Имаме жълтеница , но не искам да прекъсвам кърменето

  • 1 661
  • 32
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 559
   Даването на глюкоза/подсладена вода (както и на всичко различно от кърма) не е добра идея - излишният билирубин се изхвърля с аките - по-често кърмене = по-често изхождане. А водата  само заема място в мъничкото стомахче,а подсладената вода/глюкозата и убива апетита (да не говорим колко е вредна захарта, особено за мънички бебенца) Rolling Eyes

# 16
  • Мнения: 8 917
Имаме кърмаческа жълтеница и педиатърката ми назначи за 48 часа да спра да кърмя и да давам преварена кърма. Моля ви дайте ми съвет , наистина ли е наложително това!  Страх ме е като давам с шише да не го отбия, а и това цедене и преваряване ми се струва убийствено.
Гери до 2-я месец имаше жълтеница и не съм спирала да я кърмя - никой не ми е казвал и аз не бих спряла - изглежда ми нелогично Peace

# 17
  • Мнения: 2 614
не само не трябва да спираш кърменето,но трябва да кърмиш колкото се може повече,по-често,и въобще на поискване!наистина билирубина се изхвърля с аките на бебо и кърменето,а не даването на вода ,да не говорим преварена кърма(! ooooh!) е това,което ще ви помогне да мине жълтеницата!
Абсолютно съм съгласна. Има доста теми за физиологичната жълтеница, тя минава само и изключително с кърмене. А вода по-добре не давай, още повече със захар!
Успех!  bouquet

# 18
  • Мнения: 4 370
От тази глюкоза дали няма да ми надебелее много детенцето. Да я спирам ли или да заменя с 5%. Сега давам 10% глюкоза.

# 19
  • Мнения: 8 917
От тази глюкоза дали няма да ми надебелее много детенцето. Да я спирам ли или да заменя с 5%. Сега давам 10% глюкоза.
Знам, че се дава 5% глюкоза и спокойно - няма да надебелее Peace

# 20
  • Мнения: 271
Абе да не повтарям всичко, то доста добре и всеобхватно са ти обяснили. Само ще кажа че и ние бяхме така. Близо 2 месеца се влачи със жълтеница и пихме 10% глюкоза. Сега след доста изчетено незнам дали пак бих и дала (тогава защо не съм прочела повече  newsm78), но да ти кажа че и мен ме караха да пастюризарам кърмата си #Crazy #Crazy #Crazy. Мислих, мислих, позачудих се все пак лекар е това, но не сглупих чак до там.

# 21
  • Мнения: 1 503
Ами аз само да питам....Като се превари тази кърма какво остава от съставките й и с какво ще е по-добра и "лечебна" кърмата преварена ,отколкото в натурално състочние?Ебаси и докторите ooooh!Тя по-добре да ти каже 2 дни бебо да е само на вода  кви са тия преварени кърми?Нов метод ли е ,кво ли Thinking newsm78 Thinking???

# 22
  • Gabrowo->Sofia
  • Мнения: 1 444
Ани, сега си погледнах  рецептата, давала съм 5% глюкоза. Бебето изпи 3 или 4  банки по 0,5литра. не е надебелял. освен това от глюкозата не губеше апетит и сучеше не по-малко от преди

# 23
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Не, методът изобщо не е нов, нито е нелепост - наистина се ползва. Обяснението е, че с пастьоризацията (т.е. загряване до 56 градуса), а НЕ преваряване! се разграждат  вид дълговерижни мастни киселини в кърмата, за които все още незрялата система на бебето не произвежда ензими в достатъчно количество. Но - тъй като на практика този метод е ефективен само когато става въпрос за т.нар. жълтеница от майчината кърма, а тя изобщо не представлява проблем за бебето, независимо че може да продължи с месеци, спокойно може изобщо нищо да не се прави и жълтеницата пак ще мине.

# 24
  • Мнения: 3 342
Мислех да не пиша по темата, но все пак ще споделя своя опит - коренно различен от този на останалите писали по темата.
Но преди това едно уточнение - нека не изземваме напълно функциите на лекарите. Важно е каква е концентрацията на билирубина в кръвта - естествено, ако говорим за стойности около 20, съгласявам се, че положението не е проблемно и не изисква никаква по-специална намеса. Но при по-високи стойности, мисля, че не форумът, а педиатрите/колкото и да не им се доверяваме понякога/ следва да имат последната дума...
И при Вики имаше твърде дълго продължила жълтеница. Четох много - не само всички теми тук, във форума, но и където намерих информация в нет-а.
Всички ме съветваха и убеждаваха, че няма нищо страшно - но при нас се касаеше за стойности около 200, а не около 20...
И аз все пак спрях кърменето за няколко дни - по съвет на двама лекари/единият от които завеждащ детско отделение - да, в провинциална болница, но все пак добър специалист/. И стойностите на билирубина веднага спаднаха. Нещо, което не постигнахме с никакви други средства преди това.
Включително и непрекъснато кърмене/и като казвам непрекъснато имам предвид буквално, защото очевидно кърмата на Вики не му стигаше и така и така си висеше непрекъснато на гърдите ми/.
Така че при нас този вариант сработи... И очевидно се касаеше за кърмаческа жълтеница...

Единодушието в тази тема стана твърде подозрително Joy
Така че реших да споделя едно различно мнение...

# 25
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
sweet_gold,в случая става въпрос за голямо кърмаче - над месец, на което съвсем очевидно кърмата му стига и то е добре, просто е с т.нар. жълтеница от майчината кърма.
Стойностите, които се ползват тук и в чужбина, са различни - търсила съм неведнъж ориентири за това как се съотнасят. Освен това има голямо значение за свързан (конюгиран) или за свободен билирубин става въпрос и какви са референтните стойности в конкретната лаборатория, където са правени изследванията. Стойност 20, която се дава в чуждите източници, е критичната граница, след която може да се развият поражения на мозъка - т.е. е невъзможно да има стойност 200, просто бебето ще е починало преди да ги достигне. Така че тези разлики трябва да се имат предвид, когато става въпрос за жълтеница.

# 26
  • Мнения: 3 342
hedra, действително в резултатите от изследванията имаше стойности за два вида билирубин - директен и индиректен или нещо подобно... Thinking
Единият от тях при Вики беше около 200...
И съм абсолютно съгласна с теб, че трябва да говорим точно и конкретно, когато може би се касае за медицински проблем. Затова и досега не се решавах да се включа в темата. Никак не обичам да давам съвети, когато евентуално се касае за състояние, което изисква лекарска намеса/под формата на лекарства, наблюдение или нещо подобно/.
Но все пак реших да споделя своя опит - отново евентуално, ако бъде от полза някому  Blush

# 27
  • Мнения: 1 586
Я да внеса малко яснота по въпроса с мерните единици и опасните граници на билирубина Simple Smile.

В чужбина билирубинът го мерят в мг/дл, а у нас боравят с мг/л, т.е стойностите умножени по 10. Така че 200мг/л и 20мг/дл е едно и също - приеманата за критична граница за ниво на билирубина.

# 28
  • София
  • Мнения: 18 679
sweet_gold, че в конкретни случаи може да има нужда от медикаменти или друг вид лекарска намеса, тук никой не спори.Дразнещ, направо абсурден, е фактът, че някои лекари препоръчват спиране на кърменето или ВАРЕНЕ на кърмата на практика за всички видове жълтеница, и то при далеч не критични стойности на билирубина.За тъпченето с глюкоза, което е отречено по света много отдавна, да не говорим Confused

# 29
  • Мнения: 4 370
Обяснете ми защо не трябва да давам глюкоза? С какво мога да навредя? Нали глюкозата е сладка вода.
От около 2 дни детето ми се струва че доста избеля. А и майчиния ми инстинкт ме караше да не давам преварена кърма и затова пуснах темата. Но като гледам всеобщото мнение , просто съм убедена вече че няма да цедя и да преварявам.

Общи условия

Активация на акаунт