Автоимунен тиреоидит на Хашимото - тема 54

  • 36 423
  • 745
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 2 352
Благодаря много.

# 226
  • Варна
  • Мнения: 5 193
Веси, благодаря Simple Smile
Вече съм решила да не гоня на всяка цена ТСХ под 3, ако нещо драстично не ме смущава , като сърцебиене, липса на сън, умора и тн . Но се надявам с новата ми доза от 56,2мг да съм паднала малко де

А за тренировката -не е непосредствено след вечеря, но гледам да е до час след нея , и там още се напасвам,мога да кажа, че откакто съм с Хашимото буквално -не мога да позная тялото си и реакциите му ...

bongobongo, не знам четеш ли темата за ИР -там съм срещала коментари на момичета, че имат стомашно-чревни неразположения от Метформин/Метфогама Simple Smile

# 227
  • Мнения: 448
Здравейте, може ли да коментирате резултатите от хормоните на дъщеря ми - 14г. Пуснахме изследванията поради  обилен косопад и студени крайници. За хормона TSH мисля че добре, но за ТАТ и МАТ нищо не разбирам.В норма са, но МАТ не е ли много нисък. Благодаря

# 228
  • Мнения: 47 994
Добре е, че са ниски, това показва, че няма Хашимото и автоимунен процес в жлезата. Не е лошо и на ехограф да я видят, но едва ли проблема е от ЩЗ

# 229
  • Мнения: 6 346
Оф, нормално ли е да сменят референтните стойности драстично при една и съща мерна единица? При предишното изследване даваха за ФТ4 реф. граници 7,8 - 15, а сега дават 13,1 - 21. За ФТ3 също са сменили, но не чак драстично - преди беше 3,5 - 6,5, а сега е 4 - 6,8. Мерната единица все е pmol/l.

# 230
  • София
  • Мнения: 808
Може би ще пробвам да добавям и четвъртинка 2 дни в седмицата. Това значи да си съхранявам начупеното на 4 хапченце за 2-3 дни, да не вземе да изветрее?

Сега чупя на две и слагам в мъничко бурканче за другия ден. Знам, че са левче, ама не ми се хвърля лекарство.
Няма да изветреят. Аз си държа парченцата в свободните гнезда на блистера, що годе затворени и притиснати с фолиевото капаче. В шкаф, на тъмно. Понякога много дни минават, докато стигна до някое парченце. А пък с Т3 парченцата съвсем - могат да минат и месеци. Никакъв проблем. Grinning

Veseto, благодаря, както и на другите момичета. Тази доза 62.5 е от юни месец, когато тсх беше 4.87 при 50 мкгр. През август стана 2.78 на новата доза, но фт3 пак беше ниско. Сега фт3 е продължило да пада и тсх също до 1.77. Та, така. Всъщност ,причината да направя контрола, беше, че през 2-3дни ме изкарва на разстройство без болестно състояние. И си мислех да не е хипер. Но от др страна пия метфогама, та и тя може да е разбутала червата, макар че и нея я пия от май месец. Или просто някои храни ми влияят зле. И аз не знам. Засега няма да пипам дозата заради идващата зима, пък да видим. Ако имате предложения и размисли, както винаги съм готова да ви послушам. 🤗 Какво ли щях да правя без вас!
Щом е така, явно дозата е слягала досега постепенно. Сега вече е лееко висока, би могла да я понамалиш, ако решиш. Примерно, можеш да пиеш един ден в седмицата 50 мгр, а в останалите 62.5 мгр. Това е съвсем малко намаление, средната доза става 60.7 мгр. Успех!

Шоки, референтните на лабораториите са ми крайно нелогични принципно. Unamused

Dani, хубаво е антителата да са ниски. Колкото по-ниски, толкова по-добре. ТСХ нормално при хора без проблеми с ЩЖ е около 1.0, до 1.50. Баба ми днес ми каза, че й изследвали ТСХ и резултатът й е 1.42. Тя е на 75 г. Над 2.0 не е добре да се качва, показва намалена/затруднена функция. Можете да направите контролни изследвания след няколко месеца да видите дали няма промяна. Но заедно с ТСХ пуснете и самите щитовидни хормони - ФТ3 и ФТ4. ТСХ е хормон на хипофизата и самостоятелно не дава пълна представа за това дали функцията на жлезата е оптимална. Препоръчително е и ехограф да се направи. Дано всичко е наред! Simple Smile

Последна редакция: вт, 06 ное 2018, 17:52 от veseto5775

# 231
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Пуснахме изследванията поради  обилен косопад и студени крайници.

тези симптоми ги има и при липса на желязо. Peace
изследва се не само хемоглобин, а и феритин. Peace

# 232
  • Мнения: 755

Cioccolata - в България лабораториите пишат референтните стойности дадени от производителя на реактива.

# 233
  • Мнения: 6 346
Да, това го знам по принцип, но се учудвам, че за едни и същи мерни единици може да има такова голямо разминаване. Все едно нещо да се измерва в сантиметри и веднъж нормалният диапазон да е 7,8 - 15, а после да се премести на 13 - 21. Това означава, че стойност 13 първо ще бъде близо до горната граница, а после стойност 13 в същата мерна единица се оказва на дъното. Та затова се чудя. Както и да е.

# 234
  • София
  • Мнения: 808
Можеш да смениш лабораторията, евентуално. Тъкмо за сравнение къде в референтните ще попаднат показателите ти. Hands V

# 235
  • Мнения: 6 346
Тъпото е, че тази ми е удобна - на 5 минути е. Другата най-близка е на 20-25 минути. Ами, ще видя.

# 236
  • Мнения: 448
Пуснахме изследванията поради  обилен косопад и студени крайници.

тези симптоми ги има и при липса на желязо. Peace
изследва се не само хемоглобин, а и феритин. Peace



Въпреки, че желязото и е малко към долна граница личната докторка каза че е в "норма"- много я обичам тази дума, благодарение на нея останах с по-малко от половината си коса преди да ми установят хипофункция на щитовидната жлеза и да приемам сега вече хормон.
Но за дъщеря ми - за сега докторката не и изписа допълнителен прием на желязо таблетки, а мен ме е страх да и давам на моя глава. Може би след месец/два ще направя пак контрола да видя дали ще има промяна на желязото и хормоните също, защото при нас проблеми с щитовидната е наследствено.
Иначе след всичките изследвания, които и пусна докторката и аз си доплатих някои, единствено витамин Д3 излезе на долна граница и изписа вигантол, а относно студените и ръце и крака целогодишно незнам на какво би могло да се дължи.

# 237
  • софия
  • Мнения: 564
момичета, искам да споделя, че попаднах на читав доктор ендокринолог, който назначава доста подробни изследвания и ги анализира. при мен напълно пренебрегна тсх /4,95/, а обърна основно внимание на фт4 /20 при горна граница 22/ и ми препоръча да спра еутирокса, за да не стане съвсем ленива щж. поясни, че завишената стойност на тсх се дължи на кортикостероида, който вдишвам постоянно за астмата. харесах го. насочи ме към лечение на остеопорозата ми - инжекция пролиа, която се бие всеки 6 м. и струва 205 лв на пациента. случайно  има ли някой с информация за тази инжекция или къде да търся?
Скрит текст:
казва се д-р ангел маринчев, приема в софия - в америмед /срещу заплащане/ и в пета градска болница - понеделник и четвъртък с направление. научих за него от група във фейсбук, където споделят, че приемал и в пазарджик. дано да е от полза тази информация!

# 238
  • Мнения: 20 172
Ема, коментирано е из форума:
https://www.google.bg/search?q=инжекция+пролия+бг+мама&oq=инжекция+пролия+бг+мама&aqs=chrome..69i57.13957j0j7&client=ms-android-sonymobile&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8

Виж, питай Фри ако искаш, вероятно тя ги е проучвала:
http://m.bg-mamma.com/?topic=945552.705

# 239
  • софия
  • Мнения: 564
Lemy, благодаря за насоките - има доста за четене.

Общи условия

Активация на акаунт