Къща около София

  • 63 421
  • 910
  •   1
Отговори
# 735
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 686
Нови Искър не е на 15-20мин. от София, за съжаление. На доста повече е. Знам, защото и аз периодично оглеждам за къща или вила там.

# 736
  • Мнения: 2 998
До Надежда може да е толкова. До южните кваартали, обаче е час.

# 737
  • Мнения: 9 767
Здравейте, наскоро се преместихме от София в Нови Искър.
Живеехме на ул. Цар Симеон в центъра и беше кошмарно през последните 10-15г. Нямаше къде да паркираме колите си, дори и след платена карта за зелена зона. ...да не говорим и за всички бежанци и наркомани, които обикаляха там.    Липсата на адекватна градска среда, в която децата да могат да карат свободно колело или да играят на топка с приятели, беше осезаема. Разполагахме с малко междублокови пространства и дворът на една черква.

А и кво значи Симеон? Тва е най-дългата улица в София.
Живеех в близост до църквата Света Параскева, ако Ви говори нещо.

На мен ми говори, със сигурност. До Света Параскева нито има, нито е имало бежанци, за наркомани - не знам, но силно се съмнявам какво ще търсят в спокоен, да не кажа заспал жилищен район без много заведения и забавления. А междублокови пространства там не е имало никога, просто защото няма блокове, а кооперации и къщи - малки и по-големи, всичките с дворове, но тези дворове са си частни, с огради, а не междублоковите пространства от комплексите. Та мисля, че жената не познава района ама хич. Между другото - не живея точно там до църквата, но съм родена и израсла съвсем наблизо, квартал ми е, така да се каже.

И не е ясно какво точно се има предвид под адекватна градска среда - на практика няма приличен квартал в София, където можеш да си пуснеш спокойно детето с колело да кара наоколо само или да играе с топка с приятели. Играта с приятели по улицата се случваше преди много десетилетия, когато аз бях дете в същия този квартал, и то пак или пред моята къща, или пред къщата на някой от приятелите, под надзора на съответния родител, който непрекъсно хвърляше по един поглед там ли сме и какво става.

Ходила съм в Нови Искър - в Кумарица, харесва ми поне в централната част, другата не я познавам, но това, че този квартал се води град не прави средата градска. Това са си бивши села, като това не е отрицателна оценка. Спокойствието там е спокойствието на селото.

# 738
  • Сф
  • Мнения: 10 657
Еее, до църквата е ок.Аз израснах малко по- надолу към МЛуиза.Наистина, понапълни се тази част на центъра с араби( основно около пазара), а и клошари обикалят често. По- спокойно ми е сега в Надежда( Връбница).Не разбирам , защо нападате жената. Нови Искър не е далеч.Има връзки с метрото.С кола - пък хич! Това , спрямо центъра.
П.п.Я, Мандаринка съквърталка:)
Мандаринке, може да не е от Сф ( най- вероятно не е) жената, затова се изразява така странно.А а Н.Искър и е еЛеЙ и по на душа Simple Smile

Последна редакция: сб, 07 мар 2020, 16:47 от PureLove

# 739
  • Мнения: 9 767
Аз не към се изказала срещу Нови Искър, напротив, казах, че от това, което съм видяла, ми харесва. То т.нар. град Нови Искър е административно обединение на няколко села, разраснали се и почти свързани един с друг. Така че това е един конгломерат на големи и инфраструктурно добре развити села - водопровод и канализация,  улици, градинки, детски градини и т.н.  Но атмосферата е като в много малко градче или село, а не като в голям град - спокойно е, всички се познават, знаят всичко един за друг и за цялата рода и т.н.
 Местоположението на района е перфектно - близо до южните склонове на Стара планина, слънчево.

Описанието на района около Света Параскева не беше вярно, това казах.

# 740
  • Мнения: 301
Явно това което исках да напиша по темата е изгубило всякакъв смисъл...

Това е моето усещане за място, на което живеех преди. А дали съм написала междублокови пространства или частни неподдържан дворове, говори за това на какви детайли обръщате внимание Wink Всеки харесва различни неща, за това е толкова разнообразен светът около нас. Не задължавам никого да мисли като мен или да ме следва по някакъв начин.
Приключвам тази тема, ако някой се нуждае от повече информация ще му отговоря с удоволствие на лични Sunglasses

# 741
  • Мнения: X
Мандаринка, то няма и неприличен такъв квартал в София Simple Smile Но аз и в Нови Искър не бих си пуснала детето само на улицата, времената са съвсем други от нашето детство. За колело и топка - в парка, затова е важно да има голям парк наблизо.
Мисля, че Снежи най-вече й харесва това, че има къде да си паркират колите в Нови Искър - ако нямат гараж, на улицата отпред. За хора, свикнали да карат по две коли в София, животът в центъра наистина е затормозяващ. Не знам сега как са решили въпроса с карането на колите в София - вкъщи си ги паркират свободно, но къде ги оставят в София, ми е интересно, като целият център и прилежащите му квартали са зони, а те вече нямат винетка за зоната.

# 742
  • Мнения: 9 767
Попея, предполагам, че в района около Св. Параскева е като при нас - през деня има места за паркиране, след 18 ч. е ужас. Просто районът там е жилищен, няма особено много офиси, и това е положението. Има празни дворове, направени на платени паркинги, но по принцип през деня паркирането не е проблем.
Ако си свикнал да живееш в малък град, там животът е по-спокоен, в центъра на София усещането е различно.
Аз рипнах на невярното описание на тази част от центъра. Иначе субективните усещания се описват по друг начин.

# 743
  • Мнения: X
Попея, предполагам, че в района около Св. Параскева е като при нас - през деня има места за паркиране, след 18 ч. е ужас. Просто районът там е жилищен, няма особено много офиси, и това е положението. Има празни дворове, направени на платени паркинги, но по принцип през деня паркирането не е проблем.
Ако си свикнал да живееш в малък град, там животът е по-спокоен, в центъра на София усещането е различно.
Аз рипнах на невярното описание на тази част от центъра. Иначе субективните усещания се описват по друг начин.
От написано от Снежи се разбира, че са се придвижвали ежедневно с колИ (тоест, повече от една кола) и като се приберат вечер, няма къде да паркират. Което и ти казваш. Въпросът е, че от Нови Искър до София освен с кола не виждам как ще се придвижваш ежедневно и къде си оставят двете коли в София, като дойдат с тях от Нови Искър, това ми е интересно. То може места и да има през деня, ама е зона и има ограничения за паркирането там. Като се изнесеш от София, а трябва да работиш в София, проблемът с паркирането става още по-сложен, вместо да се разреши, ако работиш на място, където е зона.
Иначе за субективните усещания е така, но в случая имаме чисто обективна даденост и тя е: къде паркираш в София колата си, с която си дошъл от "село", където си се изнесъл, за да ти е по-лесно паркирането. Освен да си запазиш градския имот и да останеш на този адрес, за да ползваш винетка, друг начин не виждам.
А и едва ли децата им ходят в "селското" училище в Нови Искър, предполагам, че ги товарят на колите и ги карат в София.

Последна редакция: пн, 09 мар 2020, 17:19 от Анонимен

# 744
  • Мнения: 2 998
Където и преди са ги паркирали, когато са живеели в центъра - при работата им.

# 745
  • София
  • Мнения: 973
Имаме къща в Нови Искър от много отдавна. Като малка я ползвахме  като вила уикендите. Когато брат ми се ожени отиде да живее там. Наистина е спокойно и приятно. Сега когато децата са Ви малки е супер. После когато пораснат...аз лично не бих си оставила детето да учи в тамошното училище. Какво се случва после когато децаа тръгнат на училище? Племенниците ми ставаха рано сутрин и все гонеха маршрутки, автобуси. А когато пораснаха малко и повечето им приятели са в София почна едно закъсняване вечер...и им треперят кога ще се приберат.
А за работата...зависи в кой край работиш на София. Колега от Нови Искър идваше на работа на Цариградско шосе , Интер експото...като си оставя колата на метростанцията на Обеля и оттам с метро.
Разбира се алтернативи винаги има, винаги се намира начин...получаваш едно лишаваш се от друго, всеки прави избор.

# 746
  • Мнения: X
Доколкото разбрах при тях проблема с паркирането е бил на Симеон, а не при работата им. Т.е. премествайки се в селото са решили този проблем.

# 747
  • Мнения: 9 767
Не само с паркирането им е било проблем на Симеон, до пожарната, но и с липсата на "адекватни междублокови пространства", където да си пуснеш детето само и да си правиш каквото си искаш през това време.
А в центъра и близо до центъра междублокови пространства няма. Виж в Обеля, Люлин, Надежда (давам като пример, който познавам) междублокови пространства колкото искаш, сами деца - също. Аз веднъж, само веднъж, пуснах детето без надзор в междублоковото пространство и ще помня този случай цял живот. Въпреки че, честно казано, искам да го забравя. И не пожелавам на никого такива спомени.
Животът в голям град е различен от живота в краен квартал с къщи или малък град или голямо село. Правиш при всички случаи компромис с нещо - с кое ще направиш компромис е въпрос на личен избор, който много е обсъждан в темите за къщите до/извън София, няма да повтарям.
П.С. Нещо като междублоково пространство видях веднъж в Кьолн, до кметството - каре нови 4 етажни кооперации с градинка/двор по средата. Не е точно междублоково пространство, а по-скоро градски двор. Добре оформен с растения и бордюри, подходящ за дисциплинирани германчета до 7-8-9 годишна възраст, за по-големи от това вече би бил малък и скучен.  Така че междублокови пространства в центъра на голям град, където и да е по света, биха били по-скоро изключение. Причината - парцелите в центъра на който и да е голям град са ценни за строителство, няма начин да останат незастроени. Който иска простор и спокойствие - живее в хубавите предградия.

# 748
  • Мнения: X
Мандаринка, като цяло съм съгласна, само да вметна, че това в Кьолн не е изключение, такива вътрешни дворове с ограничен достъп има във всички големи градове в Европа. Има и в София, знам за няколко такива около посолствата на Каравелов, с пейки и съоръжения за малки деца,  поддържат ги добре. Е, за по-големи деца и дворът на къщата ще е тесен, освен ако не е ранчо в полето, все пак да караш колело, а не триколка, се иска място. Напълно споделям твоя опит от междублоковите пространства в комплексите.
Като цяло, в хубавите предградия на София също е нагъчкано и клаустрофобично, особено с тези триметрови зидове, които са на почит там, защото и там парцелите са скъпи. Разбира се, има и изключения, но като цяло такова ми е усещането от ходенията ни в Драгалевци, Симеоново и Бояна на път за Витоша. Бистрица е една идея по-добре, има все още запазени кокетни къщи с хубави големи дворове с удобен достъп, а не на баира във вилната зона.
Като цяло, в предградията с добра инфраструктура и удобен достъп е нагъчкано, защото е скъпо. Задръстванията до и в София са константа, откъдето и да идваш, по този параметър  разлика няма.

# 749
  • София
  • Мнения: 621
Без да влизам в спорове,и като човек,роден и отраснал в центъра на София,ще кажа,че в идеалния център блокове няма.Има стари кооперации на по няколко етажа/някои дори нямат асансьор/.Между такива кооперации на някои места има вътрешни дворове/дядо и баба живееха точно в такава кооперация/Но не мисля,че стават за детски игри.
Единствено в затворените нови комплекси на София има съоръжения за игра на малки деца.И въпреки това не съм виждала деца без какъвто и да е надзар.
Относно паркирането,то вече е проблем и в крайните квартали на София.
Изборът на място за живеене извън Сафия има както своите преимущества,така и трудности.Затова всеки сам трябва да прецени много добре промените,които ще настъпят от едно такова преместване и дали на този етап от живота си,би могъл да си го позволи.

Общи условия

Активация на акаунт