Къща около София

  • 63 520
  • 910
  •   1
Отговори
# 870
  • Мнения: 222
Какво значи не е раздвижен пазара? Банкя е малък град, колко сделки да имат познатите ти - и изобщо те с клиенти от Банкя ли работят или пак минаваме на ЕЖК-то "един познат брокер ми довери под секрет невероятно тайната информация". А ако работят с продавачи от Банкя и не са имали сделки през последните години на възходящ пазар - това не говори добре за познатите ти.

Имам познати семейства, които се преместиха в Банкя, но с тази особеност, че на тях не им се налага да са в София всеки работен ден, а и не са продали апартаментите си в Сф - което за мен е правилната последователност - първо апартамент, после извънградска къща - в случая градска, но извън Сф, където работят.

Много от хората, живеещи в близки градове/села им се налага да пътуват до София всеки работен ден, дали защото работят с клиенти, дали защото работят в офис/магазин, дали посещават разни обекти/хора в София.
Може ИТ специалистите да работят от вкъщи, но за българските фирми до преди коронавируса това беше по-скоро като изключение, отколкото практика. Сега нещата може да се променят, но пак не вярвам да има възможност за повече от 30% работа от вкъщи след като мине корона вируса.

Иначе, ако човек има и апартамент ще е идеално, но за млади семейства, по-добре е детето да отрасне в къща с двор, а когато стане ученик 1-4 или от 5ти клас тогава да се преместят предимно в апартамента. Ама колко млади семейства ще могат да си позволят апартамент, че и къща? Хората едвам изплащат един двустаен...

# 871
  • Мнения: 18 501
Хората, които едва изплащат един двустаен, не гледат къщи в Банкя, Бистрица или Лозен. Разполагането според чергата е здравословно и за психиката, и за джоба. А след време може и да купят къща\вила, кой знае.

# 872
  • София
  • Мнения: 35 098
Всъщност гледат, че и коментират. Наричат  хората селяндури и самозабравили се.
Грозно.

# 873
  • Мнения: 222
Аз ли бъркам или говорим за пазарни цени? Според вас цитирам "такъв е пазара" т.е. цените  се определят от масовото настроение на купувачите и извършените сделки при офертни цени на продавачите. За да е такъв пазара, трябва да има ликвидност т.е. голям брой извършени сделки. От дгуга страна твърдите, че всеки според чергата си трябва да се разпростира т.е. не е масово явление семейства да могат да си позволят къща и апартамент.
Съжалявам, но си противоречите - хем ми казвате че цените се определят от масата народ, хем можело само за по-заможни семейства. Да си правя ли извода, че смятате масата от младите български семейства за заможни?
Обърках се Simple Smile Спирам да коментирам, за да не загрозявам гледката.

# 874
  • Мнения: 18 501
Как точно реши, че къща в Банкя се полага на семейство, което едва изплаща двустаен апартамент?...
Но пък става ясно откъде идва тази силна неудовлетвореност - "имам възможност да платя 100 лв., но искам онова от 500 лв., защо не ми го дават за 100..."

# 875
  • София
  • Мнения: 35 098
Отделните маси имат отделни таргети. Кое не е ясно?
Сделките над 300К евро с какво засягат младите семейства и ипотеките им за маломерни жилища?
Ще пораснат, ще си купят.

# 876
  • Мнения: 9 787

Изобщо не оспорвам ползите за здрвето. Но там ходят хора с реални проблеми, за да се лекуват. Банкя не можа и не успя да се наложи като курортен/спа град, явно нещо й куца? Отделно част от санаториумите са затънали, някои дори са изоставени и запустели. Не може да ми кажате, че като иде човек 2 седмици на санаториум и подиша чист въздух ще си оправи белите дробове, които с години е тровил с цигари. Минералната вода може и да е лековита, но колко от хората живеещи там редовно плуват и ходят на процедури, за да има ефект?
Специално за въздуха - зимните периоди съм го следил из цяла София и околностите и да ви кажа и над Банкя си беше мръсен според airsofia.info.

Този сайт не може да бъде критерий за определяне къде е чисто, къде е мръсно. Само някакъв непрофесионален ориентир за обикновените хора.
Банкя е обявена за санаториално-курортен град преди мноогооо десетилетия, въз основа на някакви по-обективни критерии от сайта на някакви хора... И си има и показания за лечение - белодробни и сърдечно-съдови заболявания. Ако Бояна, Симеоново и Драгалевци ставаха за курорти, щяха да са такива, но не са. С това не отричам, естествено, че там е по-чисто от блок в Красна поляна или на Орлов мост (да не се обиди някой). Ако погледнеш минералните извори в селата около София - доста са, но курорт е само Банкя, не всички села с минерална вода.
Та ето ти от Уикито за климата в Банкя

"Разположен в подножието на Люлин планина, градът е характерен с многото зеленина и слънчеви дни, умереноконтинентален климат, лек планински бриз богат на отрицателни йони и фитонциди, както и многото лековити минерални извори
Средната годишна температура е 9,6 °C. Градът е известен с богатата зеленина и по-голям брой слънчеви дни, умереноконтинентален климат, лек планински бриз – горски вятър, който духа от Люлин планина и долинен вятър към Люлин, очистващ курорта от прахови частици. Въздухът е особено богат на озон, наситен е и с отрицателни йони, фитонциди и ароматни вещества, отделящи се от боровите гори наоколо. Всичко това образува една невидима защита над града. Ветровете са предимно западни, северозападни и югозападни.

Дали е рационално и за кого конкретно е рационално да живее за основно жилище в къща извън София е друг въпрос. Основното възражение срещу Банкя беше:
1) че е далече от Бизнес парка/южните райони (изказах мнение, че Бизнес паркът и южните райони не са центъра на света и цивилизацията, дори не е центърът на София, следователно не всеки е боднал нулевия километър там на картата), и
2) че цените на имотите били незаслужено надути (местните си мислели, че са нещо по-по-най-). Без да коментираме цената на конкретен имот, базовата цена отразява локацията. Именно базовата цена е висока в Банкя и винаги е била висока - завишаване или занижаване на тази цена трябва да има съобразно качествата/недостатъците на самия имот.

Всеки си решава според желанията и възможностите дали и къде ще си купи къща. Ако на теб не ти харесва Банкя, не значи, че няма обективни причини базовите цени в Банкя да са високи. Щом са високи - значи има защо. Не е редно да определяш ти, съобразно собствените си субективни предпочитания, какви да бъдат цените тук и там. Цените са такива, каквито са.
Търсене, надвишаващо предлагането=по-високи цени. Къща с парцел - по-скъпо от 2 или 3% ид. ч. от цял парцел (при апартаментите).

# 877
  • Мнения: X
Скрит текст:

Изобщо не оспорвам ползите за здрвето. Но там ходят хора с реални проблеми, за да се лекуват. Банкя не можа и не успя да се наложи като курортен/спа град, явно нещо й куца? Отделно част от санаториумите са затънали, някои дори са изоставени и запустели. Не може да ми кажате, че като иде човек 2 седмици на санаториум и подиша чист въздух ще си оправи белите дробове, които с години е тровил с цигари. Минералната вода може и да е лековита, но колко от хората живеещи там редовно плуват и ходят на процедури, за да има ефект?
Специално за въздуха - зимните периоди съм го следил из цяла София и околностите и да ви кажа и над Банкя си беше мръсен според airsofia.info.

Този сайт не може да бъде критерий за определяне къде е чисто, къде е мръсно. Само някакъв непрофесионален ориентир за обикновените хора.
Банкя е обявена за санаториално-курортен град преди мноогооо десетилетия, въз основа на някакви по-обективни критерии от сайта на някакви хора... И си има и показания за лечение - белодробни и сърдечно-съдови заболявания. Ако Бояна, Симеоново и Драгалевци ставаха за курорти, щяха да са такива, но не са. С това не отричам, естествено, че там е по-чисто от блок в Красна поляна или на Орлов мост (да не се обиди някой). Ако погледнеш минералните извори в селата около София - доста са, но курорт е само Банкя, не всички села с минерална вода.
Та ето ти от Уикито за климата в Банкя

"Разположен в подножието на Люлин планина, градът е характерен с многото зеленина и слънчеви дни, умереноконтинентален климат, лек планински бриз богат на отрицателни йони и фитонциди, както и многото лековити минерални извори
Средната годишна температура е 9,6 °C. Градът е известен с богатата зеленина и по-голям брой слънчеви дни, умереноконтинентален климат, лек планински бриз – горски вятър, който духа от Люлин планина и долинен вятър към Люлин, очистващ курорта от прахови частици. Въздухът е особено богат на озон, наситен е и с отрицателни йони, фитонциди и ароматни вещества, отделящи се от боровите гори наоколо. Всичко това образува една невидима защита над града. Ветровете са предимно западни, северозападни и югозападни.
Скрит текст:
Дали е рационално и за кого конкретно е рационално да живее за основно жилище в къща извън София е друг въпрос. Основното възражение срещу Банкя беше:
1) че е далече от Бизнес парка/южните райони (изказах мнение, че Бизнес паркът и южните райони не са центъра на света и цивилизацията, дори не е центърът на София, следователно не всеки е боднал нулевия километър там на картата), и
2) че цените на имотите били незаслужено надути (местните си мислели, че са нещо по-по-най-). Без да коментираме цената на конкретен имот, базовата цена отразява локацията. Именно базовата цена е висока в Банкя и винаги е била висока - завишаване или занижаване на тази цена трябва да има съобразно качествата/недостатъците на самия имот.

Всеки си решава според желанията и възможностите дали и къде ще си купи къща. Ако на теб не ти харесва Банкя, не значи, че няма обективни причини базовите цени в Банкя да са високи. Щом са високи - значи има защо. Не е редно да определяш ти, съобразно собствените си субективни предпочитания, какви да бъдат цените тук и там. Цените са такива, каквито са.
Търсене, надвишаващо предлагането=по-високи цени. Къща с парцел - по-скъпо от 2 или 3% ид. ч. от цял парцел (при апартаментите).
Отделните маси имат отделни таргети. Кое не е ясно?
Сделките над 300К евро с какво засягат младите семейства и ипотеките им за маломерни жилища?
Ще пораснат, ще си купят.
Абсолютно точно.

Как точно реши, че къща в Банкя се полага на семейство, което едва изплаща двустаен апартамент?...
Но пък става ясно откъде идва тази силна неудовлетвореност - "имам възможност да платя 100 лв., но искам онова от 500 лв., защо не ми го дават за 100..."
Точно. И аз не знам откъде у някои  млади хора идва това усещане за entitlement, че всичко им се полага по право, а гадните спекуланти им пречат да го имат. Всъщност знам, ама това е друга тема Simple Smile

# 878
  • Мнения: 2 998
Банкя е обявена за санаториално-курортен град преди мноогооо десетилетия, въз основа на някакви по-обективни критерии от сайта на някакви хора...
Някои хора ги интересува как е сега, не как е било когато са се раждали. Доста обиколихме с мъжа ми тази зима по селата и малките градове около София. Навсякъде където има предимно стари къщи смърди и не се диша. Най-зле беше една вечер в Герман. 5 минути след като излязохме от колата и очите ми се насълзиха от лютивия дим.

# 879
  • София
  • Мнения: 4 668
Как точно реши, че къща в Банкя се полага на семейство, което едва изплаща двустаен апартамент?...
Но пък става ясно откъде идва тази силна неудовлетвореност - "имам възможност да платя 100 лв., но искам онова от 500 лв., защо не ми го дават за 100..."
Точно. И аз не знам откъде у някои  млади хора идва това усещане за entitlement, че всичко им се полага по право, а гадните спекуланти им пречат да го имат. Всъщност знам, ама това е друга тема Simple Smile
Нео-социализъм. За съжаление яко се натиска от медиите в западния свят.
И заради насилствената политкоректност, е трудно да се разбере реално какъв % от хората го одобряват.

За щастие, за сега у нас не е много разпространен. Влачим си поне един позитив от стария соц. Имунизация към тоя тип вярване. Макар че я има и тая болест у нас. Разновидност на същото е, все да гледаш в канчето на другия, и никога в твоето.

# 880
  • Мнения: 222
Как точно реши, че къща в Банкя се полага на семейство, което едва изплаща двустаен апартамент?...
Но пък става ясно откъде идва тази силна неудовлетвореност - "имам възможност да платя 100 лв., но искам онова от 500 лв., защо не ми го дават за 100..."

Ти май четеш през ред. По-горе ясно съм написал, че това няма как да стане за масовото българско семейство.
Ти си тази, тази която твърди, че има такива познати, ти си тази която твърди, че цените са адекватни.

Осъзнаваш ли че ти излагаш мнение, а аз твърдя обратното на твоето и същевременно ти ми опонираш в насока обратна на твоето мнение. С две думи противоречиш си Simple Smile

Последна редакция: пт, 22 май 2020, 15:59 от tean

# 881
  • Мнения: 18 501
Ти май изобщо не четеш, а не си отварял и учебника по логика в гимназията.

Ще ти го напиша пак, пък ти се опитай да го осмислиш - масовото българско семейство от двустайния не може и никога не е можело да си позволи покупка на къща в Банкя. Това не е трагедия, просто така се върти света.
Хората, които могат да си позволят да купят и да поддържат апартамент в София и къща в Банкя, очевидно не са масовото семейство от двустайния апартамент, което едва си плаща ипотеката.
Питай, ако има и други неща, които не са ти ясни, днес имам време.

А, дописваш, ОК. Но пак е добре да попрочетеш за логиката.

# 882
  • Мнения: 222

Изобщо не оспорвам ползите за здрвето. Но там ходят хора с реални проблеми, за да се лекуват. Банкя не можа и не успя да се наложи като курортен/спа град, явно нещо й куца? Отделно част от санаториумите са затънали, някои дори са изоставени и запустели. Не може да ми кажате, че като иде човек 2 седмици на санаториум и подиша чист въздух ще си оправи белите дробове, които с години е тровил с цигари. Минералната вода може и да е лековита, но колко от хората живеещи там редовно плуват и ходят на процедури, за да има ефект?
Специално за въздуха - зимните периоди съм го следил из цяла София и околностите и да ви кажа и над Банкя си беше мръсен според airsofia.info.

Този сайт не може да бъде критерий за определяне къде е чисто, къде е мръсно. Само някакъв непрофесионален ориентир за обикновените хора.
Банкя е обявена за санаториално-курортен град преди мноогооо десетилетия, въз основа на някакви по-обективни критерии от сайта на някакви хора... И си има и показания за лечение - белодробни и сърдечно-съдови заболявания. Ако Бояна, Симеоново и Драгалевци ставаха за курорти, щяха да са такива, но не са. С това не отричам, естествено, че там е по-чисто от блок в Красна поляна или на Орлов мост (да не се обиди някой). Ако погледнеш минералните извори в селата около София - доста са, но курорт е само Банкя, не всички села с минерална вода.
Та ето ти от Уикито за климата в Банкя

"Разположен в подножието на Люлин планина, градът е характерен с многото зеленина и слънчеви дни, умереноконтинентален климат, лек планински бриз богат на отрицателни йони и фитонциди, както и многото лековити минерални извори
Средната годишна температура е 9,6 °C. Градът е известен с богатата зеленина и по-голям брой слънчеви дни, умереноконтинентален климат, лек планински бриз – горски вятър, който духа от Люлин планина и долинен вятър към Люлин, очистващ курорта от прахови частици. Въздухът е особено богат на озон, наситен е и с отрицателни йони, фитонциди и ароматни вещества, отделящи се от боровите гори наоколо. Всичко това образува една невидима защита над града. Ветровете са предимно западни, северозападни и югозападни.

Дали е рационално и за кого конкретно е рационално да живее за основно жилище в къща извън София е друг въпрос. Основното възражение срещу Банкя беше:
1) че е далече от Бизнес парка/южните райони (изказах мнение, че Бизнес паркът и южните райони не са центъра на света и цивилизацията, дори не е центърът на София, следователно не всеки е боднал нулевия километър там на картата), и
2) че цените на имотите били незаслужено надути (местните си мислели, че са нещо по-по-най-). Без да коментираме цената на конкретен имот, базовата цена отразява локацията. Именно базовата цена е висока в Банкя и винаги е била висока - завишаване или занижаване на тази цена трябва да има съобразно качествата/недостатъците на самия имот.

Всеки си решава според желанията и възможностите дали и къде ще си купи къща. Ако на теб не ти харесва Банкя, не значи, че няма обективни причини базовите цени в Банкя да са високи. Щом са високи - значи има защо. Не е редно да определяш ти, съобразно собствените си субективни предпочитания, какви да бъдат цените тук и там. Цените са такива, каквито са.
Търсене, надвишаващо предлагането=по-високи цени. Къща с парцел - по-скъпо от 2 или 3% ид. ч. от цял парцел (при апартаментите).

Това го пишат и ЧЛ в обавите си все едно злато продават Grinning

Тука няколко човека говорят за entitlement, за адекватен пазар, за нормални цени, за липса на балони и т.н.
Но що така един не каза, че е купил на 1700-2500е/кв. Къде сте?
И същевременно интереса и пусканите обяви винаги са към имоти с цени далеч под тези.
Или ви тресе яка шизофрения или имаме различни представи за скъпо и евтино.

Хващам конкретни обяви от любимата ви Банкя
https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1j15812431058595 … k=5ig2d8&f1=6
2500е/кв за 200кв къща в топ център от 2000 година (което силно ме съмнява).

https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1j15275076378049 … k=5ig2d8&f1=6
1890е/кв за 250кв къща в топ център от 1990 година.

https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1j15810927961436 … k=5ig2d8&f1=6
1566е/кв за 300кв къща с 330кв двор в топ център

Хайде сега ми кажете, че това са адекватни цени, а Банкя е пълна с такива.

В една друга тема, се беше пуснала обява за 415к евро за нова лукс обзаведена къща, но там въздуха не е от злато Simple Smile

# 883
  • Мнения: 9 787
Как точно аз или ти да кажем тези цени дали са реални? Ако не сме брокери, работещи в района, или ако не сме реални купувачи, а не зяпачи на обяви. Ако не се продадат за тази цена показаните от теб къщи - значи са надценени. Ако се продадат, пазарната цена ще е цената, на която са сключени сделките. Независимо от моето или твоето мнение.

Къщата в Драгалевци, за която май споменаваш, е много по-добра като къща - разпределение, довършителни работи и т.н. Но е в.з. Симеоново-Драгалевци II - доста го търсих това в Гугъл мапс, накрая се оказа малко над Околовръстното този "Аристократ". От гледна точка на комуникациите - добре, по-бърз и лесен достъп до София, няма стръмни баири за катерене, няма сянка от планината. Но въздухът - къде отиват изгорелите газове от колите по Околовръстното - в Банкя ли или към Витоша плуват? Да, в сравнение с къща на Цариградско шосе близо до Орлов мост въздухът е по-чист. Но не и в сравнение с други места като Банкя, които са на много по-добро място от гледна точка на чистота на въздуха.
Оттам нататък всеки реален купувач, а не като нас, драскащите във форума, си преценява кое му е по-важно - въздух или бърз достъп, или "престиж" на квартала или парите за покупка.

# 884
  • Мнения: 222
Ти май изобщо не четеш, а не си отварял и учебника по логика в гимназията.

Ще ти го напиша пак, пък ти се опитай да го осмислиш - масовото българско семейство от двустайния не може и никога не е можело да си позволи покупка на къща в Банкя. Това не е трагедия, просто така се върти света.
Хората, които могат да си позволят да купят и да поддържат апартамент в София и къща в Банкя, очевидно не са масовото семейство от двустайния апартамент, което едва си плаща ипотеката.
Питай, ако има и други неща, които не са ти ясни, днес имам време.

А, дописваш, ОК. Но пак е добре да попрочетеш за логиката.

Аз съм напълно съгласен с това което казваш тук и не съм твърдял обратното.

Мнението ми че цените в Банкя са високи и копторите и виденовите обзавеждания не си заслужават 1500-2500е/кв при първоначално описаните от мен минуси. После Мандаринка се включи давметне за околна среда и въздух със златни йони като плюс. След това се включи ти с това, че пазара бил адекватен щом хората купували и защото си имала познати семейства с апартаменти, които също са купили къща в Банкя.

Пуснах ти конкретни обяви, ще споделиш ли мнението си за тях? Ако желаеш може да пуснеш и ти конкретни обяви, които цена/качество/златовъздух са адекватни според теб и ще ги дискутираме. Моето мнение е че обявите, които има в момента на пазара в Банкя са неадекватни.

Общи условия

Активация на акаунт