МОН - промените продължават (2)

  • 55 568
  • 755
  •   1
Отговори
# 285
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 300
За мен също, но не е ясно дали за МОН е Simple Smile

# 286
  • Мнения: 24 467
Според мен не рядък случай, в който човек решава в 11 или 12 клас къде да продължи ...

То точно тогава е и най-нормално човек да се освести.
Лично аз винаги съм подкрепяла идеята освен задължителните мат и БЕЛ да се учат в горен етап само избрани от човека предмети. Въпреки, че у нас тя не е доведена до край и изчистена, а се следва някакъв първоначален избор и клас, в който си приет.
Идеално е човек да си посочи в началото на учебната година или в края на предходната избраните предмети и да си ги посещава, независимо в кой "клас" е. При "хората" не случайно си има клас по биология, клас по химия и т.н. - сформират се групи по отделните предмети, съобразно интересите, които могат да са с разнороден състав, според изборите, направени от учениците. Но де такова движение и свобода у нас! Тук на учителя се търси хорариум първо, а после е всичко друго.

# 287
  • София
  • Мнения: 8 282
Judy, нормално е да избираш, но според мен нещата ще тръгнат в посока "каквото им изберем", т.е.училището. В старото училище за езиковия профил се казаха "История ще се учи на АЕ,.... защото такъв учител имаме",

# 288
  • Мнения: 24 467
Да, затова и пиша, че у нас се гони запълване на учителски норматив, а не реален избор на ученика /с две думи - работа за човека/.
Иначе имам представа как се прави реално избор в САЩ, например, в гимназиална степен и то не само от дадени предмети, а и за ниво на обучение по всеки от тях.

# 289
  • София
  • Мнения: 1 570
Българските университети сигурно ще се нагодят. Но при чуждестранните как ще стане? Ако искат хорариум химия и биология, а ти си завършил езикова и профилиращ история, пък изведнъж решиш да ставаш фармацевт? Което си напълно нормално, на 19г. да си промениш мнението?

# 290
  • Мнения: 8 077
Ей това си го мисля от седми клас още... Избираме по първи и втори език и училище... Приемат детето в една от 3 паралелки със специфичните характеристики... в един от трите варианта за 3ти и 4ти профил... и вече е решено какво ще следва за висше! Изправя ми се косата вече Close Пък и сина ми е в първия набор по тази програма, за следващите може и по-ясно да е! Като преминем през минираното поле от промени, ще разказваме и споделяме опит Smiling Imp ако оцелеем де!

# 291
  • Мнения: 3 877
В страни от темата, но все пак  МОН-ско изпълнение
Брошури с прегърнати мъже раздават в училище, институциите си пр … т топката за гафа

Без думи съм, те една брошура не могат да издадат, ние чакаме наредби

# 292
# 293
# 294
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 062
опитах се да изчета темата и в главата ми стана по-голяма каша отколкото преди да я започна.

след "голямото четене" останах с впечатление, че има матури в 4, 7 и 10 клас.
ще се върна на първа страница Simple Smile

# 295
  • Русе
  • Мнения: 11 918

след "голямото четене" останах с впечатление, че има матури в 4, 7 и 10 клас.
ще се върна на първа страница Simple Smile

Така си е. Направихме запитване до МОН по разни въпроси. Един от които беше да се уточни значението на НВО в 10 клас
 Цитирам дословно отговора от МОН
" НВО в края на 10. клас е с диагностична цел и ще измерва постигането на отделени очаквани резултати на ниво учебна програма и стандарт за общообразователната подготовка. Резултатът от НВО по БЕЛ ще се вписва само в удостоверението за завършен първи гимназиален етап и ще се изразява само с количествен показател – в брой точки, без да се приравнява към оценка."

# 296
  • София
  • Мнения: 12 011
Това не са матури, а НВО. Не се отразяват на завършването на съответния образователен етап.

# 297
  • Мнения: 5 425
Това не са матури, а НВО. Не се отразяват на завършването на съответния образователен етап.

Засега.

# 298
  • София
  • Мнения: 7 063
И завинаги! Joy
Поне за 4 и 7 клас е сигурно, нали е задължително образованието до 16 г.?
И в 10 клас едва ли ще го направят елиминационен. Кой ще учи в скъпоценните им професионални гимназии?

# 299
  • София
  • Мнения: 12 011
Това не са матури, а НВО. Не се отразяват на завършването на съответния образователен етап.

Засега.

В смисъл? Какво точно предполагаш, че може да се случи в бъдеще?

Общи условия

Активация на акаунт