Детето ми е ударено в яслата-моля за съвет

  • 7 856
  • 45
  •   1
Отговори
  • Мнения: 16
Здравейте,
Детето ми е на 2год. и вече доста говори. От три дни посещава детска ясла и го взимам на обяд. До сега е свикнал само с мен и баща си и много трудно се адаптира, плаче много там. Взимам го зачервен и предразгавял, само като ме види и първата дума е "навън" да се маха оттам! Все още е с памперс. Днес, след като го взех и се прибрахме при махането на памперса видях, че има синина на крачето, но не обърнах внимание, реших, че се е ударил някъде, докато е играл. След повече от час, когато тръгнахме да си ляга и му слагах пижамата, без да искам го пипнах по синината и той ми изтърси "лелята къде те удари"! Онемях! Попитах го къде го е ударила, като очаквах да каже "на крака", а той отговори "на двора", "с какво те удари" и отговор "с пръчка". Той не познава лелите по име, аз също знам само две и не можа да ми каже коя леля го е ударила, но при повтаряне на въпросите от моя страна той продължи да отговаря по същия начин. Вярвам му, защото съм го проверявала дали наистина има идея, като отговаря дали думите му са верни. Още повече, че не съм започвала аз да го питам боли ли го крачето и какво се е случило. Тези три дни се случва все в яслата да ходи по голяма нужда и успява да се изцапа до панталона - първия ден беше със сменено бельо и измит, вчера беше сменено бельо и полу-измит, а днес само сменен памперс, явно само забърсан с кърпичка, с мръсните слипове и петно на панталона. Съгласна съм че не е приятно да миеш всеки ден наакани дупета, но аз не мога да му кажа кога да се случва това и започвам да си мисля, че вече имат лошо отношение към него. А това с удрянето ми е абсолютно недопустимо, каквото и да е направил там, колкото и да реве и да се тръшка.
Моля за съвет какво да предприема, много се притеснявам, ако кажа, че знам (това е абсолютно недоказуемо) как ще се държат по-нататък с него. От друга страна, ако от сега се започне така и го допусна, те ще си позволяват и занапред такова отношение. Споделете ваш опит и ме посъветвайте какво да правя, утре трябва да направя нещо!
Благодаря!

# 1
  • Мнения: 266
Аз бих казала, че детето ми говори добре и знам какво се случва. Чувала съм, че внимават с децата, които говорят. Може би и разговор с директор няма да е излишен. Мислех, че след панаирите с бръмбарите последно време нещата са се променили, но явно не. Не бива да оставяте нещата така.

# 2
  • Мнения: 12 808
Аз не бих подминала този случай. Разбира се, тактично и без драма за сега, но все пак настоятелно трябва да се постави въпросът.
Евентуално не е напълно изключено лелята нещо без да иска и прочие, но като се знае, че веднъж детето е имало такава синина и такова обяснение, за вторият път вече ще е ясно, че не е без да си иска лелята.

# 3
  • Мнения: 29 475
Моят син беше нахапан в яслата от друго дете. Баща му отиде и с учтив, но твърд тон им казал, че отиваме в Пирогов за медицинско и няма да остави нещата така. Как само не са му паднали на колене тогава.... В крайна сметка не пуснахме жалба, оставихме детето там и не е имало подобни неща после.
Та, мисълта ми е. Отивате при госпожите и директорката. Най-добре бащата, имат повече респект от татковци, защото знаят, че, ако таткото се намеси, нещата са много ескалирали. Казвате - детето е в синини. Ако това се повтори, ще го заведем на лекар, ще вземем медицинско, ще пуснем жалба, ще говорим с психолог, понеже детето казва, че е бито от някой от персонала. Искайте разследване на случая и не оставяйте нещата така.

# 4
  • Мнения: 11 370
И според мен трябва да отидете и да кажете, е сериозно синьо от градината. Да кажете, че е така със сигурност от там и че детето говори добре.
Че не искате да викате леля по леля, за да я разпознае коя е, но няма да позволите това да се повтори.

Бих говорила първо с учителката и като я предупредя и с директорката. За такива важни неща винаги ходим с мъжа ми заедно - като отидем двамата определено се държат различно, според мен разбират, че не се шегуваме и няма да отстъпим.  

Трябва да защитите детето си!
Поставете въпроса да има камера, където родителите да наблюдават децата си целодневно. Защо не?

# 5
  • София
  • Мнения: 28 642
Присъединявам се към съвета на Натали.

П.П. Родителите да гледат камерите не е добра идея.

# 6
  • София
  • Мнения: 1 609
И аз се присъединявам към съвета на Натали, в т.ч. от личен опит.

Аз имах подобен случай с дъщеря ми преди 5 години в яслата, даже тема пусках тук. Вкратце - тя започна да изпада в истерия всеки път, когато се изходи. Започваше да си удря сама шамари, не ми даваше да я измия и да ѝ сменя пелената и казваше "леля пляска бузките"; тя не говореше особено много все още и повече информация не успях да изтръгна. Когато повдигнах въпроса, те отрекоха и казаха, че детето си измисля и лъже (на няма и 2 години!), но аз ги парирах и съвсем сериозно им заявих, че няма да оставя нещата така, а ще се отнеса до съответните институции, ще заведа детето на психолог и изобщо ще направя всичко, за да излезе истината наяве. Каквото се случваше - престана, съдя за това по поведението на детето.

# 7
  • Мнения: 10 622
Пишете как са се развили нещата, че ми е интересно. Децата на 2 години не могат още да лъжат. Как ще си позволи/ще позволя някой да ми удря бебето с пръчка?! Само на "леля" ще ми стане.

# 8
  • Мнения: 5 059
Дами,имайте предвид,че малките деца не лъжат,но си измислят доста.Те не виждат като нас обкръжаващата ги среда и често си фантазират.
Не говоря ей така,ще разкажа един случай,който потвърждава думите ми.
Най-добрата ми приятелка,детенцето и е беше на 3 тогава.
Прибира се бащата от работа.Пита ги как са,как са прекарали деня.При което малкия отговаря-"а днес мама цял ден се целува с чичо Гошко".
Добре,че бащата не е ревнив грам.Можете да си представите какво може да предизвика такъв коментар от устата на 3 годишно.
Всеки би казал,че няма как да лъже,дете...
Да,ама не.Не само,че мама не се е целувала с никакъв чичо гошко,ами и изобщо не са излизали от вкъщи цял ден.Не са им идвали никакви гости,не са се виждали с никой.
Цял ден детето не е виждало никой,освен майка си.
Дечицата обичат да си фантазират,да си представят някакви неща или неправилно асимилират случващото се понякога.
Така че е хубаво да е сигурен човек,преди да действа.
Представете си пък,че лелките на тази група са от тези женици,които живота си дават за дечицата -мили,добри,грижовни,обичливи.И някой застане и ги обвини,че едва ли не бият детето му.Колко ли зле ще им стане?

# 9
  • София
  • Мнения: 28 642
Мда, и аз като гледах племенниците ми си мислех, че много разбирам от деца и раздавах щедро съвети.

# 10
  • Мнения: 5 059
Дадох пример.Реален пример.
Не за друго,ами защото всички казват,че децата не лъжат и това е така,но наистина честичко си фантазират.
Защо винаги трябва да нападате?
И наистина е хубаво човек да се замисли,че тези лелки може да са отдадени на работата си женици,които обичат децата и би ги заболяло от подобно изказване.
Или това не е опция?

# 11
  • Мнения: 1 309
Заради такива неща се избягват ясли, освен ако е невъзможно да се мине без.

# 12
  • София
  • Мнения: 28 642
Вервам, колко продължителен личен опит имаш с лелки в ясла/дг и с 2-годишни деца?

# 13
  • Мнения: 5 059
Вервам, колко продължителен личен опит имаш с лелки в ясла/дг и с 2-годишни деца?

Кому е нужно това?Мислиш ли,че по този начин темата ще се развие ползотворно и ще реши проблема на авторката?
Мисли си каквото искаш,аз дадох своя ЛИЧЕН пример и не желая да се чепкам за дреболии.

# 14
  • Мнения: 1 309
Вервам, колко продължителен личен опит имаш с лелки в ясла/дг и с 2-годишни деца?
Не бъркай понятията ясла и ДГ. Едно е дете на 2г, друго е на 3-4г.

# 15
  • София
  • Мнения: 28 642
Как кому е нужно? Когато човек дава съвет по някакъв проблем, той би трябвало да има опит и познания по него.

# 16
  • Мнения: 5 059
Как кому е нужно? Когато човек дава съвет по някакъв проблем, той би трябвало да има опит и познания по него.

Вие също нямате опит и познания за конкретната ясла или лелка,но давате съвети.
Или може би детето ви ходи в същата градина?
Тогава се извинявам.

# 17
  • София
  • Мнения: 28 642
Всъщност, имам по-голям опит с дете и лелки от теб, въпреки това си позволих да дам по-"малък" съвет.

# 18
  • Мнения: 29 475
В обществен форум всеки може да си пише, каквото си иска. Дали авторът ще се вслуша в съвета, си е негова работа. Защо да не пише жената?!?
И аз нямам опит като мъж на 27 г. без връзка досега, обаче давам съвети в съответната тема според моите виждания и опит.

# 19
  • Мнения: 5 059
Всъщност, имам по-голям опит с дете и лелки от теб, въпреки това си позволих да дам по-"малък" съвет.
Не,аз попитах с конкретната лелка имате ли опит?
Защото предполагам знаете,че от човек до човек има разлика голяма.
Колко пък да е огромен съвета ми?Казах единствено , че може лелката да не е изрод(както тук масово се описват)
Или може би няма такъв вариант?
Като имате такъв голям опит,би трябвало да знаете,че има много свестни женици сред персонала на детските градини Simple Smile

# 20
  • София
  • Мнения: 28 642
Не знам, коя е конкретната лелка?

# 21
  • Мнения: 5 059
Не знам, коя е конкретната лелка?

Как е възможно да имате опит с човек,който не познавате?

# 22
  • София
  • Мнения: 28 642
А ти как даваш съвет след като не я познаваш, а за теб явно е важно да я познаваш?

# 23
  • Мнения: 5 059
А ти как даваш съвет след като не я познаваш, а за теб явно е важно да я познаваш?

Може би не сме се разбрали.Кой е моя съвет според теб?

# 24
  • София
  • Мнения: 28 642
ПРеразказвам: твърдиш, че детето може да си фантазира. Аз твърдя на база на моя многомесечен опит с двегодишно, че двегодишно не може да измисли И думи, И реакция.

# 25
  • Мнения: 5 059
ПРеразказвам: твърдиш, че детето може да си фантазира. Аз твърдя на база на моя многомесечен опит с двегодишно, че двегодишно не може да измисли И думи, И реакция.

Добре,обясни примера,който дадох тогава.
Или ти,благодарение на дългогодишния си опит и с 3 годишни,ще кажеш,че няма как да си измисля и майка му цял ден се е целувала с Гошо Grinning
Брей ,да му завидиш на тоя човечец,но за жалост това са само детски измислици.

# 26
  • София
  • Мнения: 28 642
Твоят пример е само от думи. Авторката говори за думи, реакция и поведение. Двегодишно не може да излъже с реакция и поведение.

# 27
  • Мнения: 29 475
Аз лично съм склонна да вярвам, че наистина е посягано на детето. На тази възраст могат да си измислят други неща. Каквото са гледали по телевизията например. Както писах по-назад, да се разговаря първо с госпожите, ако няма ефект - с директорката.  Peace

# 28
  • София
  • Мнения: 28 642
Аз лично съм склонна да вярвам, че наистина е посягано на детето. На тази възраст могат да си измислят други неща. Каквото са гледали по телевизията например. Както писах по-назад, да се разговаря първо с госпожите, ако няма ефект - с директорката.  Peace
И с това съм съгласна.

# 29
  • Мнения: 5 059
Не съм твърдяла,че със сигурност не е удряно.
Просто трябва да се подходи тактично Simple Smile

# 30
  • Мнения: 6 833
Vervam, примерът ти не е адекватен, затова и milenaka ти обърна внимание, че нямаш опит.

Първо, посоченото от теб детенце е по-голямо, а при децата понякога и месец разлика във възрастта се усеща в развитието ✌

Второ, целта на децата в тази възраст не е умишлено да лъжат за дадено нещо. Съвсем възможно е детето да не успее да преразкаже дадена ситуация с правилните думи и от там да се счита, че лъже или си измисля нещо.
Моето дете все още не е наясно с понятията за време и може да си обяснява за нещо, че се случило днес, когато то е било преди месеци.

Та това, че въпросния ден майката и детето са си били вкъщи, не означава, че майката не е целувала Гошко друг ден и детето лъже. Wink

А смятам, че  повечето майки биха подходили тактично в такава ситуация. Няма да иде направо да хване лелята за косата, споко.

# 31
  • Мнения: 878
Личният ми опит с две деца, три ясли и две градини показва, че си личи, когато "женицата е отдадена на дечицата и живота си дава за тях". При това си личи от поведението на детето, периода на адаптация, дори в игрите му извън яслата/градината. Когато големият ми син беше на три, в градината му бяха издърпали зверски ухото, както обясни той "защото е лош". Такива неща не се фантазират. Впрочем, долу-горе на същата възраст се е случвало да излъже, че брат ми го е ударил. Не беше и нямаше как да бъде вярно, но такава лъжа много лесно се улавя. Затова мисля, че собствения опит като родители има значение. Просто си ги познаваме.
Бих говорила с персонала, а ако няма положително развитие  - със съответните институции.

Последна редакция: ср, 17 окт 2018, 21:33 от Sea breeze

# 32
  • Мнения: 243
Аз съм местила детето си, но просто мина много време и то не се адаптира. Вторият път стана без проблем. Не знам какво точно се е случвало, дъщеря ми не говореше чак толкова много, но усетих, че дори да не е ударена не е гледана качествено. Не изключвайте съвсем,обаче и недуразоменията. В крайна сметка това е вашето дете, вие ще прецените най - добре как да процедирате. Иначе има кофти персонал навсякъде, но има и свестни и съвестни в професията. Тук усещам някаква всеобща неприязън, което не е правилно.

# 33
  • Мнения: 5 059
Vervam, примерът ти не е адекватен, затова и milenaka ти обърна внимание, че нямаш опит.

Първо, посоченото от теб детенце е по-голямо, а при децата понякога и месец разлика във възрастта се усеща в развитието ✌

Второ, целта на децата в тази възраст не е умишлено да лъжат за дадено нещо. Съвсем възможно е детето да не успее да преразкаже дадена ситуация с правилните думи и от там да се счита, че лъже или си измисля нещо.
Моето дете все още не е наясно с понятията за време и може да си обяснява за нещо, че се случило днес, когато то е било преди месеци.

Та това, че въпросния ден майката и детето са си били вкъщи, не означава, че майката не е целувала Гошко друг ден и детето лъже. Wink

А смятам, че  повечето майки биха подходили тактично в такава ситуация. Няма да иде направо да хване лелята за косата, споко.

Няма Гошко,нито иван или пенчо или който и да е.
С това момиче сме като сестри,споделя всичко,отделно,че е много затворен човек и няма такива контакти.
Никога с никой не се е целувала,освен с мъжа си(откакто е с него де).
Нито детето е гледало снимки,на които се целува с някой(такива няма),нито е гледало филмче или нещо такова.
Не знам как да го кажа по-ясно.Майката беше потресена,защото няма нищо в средата на детето,което някога да го е навяло на такива мисли.
А то съвсем ясно си е казало:"мама днес цял ден се целува с чичо Гошко".
Ти реално казваш същото,което и аз,не знам дали го осъзнаваш Simple Smile
Децата нямат правилна преценка и ориентация ,още по-зле,че е по-малко Simple Smile

# 34
  • София
  • Мнения: 28 642
Защо продължаваш да даваш пример, който няма общо със ситуацията?
В твоя пример детето каза.... В случая на авторката детето каза, направи, реагира.... Човек с опит (родителски в случая) гледа и трите. Човек без опит гледа само едното – повърхността.

# 35
  • Мнения: 10 622
Дами,имайте предвид,че малките деца не лъжат,но си измислят доста.Те не виждат като нас обкръжаващата ги среда и често си фантазират.
Не говоря ей така,ще разкажа един случай,който потвърждава думите ми.
Най-добрата ми приятелка,детенцето и е беше на 3 тогава.


Е, нейното е на 2. Всеки, който има дете на 3, знае, че една година прави огромна разлика. Simple Smile

# 36
  • Мнения: 6 833
Не съм казала същото, не знам ти ли не можеш да видиш разликата.
Едно е дете да излъже за нещо със съзнанието, че то не е истина, съвсем друго е детето да представя истината по грешен начин, което да доведе до извода, че лъже.

Затова напред писах, че не една година, а и един месец може да окаже разлика в развитието при децата.
Всяко едно си е индивидуална личност, с различен характер, навици и маниери.

Една майка, особено на дете току що тръгващо на градина, което преди това е било по цял ден с нея, веднага може да хване и най-малката промяна в поведението или говора на детето.

Затова и примерът за Гошко няма никаква връзка със случая.

# 37
  • Мнения: X
Изкарайте медицинско! Това винаги ще е в ваша полза, каквото и да се е случило. За лелките, въобще не се учудвам, забелязвам, че голяма част просто не могат да работят това, но се натискат, което е много жалко, не за тях, а за децата! Наскоро една позната, също имаше подобен проблем, някаква си малоумна лелка удряла детето ѝ, за съжаление понякога ти се налага да се примириш и детето ѝ остана там, най-вероятно са говорили и т. н., но това е недопустимо отношение , според мен!
Да, аз също няма да изтрая 20 деца да ми се лигавят, съгласна съм, че не е лесно и не всеки може да се справи, но и за това не всеки го работи. Щом неможеш, не го правиш! За мене това си е работа като работа и щом неможеш да я вършиш както е редно, просто спираш или накрая ядеш убав бой и си оставаш вкъщи за дълго време и водиш безмислени дела. А за това, че не го е забърсала и т. н., щом това работи и е там за това, значи трябва да си свърши работата както трябва и не важат никакви подобни, че не и било приятно. Да, поставяш се на тяхно място, разбирам те, но всъщност това им е работата и щом не могат да я вършат, просто да се махат!
И мисля, че трябва да направят задължителен психо тест за абсолютно всички лица, които се занимават с деца. Не, че и там няма връзки и пр, ама все пак.

# 38
  • Мнения: 20
Децата на две години не лъжат, но често смесват различни факти, различни събития и времена, когато ги преразказват.

# 39
  • София
  • Мнения: 28 642
Имам предвид възприетия форумен жаргон.

# 40
  • Мнения: 16
Здравейте,
Да кажа как се развиха нещата при нас - след разговор с възпитателките и директорката ситуацията се промени на 180 градуса! Чак самата аз не мога да повярвам колко бързо детето ми спря да плаче сутрин при оставяне и не е подпухнал и предразгавял при взимане. Спокоен е и даже разказва с какво си е играл, че там има хубави играчки и като питам ще ходи ли пак в градината казва, че ще ходи. Според мен е сменен подхода към него и когато му е обърнато внимание, той вече се отпуска и се чувства спокоен. Не съм си и помисляла, че ще се стигне до такава късаща нервите ситуация, но явно че при такова положение това е начина да се оправят нещата. За сега нещата са ОК, чукам на дърво да няма повече такива случаи! Благодаря на всички включили се в дискусията.

# 41
  • София
  • Мнения: 28 642
Това е добре, дано така да продължи Simple Smile

# 42
  • Мнения: 2
Здравейте! Виждам, че преди месец сте писали за случай с вашето дете. Моето дете е на година и пет месеца и тръгна на ясла миналата седмица. Според директора на яслата трябваше да изчакаме, защото пускат децата поетапно за да свикват. Изчакахме до 7.11.2018 и първия ден тя се заигра с децата и дори не усети че я оставих. Отидох по обяд да я взема и ми казаха, че се е сетила за мен и е плакала малко. Всеки следващ ден обаче положението ставаше по- лошо. Малката ревеше постоянно. На втория ден я бяха натъпкали с някаква супа с големи парчета зеленчуци и като се прибрахме в нас повърна всичко. В понеделник вечерта видях че има синина на кръста и на другия ден попитах в яслата от какво може да е синината. Казаха ми че като се изпишка в гърнето става веднага, а трябвало да стоят повече време на гърнетата, леличката явно я е натиснала да седне обратно и тя се е ударила. На другия ден обаче излезнаха синини по дупето и крачетата, а синината на кръста стана огромна и лилава направо. Освен това малката е ужасно стресирана, плаче и не дава нито да я събличам, нито да я обличам, а като й мия дупето започва да реве ужасно. Говорихме с директорката, синините са толкова много и е видно че едва ли се е ударила сама. Жените обаче, които гледат децата нямат представа какво е станало. Два дена не я водя в яслата и малката се успокои. Независимо, че е толкова малка, като си види памперсите, казва "На, На" и показва с ръчичка че я удрят по дупето. Не знам какво да правя. Не ми дава сърце да я заведа отново там. Освен явния физически тормоз, виждам, че и психически тормозят детето. Мислех да извадя медицинско, но предпочетох да не подлагам детето си на допълнителен стрес.

# 43
  • Мнения: 10 622
Директорката какво направи? Защо допълнителен стрес? Водиш я да опишат какви видими следи има по тялото. Нито ще я боцкат, нито нищо. Няма да я водиш там, в яслата, разбира се, докато не се изясни ситуацията! Директорката да реагира адекватно! Таткото да се намеси, ако е възможно.

# 44
  • Мнения: 878
Освидетелстване няма да е стрес за детето, направете го, докато е време. Не бих оставила детето си при никакви обстоятелства там, но реагирайте, за да предпазите другите деца и родители.

# 45
  • Мнения: 2
В сряда, заведох детето и се видяхме със заместник директорката, тъй като директорката е в отпуск. Тя видимо се притесни, особено като видя и синините по детето. Помолиха да оставим малката до обяд и през цялото време в групата стояха заместник директорката и педагожката на яслата. Странното беше, че в присъствието на педагожката, която обаче отговаря за цялата ясла и не стои постоянно в нашата група, малката беше много по спокойна, но като види учителката и сестрата от групата започва да пищи отново. По тази причина не сме я водили в четвъртък и днес, за да се успокои детето. Естествено, че никой не признава, че е удрял детето или че са я натискали на сила да седне на гърнето, защото според мен синината на кръста е от удар в облегалката на гърнето. За съжаление не мисля, че ще се променят нещата. Малката е ходила само пет дни на ясла и за тези пет дни се промени коренно. А какво да направи директорката !? Едва ли ще уволнят жената, която е причинила всичко това на малката. Аз не мога да си обясня, как може да посегнеш на толкова малко дете. Та тя е само на година и пет месеца. По принцип е много общителна, разбира всичко което й казваме, прави всичко за което я помолим и сме я научили да ходи на гърне, дори сама си казва. Искам да кажа, че дори да се притеснят от видимите белези на тормоз над детето, защото според тях й била по- чувствителна кожата и затова има такива синини, и да не посягат повече, далеч съм от мисълта, че ще успеят да приобщят детето по някакъв начин. Странно беше че ми обясняваха, как хем не спирала да плаче през цялото време от 3 часа за които я оставям там докато свикне, хем си играела сама в кошарата за спане, която е в друга стая. Това означава, че просто я оставят да си реве сама в другата стая, естествено докато не виси на сила на гърне по половин час, без никакви опити да се заиграят с нея. Решила съм да не я водя повече в тази ясла, ако мога ще я преместя в друга ясла, ако не ще си я гледам в нас, докато намерим решение. Ще отида и в понеделник, когато ще се е върнала директорката, да говоря и с нея, за да видя тя какви мерки ще предприеме, но съм далеч от мисълта, че персонала, който отговаря за тази група, ще се промени по някакъв начин.

Последна редакция: пт, 16 ное 2018, 13:45 от PetyaD

Общи условия

Активация на акаунт