцете. Дори можем да сложим и стерилни ръкавици, но е малко прекалено за такъв вид инжекции.

https://www.youtube.com/watch?v=h3vrOk3D1KM

https://www.youtube.com/watch?v=x27LYoXVLOI

Последна редакция: чт, 11 окт 2018, 01:13 от vl

# 183
  • Мнения: 2 480
Днес научих, че в аптеки "Медея" вече имат Ваксигрип и струва 21лв., а утре се очаква да го получат в "Премиум". Може би и в други аптеки.......

# 184
  • София
  • Мнения: 9 555
vl, много благодаря за подробната инструкция. Flowers Hibiscus Страшно ми е полезно.
Аз купих Ваксигрип от от аптека Софармаси (20.99 лв). Има го също и в ПроФарма (23 лв ми казаха по телефона).

# 185
  • Мнения: 9 276
Последни новини около сагата с Ваксигрип. Обадих се отново в РЗИ да ги питам, оттам троснато ми отговориха, че имат вече Ваксигрип, но тя била само за възрастни, въпреки че намерих листовката в един ирландски сайт (няма я на български онлайн, има само някаква стара такава) и там пишеше, че е за деца над 6 месеца. И вече супер ядосана отидох в аптеката и настоях да ми извадят листовката на ваксината. Аптекарката  в началото се опитваше нещо да ми обяснява, но аз я отрязах и настоях да видим листовката и вътре черно на бяло си пише, че ваксината е за деца над 6 месеца. Сега ще организирам по най-бързия начин да сложим още другата седмица ваксината при лл на децата, изобщо повече няма да се занимавам с РЗИ.

Ако живеехме в нормална държава, досега вече да сме се ваксинирали, а не да ни разиграват като маймуни и официални институции да лъжат и да заблуждават хората. Ако не знаех английски и ако не ровех в интернет, никога нямаше да се ориентирам каква е истината.  Да не дава господ човек да се разболее от нещо по-сериозно в тази държава, само това мога да кажа.

Последна редакция: пт, 12 окт 2018, 13:00 от LillyM

# 186
  • Мнения: 2 480
Вчера я купих за 19,50лв. от аптека "Премиум" и тези дни ще си я слагаме. Като че ли тази цена е най-ниската. Не зная дали я има в "Марешки". По принцип там не ходя.
От листовката излиза, че става и за деца, а за децата няма друга по-специална. Аз така го разбрах.

https://apteka.framar.bg/30063936/%D0%B2%D0%B0%D0%BA%D1%81%D0%B8 … D1%82%D1%80%D0%B0

# 187
  • Мнения: 9 276
Това е стара листовка, която вече не е актуална. Тук в България много трудно се намира актуална и точна информация дори от официални източници. В новата листовка ваксината е за всички над 6 месеца.

# 188
  • In the land of Never Never
  • Мнения: 1 795
Ако някой все пак може да коментира за технологията на производство, защото това което намерих след доста ровене, е от преди няколко години.
1.Influvac - производство на Солвей фарма. Субюнитна
2.Vaxigrip,Vaxigrip junior - производство на лабораториите Пастьор( Aventis Pasteur).Сплит
3.Inflexal V - производство на Berna Biotech Швейцария - адювантна вирозомна
Това което пише, е че най-добре действа, без реакции, и изгражда имунитет е швейцарската, която обаче не се внася у нас, и че от другите, инфлувака е по-добра, защото е по-ново поколение като вид.
Никой не даде информация по моя въпрос, днес намерих време и се порових по-обстоятелствено по сайтове на английски, ето какво намерих: методологията на производство на Инфлувака е cell based, клетъчно базирана, върху клетки на бозайници Madin Darby canin kidney cells (MDCK) - или Vero cells (kidney epithelian cells from an African green monkey), т.е.. създава се върху клетки от кучешки или маймунски бъбрек, а методологията на Васкигрипа е fertilized eggs based, на ембриони от кокоши яйца.  Не се препоръчва на хора с алергии към яйца, при възрастните  такива са 0,2%, при децата 1,3%. https://www.cdc.gov/flu/protect/vaccine/egg-allergies.htm
Клетъчно базираните ваксини са по-ново поколение. Коя е по-добра - всеки си има собствено мнение и опит, но правителственият американски сайт, който цитирам, казва че по-добра защита предоставя клетъчно базираната: Cell culture technology is potentially more flexible than the traditional technology, which relies upon adequate supply of eggs. In addition, the cell-based flu vaccine that uses cell-based candidate vaccine viruses (CVVs) has the potential to offer better protection than traditional, egg-based flu vaccines as a result of being more similar to flu viruses in circulation.
Инфлувака е клетъчно базирана, Ваксигрипа е базирана на кокоши яйца.
Ето още един линк с проучване по въпроса за ваксините и начините на производство, което се позовава на сериозни източници. Там става дума и за новите поколения синтетични противогрипни ваксини. file:///E:/New%20folder/Downloads/vaccines-05-00018%20(1).pdf
Общо взето, и при двете си вкарваш в кръвта някакви чужди животински протеини. Не звучи много приятно, но това е. Факт е че имунитетът, който получаваш, действа. Аз ще продължа с Инфлувака, който ми понася по-добре, клетките на бозайници може би все пак са за предпочитане.

# 189
  • Мнения: 9 276
Интересна информация, но на пръв прочит има някои неточности:

Не се препоръчва на хора с алергии към яйца, при възрастните  такива са 0,2%, при децата 1,3%. https://www.cdc.gov/flu/protect/vaccine/egg-allergies.htm

Точно в сайта, който си дала се казва, че няма проблем на хора с  леки  или дори по-тежки алергии към яйца да получат ваксината. Единствената контраиндикация е ако в миналото си имал много тежка алергична реакция към самата ваксина.

People with egg allergy can receive flu vaccines according to the recommendations above.  A person who has previously experienced a severe allergic reaction to flu vaccine, regardless of the component suspected of being responsible for the reaction should not get a flu vaccine again.

# 190
  • София
  • Мнения: 4 878
Eight Santa Barbara County residents have died from the flu in the past two weeks alone....

“These numbers are unprecedented for the past 10 years,” said Dr. Charity Dean, public health czar for Santa Barbara County. Dean said all but one of the eight had been vaccinated and all had been given flu-fighting medications.

https://www.independent.com/news/2018/jan/08/flu-kills-eight-san … l45p502xUoQIaRtAE

# 191
  • Мнения: 9 276
Първата жертва дете във Флорида за този сезон. Неваксинирано, здраво, без предшестващи здравословни проблеми.

https://youtu.be/wUp4OIuinlU

# 192
  • Мнения: 9 124
Здравейте.
Имам въпрос , може и да е малко смешен ,но..
Имам страх от инжекции голям , фобия. Но слагам ваксини почти редовно, рядко да прескоча година. Не им разбирам , редувала съм ги, каквото ми продадат. Винаги обаче карам някакъв грип, настинка, вирус или не знам , но боледувам и с ваксина. Сега пак съм болна, с всички симптоми на грип, дори снимка ме пратиха да правя , съмнения за бронхит или пневмония , но нищо не показа.
Може би не е късно за ваксина , но...въпросът ми е , ако взимам Бронховаксон, дали е равносилно .Две години последните това пия , но по-отрано. Сега закъснях по ред причини , той може и болен да го пиеш ми казаха. Нямах проблеми , работата ми е свързана с хора в затворени помещения, също и ползвам градския транспорт, та...все има откъде да ми се лепне, а аз не пропускам, от дете си боледувам редовно зимата при това тежко и често, затова и този страх към инжекции имам . Та..дали това би ме спасило и защитило, както ваксината  или аз си въобразявам . Миналата година писах в темата с ваксините за бронховаксона (май така се казваше), но бях навреме почнала, края на септември. Не е късно и сега, но...дали по показатели, който разбира и е наясно е равностоен на ваксина или на мен така ми се иска и знам.
Аз каквото и да пия и с каквото и да ме боцкат пак си боледувам, но поне да не е тежко, а имам и болен човек с алергия към антибиотици у нас , та...кое би било по-добре-ваксина или бронховаксон ми е въпросът. Мои познати бяха пили пак нещо , вместо ваксина и уж доволни , ама забравих името... ((

# 193
  • Мнения: 9 276
Бронховаксомът не е заместител на ваксината срещу грип, макар че действа на подобен принцип. Съдържа убити бактерии, едни от най-честите причинители на инфекции, които стимулират тялото да изгради защитни сили. Ето кои бактерии съдържа:

Haemophilus influenzae (тип b), Streptococcus pneumoniae (тип 1, тип 2, тип 3 и тип 47), Klebsiella pneumoniae, subsp. pneumoniae (2 щама), Klebsiella pneumoniae subsp. ozaenae, Staphylococcus aureus (6 щама), Streptococcus pyogenes, Streptococcus viridans (3 щама), Neisseria (Branhamella catarrhalis) (3 щама).


 В твоя случай при положение че боледуваш толкова често най-добре и двете както досега.

# 194
  • Мнения: 9 124
LillyM , благодаря ти
ами аз не слагам и двете никога, само едното или ваксина , или бронховаксон, затова питах тук, кое е по-ефикасно според вас
ами и двете вече ми се струва много да не взема нещо да се увредя
затова ли не ми помагат, значи и двете да ползвам((

Общи условия

Активация на акаунт