Поръчител по заем

  • 2 658
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 294
Здравейте. Съпругът ми е поръчител по заем, който вече не се плаща от длъжника. По всяка вероятност ще се наложи ние да изплатим остатъка от заема. Въпросът ми е ще може ли след това да си търси парите по съдебен ред от длъжника?

# 1
  • София
  • Мнения: 12 653
Може, но е възможно и длъжникът да е предвидил това и да няма вече нищо на негово име. Това е честа практика - продават фиктивно имотите си, закриват сметките си, прехвърлят ги на друго име, работят на МРЗ или отиват на борсата, а теглят кредити и после увътрят поръчителите си. Лошото е, че много хора се лъжат още, а за големи суми има една приказка, че не трябва и на себе си да вярваш. Ако ще го съдите, завеждайте бързо дело и искайте възбрана. Най-добре е да потърсите адвокат с опит в такива дела.

# 2
  • Мнения: 12 626
Не може ли да не плащате, а те да си търсят парите от длъжника, щом смятате, че той е откриваем? Защо не питате адвокат как да избегнете плащането?
Не съм компетентна по правната страна, но не бих станала на никого поръчител, освен на мъжа ми.
Имаме печална история в семейството, свързана точно с поръчителство на "най-добър приятел".

# 3
  • Мнения: 4 320
Можете. Потърсете добър адвокат и питайте какво може да се предприеме веднага-предварително изпълнение, дело

# 4
  • София
  • Мнения: 7 980
Можете, но за целта ви трябва адвокат. Включително да претендирате и за лихви.
И задължително пазете всички платежни документи (вносни бележки, платежни нареждания и пр.).

# 5
  • Мнения: 2 294
Да, за документите знам че трябва да ги пазим. Неоткриваем е, не вдига телефона на банката. Има срок до другата седмица да внесе част от забавените вноски, иначе преминава към съдебно искане, което ние искаме да избегнем, за да не плащаме съдебни такси и т.н, които още повече ще надуят задължението.

# 6
  • София
  • Мнения: 7 980
Задължително се консултирайте с адвокат, защото може би не е лошо да го уведомите, че започвате да плащате, да му изпратите нотариална покана за плащане, след като сте платили, изобщо има си тънкости. Също има значение дали говорим за обезпечен кредит или не. Ако има обезпечения, може и да има други нюанси.

# 7
  • Мнения: 2 294
Не знам дали има други обезпечения. Става дума за потребителски кредит.

# 8
  • Мнения: 4 320
По правило процедурата е:

Той спира да плаща, търсят го и не успяват да го намерят. Има срок, в който кредитора трябва да предяви искането си към поръчителя. След това поръчителя започва да плаща или съответно ако не плаща - запорират неговата заплата и т.н. Когато плати заема може да си търси парите от реалния длъжник. Но преди това още говорете с адвокат какво да направите.

Познавате ли добре човека? Къде живее, какво работи, какви имоти има?

# 9
  • На Марс
  • Мнения: 8 709
Не може ли да не плащате, а те да си търсят парите от длъжника, щом смятате, че той е откриваем? Защо не питате адвокат как да избегнете плащането?
Не съм компетентна по правната страна, но не бих станала на никого поръчител, освен на мъжа ми.
Имаме печална история в семейството, свързана точно с поръчителство на "най-добър приятел".

Задължително адвокат!!!

Общи условия

Активация на акаунт