Автоимунен тиреоидит на Хашимото - тема 54

  • 36 405
  • 745
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 448
Здравейте. Сега имам питане за мен (не за дъщеря ми) относно моята хипофункция. Днес реших да си направя контрола на хормона (последно от август) и за мое учудване резултата е трагичен  TSH-0,07  и то вината е изцяло моя(по принцип съм много стриктна с дозата, но как съм се заблудила незнам).
Ще се опитам да обясня, че е малко объркано-при последната ми контрола 08'2018 TSH-3,06  при хормон еутирокс 62,5 и аз прецених, че трябва да го коригирам на 68,75 т.е леко да го вдигна.
Когато приемах 62,5 пиех цяло хапче от 50 mcg и 1/2 от 25 mcg, и когато реших да го вдигна на 68,75 си купих опаковка от 75 mcg с тенденцията да го чупя на 1/4 -  да стане 50 mcg и 1/4 от 75 mcg(18,75).  Тук идва и всъщност проблема и моята грешка, че когато съм взела 75 mcg еутирокс съм се объркала(или по навик), и съм продължила да го чупя на 1/2  Disappointed и така всъщност съм си увеличила дозата на 87,5 Weary ужас и съм я пила в продължение на 2 месеца до днес. Това доведе и до днешния резултат TSH-0,07.
След тези дълги и объркани мои обяснения за проблема искам да се посъветвам с вас: дали да смъкна дозата (но не знам на колко)  или да спра хормона за седмица за  да се покачи малко TSH. Моля помагайте

# 241
  • Мнения: 47 986
Не съм спец, но не го спирай
Коригирай си дозата само
Много ще е драстично да го спреш съвсем

# 242
  • Мнения: 1 275
И аз не съм спец,но ако бях на нейно място бих го спряла за няколко дни(един вид рестарт) и после бих продължила с по-ниска доза...и контрола после,са да се види накъде вървят нещата.

# 243
  • Мнения: 11 737
Едно време при предозиране, доктор Начев им спираше дозите за по месец. Виждаше ми се твърде драстично.
Аз при предозиране съм спирала за седмица и то само веднъж, по препоръка на доктор. С последваща корекция на доза и контрола след месец, всичко беше ок.

# 244
  • Мнения: 6 346
За няколко дена може да се спре, а после да се започне на по-ниската доза.

# 245
  • Мнения: 448
Да го спра събота и неделя(или е малко) и да пия пак в понеделник, но каква да е дозата? Тази на която мислех да мина 68,75 или преди това 62,5  Disappointed  такава каша си сътворих сама

# 246
  • София
  • Мнения: 808
Отново малко със закъснение пиша. Подкрепям идеята за "рестарт", 4-5 дни колкото да се изчисти излишъкът. Два дни си е малко, да. Т4 е с полуживот от около седмица, не е драстично спирането за няколко дни. След това може за кратко да пиеш старата доза 62.5 мгр, която ти е била ниска, докато се пооправят нивата. Примерно за седмица.. А после да минеш на малко по-висока. Не съм убедена дали 6.25 мгр, обаче, няма да са също по-голямо увеличение от нужното. Иначе 68.75 мгр по-лесно се постига с добявянето на 1/4 от 25 мгр, което е точно 6.25 мгр. Или да редуваш 62.5/75 просто.

Според мен, щом преди на 62.5 мгр ТСХ е бил 3, дозата може да се увеличи и по-малко. Добър вариант е схема с редуване на 62.5 и 68.75 мгр (получено с добавяне на 6.25 към 62.5). Дори си мисля да ти предложа още по-леко увеличение (само с 2 мгр) чрез тридневна схема - 62.5×2+68.75 за средна доза 64.58 мгр.

И все пак не съм убедена коя доза ще е най-подходяща, защото не съм запозната с цялата ти предистория на дозите и нивата. А и пускаш само ТСХ, който често е подвеждащ. За по-адекватни корекции са от значение нивата на ФТ4 и ФТ3. Като правиш контрола следващия път ще е добре да изследваш и тях. Ама след поне 45 дни, даже по-скоро два месеца. На дозата ще й трябва време да слегне. Успех, каквото и да решиш!

Ps: За желязото, по принцип най-добре е да се пусне пълен железен панел. Не само хемоглобин и серумно желязо, ами и ЖСК, сатурация на трансферин, феритин, ПКК, церулоплазмин, а също цинк и мед. Може и да й трябва само цинк.. или фолиева киселина (за предпочитане метилирана). Те също имат отношение към обмяната на желязото. Последното не е ясно (защото не са направени пълни изследвания), но този хемоглобин си е нисък за мен, както и желязото.. Ако не с добавка, опитайте да засилите желязото с хранителните му източници, за да не стига до анемия. Консултирайте се със свестен хематолог (какъвто, обаче, не познавам и не мога да препоръчам).

Последна редакция: нд, 11 ное 2018, 22:12 от veseto5775

# 247
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Ако не с добавка, опитайте да засилите желязото с хранителните му източници, за да не стига до анемия. Консултирайте се със свестен хематолог (какъвто, обаче, не познавам и не мога да препоръчам).

феритинът не се качва с храни.
аз пробвах месеци наред. хемоглобинът се качва, но феритинът - не.

аз взимах Kräuterblut, сироп е , доста сладък, но помага. Peace
но и удря в джоба.

# 248
  • София
  • Мнения: 808
Не се знае какъв й е феритинът. Може и да си е нужна добавка. Но на база само Fe и Hgb е трудно да се прецени.

# 249
  • Мнения: 2 352
Намесвам се само да споделя, без да съм особено навътре в нещата. Направих такъв рестарт с лекарствата лятото, след като повече от месец бях със сърцебиене и тсх беше паднало драстично от 4,9 до 1,1 за месец прием на еутирокс 25. Просто ми писна от сърцебиенето, а и започнах д се притеснявам от натоварване на сърцето. Спрях ги за четири - пет дена, къде умишлено, къде защото пътувах. След като започнах отново приема не съм имала сърцебиене. Чувствам се добре и хормоните са ок. Просто споделям моя малък опит. Пак казвам че съм наясно както някои от вас с дълбочината на проблема с щитовидната жлеза.

# 250
  • Мнения: 1 275
То и ние не сме много навътре!Опитът на принципа проба...грешка е водещ.Виж при теб как се е получило!

# 251
  • Мнения: 6 346
Не знам дали наистина е възможно нисък феритин (сериозно нисък) да се повиши с храна. Но ако ще пробвате да помагате чрез храна, трябва да се набляга на богати на желязо животински храни - на първо място черен дроб, на второ други вътрешности, на трето обикновено месо, на четвърто място яйца, особено жълтъците. Растителните източници от сорта на цвекло и коприва няма да бъдат от полза - с тях може евентуално да се повиши хемоглобинът, но феритинът - абсурд. Разбира се, при наистина нисък феритин ще трябват железни препарати при всички положения. Но е добре да се направят и други изследвания, примерно на мед и цинк, защото знам, че понякога ниският феритин може да се дължи на нисък цинк, примерно, а тогава не трябва да се приема желязо. Но не съм много наясно с тези неща.

# 252
  • Мнения: 725
При мен се оказа нисък феритин, но и нисък цинк- под нормата на лабораторията, а мед извън нормата увеличен. За сега увеличих приема на цинка и спрях приема на мед.
 Ще видя дали ще се подобрят нещата по-нататък.

# 253
  • Мнения: 11 737
А защо си приемала мед? Мед, цинк, желязо, не се ли "движеха заедно"? Ако се повиши цинкът (над норма), то се намалява медта и желязото. Имаше някакви взаимовръзки. Неотдавна някой сподели в темата.
Тези дни попаднах на статия за добавки отново, но при Базед. Там се споменаваше за медта и че при хиперфункция (Базедова), трябва да се изследва и при нужда да се приема.

# 254
  • Мнения: 725
Ами пиех цинк+мед в такава форма бяха. Желязото ми е Ок.

Общи условия

Активация на акаунт