Испания

  • 41 978
  • 748
  •   1
Отговори
# 270
  • ES
  • Мнения: 2 172
Това е за малка локална снимка, за панорамна снимка се свалят бижутата и се прави в отделна за това стая. Вижда се цялата устна кухина.

# 271
  • Мнения: 508
Да, панорамна снимка са й правили, в отделна стая. Но снимката е в нея, дали са я.

# 272
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Явно стана като в инзи виц с бабичката,
"Когато бех млада лекарите искаха да се събличам, сега само мо мерят температурата Simple Smile колко е напреднала медицината"
И при мен така,  на младини панорамни снимки, сваляне на бижута, тъмни стаи.... на стари години локално набързо без да ставам от стола  Simple Smile
Старост , нерадост...

Последна редакция: пн, 19 ное 2018, 23:01 от sl

# 273
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 310
Вече и панорамни снимки ли правят, докато си седнал на стола?! Бре, бре!

# 274
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Едва ли, тези на стола явно са локални, самоиронията беше насочена в друга посока Wink

Последна редакция: вт, 20 ное 2018, 15:06 от sl

# 275
  • Мнения: 8
Здравейте! Преди 3 месеца се преместихме със семейството ми в Мадрид, понеже мъжът ми беше преназначен за постоянно тук от работата му. От както сме тук се опитвам да извадя документи на мен и дъщеря ми(която е на 1 година), за съжаление без никакъв успех. Отказах се да търся информация от испанските инстутуции тук,поради няколко причини и това с което трябваше да се сблъскам.
Бих искала да се свържа лично с някоя майка(живееща тук от години), желаеща да помогне с информация. Идвайки тук, разбрах колко много ми харесва Испания за живот, но също така колко трудно е да започнеш да градиш живота си от нулата на ново място, без приятели и роднини които да ти помогнат. Наясно съм с факта, че всички емигрирали българи са минали през това,дори и по-лошо. Ще се радвам ако има някой които би споделил личният си опит с мен, тъй като се намирам в безизходица. Бих искала да намеря педиатър на дъщеря ми, да разбера за ваксините които се правят тук и т.н.

Благодаря предварително и Хубав уикенд!

# 276
  • Euskal Herria
  • Мнения: 28 835
Мъжът ти към испанска фирма ли работи, или към българска? Той има ли испански документи?

# 277
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 995
Педиатър би трябвало да имаш към инсалуда по местоживеене. Питай кой в вашия и иди и питай на регистрацията за педиатър. И не се отчайвай, въоръжи се с търпение и почни от където е най-лесно. Постепенно ще се ориентираш. Мога да питам за ваксините, но тук има доста майчета, дето могат да ти дадат тази информация по-бързо. И добре дошла 😀

# 278
  • Мнения: 8
Благодаря! Мъжът ми работи към испанска фирма и има документи, извадил ги е преди 9 години. Следващата седмица ще се опитаме да извадим НИЕ на дъщеря ни, и най-вероятно ще се наложи да я пратим в България след Коледа докато си намеря работа и може да я приемат в детска градина тук. По този въпрос, ако някой има познат в Мадрид който търси момиче с високо ниво на Английски(C2) и средно ниво Испански( B1)моля ви да споделите.

Благодаря на всички които отговорихте на коментара ми Heart Определено, всички българи които са успели да се интегрират тук имат моето възхищение.

# 279
  • Euskal Herria
  • Мнения: 28 835
Тогава ще е лесно да си уредите документите. С многоезичен акт за гражданския брак и акта за раждане на дъщеря ви (преведен или многоезичен) си записвате час в полицията, за да си извадите и двете НИЕ. След това вече може да си записвате личен лекар и всичко останало. За НИЕ се иска и адресна регистрация. Обикновено тогава се вадят и листовете за здравната карта и за където още е нужно.
Най-добре е да даде инфо някоя мама, която е в Мадрид, защото всяка комунидад процедира различно. Независимо че наредбата е една. При нас са толкова стриктни, че няма накъде повече. Затова поисках на един лист да запишат всичко необходимо. Когато отидохме с документите, почнаха да искат още неща, но показах списъка и нямах проблеми.
За здравните - включвате се към здравното осигуряване на мъжа ти. Така ще имаш личен лекар, дори и да не работиш и не се осигуряваш.

# 280
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Най добре да се довериш на официалните страници на институциите.Цялата информация е там.
Детето може да започне в частна детска в момента в който намериш място.
В държавна трябва да подадеш документи пролетта , и започват септември.
В държавна ще ти е трудно ако работиш , зашото  са от 9 до 16.Осввн това не работят на пуентета , през зимната, коледната и лятна ваканция.
За разлика от частните .

Ако детето е с температура  или болно не може да посещава гуарде.
Моя личен опит едва ли ще ти е от полза, защото инфото е многи старо и със сигурност нещата са много променени.

Последна редакция: нд, 16 дек 2018, 21:13 от sl

# 281
  • Мнения: 77
Както вече са казали, различно е навсякъде. Аз не съм в Мадрид, но може пък и да помогна. Ние с децата още нямаме документи, но си извадихме временни медицински карти. Важат за 3 месеца. Сега ще ги подновявам. С медицинските карти ни дадоха личен лекар. Водила съм едното дете 3 пъти и аз ходих веднъж. Много съм доволна. Прегледи, всичко и с рецептите лекарствата са много евтини. Дори веднъж ходих до спешното с малката.  Пак с тази временна карта ни приеха супер бързо и ни прегледаха и  дадоха рецепта. Свалила съм си програмка и си записвам час за личната, когато ми трябва. Пак заради документите се наложи да запиша малката в частна детска градина. Таксата е като пълната такса в държавната градина. Доволна съм, макар,че боледува, но това си е наш проблем.

# 282
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Таксата в държавна детска градина се изчислявше  на базата на дохода на родителите +комедор, а тази в частнина беше зависимост от часовете които ще прекара .детето.Освен това си имаше  матрикула.
Инфото ми е от 2004-2007.

# 283
  • Мнения: 77
Да, да така е. И понеже ние нямаме  испански трудов договор и доходи които да покажем от предходна година, ни начисляват най-високата такса. Така ми се получава почти същата цена като в частната градина.

# 284
  • Мнения: 8
Благодаря за инфото, всяка информация е от полза. Farfarela как се вадят временните медицински карти?

Общи условия

Активация на акаунт