Варненки, хай да се организираме?

  • 16 623
  • 453
  •   1
Отговори
# 15
  • Варна
  • Мнения: 567
Аз искам активно да се включа в протеста. Ако не родя дотогава пишете ме и мен  Simple Smile

# 16
  • Мнения: 1 629
Да уточня за незапознатите с историята на Протеста Grinning
Исканията са тези:


О Т В О Р Е Н О   П И С М О
ОТ НАСТОЯЩИТЕ И БЪДЕЩИ БЪЛГАРСКИ МАЙКИ
 
ДО Г-Н ГЕОРГИ ПЪРВАНОВ, ПРЕЗИДЕНТ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

ДО Г-Н СЕРГЕЙ СТАНИШЕВ,
МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

ДО Г-ЖА ЕМИЛИЯ МАСЛАРОВА,
МИНИСТЪР НА ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

НА ВНИМАНИЕТО НА ДЕПУТАТИТЕ
ОТ ЧЕТИРИДЕСЕТОТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ


Уважаеми господин Първанов,
Уважаеми господин Станишев,
Уважаема госпожо Масларова,
Уважаеми госпожи и господа депутати,

Ние, настоящите и бъдещи български майки, изразяваме  недоволството си от липсата на държавна политика по отношение на насърчаване на раждаемостта и спокойното отглеждане на децата ни. Считаме, че сегашното обезщетение за отглеждане на дете в размер на 160 лв. е недостатъчно на фона на ежедневно поскъпващия живот в страната. Освен това считаме, че отпускането на детски надбавки въз основа на семейния доход е дискриминационно и недемократично.

Смятаме, че правителството трябва да съсредоточи усилията си в посока преодоляване на демографския срив в Република България.  Категорични сме, че това може да се постигне чрез:

1. Увеличаване  на обезщетението за отглеждане на дете както следва:

1.1. В общия случай:

- за първата година на майчинството - 80 % от брутния осигурителен доход на двамата родители  за шестте месеца, предхождащи раждането, разделен на 2, но минимум 250 лв;

- за втората година - 60 % от брутния семеен доход за шестте месеца, предхождащи раждането, разделен на 2, но минимум 180 лв;

1.2. За самотни майки, при изработване на ясни критерии за разграничаване на живеещите на семейни начала от самотните майки:

- за първата година 100 % от дохода за шестте месеца, предхождащи раждането, но минимум 300 лв.

- за втората година 80 % от дохода за шестте месеца, предхождащи раждането , но минимум 250 лв.

1.3. За студентките редовно обучение – допълнителна стипендия за майчинство от 50 лв.

1.4. При раждане на  близнаци, тризнаци и т.н. - обезщетението, предвидено по-горе, умножено по броя на едновременно родените деца;

2. Увеличаване на детските надбавки -  по 50 лв. за всички деца, независимо от доходите на родителите.

3. Разширяване на семейното подоходно облагане.

4. Изготвяне и приемане на наредба за прилагане на Конвенцията за надомната работа, ратифицирана през 2000 г., а впоследствие и разработване на проектозакон за надомния труд, който да бъде приет от Народното събрание, както и на програми за стимулиране на надомната работа.

5. Увеличаване броя на детските градини и ясли, които са крайно недостатъчни.

6. Увеличаване броя на детските площадки, градини и паркове и предотвратяване на превръщането на малкото останали такива в паркинги, бензиностанции и т.н.

Настояваме  сумите за обезщетенията, помощите и детските надбавки да бъдат ежегодно индексирани съобразно инфлацията, подобно на доходите на държавните служители и пенсионерите.

Информираме Ви, че на 1 юни в градинката  до Народното събрание от 9.00 до 13.00 часа ще бъде проведен организиран мирен протест. В същия ден ще бъде проведено и мирно протестно шествие в град Пловдив.

Господин президент, господин министър-председател, госпожо министър, госпожи и господа депутати,
вярваме, че вашата основна мисия е добруването и спокойното бъдеще на хората в страната ни. Децата на България са утрешните й граждани. Нека животът им бъде достоен!


С уважение: НАСТОЯЩИТЕ И БЪДЕЩИ БЪЛГАРСКИ МАЙКИ
София, телефони за връзка 0899 100 331, 0888 236 359

# 17
  • Мнения: 3 405
Kak да разгласим на повече хора информацията?
Хубаво е да има по-голяма тълпа.

# 18
  • Мнения: 1 629
Ако ще връчваме Протестно писмо да Кмета от името на същите Настоящи и бъдещи български майки, но живущи на територията на поверената му община, можем да ползваме вече формулираното такова:

Отворено писмо
на варненски майки
До Кмета на гр. Варна Кирил Йорданов
До Председателя на Общинския съвет Борислав Гуцанов
До Директора на дирекция "Здравно развитие" проф. Станка Маринчева
До Директора на дирекция "Образование" Коста Базитов
До Председателя на Постоянната комисия "Социални дейности" към ОбС-Варна Гергана Господинова
До Председателя на Постоянната комисия "Здравеопазване" към ОбС-Варна Бранимир Балачев
До Председателя на Постоянната комисия "Младежки дейности и спорт" към ОбС-Варна Тодор Мутафов
До Председателя на Постоянната комисия "Образование" към ОбС-Варна Диан Даскалов

Уважаеми госпожи и господа,

Ние, настоящите и бъдещи варненски майки, изразяваме недоволството си от липсата на ефективна общинска политика по отношение на насърчаване на раждаемостта и спокойното отглеждане на децата ни. Проблемите, с които се сблъскваме ежедневно, са много и за решаването им от години не се прави нищо. Факт е, че Варна е от малкото български градове с естествен положителен прираст на населението. Това предполага адекватна общинска политика и преразглеждане на настоящата. С това писмо искаме да насочим вашето внимание към наболелите проблеми и да предложим варианти за тяхното разрешаване.

Основните акценти и нашите искания са:

1. Броят на детските ясли и градини в морския град не отговаря на нуждите му. Знаем, че такива не могат да бъдат построени за кратко време, но цяло едно поколение остава без възможност за ползване на подобни заведения. Като пример можем да посочим:
- според статистиката на община Варна през 2003 година са родени 2894 деца, през 2005 година са родени близо 5 000;
- за този период са разкрити само 17 допълнителни групи в градините и 3 групи в яслите.
Ние искаме да се преразгледа общинската стратегия и политика относно детските заведения.

Ние предлагаме да се проверят всички налични общински имоти, които бързо могат да бъдат преустроени и използвани за детски градини и ясли, като считаме, че това е една от възможностите за временно разрешаване на проблема.

2. Приемът в детските заведения да е ясно регламентиран и унифициран за всички градини и ясли в града. Констатираме, че:
- критериите за прием към момента са неясни и различни в отделните детски заведения във Варна;
- няма прозрачност при съставянето на групите;
- родителите са принудени да записват децата си в няколко детски заведения;
- приемът се извършва само веднъж в годината;

Ние предлагаме:
- създаването на електронен регистър, в който публично да бъдат обявени критериите за прием, да се създаде актуална база от данни за свободните места в градините и яслите в град Варна. Този регистър да дава възможност на родителите да подават документите си по електронен път и да се изгради система, която не позволява дублиране. Под дублиране имаме предвид, че ако родителите са подали молби в няколко заведения, при приемане на детето в едно от тях, автоматично името му да отпада от списъка на чакащите.
- приемът да се извършва поне 2 пъти годишно.

3. Промяна в инфраструктурата на града. Констатираме, че рампите в подлезите не отговарят на съвременните изисквания и са неизползваеми. Като конкретен пример ще ви дадем централния подлез на Варна и подлезите към морската градина.
- на ключови места и натоварени пътни артерии няма възможност за пресичане.

4. Увеличаване броя на детските площадки, градини и паркове, и предотвратяване на превръщането на малкото останали такива в кооперации, паркинги, бензиностанции.

5. Подобряване условията в детските кухни. От една страна спазването на хигиенните условия и от друга подобряване на самите бази. Често майките са принудени да чакат при неблагоприятни метеорологични условия на улицата заедно с неколкомесечните си бебета.

6. Изготвяне на проект, който да дава възможност на родителите в затруднено финансово положение, на самотните и многодетни майки да получат преференции за:
- по-ниски цени на картите за градския транспорт;
- по-ниски цени на купоните в детските кухни

Уважаеми госпожи и господа, информираме ви, че стартира подписка в подкрепа на нашите искания. Надяваме се, че подобряването на условията за отглеждане на варненските деца е и ваш приоритет. За това ви молим да помислите за бъдещото на Варна днес и социалната политика да не е само предизборно обещание, а реалност.

С почит и уважение:
ВАРНЕНСКИ МАЙКИ И ГРАЖДАНИ
тел: 052/634440, 0886/282062, 0899/867683
presscenter@mail.bg

# 19
  • Мнения: 1 629
Като, ако ползваме готовото писмо, трябва да уведомим и съставителите му, мисля и те ще  ни подкрепят.

Анджелин, след издаването на разрешението за протеста ще се започне с разгласата. Мисля да направя малко агитационни материали, но ще  ми трябва помощ за отпечатването и разлепването.

# 20
  • Варна
  • Мнения: 2 171
Аз ще присъствам!

# 21
  • Варна
  • Мнения: 4 818
Никой няма да ражда, да се жени, стискайти са за протестирането!!  tooth

# 22
  • Мнения: 3 405
Като, ако ползваме готовото писмо, трябва да уведомим и съставителите му, мисля и те ще  ни подкрепят.

Анджелин, след издаването на разрешението за протеста ще се започне с разгласата. Мисля да направя малко агитационни материали, но ще  ми трябва помощ за отпечатването и разлепването.

Писмото е ОК! Хубаво е да се привлекат много граждани в подкрепа на исканията, а не само мами - бъдещи и настоящи. Има баби, дядовци, татковци, братя и сестри, всички по някакъв начин са свързани с проблемите, изказани в писмото.

За какво количество печатни материали се говори? Може би ще трябва да съберем малко пари и да намерим изгоден ксерокс, където да ги размножим. Аз съм свободна на обед всеки ден и след 18,30. През деня съм на бачкане.
Нека желаещите да разпространяват агитационни материали да се записват в темата.

Ник е при баба, иначе щях да го вербувам да раздава листовки, много го бива Wink

# 23
  • Мнения: 5 178
Никой няма да ражда, да се жени, стискайти са за протестирането!!  tooth
А командировки ще признавате ли ? Че на мен ми се налага служебно
По лесно ще съберем гласове в Интернет може да се сложи някъде искането, до 1.07 има достъчно време за да се съберат гласове..

# 24
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Ще дойда, някои от точките не отговарят на моите разбирания, но ще се постарая да ги наизустя да не предам каузата и четата.

# 25
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Никой няма да ражда, да се жени, стискайти са за протестирането!!  tooth
Представи си колко ще е ефектно, ако навръх протеста вземе, че роди някоя протестираща майка!

# 26
  • Мнения: 1 033
По лесно ще съберем гласове в Интернет може да се сложи някъде искането, до 1.07 има достъчно време за да се съберат гласове..
Онлайн подписката е още активна и който не я е подписал - да заповяда Simple Smile Има вече събрани 16328 гласа Simple Smile

# 27
  • Мнения: 52
Бройте и мен на първи Mr. Green

# 28
  • Мнения: 206
Аз съм с вас на 1-ви ,но идеята за шествие не ми харесва ,протест на място е по-приемлив като се има предвид ,че бройката ни няма да е голяма!!!

# 29
  • Мнения: 3 336
Варна, супер сте, имам още няколко варненки ще ви ги пратя Peace

Небесната краставица МА кефи отвсякъде  bouquet и като й видя ника и аватарчето всеки път се заливам от смях, да се появява по - често, че ми оправя настоението моментално Mr. Green Joy

Общи условия

Активация на акаунт