Захранване – въпроси и отговори. ТЕМА 2

  • 27 292
  • 733
  •   1
Отговори
# 330
  • Мнения: X
А, дали може да се въведат млечни с обезсолена извара, вместо сирене? Майка ми преди време работеше в едно квартално магазинче, където предлагаха такава, но предполагам, че не само там имат такава. Има ли риск да купя нещо подобно, но да се окаже изкуствен продукт?
Масло какво купувате?

# 331
  • Монтана
  • Мнения: 273
А, дали може да се въведат млечни с обезсолена извара, вместо сирене? Майка ми преди време работеше в едно квартално магазинче, където предлагаха такава, но предполагам, че не само там имат такава. Има ли риск да купя нещо подобно, но да се окаже изкуствен продукт?
Масло какво купувате?

Масло купувам немското с кравата Grinning.
А за млечните аз започнах с домашно козе сирене, но предполагам че може и с извара.

# 332
  • Плевен
  • Мнения: 1 222
Изварата уж е за след 10 месец, аз дадох на 9+. По добре първо сирене, защото има по малко протеини. Обезсолена извара има на Маджаров. Аз я купувам от кауфланд.

# 333
  • Мнения: X
Колко дълго може да оставя брашно от елда накиснато? Повече от 24ч може ли?Накиснах го снощи за следобедната закуска днес, но не бяхме вкъщи за нея и така си остана накиснато, някак си намирисва...

# 334
  • Мнения: 1 050
Всички видове брашна ли се киснат, а грис трябва ли?

# 335
  • Somewhere in Spacetime
  • Мнения: 1 424
Всички видове брашна ли се киснат, а грис трябва ли?
Според мен, да.
Една статия с информация защо, как и какво трябва да се накисва

# 336
  • Русе, България
  • Мнения: 1 491
Мисля, че вкъщи имаме някакъв генерален проблем със захранването на бебето, и реших тук да пиша. Минаха 1 месец и 1 седмица, откакто започнахме, но той все така получава силни колики вечер. Някой път не е чак толкова зле, приплаква само на сън и, като изпръцка, се успокоява. Други пъти обаче реве с пълен глас, извива се на дъга, напъва се жестоко - направо страшно!
Нормално ли е толкова да реагира към храните, които давам? Всичко, което предлагам, е домашно приготвено и, съответно, започнах да се съмнявам да не би в това да е проблемът и храните да са неподходящи за него? Най-вече по отношение на кашите. Давам му каша от елда (за която накисвам цели зърна от предната вечер, после варя и пасирам), царевична каша (която приготвям от царевичен грис) и оризова каша (нея дадох за пръв път миналия петък, давах три дни до неделя включително, беше някакъв ад от болки (предполагам!) в коремчето му и го запече; приготвих я от оризов грис). Гриса не го кисна, както елдата, да не би да е от това?
Отделно, бях писала по-рано за обрива от круша. Ами, този обрив дори и 10 дни след появата продължаваше да го има, въпреки че не давах вече нито круша, нито други нови храни. Сега вече изчезна, след като педиатърът изписа кортикостироиден крем. Изписа също така и капки Фенистил за 14 дни, но ми каза междувременно да въвеждам и нови храни. Добре, ако той е алергичен към някоя от новите храни, няма ли капките Фенистил да прикрият реакция? Доста съм объркана...

За сведение ето какво съм давала досега: тиквички, пащърнак, елда, тиква, морков, царевична каша, картоф, круша, оризова каша и ябълка (днес за пръв път). Единствените, които му понасят, са пащърнакът, тиквата, елдата и царевичната каша. На тяхна база въвеждам новите храни. От останалите се запича и получава силни колики. А за периода, в който не въвеждах нови (след обрива), въртях комбинации от вече въведените, но положението пак си беше такова.
Количествата, които изяжда, са около 80-100 гр. храна на едно ядене. Яде в 12-12:30 и после отново 17:30-18 ч. Междувременно има много кърмения (не ги броя, не мога да им хвана реда). Харесва му, като се храни с пюре, дори успешно вкарва сам лъжицата в устата и хапва.

Съжалявам, че стана толкова дълго, но наистина си мисля, че някъде греша, за да има такъв стомашен дискомфорт. Чета си записките от захранването на баткото - писала съм и там, че го е болял коремът, но нямам реален спомен кое как е било. Зная само, че на него каши рядко му давах, имах два-три вида инстантни и от тях му правех.

И последно: давали ли сте пюре от земна ябълка (гулия)? Как се приема, запича ли или разхлабва?

# 337
  • Мнения: 7 776
Pyjamka, може да пробваш да даваш пробиотик с бифидобацили. Четох едно изследване, ако искаш ще ти пратя още инфо, че коликите са в следствие на чревна дисбактериоза, предимно липса на бифидо бактерии. Ти кърмиш и би трябвало да не е проблем и да е получил от кърмата ти нужната чревна флора, но може да увеличиш ти храните с бифидо бактерии, пък може и да пробваш да дадеш такъв пробиотик.
Земна ябълка не ми е попадала до сега. С удоволствие бих дала печена например. Толкова е полезна. Райска ябълка видях и купих, щерката й е фен. А дюлята й е най най любимия плод.

# 338
  • Русе, България
  • Мнения: 1 491
Благодаря за мнението, LittleCactus! Не съм пробвала да давам пробиотик сега. Когато беше на два месеца и половина ми се наложи на мен да пия антибиотик и превантивно на него му давах Прокомбо Бейби. Тогава режимът му на изхождане се смени - от ходене всеки ден започна на три-четири дни. И понеже видимо не се чувстваше добре от това, след края на моя антибиотик спрях да му давам пробиотика. Ще попитам личната лекарка какъв бих могла да му давам сега.
Райски ябълки много продават около мен, но не смея да предложа, защото никъде не намерих отзиви, както и за земната ябълка. Дюля имам в бурканчета приготвена, но и до нея не съм стигнала още - избягвам я, защото прочетох, че запича, а аз все търся по-разхлабващи да му предлагам.

# 339
  • Варна
  • Мнения: 1 634
Pyjamka, само не разбрах на каква възраст е детето? Може да погледнеш по-напред опостовете, в които писах кои храни за коя възраст са подходящи, сякаш не видях някой проблемен. Аз скоро четох други статии за накисването, в книгата на Маги Пашова не се споменава водата да е топла, а в други източници пише, че трябва да се накисват в топла, не гореща вода, за да се задейства процесът. А аз бях слагала преди това в студена вода. Отделно тя пише да се добавя сурватка или кисело мляко 1 лъжица(или пробиотик), в статиите пише, че може лимонов сок или ябълков оцет.
Дюля как давате?

# 340
  • Мнения: 7 776
На пара или печена я давам дюлята.

# 341
  • Русе, България
  • Мнения: 1 491
Priqtelka, на 22.11 ще навърши 7 месеца, започнах захранване на 06.10, когато беше на 5 месеца и половина. Благодаря за препратката към Маги Пашова. Аз и по-рано гледах списъка й. Бях решила дори обикновения картоф да остане за по-нататък във времето (нали тя препоръчва сладък картоф, а пък за традиционния пише дори след годинката), но след като и от тиквичката, и от морковите имаше много силни и болезнени газове, сметнах, че броколи и карфиол (които бяха сред вариантите ми за зеленчуци) не са подходящи сега и ще опитам с картофа като уж по-поносим. Но и с него беше пак същото.
Да не би пък да давам твърде много и заради това така да става? Но от стотина грама, които яде на едно хранене, примерно 30 са новата храна, другото е вече въведена (пиша много условно, защото не меря с везна).
Всички плодове и зеленчуци досега съм предлагала варени на пара.

# 342
  • Варна
  • Мнения: 1 634
Аз, ако помня точно, на тази възраст давах на обяд грубо около 120 гр зеленчуково пюре на обяд и 60 грама плодово следобед по препоръка на педиатърката, кашите ги избягвах, защото беше във вихъра на пухкавия си период. Simple Smile Това като ориентир за количеството от мен.

# 343
  • Мнения: 4 034
Райската ябълка не е ли препоръчително след 1г да се дава? Аз затова не съм дала до момента вие ме замислихте?!

# 344
  • Мнения: 7 776
Не знам какво пише по схемите, не следвам схеми, давам сезонните зеленчуци и плодове и без това са малко. Само за зелето бих изчакала, защото е храна, която и аз трудно преработвам. Райската ябълка я дадох сурова, изяжда по няколко тънки резена. Ако искате, пробвайте.

Общи условия

Активация на акаунт