МОН - промените продължават (2)

  • 55 597
  • 755
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 765
Аз ще повторя пак въпроса си от началните страници - матурите от 12 клас се изместват в 10 - вярно ли е? Т. е. в 12 вече няма да има такива! Това са обяснили на детето ми  и госпожите от частните уроци, и учителите в училище. Много беше разочарован вчера, защото сега му е напрегнато в 7 клас, а си даде сметка, че след две години пак ще му е същият зор!

# 136
  • Мнения: 8 082
Не е вярно. В 10 клас има НВО. Матурите, т.е. ДЗИ са си в 12 клас със същата тежест като в момента. Тежестта на това НВО виж в наредбите, коментирани на 1ва страница Hands V.

# 137
  • Мнения: 24 467
 Peace
Просто средното образование е вече в две степени, които приключват с общи изпити в края на 10-ти и в края на 12-ти клас.

# 138
  • Мнения: 765
Не е вярно. В 10 клас има НВО. Матурите, т.е. ДЗИ са си в 12 клас със същата тежест като в момента. Тежестта на това НВО виж в наредбите, коментирани на 1ва страница Hands V.
Благодаря за бързият отговор! Направо ще побъркат и ученици, и родители с тези промени и тяхната неяснота. Да, прочетох за НВО, благодаря още веднъж Simple Smile

# 139
  • Мнения: 176
Мислите ли, че родителите можем да се преборим за отмяна на новия формат на националното външно оценяване по български език и литература в края на 7 клас? В момента детето ми е в  5-ти клас. Извинявам се , ако темата е коментирана или не е за тук и ще помоля да ме насочите в точната тема Simple Smile

# 140
  • Мнения: 6 926
Мислите ли, че родителите можем да се преборим за отмяна на новия формат на националното външно оценяване по български език и литература в края на 7 клас? В момента детето ми е в  5-ти клас. Извинявам се , ако темата е коментирана или не е за тук и ще помоля да ме насочите в точната тема Simple Smile
А какъв е новият формат? Какво не му е наред?

# 141
  • Мнения: 176
Мислите ли, че родителите можем да се преборим за отмяна на новия формат на националното външно оценяване по български език и литература в края на 7 клас? В момента детето ми е в  5-ти клас. Извинявам се , ако темата е коментирана или не е за тук и ще помоля да ме насочите в точната тема Simple Smile
А какъв е новият формат? Какво не му е наред?
  В 7-ми клас НВО на моето дете ще съдържа материал от 5,6 и 7 клас.

# 142
  • Мнения: 6 926
Да, но само български автори. Отделно, че част от мателриала по български отиде в 8ми клас, т.е. отпада от нво. Отделно нво е на етап, в случая на прогимназиален етап. И не на последно място: няма да е само на Вашето дете, всички ще са така, т.е. съизмеримо ще е, а не дискриминационно.
Ако проблемът е просто количеството материал, то нямате праблем Simple Smile.

# 143
  • София
  • Мнения: 3 291
Моето мнение като майка на петокласник за втори път:

НВО върху материал от три години означава задължително посещаване на школа по БЕЛ, за да се учат отново произведенията от пети клас, които ще са забравени.

А участието на годишните оценки от трите години превръща децата в бележкари от най-ранна възраст. Точно пък в пети клас, когато още свикват с новите учители и правила. Да не говорим човешкия фактор при оценяването.

По математика няма никакво значение, материалът е с надграждане и не се забравя.

Предполагам, че на майките на отличниците и на най-слабите не им пречи новия формат.
Въпросът е за останалите, които все пак учат, но по една или друга причина нямат само шестици.

# 144
  • Мнения: 8 082
Всъщност и по БЕЛ се надгражда, особено в частта "граматика" Simple Smile А произведенията колко ли са от 5ти клас...  По-скоро от 6ти ще има, но те ще се преговорят набързо в седми...
За "бележкарството" от 5ти клас...Ами знаете ли, всъщност им е по-лесно да изкарат 5-6 в 5ти клас, отколкото в 7ми. Тогава ги "трясва" тийн опърничавостта и преумората от курсове и отличниците почват да редят 4-5 и се налага да се "скръцне" в края на срока и после през втория старателно да се жонглира с времето за учене и почивка.

# 145
  • Мнения: 21 455
НВО върху материал от три години означава задължително посещаване на школа по БЕЛ, за да се учат отново произведенията от пети клас, които ще са забравени.
А участието на годишните оценки от трите години превръща децата в бележкари от най-ранна възраст. Точно пък в пети клас, когато още свикват с новите учители и правила. Да не говорим човешкия фактор при оценяването.
Форматът е същия като стария. Има промени в учебното съдържание, което се обхваща. Не съм преглеждала програмата по литература за пети клас, но от прочетеното през лятото във връзка с НВО по БЕЛ останах с впечатление, че има само едно произведение от български автор, ако не се лъжа " Хайдути" на Ботев.
Това за участието на годишните оценки от трите години не го разбрах. Просто ще присъстват в свидетелството за основно образование, като дори няма окончателна оценка по предметите.

# 146
  • София
  • Мнения: 3 291
Дидева, става въпрос за оценките от трите години по БЕЛ и математика, които ще участват в бала за кандидатстване. Интересното е, че на родителските срещи никой нищо не спомена за тази промяна. Почвам вече да се чудя от къде го знам и дали е  вярно.

peneva_a, не говоря за граматиката, а за произведенията и разсъжденията върху тях.
И аз не знам колко са тези от български автори по новата програма. Факт е, че децата ще са ги забравили до края на седми.

А дали е лесно да изкараш шестица по литература в пети клас, зависи от много неща, някои доста субективни. Смятам, че точно пети клас е преходен етап и негативите от него не трябва да оказват влияние върху кандидатстването в седми.

Но мнението е на майка, чието дете все още няма шестици по литература и се опасявам, че това ще му попречи след три години, дори и догодина да влезе в релси.

# 147
  • Мнения: 9 883
Оф, и моят 6-класник е така. Измисля интересно съдържание на есетата, или както му се вика поновому. Обаче дойде ли ред тези разсъждения да станат в писмен вид - 4, 5.
А считам, че ще се ошлайфа за година -две. Но пък тогава няма да можем да върнем времето назад.
Аз също се притеснявам, обаче на моето момче не му пука особено. Не знам останалите деца как са. За себе си съм взела решение - няма да го тормозя, защото получава тикове и почва да реве от нищото

# 148
  • Мнения: 21 455
Дидева, става въпрос за оценките от трите години по БЕЛ и математика, които ще участват в бала за кандидатстване. Интересното е, че на родителските срещи никой нищо не спомена за тази промяна. Почвам вече да се чудя от къде го знам и дали е  вярно.
Нормално е да не споменават нищо за участие на оценките от трите години в бала за кандидатстване, тъй като такова нещо няма. Аз лично избягвам да черпя информация от медиите, защото там се раждат бомби от рода на " на изпит при девет отсъствия по предмет" примерно, които нямат нищо общо с действителността.

# 149
  • Мнения: 24 467
Дидева, става въпрос за оценките от трите години по БЕЛ и математика, които ще участват в бала за кандидатстване. Интересното е, че на родителските срещи никой нищо не спомена за тази промяна. Почвам вече да се чудя от къде го знам и дали е  вярно.

peneva_a, не говоря за граматиката, а за произведенията и разсъжденията върху тях.
И аз не знам колко са тези от български автори по новата програма. Факт е, че децата ще са ги забравили до края на седми.

Какво общо имат оценките от пети и шести клас?
Кой ви каза или къде прочетохте, че те имат отношение с кандидатстването в гимназия?

Българските автори в пети и шести клас и произведенията са толкова малко, че ако едно дете на 12 - 13 години седне, ще си ги припомни за една събота и неделя.

Оф, и моят 6-класник е така. Измисля интересно съдържание на есетата, или както му се вика поновому. Обаче дойде ли ред тези разсъждения да станат в писмен вид - 4, 5.
А считам, че ще се ошлайфа за година -две. Но пък тогава няма да можем да върнем времето назад.
Аз също се притеснявам, обаче на моето момче не му пука особено. Не знам останалите деца как са. За себе си съм взела решение - няма да го тормозя, защото получава тикове и почва да реве от нищото

Аз пък се радвам, че на моето не му пука.


Общи условия

Активация на акаунт