Испания

  • 41 902
  • 748
  •   1
Отговори
# 345
  • Euskal Herria
  • Мнения: 28 828
Честно казано, не мога да съм ти полезна. Не знам дали ще можеш. Много зависи от служителите - дали ще се съгласят по-късно да представиш липсващия документ. Ако не стане, ще трябва да ходиш още веднъж с всичко.
Във всяка комунидад процедират различно, някъде са по-либерални, другаде спазват и запетайките на наредбите.

# 346
  • Мнения: 7 325
Преди доста време, когато беше по-трудно с документите стана така, че направих гаф точно когато най-малко трябваше. Пропътувахме доста километри за заветното НИЕ и когато пристигнахме имъжът ми  трябваше да влезе да си вземе зеленият лист се оказа, че съм грабнала папката с документи и паспорта е паднал някъде  в движение  ooooh! Щях да припадна. Не вярвахме, че ще му дадат изобщо НИЕ без паспорт. Е, не само, че му дадоха, ами и написаха безсрочно. Та според мен - пробвай. Може да стане, може и да не стане. Ако не пробваш - възможността е само една.
Късмет.

# 347
  • Мнения: 3 390
Много моля!!! Спешен въпрос! Имам час ,за утре за уреждане на документите на децата, но съм затрила някъде преведеното свидетелство за раждане на едното дете. Има ли смисъл да ходя? Ще мина ли само с паспорта на детето и оригинала на свидетелството за раждане?
Ще направя нов превод, но ще отнеме няколко дни, а ми се искаше утре да я свърша тази работа.
Проблемът е , че ангажирам и други хора и не ми се иска да ги разкарвам напразно.


Истината е че не зная дали има смисъл да ходите, защото еднственият документ, който доказва че детето е твое е акта му/и́ за раждане + паспорта + твоя пастпорт.
Дано намерите хартиите на време...

# 348
  • ES
  • Мнения: 2 172
Другият път си извади многоезичен акт за раждане на детето, така ще си спестиш превода.

# 349
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Точно такъв съвет бяхме дали на дамата преди да тръгне за Испания, но явно е предпочела да извади обикновен.
Няма как да стане без акт за раждане.
Винаги трябва да представям либро де фамилия, въпреки, че на  гърба  н ДНИ са изписани имената на родителите



# 350
  • Мнения: 77
Много благодаря на всички за бързите отговори!!! Реших да пробвам. Имам още няколко документа,преведени, които удостоверяват ,че детето е мое. Като,  например, удостоверение за семеен статус ( там са вписани децата с егн). Имам и документ, че живеем на един адрес, не , че е доказателство, че са мои нооо, все пак...
 Дано да се падна на разбран служител и да иска да се занимава и разглежда документите!
Още веднъж ви благодаря и успешен ден на всички!!!

# 351
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 269
Пробвай все пак, ама силно се съмнявам и аз. Реално нямаш друг документ, който удостоверява, че са твои, това е само и единствено актът за раждане. Удостоверението за семейно положение вероятно няма да послужи, не съм чувала някъде да са го изисквали и да са го признали пък още по- малко.

# 352
  • Мнения: 77
Ами, да ви кажа, за моя радост, нещата ни се получиха.   Показах  документа за семеен статус и преведения акт на другото дете и жената излезе разбрана.
Аз съм си взела документ за семеен статус с идеята за pareja de hecho. Там са вписани децата.
Предполагам, че просто сме имали късмет.
Иначе, сутринта вдигнах на балон преводача и утре ще имам преведения акт. Grinning

# 353
  • Мнения: 3 390
Ами, да ви кажа, за моя радост, нещата ни се получиха.   Показах  документа за семеен статус и преведения акт на другото дете и жената излезе разбрана.
Аз съм си взела документ за семеен статус с идеята за pareja de hecho. Там са вписани децата.
Предполагам, че просто сме имали късмет.
Иначе, сутринта вдигнах на балон преводача и утре ще имам преведения акт. Grinning

Браво! Много се радвам за вас Simple Smile
 Предполагам че все пак си имала документ където се вижда, че детето е твое,  са проявили разбиране.

# 354
  • Испания
  • Мнения: 206
Здравейте, в Испания съм при съпруга си,който работи тук от около 12 години.Здравно се осигурявам чрез него,но аз никога не съм работила тук.Интересува ме ,дали след време ще мога да изчистя задълженията си към Бг здравната каса с формуляра Е 104,или не.И още нещо,което ми е по важно.Имам 29 години стаж в България,има ли някакъв начин да се осигурявам пенсионно тук-под форма на частни пенсионни фондове или застраховки.Още съм много зле с езика,чета из сайтовете,но се затруднявам.Градчето е малко и работа няма,така че ..
Ще съм много благодарна,ако някой ми помогне и ме насочи към информация.Извинявам се предварително,ако въпросите ми ви се сторят глупави .

# 355
  • Мнения: 7 325
И още нещо,което ми е по важно.Имам 29 години стаж в България,има ли някакъв начин да се осигурявам пенсионно тук-под форма на частни пенсионни фондове или застраховки.
Банката ви много ще се зарадва да си направиш план де пенсион. Мъжът ми има подобен не в банка. Има различни възможности, но е добре да се посъветваш със специалист.

# 356
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Здравейте, в Испания съм при съпруга си,който работи тук от около 12 години.Здравно се осигурявам чрез него,но аз никога не съм работила тук.Интересува ме ,дали след време ще мога да изчистя задълженията си към Бг здравната каса с формуляра Е 104,или не.И още нещо,което ми е по важно.Имам 29 години стаж в България,има ли някакъв начин да се осигурявам пенсионно тук-под форма на частни пенсионни фондове или застраховки.

Не разбрах, казуса как точно се осигуряватв чрез съпруга си(на трудов догов във фирмата му или просто сте бенефисиарио  и като съпруга и имате право на здравно обслужване )
Нашите здравни осигуровки ги оправихме още през 2005.Тогава се декларираше , че не живввш в България и се доказваше с фотокопие на паспорта(всички стреаници) и някакъв документ от полицията в който беше отразено кога сме преминавали през граничните пунктове.
Нямам представа как е сега, но едва ли ще можете да се освободите за период , който сте живели в България(доколкото разбрах  сте от скоро тук).
По въпроса за частното пенсионно осигуряеане, то няма връзка със стажа.
Всяка банка предлага " план де пенсионес".

Последна редакция: ср, 13 мар 2019, 09:34 от sl

# 357
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 269
Скоро вадих формуляр за осигуровките, през декември. С него чистя задълженията си до съответната дата. Не, че имам зор, ама реших да го направя. След 3-4 години пак ще извадя такъв.
Вече няма вариант за предварително освобождаване. Преди да тръгнем насам ходих в НАП да искам да се освободя от бъдещо натрупване на задължения, но ми казаха, че като се върна един ден( мерси!), мога да се освободя с формуляра.

# 358
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Явно са променили много неща.
А знаете ли, как стои въпроса с децата, Бях чела някаква статия, че след завършване на 12 клас , ако не првдставят документ, че са студенти,  и на работят в България започват да им начисляварт осигуровки,
Не бих искала детето ми да бъде длъжнук , за нещо, което не е ползвало , само защото има и българско гражданство.
Проучвам въпроса от сега , за да няма после неприятни изненади

Последна редакция: ср, 13 мар 2019, 10:46 от sl

# 359
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 269
Мисля, че е точно така- след 12 клас и ако не е студент, започват да текат осигуровки. Да си гледат работата, изобщо не ме засягат някакви измислени натрупани задължения в България! Има начин да се "погасят" с документи, не ги мисля изобщо.

Общи условия

Активация на акаунт