Испания

  • 42 053
  • 748
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 3 295
Аз пак с въпрос: девер ми има НИЕ, работеше на трудов д-р 2/3 месеца, не знам точно колко към фирма във Валенсия.
Сега възнамерява да се връща, ще има ли проблем да сключи д-р за наем, при положение, че все още няма нова работа, съответно трудов д-р.
Това е строго индивидуално и зависи от много неща, от него, от собственика, какво работи, какъв е,  как ще го прецени собственика и т.н., но като цяло няма да е много лесно.
Друг вариант е с предплата на повече месеци, голям депозит и др.

# 121
  • Мадрид / София
  • Мнения: 6 005
Вариант е това с голяма предплата евентуално. Това имах предвид с “презастраховане” от страна на собственика.

# 122
  • Burgas,Bulgaria/Crawley, England
  • Мнения: 1 998
Много благодаря. Аз също мислех да му предложи да предплати 6 месеца примерно. Така или иначе в противен случай ще му струва двойно.

# 123
  • ES
  • Мнения: 2 172
Копие от инструкцията за граничен контрол винаги имам в телефона, както и преди път проверявам да не би да има някаква актуализация. Никога не ми се е налагало да я вадя, като кажа, че детето пистоянно живее в Испания и извадя НИЕто, никой до сега не ми е правил проблем. Една от полицайките попита сина ми как е на испански "Как се казваш?" може би за да види дали наистина постоянно живее там.
Последният път като бях в България, ходих до регистъра и смених адресната ни регистрация в Испания. Да съм по-спокойна, ако действително, както казва Вал, по ЕГНто могат да видят постоянния ти адрес.
Преди 4 г като се емпадронирахме ни казаха, че от вътрешно министерство са им спуснали указания, бащиното на българите в испански документи, да ги записват като второ лично име. 🤔

# 124
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 390
Никакъв проблем нямам аз с имената. Казвам име, първо и второ apellido и толкова. Никъде не съм записана с две първи имена( име+ бащино), нито някой от децата и ММ.

# 125
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
 gery_to
Изобщо не се съмнявам в думите ти, но малката пътува поне от 6 годишна напълно сама (до 13  придружавана  от служитвл на авиокомпанията до самолета и обратно).
Дали някой наперен  неинформиран граничен полицай  би я послушал, тя има перфектен български, без акцент но все пак е дете , а не възрастен?
Щом на  14 се наложи да обяснява на германеца  и той е решил   да се консултира с висшестоящ.А ако не знаше английски и трябваше да търсят, преводач с испански, колко още шяха да я забавят?
При един полет  времето с , което разполага пасажера не е неограничено.
Дори и едно малолетно (нвпълнолетно) дете   да успее да убеди граничния полицай в правотата си, ще стигне ли навреме за полета?.В случая  това лято в Германия, беше въпрос на минути,.Говоря в пътво лице защото докато тичаше по лентите  я окуражавах по телвфона , че няма да изпусне полета .Бях на тръни, докати не каза, че вижда ръкава и хората, кото влизат.
Декларацията я имаме от много години, а таз годишната я направихме, за да не се налага майка ми , жена на възраст , да спори с гранични полицаи.
Дъщеря ми няма НИЕ, но и при представвне на двата паспорта са и искали декларация, вероятно защото  пътува съвсем сама  , без родител.






Последна редакция: нд, 07 окт 2018, 16:34 от sl

# 126
  • Мнения: 3 416
Здравейте,

Исках да питам дали някой знае какво е решението на тази ситуация.

 Когато се родиха децата ми имах БГ гражданство, съответно те са с двойно до пълнолетие.
Сега аз смених своето, но децата продължават да са с двойно.
Получава се, че децата трябва да  " спазват" бг законите, например да имат лични документи, но родителите не можем да ги издадем, защото не сме с БГ гражданство.
Питах гранична полиция два пъти какво да правя. Единият път ми казаха, че мога да откажа БГ гражданстово на децата от тяхно име сега.
Другият път ми казаха, че не може да се "отнеме" бг гражданство на никого....

Също някой знае ли каква е процедурата за отказване на гражданство?
Къде трябва да се отиде и дали трябва да се иска предварителен час?

Благодаря предварително!

# 127
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Знам, че за теб съм комплексарка  и не разбираща, но
въпроса не е от компетентността на гранична полиция.
Информацията е общодостъпна, само трябва някой да я потърси на правилното място.
След като имаш испанско гражданство, би трябвало да знаеш,  кое министерство отговаря за промените в гражданството.


Освобождаване от българско гражданство.
http://www.justice.government.bg/76/
Относно личните документи на деца.
Не родителите издават паспортите на децата си а съотвеното министерство.
Дъщеря ми получи испанско гражданство на 4 години с двама български родители.
Двама чужденци са подновявали 2 пъти ДНИ и 3  испански папорта  на детето си  без да бъдат испански граждани.
Вярно, че всеки път, когато и подновявят личните документи ни гледат озадачено, но сме свикнали.


Последна редакция: нд, 07 окт 2018, 14:03 от sl

# 128
  • Мнения: 3 416
Sl, нямам против хората,които знаят, а имам против тона с който говориш и това непрекъснато желание да покажеш, че знаеш повече от другите... Видях че и в тази тема си провокирала хората. Нямам намерение да споря с теб.

Разбира се като стигна до там, ще се обадя в министерството на вътрешните работи и ще питам и там. Попитах тук, евентуално ако някой вече е минавал през процеса и знае как става.

Питах гранична полиция, защото на тях трябва да обяснявам кой на кого е дете, с какво гражданство и какви актове за раждане.

Няколко пъти бяха обяснения и простотии, защото аз все още не съм се отказала от бг гражданството си а съм с чуджестранни документи.

Също за документите на децата ми в БГ е сложно. Там са много обяснения и дефакто ми казаха, че трябва БГ попечител да подпише докуметите им. После разбира се, се оказа че не е така.
Накрая съвсем се отказах да им правя БГ документи, защото тях не могат да ги глобят, а мен не могат да задължат, защото дефакто съм чужденец...

# 129
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Нямам претенции да знам повече от когото и да било.Всеки има достъп до неограничена информация, но винаги може да научи нещо ново от някого . Аргументирам позицията си. Уважавам чуждо мнение стига да не искат да променя моето.
Не поставям етикети и не обиждам  опонентите си.
Ако това не се харесва на някого....Ами не държа да  се харесам на  всички и на всяка цена.





Последна редакция: нд, 07 окт 2018, 16:32 от sl

# 130
  • ES
  • Мнения: 2 172
Ели, вие с мъжа ти, отказали ли сте се от бг гражданство, след като сте придобили испанско такова? Аз мисля, че не, щом питаш за процедурата. Много хора карат с бг и испански документи. Изкарвайте и вие лична карта, поне докато децата навършат пълнолетие. А за испанските документи не мисля, че (ще) имате проблем.

# 131
  • Мнения: 3 416
Ели, вие с мъжа ти, отказали ли сте се от бг гражданство, след като сте придобили испанско такова? Аз мисля, че не, щом питаш за процедурата. Много хора карат с бг и испански документи. Изкарвайте и вие лична карта, поне докато децата навършат пълнолетие. А за испанските документи не мисля, че (ще) имате проблем.

Мъжа ми е испанец, аз съм с придобито испанско гражданство.
 Не е легално да имам и двете и искам да се откажа от бг гражданството си, но все отлагам...
Децата са с двойно гражданство.

Всички имаме само исп. документи и всеки път са разправии с гранична полиция ( на излизане от БГ). Проверяват и виждат че децата имат ЕГН-та и се почват едни локуми...защо нямат бг паспорти, последният път ми искаха док да докаже, че децата са мои. 

Преди години ( и сега) когато мъжа ми пътува сам с тях, никой нищо не му искал!! А дефакто докато бях с БГ гражданство е трябвало да му поискат декларация, подписана от мен, но никой не е гледал нищо.
 Когато аз пътувам сама с тях винаги са въпроси и обяснения...

# 132
  • ES
  • Мнения: 2 172
По нагоре сме обсъждали точно това, че деца живеещи постоянно извън БГ няма нужда да представят декларация за излизане извън България. Вашите деца са с испански паспорт, по-голям документ от това, здраве му кажи. Моят син с НИЕто минава. Щом съпруга ти е испанец както сте извадили ЕГНта и паспорти първия път, така ще ги вадите докато навършат 18 г. Но щом имат ЕГН трябва да им правите бг паспорти.

# 133
# 134
  • Мнения: 3 416
По нагоре сме обсъждали точно това, че деца живеещи постоянно извън БГ няма нужда да представят декларация за излизане извън България. Вашите деца са с испански паспорт, по-голям документ от това, здраве му кажи. Моят син с НИЕто минава. Щом съпруга ти е испанец както сте извадили ЕГНта и паспорти първия път, така ще ги вадите докато навършат 18 г. Но щом имат ЕГН трябва да им правите бг паспорти.

Ако поне единият родител е с БГ гражданство,трябва да им се извади акт за раждане .. никога не сме им вадили БГ документи.
Благодаря

Общи условия

Активация на акаунт