Детето ми отново започна да се изхожда в гащичките си!Моля за мнения...

  • 3 328
  • 33
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 841
Здравейте!
Синът ми е почти на три и половина и скоро го записахме на градинка.Преди това е ходил на ясла около 8 месеца.
След седмица на градинка се връщаше с нацапани гащички.След третия ден  говорих с лелята и тя каза, че сами си вдигат гащичките и явно е пропуснал да им каже за голямата си нужда.
Той дори не знае, че трябва да вика някой или да каже ,за да го измият.
Обясних му, че трябва да каже на лелята ,за да му помогне да си избърше или измие дупето и това беше.
След това всеки път започна да се нааква в гащичките, дори и вкъщи-вече 2-3седмици подред.
Много се притеснявам и не знам вече как да подходя.Говоря му, обяснявам му, заплашвам го с лишаване на нещо любимо-но няма ефект.
Питам го защо не ми казва, a отговорът е -"не знам"!
От 2,2 години е без памперс и си казваше до сега.
Не знам какво да правя.Моля да помогнете с някакъв съвет!
Благодаря!

Последна редакция: нд, 21 окт 2018, 15:04 от eleaa

# 1
  • Мнения: 11 566
Здравей!
Доколкото знам в градината нямат право да се включва пом. персонал в бърсане и миене / поне в нашата беше така/. Не им е в длъжностната характеристика, още повече, че и се пазят да докосват интимните части на децата, за да не бъдат обвинени в сексуален тормоз.
Те в градината мият ли го, ако се изпусне?

# 2
  • Мнения: X
Нашата кака от яслата още не ака там. Стиска се и ака в нас. И това е проблем. Даже сега я преместихме в друга и прави същото. Като я питаме защо не ака в градината тя казва, за да не изцапа.
Но ситуацията, която ми описвате вие ще се реши след като говорите с персонала в градината и стигнете до решение как да премахнете проблема

# 3
  • Мнения: 3 841
Говорих с персонала и казаха, че детето трябва да ги повика, за да му помогнат да се измие или избърше.
Ако не им каже, нямало как да знаят и ги оставят сами да се оправят.

# 4
  • Мнения: 3 841
Проблемът е, че и вкъщи не ми казва вече.Изведнъж спря да ми казва,когато му се ака и директно си ака в гащите:(

# 5
  • Мнения: 11 566
Все си мисля, че нещо се е случило в градината, детето се е травмирало и така... Да са му повиши тон след първото изцапване и той оттам да е започнал с неказването, да не му се скарат отново, един вид.
Дано бързо отшуми проблемът!

# 6
  • Мнения: 3 841
И аз така си мисля,което още повече ме притеснява.Но защо не казва и вкъщи?
Sad

# 7
  • Мнения: X
Здравей! Ние имаме / имахме същия проблем с дъщеря ми. Засега има леко подобрение, но още не сме го решили на 100 %. Тя е на 3 и от миналия месец е на градина. Без памперс е от 5 месеца, но бяхме оставили този за сън и акаше основно там. Вкъщи си ходеше и в тоалетната, но рядко. Случвало се е да се изпусне понякога.

Като тръгна на градина започна всеки ден да ака в гащите по време на обедния сън т.е. не докато спи, но когато ги сложат в леглото. Лелята я преоблича и мие, но на няколко пъти ми показа ясно, че й е неприятно да го прави и също така го бяха разгласили на всички деца, които започнаха да я обиждат и да й се подиграват. Детето се затвори в себе си и започна да плаче когато отива на ДГ, а преди това ходеше с желание. Разболя се, оставих я вкъщи и цяла седмица всеки ден се наакваше в гащите без да ми каже. И аз наказвах, отнемах любими играчки, поощрявах, обещавах награди, нищо не помогна.

Накрая отидохме на психолог, дъщеря ми присъства на разговора, чу всичко и това явно й повлия.
Становището на психоложката беше, че това е един вид протест на детето срещу ходенето на ДГ, че го прави с цел манипулация с надежда да си остане вкъщи, да бъде отново "бебе" когато сме си били двете и не е ходила на ДГ.
Каза, че за децата при промяна на средата и ежедневието е характерно да се връщат към минали етапи на своето развитие.

Посъветва ме когато се наака да я оставя наакана, да й кажа сама да се оправи, измие и да си изпере дрехите. Колкото време трябва толкова, дори и часове. Без да се карам.
Не се наложи обаче тъй като след този разговор, още на другия ден детето реши да ака в тоалената. Така 3 дни вкъщи бяхме без инциденти и пак тръгна на ДГ. Наака се първия ден и като се прибрахме й дадох да си изпере гащите, казах, че няма да излезем на разходка докато не го направи. Изпра ги.
На следващия ден в ДГ беше акала в тоалетната. За първи път. Това беше в петък и не знам как ще е оттук нататък.

Във форума също пуснах тема по въпроса за консултация с психолог, ето линк към нея - http://www.bg-mamma.com/?topic=1067617

Успех!

# 8
  • Мнения: 3 841
Благодаря много Калина, веднага отварям линка.

# 9
  • Мнения: X
Ужас, как може да има такива психолози и подобни родители... 

Детето е малко, това какво им било приятно и какво неприятно на персонала в корумпираните и разсипани детски градини не е от значение. В софийската система за кандидатстване децата със СОП и хронични заболявания варират от 1/3 до 2/3 от децата в повечето предпочитани детски градини. Искате да ми кажете, че всички тези деца се събуват, обуват, бършат и т.н. съвсем самички?

Имали сме сходни периоди на адаптация. Във ВСЯКА една ситуация детето ни се адаптираше много по-бързо и много по-добре без каране и стресиране, а с постоянство, показване, учене, търпение. В много редки случаи е трябвало да се сетим за нещо, от което я е страх - примерно не искаше да използва седалка за тоалетна чиния, каквато бяхме купили от доста време, държеше да ходи на гърне. Не сме упорствали, защото не е било нужно. В един момент като почна да се изразява по-ясно и да говори повече разбрахме, че я било страх да не падне - с лекота преодоляхме този страх, когато го разбрахме и свикна буквално за 1-2 дни.

От всичко, което знам и съм чувал за държавните детски градини, проблемът е започнал от персонала, които не си дават зор, стресират децата, карат им се, държат се зле с тях. След това сте го задълбочили вкъщи с разпитване, каране, заплахи, вместо търпение и обич. Опитайте поне 1-2 седмици без никакво каране и само с поощряване (похвали, ако направи нещо правилно), подкупване и т.н. Никакви заплахи, никакво сериозно говорене, каране, назидавне и т.н. Ако не се подобри - сменете градината с частна, ако имате такава възможност или забавете тръгването на детска, докато се научи да прави само това, което се очаква от него. Можете и да се оплачете нагоре по веригата (директор и нагоре).

Горките дечица.... Добре че нямаме кой знае какви спомени от периода до 6тата си година.

# 10
  • Мнения: X
БГ татко детето ми е със СОП но е без памперс откакто проходи самостоятелно. Т.е от година и 3-4 месечна. Незнам колко се бърше в детската но винаги е чиста. Яде самичка и пие от чаша от преди да навърши две... така че моля ..
Съжалявам че спамя темата

# 11
  • Мнения: X
СОП не се изчерпва с какво може и какво не може Вашето дете. Представете си има и деца (с и без СОП), които не са чак такива вундеркиндчета.

# 12
  • Мнения: X
БГ Татко, не е съвсем изпълнимо това, което казваш защото не във всеки град има частни детски градини, не във всички такива положението е цветя и рози, а и не всеки може да си позволи частна детска градина. Още по - малко пък да отложи тръгването на ДГ за неопределен период от време...

Авторката писа, че детето й не е имало подобен проблем преди да тръгне на ДГ, че да я отлага...

Специално в нашия случай беше важно да се разреши бързо проблема, защото отношението на персонала към детето щеше да е по - лошо ако това продължава, другите деца започнаха да й се подиграват, а и самото дете се притесняваше от това, което върши.
Това й се отразяваше негативно на адаптацията в ДГ, където иначе нямаше никакви други проблеми.

И няма причина нещата да се отлагат и задълбочават. Дъщеря ми много добре знае къде се вършат въпросните физиологични нужди, пишка си в тоалетната от 5 месеца всеки ден, абсолютно сама, бърше се и т.н. така че няма реална причина да не може и по - голяма нужда да ходи там. И както се видя може.
Щом психоложката е преценила, че това е причината, която мотивира детето да постъпва по този начин, позволи ми да вярвам повече на нея, отколкото на теб. И ти както винаги знаеш повече от всички специалисти, щото си най - големия разбирач по ранно детско развитие....

# 13
  • France
  • Мнения: 165
Здравейте!
Синът ми е почти на три и половина и скоро го записахме на градинка.Преди това е ходил на ясла около 8 месеца.
След седмица на градинка се връщаше с нацапани гащички.След третия ден  говорих с лелята и тя каза, че сами си вдигат гащичките и явно е пропуснал да им каже за голямата си нужда.
Той дори не знае, че трябва да вика някой или да каже ,за да го измият.
Обясних му, че трябва да каже на лелята ,за да му помогне да си избърше или измие дупето и това беше.
След това всеки път започна да се нааква в гащичките, дори и вкъщи-вече 2-3седмици подред.
Много се притеснявам и не знам вече как да подходя.Говоря му, обяснявам му, заплашвам го с лишаване на нещо любимо-но няма ефект.
Питам го защо не ми казва, a отговорът е -"не знам"!
От 2,2 години е без памперс и си казваше до сега.
Не знам какво да правя.Моля да помогнете с някакъв съвет!
Благодаря!

Здравей. Според мен проблемът е свързан с ходенето на детска градина. За детето това е мащабна промяна която го стресира. Още повече че доскоро е ходил на ясла. По груби сметки е сменил 3 начина на гледане: вкъщи, на ясла и сега на градина. На детето му трябва време да се адаптира към новата среда. Много е малък за да бъде мъмрен и наказван. Съветът ми е да му обясняваш спокойно че е по лесно и по чисто да ако в тоалетната. Никакво натякване или назидание. Говори му само хубави неща за градината за да има желание да ходи. В никакъв случай не го спирай от ясла. Детето постепенно ще се успокои и ще влезе в релси. Водене на психолог на толкова малко дете и по такъв повод (както някой писа по горе) е меко казано безумие. Не бих го причинила на детето си.

# 14
  • до едно тепе
  • Мнения: 6 623
Децата са манипулативни, да. Но ако почне сега от нищото да ми се нааква всеки ден в гащите бих търсила причината в персонала на градината. Дъщеря ми се напишкваше редовно и системно преди да тръгне на ясла. Като тръгна и спря. Там явно и обясниха, вероятно търпеливо, че не е бебе да се напикава редовно и тя спря и вкъщи да го прави. Сега тръгна на градина. Там казаха госпожите, че децата трябвяа да се бършат сами и ние да ги учим така. Една от причините е, че децата отиват в тоалетната, когато имат нужда и не винаги може госпожата да остави останалите 28 и да отиде да помогне на детето, а леличката може да има друга работа в момента.
Съвета ми е търпеливо да обяснявате на децата. Да не показвате емоция, защото това би ги накарало да се опитват да привличат внимание така. Обяснение и показване, и много търпение. И без викове и караници. Въпроса е дали персонала на съответното детско заведение е с тая нагласа.

Общи условия

Активация на акаунт