Колко Ви е сметката за ток на месец? - тема №2

  • 53 455
  • 740
  •   1
Отговори
# 615
  • Мнения: 15 619
аз такава сметка може и да получа за някой летен месец, но не е сигурно.
Без отопление е. Досега ми се виждаха нормални, щото съм им свикнала, но като чета какви близки сметки има и за включено отопление, вече почвам да се съмнявам...

Последна редакция: вт, 19 фев 2019, 12:36 от Не се сърди, човече

# 616
  • София
  • Мнения: 3 680
Сметката ни варира между 30 и 35 лв- този месец 32,30лв
Тристаен апартамент- панел.На ТЕЦ сме- не се отопляваме на ток...
Основно вечер се използва като се приберем- пускат се два компютъра още в 16,30ч- настолни от сина ми и от ММ.Аз се прибирам към 19ч- светват се всички лампи- навсякъде- уж икономични, но в две от стаите са по 3 и по 5 бр.- не гася лампи докато не си легна около 23ч- че аз снова постоянно напред назад.
Не готвя всеки ден- основно в неделя и ако се наложи през седицата- нещо на грил тиган или във фурната. МВ печка се използва постоянно.
Пералня пускам 1-2 пъти за седмица на дневна/в зависимост от дрехите/ и веднъж с чаршафи на нощна- нямам сушилня.
Миялна- през ден основно на нощна- понякога и на дневна ако се наложи в неделя.
Прахосмукачка- веднъж седмично цялата къща.
Телевизори 3 броя- два от които са от по старичките- рабонят поне два веднага като се прибера- аз така гледам - като слушам и снова между стаите, докато моите се зомбират на компютрите...Понякога и уредбата пускам- с две мощни колони...веселба....

# 617
  • Evil thoughts can hide, I'll help release the mind I'll peel away the skin, release the dark within.
  • Мнения: 1 327
Не че се оплаквам, но последната сметка за ток е 20 лв. по-малко от предишната. Обикновено плащам около 80 лв, сега е 60. Необяснимо ми е, защото не се отопляваме на ток, а консумацията ми е почти една и съща.

# 618
  • Мнения: 46 526
Не че се оплаквам, но последната сметка за ток е 20 лв. по-малко от предишната. Обикновено плащам около 80 лв, сега е 60. Необяснимо ми е, защото не се отопляваме на ток, а консумацията ми е почти една и съща.
По-кратък период? Да сте отсъствали в почивните дни? Децата да са били ваканция някъде? Това обикновено при нас оказва влияние.
Но има значение и това, че беше по-топло. За бойлер, пералня, миялна, това има значение, защото при по-студено и влизащата вода е по-студена, т.е. иска повече енергия за загряване.

# 619
  • София
  • Мнения: 9 850
Сметките за последните месеци - ноември/декември и декември/януари бяха около 80лв. Готвим на ток, стар хладилник с изключен фризер, два лаптопа, настолен компютър, рутер, предимно ЛЕД осветление, 2 стари ТВ, конвектор (постоянно на около 10 градуса нагласен (в самата стая е около 17), вечер за няколко часа на 15-20 градуса (в стаята става 20+ градуса при нагласен на 15 конвектор)). Топла вода от ТЕЦ.

# 620
  • оттам, откъдето започва България
  • Мнения: 10 820
Тока при майка ми за последните два месеца е 81 лв и 88 лв..Жилището се отоплява изцяло на ток,гарсониера с несменена дограма,през която малко или много си подухва,без изолация,стара готварска печка и стар хладилник(от над 20 години),които само те гълтат над 30 лв на месец(засичано е).
Готви се всеки ден,бойлер се пуска всеки ден.
Човек си казва-а,това са дреболии,но истината е,че точно там отива много ток...
Същото като да ти тече леко казанчето на тоалетната.Имахме 3 такива месеца,докато го оправим.Мислехме,че не е кой знае какво,защото едвам подлизваше.Оказа се,че тези месеци имаме над 10 лв вода.Иначе ни е 3-4 лв на месец Simple Smile

За майка ти съм съгласна за тока, защото и моята майка е сама и с климатик плаща около 60-70 лв.
Само не разбрах каква е цената на водата ви. Ние плащаме по 7-8 куб. двама души, а това е най-малко 26 лв., имаме понякога и по 10-12 куб.

Малко сладко коте, защо включвате конвектор на 10 градуса, при положение че в стаята ви е 17 градуса? И как при 15-20 градуса включен конвектор се получават 20плюс градуса?

# 621
  • Мнения: 46 526
40 лв.
Миялна всеки ден.
Пералня през ден.
Половината месец е ползвана сушилня и влагоабсорбатор (по 2 часа дневно).

Без отопление.
Без бойлер.

# 622
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Някой засичал ли е сушилнята колко харчи?

# 623
  • Varna
  • Мнения: 1 730
И на мен ми е интересно колки харчи сушилнята. Нашата се пуска 4-5 пъти на седмица.

# 624
  • София
  • Мнения: 9 850

Малко сладко коте, защо включвате конвектор на 10 градуса, при положение че в стаята ви е 17 градуса? И как при 15-20 градуса включен конвектор се получават 20плюс градуса?
А защо да не го включваме? Simple Smile
Установили сме, че когато е включен на 10 градуса, в стаята постоянната температура е около 17 градуса (имаме часовник с термометър на ниво около 1.3м от пода, а конвекторът е на крачета на пода - може би на 0.7м височина). Когато е изключен, температурата пада. Как се получават градусите - нямам идея, просто знам, че на такива Т ни е ОК като топлина.
Мислех, че темата е за сметки за ток, затова съм описала горе-долу нашето потребление Simple Smile

# 625
  • Мнения: 372
Вероятно конвекторът не е калиброван, затова се получава разминаване на градусите.
Имаме 7 конвектора с механични термостати и се налага понякога да ги калиброваме/настроим на точната температура.

# 626
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 700
126 лв без бойлер този месец. Отоплява се денонощно, поддържам 23-4 градуса, аз сега съм си по цял ден в къщи. С бойлера стига обикновено до 150_180, зависи и от външните температури. Веднъж включен, бойлера не се изключва. Сега ще купуваме нов, че стария сдаде багажа. Всичко друго е на ток, осветлението навсякъде е ЛЕД. Мисля си, че сметката е реална.

# 627
  • Мнения: 6 304
Решихме да пробваме да икономисаме малко от бойлера.Преди последното къпане за деня го изключваме,и го пускаме на нощна тарифа.После се спира пак преди къпане,и така до безкрай Grinning .Банята е много студена,все пак сме в къща.Та,май има ефект от това ни упражнение.
Аз само се чудя,щом 17° са ви добре, лятото на +30 как издържате 🤔.

# 628
  • Мнения: 46 526
Аз само се чудя,щом 17° са ви добре, лятото на +30 как издържате 🤔.
Не може да се сравнява, през различните сезони тялото се адаптира.
Аз разбрах обаче, че като се приберат вечер си го засилват, за да стане 20 градуса, като няма никой през деня 17, за да се поддържа Т.

Някой засичал ли е сушилнята колко харчи?
Моята е стара и предполагам харчи повече, но около 10-12 лв. излиза при пускане през ден. Грубо левче на пускане, но е по-малко.

# 629
  • Мнения: 6 304
НСЧ,на повечето хора се адаптира,да.Обаче аз,работейки на топло място не съм толкова гъвкава в адаптацията.Зимата ако вкъщи Т падне под 22-23°,трябва да съм или много навлечена,от което ми некомфортно,или със "замръзнали" крайници.Та,аз за себе си се чудех,но беше "гласно".А за лятото не искам и да си спомням Confounded

Общи условия

Активация на акаунт