Автоимунен тиреоидит на Хашимото - тема 54

  • 36 523
  • 745
  •   1
Отговори
# 210
  • София
  • Мнения: 3 293
Момичета, пак аз:

FT3    3.34   pmol/l   3.20 - 6.80
FT4 15.96   pmol/l   12.00 - 22.00
TSH  2.410   mIU/l   0.300 - 4.200

Много ме мъчи това FT3. Няма качване и това е.
TSH колко го гонихме, ако сме на хормон? Около 2 ли беше?

Да качвам ли дозата? Чувствам се добре, само нощем ставам към 2:30, но пък заспивам веднага след това.
Може и котаракът да ме буди, доста се ошашави от смяната на времето.

# 211
  • София
  • Мнения: 808
Грета, около 2 го гоним на хормон, да. Не съм сигурна, че трябва да увеличаваш, обаче. Зависи от колко време си на сегашната си доза, може още да сляга.. А на колко точно тироксин си? Възможно е и да имаш нужда от леко увеличение. Ако все пак отдавна фт3 стои така нисък, може да ти трябва всъщност мъничко Т3, а не Т4. Simple Smile

Ps: Ама не ми вярвай на сляпо, проучи си какво е влиянието на Т3. Не е безобиден хормон. Особено в по-високи дози може повече да ти навреди, отколкото да ти помогне.

# 212
  • Мнения: 1 518
Момичета, може ли анализ? Чувствам се идеално (за разлика от доста време), но ме притеснява фт3, че е на долна граница. Взимам 62.5. Съвети какво да правя?

# 213
  • Мнения: 5 893
bongobongo, аз само да кажа, че Инсулинът ти е висок - има нужда от работа в тази насока. Peace

# 214
  • Мнения: 1 518
bongobongo, аз само да кажа, че Инсулинът ти е висок - има нужда от работа в тази насока. Peace
Пия Метфогама. Работя и на този фронт.😁

# 215
  • Мнения: 6 346
Бонгобонго, може сега да се чувстваш добре, но след време, ако ФТ3 остане така, ще започнат да се появяват симптоми - постепенно, то не става рязко, а човек междувременно свиква и започва да не отдава много значение на новите "болежки". Така че имай едно наум.

# 216
  • Мнения: 1 518
Да, предполагам, че точно това ще стане. Дайте съвет какво да правя? Наистина не знам - освен пак да започна суплементиране, за да се подобри конверсията на фт3. Не знам? 50 мкгр са ми малко - стигам около 5 тсх. А и сега идва студеното време и още повече нямам идея дали е правилно да сваля дозата. През септември, като започна да става студено, за 3 седмици усетих пренастройка. Косопад, изпръхнала и суха кожа по ръцете, шум в ушите..... И след това пак се оправих откъм симптоми. В шах и мат съм. Това хипер ли е в момента?

# 217
  • Варна
  • Мнения: 5 193


Африканчо говореше за оптимални нива на фт3 около 4.20-5.20, а на фт4 около 15.50. Тсх от сорта на 2.00-2.50.


Това идеално съотношение имам чувството, че никога няма да го постигна ..
За първи път, от както пия хормон , т.е. от април 2017 насам, на контролата ми в началото на октомври :
ФТ3 4,22 (3.1-6.8 )
ФТ4 15,76(12-22)

обаче ТСХ 3,78  ?????

 И като вдигнах дозата очаквам да съм разбутала всичко. Рано е за следващата контрола, но на фона на тези цифри не усещах дискомфорт, дори ако помните писах, че изкарах много хубаво лято -т.е.  без симптоми, и като пуснах изследвания -ТСХ почти към 4 ...

Да споделя и аз какво се случва с моя режим, понеже заговорихте за хранене... Мина първия ми месец на ВМ НВХ, в началото с много ниски въглехидрати, по невнимание, тъй като нямах везна и закръглях нагоре, ако помните -появиха се болки в ЩЖ, вдигнах въглехидратите, но само от позволения зеленчук, кокосово брашно от време на време и отшумяха.

Пулса след всяко бързо ходене и първите домашни тренировки буквално ме задушаваше, но и това мина за около 7-10дни, като си определях интензивността според него.

За този месец свалих 5.5кг, в момента съм в ову и леко подута, но няма значение.
Успявам да тренирам с една по-тежка тренировка през деня, около 5-7км на ден бързо ходене и вечер завършвам с 15минутна домашна тренировка след вечеря ,т .е. три пъти на ден имам повишена активност .

Най-важното, пулса -скача до 150 -155 при най-изтощителното кардио, но не ме души, мога да довърша и възстановям пулс до около 80-85 на третата минута след спиране. А осреднено за последните 3 седмици не е минавал 77 в минута

Много цифри избълвах, но водя подробен дневник, знаете ме че съм паника и все се шашкам, питам , притеснявам, та като дойде тоя момент -да имам с какво да се успокоя

Антитела не съм изследвала от преди 4год, тъй като освен нисковъглехидратно се храня и безглутеново в този режим, ще пусна и тях , но ще изчакам поне 5-6 месеца.

Инсулин и КЗ предстоят, но си давам още един месец на режима и тогава ще се проверя, силно се надявам да се движат надолу , само благодарение на новото ми хранене и спорт

# 218
  • София
  • Мнения: 3 293
Грета, около 2 го гоним на хормон, да. Не съм сигурна, че трябва да увеличаваш, обаче. Зависи от колко време си на сегашната си доза, може още да сляга.. А на колко точно тироксин си? Възможно е и да имаш нужда от леко увеличение. Ако все пак отдавна фт3 стои така нисък, може да ти трябва всъщност мъничко Т3, а не Т4. Simple Smile

Ps: Ама не ми вярвай на сляпо, проучи си какво е влиянието на Т3. Не е безобиден хормон. Особено в по-високи дози може повече да ти навреди, отколкото да ти помогне.

Весето, вече 5 месеца съм на 37,5, преди това на 50 докарах TSH почти до долната граница и намалих. Но FT3  е нисък вече почти година, оттогава го пускам.
Трудно ще увелича с малко, освен един ден в седмицата да взимам 50. ще се занеса и до моята ендо да видим тя какво ще каже.

# 219
  • Мнения: 2 352
Здравейте момичета, моля за коментар на резулатите ми:
Ft3 4.23 при граници 3.10 до 6.28
Ft4 15.33 при граници 12.00 до 22.00
Tsh 1.95 при граници 0.30 до 4.2
Пия еутирокс 0.25.
 

# 220
  • Варна
  • Мнения: 5 193
Здравейте момичета, моля за коментар на резулатите ми:
Ft3 4.23 при граници 3.10 до 6.28
Ft4 15.33 при граници 12.00 до 22.00
Tsh 1.95 при граници 0.30 до 4.2
Пия еутирокс 0.25.
 
За мен са много добри 🤗

# 221
  • София
  • Мнения: 808
Момичета, може ли анализ? Чувствам се идеално (за разлика от доста време), но ме притеснява фт3, че е на долна граница. Взимам 62.5. Съвети какво да правя?
Радвам се, че се усещаш по-добре! Hug

За да се прецени дали трябва нещо да коригираш, обаче, не е достатъчно да се гледат само моментните стойности. Този тсх изглежда малко нисък, под 2, но фт4 не е толкова висок като при висока доза. И да си предозирана не е много. Всъщност, едва ли си предозирана, фт4 щеше да е много по-висок. Не е и нисък, на 43% е. Може и да си е добре дозата. Ако преди си била на по-висока доза например, вероятно сега на новата доза тсх и фт3 все още се качват. В движение са, и то нагоре, което може и да е причината да чувстваш подобрение. В такъв случай нищо не трябва да правиш. Само да следиш нивата с контроли. Дано да е така.. Но не знам дали случаят е точно такъв. Ако не си променяла дозата от повече време и резултатите са такива, то може и да липсва малко Т3 и при теб.. за да балансира показателите. Но не е съвсем ясно.. Затова е важно да се знае и предходната доза, както и предните резултати, колко време е минало на дадена доза и т.н. Само едни единствени резултати дават твърде малко информация, за да се осмисли качествено цялостното положение и динамиката в нивата. И да се реши какво да се прави. Може би е най-добре да не коригираш нищо засега, ами да изчакаш. Особено щом си добре. Нали "работещо радио не се пипа". Wink

Момичета, пак аз:

FT3    3.34   pmol/l   3.20 - 6.80
FT4 15.96   pmol/l   12.00 - 22.00
TSH  2.410   mIU/l   0.300 - 4.200

Много ме мъчи това FT3. Няма качване и това е.
TSH колко го гонихме, ако сме на хормон? Около 2 ли беше?

Да качвам ли дозата? Чувствам се добре, само нощем ставам към 2:30, но пък заспивам веднага след това.
Може и котаракът да ме буди, доста се ошашави от смяната на времето.
Грета, около 2 го гоним на хормон, да. Не съм сигурна, че трябва да увеличаваш, обаче. Зависи от колко време си на сегашната си доза, може още да сляга.. А на колко точно тироксин си? Възможно е и да имаш нужда от леко увеличение. Ако все пак отдавна фт3 стои така нисък, може да ти трябва всъщност мъничко Т3, а не Т4. Simple Smile

Ps: Ама не ми вярвай на сляпо, проучи си какво е влиянието на Т3. Не е безобиден хормон. Особено в по-високи дози може повече да ти навреди, отколкото да ти помогне.

Весето, вече 5 месеца съм на 37,5, преди това на 50 докарах TSH почти до долната граница и намалих. Но FT3  е нисък вече почти година, оттогава го пускам.
Трудно ще увелича с малко, освен един ден в седмицата да взимам 50. ще се занеса и до моята ендо да видим тя какво ще каже.
Грета, има вариант и нищо да не променяш, щом нямаш оплакваня. Ако прецениш, че ти трябва леко увеличение все пак, би могла да направиш точно това, което казваш - да взимаш 37.5 всеки ден и един ден седмично само да пиеш 50 мгр. Същото увеличение ще получиш и ако добвиш 6.25 (или 1/4 от 25 мгр) в два от дните през седмицата, напр. сряда и неделя. Получават се два дни на 43.75 мгр (37.5+6.25) и пет на 37.5 мгр.



Африканчо говореше за оптимални нива на фт3 около 4.20-5.20, а на фт4 около 15.50. Тсх от сорта на 2.00-2.50.


Това идеално съотношение имам чувството, че никога няма да го постигна ..
За първи път, от както пия хормон , т.е. от април 2017 насам, на контролата ми в началото на октомври :
ФТ3 4,22 (3.1-6.8 )
ФТ4 15,76(12-22)

обаче ТСХ 3,78  ?????

 И като вдигнах дозата очаквам да съм разбутала всичко. Рано е за следващата контрола, но на фона на тези цифри не усещах дискомфорт, дори ако помните писах, че изкарах много хубаво лято -т.е.  без симптоми, и като пуснах изследвания -ТСХ почти към 4 ...

.. и вечер завършвам с 15минутна домашна тренировка след вечеря..
Г-ца Д, когато тсх е висок, това показва нужда от повече тироксин. Ако "идеалните" нива не са възможни само на Т4 (което често е невъзможно реално), вероятно това, което липсва, е Т3. Особено при по-високи дози Т4, хармония в нивата и на трите показателя (и тсх, и фт4, и фт3) е рядкост без помощ от Т3. Индивидуално е разбира се. Дано новата ти контрола е с по-балансирани нива (всичките). Ако има нужда, ще коригираш още и така, докато не се доближиш максимално до оптималните. Това трябва да върви и с безсимптомност. Wink

Ps: нали не тренираш веднага след вечеря? Май няма полза от упражнения на пълен стомах. Иначе, поздравления за режима! Simple Smile

Здравейте момичета, моля за коментар на резулатите ми:
Ft3 4.23 при граници 3.10 до 6.28
Ft4 15.33 при граници 12.00 до 22.00
Tsh 1.95 при граници 0.30 до 4.2
Пия еутирокс 0.25.
 
И аз мисля, че са добри! Hug
А как се чувстваш? И от колко време си на тази доза?

# 222
  • Мнения: 1 518
Veseto, благодаря, както и на другите момичета. Тази доза 62.5 е от юни месец, когато тсх беше 4.87 при 50 мкгр. През август стана 2.78 на новата доза, но фт3 пак беше ниско. Сега фт3 е продължило да пада и тсх също до 1.77. Та, така. Всъщност ,причината да направя контрола, беше, че през 2-3дни ме изкарва на разстройство без болестно състояние. И си мислех да не е хипер. Но от др страна пия метфогама, та и тя може да е разбутала червата, макар че и нея я пия от май месец. Или просто някои храни ми влияят зле. И аз не знам. Засега няма да пипам дозата заради идващата зима, пък да видим. Ако имате предложения и размисли, както винаги съм готова да ви послушам. 🤗 Какво ли щях да правя без вас!

# 223
  • София
  • Мнения: 3 293
Може би ще пробвам да добавям и четвъртинка 2 дни в седмицата. Това значи да си съхранявам начупеното на 4 хапченце за 2-3 дни, да не вземе да изветрее?

Сега чупя на две и слагам в мъничко бурканче за другия ден. Знам, че са левче, ама не ми се хвърля лекарство.

# 224
  • Мнения: 6 346
Когато режа на части, аз завивам всяко парченце в малко хартия (по-точно прегъвам отвсякъде, за да не може да изпадне) и накрая защипвам с кламер, за да стои добре затворено. Мисля, че има значение, защото четох, че таблетките са и светлочувствителни, затова трябвало да се съхраняват в оригиналната опаковка. По този начин - като увивам в листчето - се надявам, че наподобявам оригиналната опаковка.

Общи условия

Активация на акаунт