Испания

  • 41 982
  • 748
  •   1
Отговори
# 195
  • Испания
  • Мнения: 37 503
14 години сметката ми е в Bankia. Мъжът ми преди имаше сметка в "Сантандер", но беше много недоволен. Преди 8-9 години и той си откри сметка в Bankia. Две години след това закрихме отделните сметки и сега имаме една обща. Изключително съм доволна. Имаме по една дебитна и по една кредитна карта. С кредитните карти пазаруваме веднъж месечно /до 20, 20 и няколко евро/ и сумите ги теглят от сметката на всяко първо число. Ползвайки двете карти, не плащаме никакви такси и комисионни. От 01/01 до 30/09 сме спестили 101 евро от тези такси и комисионни. Банковите преводи са ни безплатни /независимо дали са в Испания или България/, можем да теглим, освен от нашите банкомати, от тези на A Banca 4 пъти месечно без никаква такса. Ако се тегли повече от 4 пъти месечно, комисионната е 0,60 евро.

Всички в офиса, в който обикновено ходя, ме познават и, ако видя, че за нещо са ми изтеглили по грешка комисионна, на момента ми връщат парите и грешката не се повтаря.

В сайта им имам персонален консултант, който ми се обажда по телефона периодично, за да ме пита дали нямам някакъв проблем или дали имам нужда от нещо.

# 196
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Да 123 имаше добри условия, въпреки гасто минимо , и ако вкараш картата в телефона и плащаш с него  на практика ти връщат  3%  от всички покупки
Банкия(основата и беше Каха Мадрид)  заради не добри условия загуби доста клиенти в Мадрид и  затвоеиха много офиси.Това не им попречи да си направят  афуерас голям финансов комплелс, по примера на сиудад финансиера на Сантандер.
Лично аз съм повече от недоволна от тях, дори накрая се налижи 3 пъти да ходя да затворя сметката, защото все не я "закриваха"., бях я открила през 2002(Каха Мадеид).Остана само детската сметка на малката, където и превеждаме пари за бъдещо следване и внасяме всякакви нейни парични премии и "подаръци", но това ще се поправи и ще бъде прехвърлена в друга банка в най близко време.

Ла Кайша са стабилни, през тях минават  заплатите  на  министврио де интериор, а през BBVA, на министерио де дефенса , като за тeхните функсионариос условията са преференциални.
Потърси в нета Ракиннг на фунансовите продукти и ще се ориентираш.
По въпроса за билингвизма(български испански в случая) от самото раждане
Имах тежка рискова бременост(случила се по чудо) след пореден спонтанен аборт.
Работих до четвъртия месец , после до баха де матернидад ми дадоха болнични.и бях под ^домашен арест".По цял ден се ровех в компа, било за :името на бебето, било за съвети по отглеждане и калво ли още не.
От цялото това ровене  се формираха две  ясни идеи за бъдещето на бебока.
1 Да държа  на двуезичиетоо от самото начало, защото според изследванията двуезичните деца  използват мозъка си по различен начин
2.Да задействам процедура за испанска националност на детето по възможно най бързия начин.
Първото беше трудна задача, защото след 16 сесмици майчинство трябваше да се върна на работа(тогава не бяхме в Европейския съюз, разрешителните бяха временни и се подменяха при опрределени условия(период на котизиране и задължително да си в алта ).
Така бебока от 4 месец се озова на ясла и първо проговори на испански.
Отне ни доста усилия и време  да се научи да мисли на езика на който говори, а не да прави буквален прввод от кастеяно.
Сега се запали да превежда безвъзмездно  за една българска организация с идеална цел, която цели запознавсне на света с идеите на една духовна(и не само общност) от български на кастеяно , и е супер доволна когато види преведените  материали публикувани на сайта им.

По втората задача на 5 месеца имаше тархета ресиденсия , а на 4 години испански паспорт.
Това също отне време и нерви,защото не ползвах услугите на адвокат, а се занимавах сама с трамитето. Наложи се да пусна няколко охас де рекламасион на рехистро сивил и полисия насионал, за да си свършат работата.
Бяхме прецедент както в рехистро сивил така и в районната комисария и последните трябваше да се консултират с министерството дали аджеба да изадат испанските документи за самиличност, при положение, че министерио де хустисия вепе беше оторизорало испанското гражданство.
В университета ни набиваха , че най важните своиства  информацията трябва са  достовеена и навременна.
По тази.причина свикнах да търся  информация от извора,  а днес само трябва да пуснеш компа...
На въпроса, дали и в каква  насока  съм се променила  , мисля, че най правилния отговор, вече са го написали

https://www.elblogalternativo.com/2009/12/14/el-valioso-tiempo-de-los-maduros/



Последна редакция: чт, 18 окт 2018, 11:09 от sl

# 197
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 325
Ехе, имаме бебе в темата! Ада, да ви е жива и здрава Мая!
За документите е точно така- ЕГН, паспорт и НИЕ. Сестра ми прати на майка пълномощно да извади ЕГН на бебето, направиха паспорта тук, а за НИЕ имат сита в края на ноември. Имат педиатър, въпреки че няма тархета санитария бебето.
За банките- имахме обща сметка в BBVA, но след като ми върнаха на подателя една сума пари, се махнах от там и сега имам сметка в Банкиа. Не плащам комисионни, макар и да не им ползвам кредитната карта. Засега съм доволна от обслужването в близкия офис, както и от онлайн платформата им.

# 198
  • España
  • Мнения: 342
Ада, да е жива и здрава Мая!
Сметка номина имам в ING, не плащам комисионни, преведоха ми 20 евро подарък като открих сметката.
За българския език- децата говорят много развалено, ходиха една година на българско училище и се научиха да четата.
Лятото в България бързо подобрявят речника, но седим малко време там.

# 199
  • Мнения: 87
Ада, честито и от мен! Да Ви бъде много здрава, усмихната, щастлива и много да Ви радва! Hug
Здравейте! Някой може ли да ми каже, Кой е по-сигурния транспорт на пратка до България. По поща или с бусче /не знам как точно се нарича този вид услуга/. Прочетох доста мнения, че при поръчка на неща от даден магазин до България, много често се губят нещата по пощата. Или това няма нищо общо.

# 200
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 996
За малки пратки използвам пощата и винаги е отивало без проблем. Същото важи и за обратния вариант. Не съм пращала големи пратки, затова нямам мнение за друг транспорт.

# 201
  • Spain
  • Мнения: 3 750
Лотус ако щ е се поръчва от исп магазин от Б-я можеш да ползваш куриерски услуги, както мн хора поръчват от Англия например.  В подфорум на пазар има тема и името на фирмата. Иначе по пощата първия килограм мисля струваше  19 евро(или около) след което всеки следващ по 2-3 евро ...(не съм пращала от години обаче може и промяна да има ) , така че не излиза никак евтино. С бус не съм пращала, не мога да кажа нищо... Като съм пращала никога не ми се е губело нищо. На моя позната обаче да златна гривна, била е подарък огърлица и гривна и макар застраховани гривната изчезва... С пощата е изпратено, така и не се намери разбира се.

# 202
  • ES
  • Мнения: 2 172

....
Само да спомена, че за някои финансови продукти(вътрешни разпоредби с ограничения) има разлика дали си насионал, насионалисадо или екстранхеро.

Сериозно?!

# 203
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Напълно.
И не е от вчера.
Има различни параметри за насионал(родени в Испания, насионалисадо(Извън Испания) Комунитариос А(учредителите на евросъюза) и останалите чужденци(които обикновено нямат достъп до дадени  финансови продукти.
На скоро имах фрапантен случай с клиент роден в Германия, защото родителите му Испанци(Типипчно испански имена на родителите и клиента и той няма друга националнстост освен испанска) са работели по онова време там.
Върнали са се  когато той е бил на 2 години.
Пуснах го в систвмата като "насионал" защото е испанец с родители испанци.
Да ама не,  компа отговори със съобщение, че не покрива параметрите за насионалисадо, и всичко се канселира.А беше в параметрите за насионал.
За Комунитариос извън първите 15 и тархета ресиденсия (дори и комунитрия, за конюхе на испанци и комунитариос), Системата излиза със съобщение "насионалидад но пермитида".
Тази година имахме 4 месеца чудо невиждано, един продукт беше резевиран само за насионал и комунитариос нативос(тоест германци, англичани италианци. по рождение всички аржентинци , венесуелци и т н т с италианска, френска бвлгийска или каквато и да е националност Аут)....
Примерно на учредителите на Манго не може(поне гоолемият брат, който беше вицепрезидент на Манго и чието ДНИ съм виждала лично)., защото са родени в Истанбул и са с турски имена. и аоейидос.Без значение, че са акционери на друга банка и са втори или трети по богатство в Испания  и в първата десетка в световен мащаб.
Очакванно нивото на валидните договори спадна катастрофално и не се покриха обхетивос и превисионес за първата  половина на годината.

Да шовинизъм си е , но нямаме право да го казваме на клиентите.
По протокол се попълва формуляр и после се анулира.


Последна редакция: чт, 18 окт 2018, 19:09 от sl

# 204
  • ES
  • Мнения: 2 172
Файда от испанска националност! И за какви финансови продукти става въпрос?
А как стои въпроса за апартаментите, които банките продават на търг?

# 205
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Визирах  кредити , кредирни карти , ипотеки.....
Не съм наясно с регламента на тези апартаменти, само знам, че голяма част от тях са с окупаси и изгонването им не е сред задълженията на банката.
За иткриване на сметка и да ти работят с парите бяма  проблем.
Макар, че на предишното място не откриваха депозити с по малко от 8000 стартова сума.

# 206
  • ES
  • Мнения: 2 172
Скоро предлагаха един такъв апартамент на откупа от банка и агент ката от инмобилиарията увряваше, че намери ли се клиент, банката веднага ще се заеме с извеждането им. И как ще го купиш като не можеш да го видиш и кой знае в какво състояние ще го намериш!

# 207
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Окупасите могат да бъдат извадени от апартамента само с орден де хуес.
За целта трябва да има съдебна пеоцедура, която се точи с години.
Банките не се занимават с нея.Само слагат
специални блиндирани  врати  ,   "антиокупас", но те вече също се рабиват....


# 208
  • Мнения: 7 325
От една година насам съм влизала в поне 10 апартамента на банки. Има прилични, но има и абсолютни руини които не си заслужават влагането на пари за ремонт дори и градис да го дава банката. Окупаси нямаше в тях макар че само един беше с аларма. Предимството на тези имоти е, че банката финансира на 100% цената, а ако не е неин до 80%. За да купиш обаче такъв имот трябва да си платиш хестиона. Различните банки имат различна цена макар, че разликите не са кой знае какви. Сантандер иска около 12-14 000 за апартамент струващ 70 000, като преди да започне бумащината даваш 3 000 да го резервираш. Тези пари ти се приспадат от цената на имота, на на хестиона, за разлика от другите банки. Към хестиона трябва да се предвидят и пари за застраховка, което не е много според закона и се събира една доста прилична сума, която трябва да се даде на куп. Чела съм из нета, че разходите за нотариус и разглеждане на документите от банката могат да се рекламират след това, но не съм много убедена дали е толкова лесно колкото го представят, т.е. дали из дооворите не са вмъкнати клаузи, които правят мисията невъзможна.

# 209
  • La casa de Mickey Mouse
  • Мнения: 1 368
Август месец брат ми си купи къща от банката. Къщата уникална, за смешни пари. Никакви проблеми не е имал нито с ипотека, нито с нищо. Има само НИЕ.

Общи условия

Активация на акаунт