Градинарство – моето хоби 21

  • 43 735
  • 754
  •   1
Отговори
# 75
  • Варна
  • Мнения: 2 133
Здравейте отново, аз питах по-напред за косачка. Купих си малка, за проба, Gardena (тример). Резултатът е тук:
http://media.snimka.bg/s1/6274/038791124.jpg?r=0

Дали мога да го оставя така до пролетта или трябва да се мине с мотофреза сега?

Последна редакция: сб, 20 окт 2018, 20:26 от malina_m

# 76
  • Мнения: 6 905
Здравейте, опитвам се да начертая някакъв план на двора и растенията, които да засадим, и имам няколко въпроса. Преди месец купих 3 рози и лавандула от един градински център. Всичко се прихвана, но българските рози с номера въшлясаха. Само по тая, която си имаше име (Apricot Abundance), нямаше нищо. Тя и стои по-здрава, изправена. Това очевидно означава, че част от растенията се селектират да са по-устойчиви, затова исках да ви попитам кое от следните растения има смисъл да се купува "породисто" и кое си е съвсем хубаво каквото и да се вземе: люляк, кукуряк, ябълка (дърво, декоративно или с плод), лавровишня, метличеста хортензия, магнолия грандифлора? От кои чужди сайтове поръчвате растения и сте доволни? Тук ми се струва, че на места по градинските центрове не са много запознати кое растение какво обича и при какви условия издържа, а на мен не ми се ще да садя неща, които очевидно няма да оцелеят или ще се мъчат.


Не виждам смисъл да поръчваш от чужди сайтове. И у нас има много читави разсадници, на които може да се има доверие. А колкото до информация за различните растения - чети, питай...

Люляци има много , размножава се с издънка. Ако знаеш някъде място, където си виждала хубав люляк, помоли за издънки. На мене много ми харесва комбинацията  от бял и тъмно лилав с големи цветове.

За лавровишнята - ми и тя е дивак като люляка.

С кукуряците нямам опит, но не би трябвало да са проблемни при гледане.

Имаше добър разсадник за магнолии в София. Предполагам, на много места ги има.

Единствено от  метличестата хортензия нямам представа, но вероятно изискванията й са като на другите хортензии. https://zelena-prolet.com/Hydrangea_paniculata_sortove

Не разбрах каква ябълка искаш - декоративната ли?

# 77
  • София
  • Мнения: 220
Една баба в нашето село имаше страхотни люляци, направо дървета. Беше казала, че единия  е на 50 години. Отидохме и от там си изкопахме издънки, всички се хванаха. Люляк наистина няма смисъл да се купува.

# 78
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Здравейте отново, аз питах по-напред за косачка. Купих си малка, за проба, Gardena (тример). Резултатът е тук:
http://media.snimka.bg/s1/6274/038791124.jpg?r=0

Дали мога да го оставя така до пролетта или трябва да се мине с мотофреза сега?
По-добре пролетта. Но после задължително да си намерите валяк за сеенето на тревата, иначе става неравно.

Люляк има смисъл да се купува, защото има много сортове. Освен ако не искаш точно това, което си изкопаваш.
Тези на присадка (изглеждат като дръвче на едно стебло) имат понякога недостатъка, че присаските са им лоши, и в мястото  се случва да проникнат гъбични, и люлякът изведнъж умира. Умряха ми така бял и тъмно лилав. Остана дивакът ми - светло лилаво.

Декоративната ябълка също има плод, само че е колкото череша Simple Smile Това не му пречи да е вкусен, ние купихме , след като опитахме няколко в градинския център.
Не поръчвай от чужбина, просто обиколи няколко наши големи разсадника. Има голямо разнообразие, там следят и търсенето и зареждат постоянно с разни новости.

Последна редакция: нд, 21 окт 2018, 15:53 от Ljuboznatelna

# 79
  • Мнения: 119
Включвам се и аз в темата с един въпрос. Днес изрязах няколко от лавандулите, които са на една година, на 5-6 см от земята, т.е. изрязах и от основното стъбло. Сега прочетох, че не трябва. Някой има ли опит с такова рязане, може ли да не се развият догодина. А аз рязах толкова драстично, защото нямаха форма на храст.

# 80
  • Варна
  • Мнения: 2 133
Здравейте отново, аз питах по-напред за косачка. Купих си малка, за проба, Gardena (тример). Резултатът е тук:
http://media.snimka.bg/s1/6274/038791124.jpg?r=0

Дали мога да го оставя така до пролетта или трябва да се мине с мотофреза сега?
По-добре пролетта. Но после задължително да си намерите валяк за сеенето на тревата, иначе става неравно.
Благодаря за отговира!
Аз не мисля да сея нищо. Просто не искам да буренясва.  Или имате предвид, че трябва да се засее някаква особена трева? Не искам да ползвам химически препарати срещу бурени.

# 81
  • Мнения: 751
То е вече студено, няма повече какво да расте Simple Smile
Може да подсеете трева, където има празни места, за да не растат плевели, но, без цялостна обработка, вероятно пак ще се появяват.

# 82
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Значи не прави нищо. Защо ти е да фрезоваш? За сеенето имах предвид култивирана тревна полянка.

# 83
  • София
  • Мнения: 220
Момичета, имате ли идея как да запазя тези цветя за следващата година?
http://prikachi.com/images.php?images/927/9423927F.jpg

# 84
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Делоспермата издържа и в земята, но не във всички части на страната. Ако мислиш, че имаш някое слънчево и закътано място, направо я засади там. В сандъчето мисля, че може да издържи и до -5 , само с поливането много трябва да се внимава, тя не обича влага.

# 85
  • София
  • Мнения: 220
В такъв случай, ще прибера съндъчето в къщата, все си мисля че няма да е толкова студено, въпреки че зимата не се ползва. Аз имам и дървени кечета с мушкато , и тях ще сложа вътре, пък ще видим. Благодаря ти!

# 86
  • Варна
  • Мнения: 2 133
Значи не прави нищо. Защо ти е да фрезоваш? За сеенето имах предвид култивирана тревна полянка.
Да фрезовам: за да забавя избуяването на бурените, но може би напролет.

# 87
  • София
  • Мнения: 5 883
Като фрезоваш, трябва да заравниш и да валираш, или там както се казва, не съм запозната с терминологията.
Обаче и трева няма да имаш известно време, става лунен пейзаж.
Най-добре е да заравните един път и да косите редовно, да не оставяте да избуяват. Най-тегаво е пролетта.
Но от редовното косене повечето бурени ще измрат от липса на листна маса и отдолу ще избие нещо по-благородно като тревичка.

Е, без специални смески и третиране с химикали няма да стане като английска ливада, но мен примерно така ме устройва със селската трева.

Набереш си лапад, коприва...Sunglasses

# 88
  • Варна
  • Мнения: 2 133
Но от редовното косене повечето бурени ще измрат от липса на листна маса и отдолу ще избие нещо по-благородно като тревичка.
...
Набереш си лапад, коприва...Sunglasses

Е, това ще пробвам да видя какво ще стане.

# 89
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Фрезоване не спасява от бурени, ако така и така няма да сееш трева. Просто си я косете редовно, за да не стават дебели стебла, защото тогава е много по-трудно. И ако е висока е трудно, затлачва ножа.  Докато има дъждове излиза повече, после като не поливате, няма и да косите толкова.

Общи условия

Активация на акаунт