Компресионни еластични чорапи за разширени вени, тромбофлебити и т.н.

  • 25 636
  • 89
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 7
Радвам се, че има такава тема и мога да намеря информация и препоръки тук. За моите чорапи мерките бяха взети от мед.сестрата, също в легнало положение. Чувствам ги много стегнати, предполагам, че така трябва, но както обуването, така и събуването ми е доста трудно, а носенето - некомфортно.Дължината е до бедрото, завършват със силиконова лента и точно там причиняват натиск и неудобство.
Немски са, изглеждат качествени и са ми напълно безплатни, но обмислям да ги сменя с чорапогащник.Моля ако някоя от вас е доволна от определена марка компресионен чорапогащник да сподели фирма или онлайн магазин.
Аз дългоочакваните чорапи успях да ги понося само за около 2 часа вкъщи и ефекта от компресията определено се усеща, но имам редица съмнения дали ще успея да свикна да ги нося. Другото, което искам да споделя е, че много малко след свалянето (има-няма 30мин) получих остра болка под коляното на левия крак, болка точно като от изкълчване и усукване. Без да съм го удряла и без да съм падала. Дали чорапа е причината? Възможно ли е да е притиснал нещо твърде силно?Случвало ли ви се е? Тази болка постепенно намаля и отшумя в рамките на 7-8 дни, но сега се боя от чорапите, а зная, че са ми необходими..
Моля, кажете от коя марка чорапогащник сте доволни.Бъдете здрави!

# 46
  • Пловдив
  • Мнения: 378
Здравейте, пак съм аз Sad
Вчера цял ден дъщеря ми беше с чорап (нейният е дълъг до горе) и се чувстваше добре. Проблемът стана когато го свали и отиде в банята. Сякаш кракът се напълни с кръв, наду се, промени цвета си и тя не се почувства добре. Много се притеснихме. Легна и сложи краката си на високо. Като постоя така известно време се оправи. Обмисляме тази вечер да го свалим чак като си легне за да не стои в изправено положение без чорап. Моля ви, момичета, ако някоя е имала подобен проблем да сподели. Как е при вас след свалянето на чорапа?

# 47
  • София
  • Мнения: 3 233
Пирожка, при такава драматична промяна.... Ако е с флеботромбоза на дълбока вена, нали знаеш, че първите 2 седмици след установяване на тромб не се мърда изобщо? Трябва крачето да е повдигнато най-малко 15 см. над нивото на дясно предсърдие. Става се след като тромба се свие и реогранизира (т.е. след 12-14-16 дни), защото тогава вече не може да се откъсне и да тръгне по кръвния поток...

Последна редакция: нд, 07 апр 2019, 19:47 от Marisha*

# 48
  • Пловдив
  • Мнения: 378
Лекарите казаха, че тромба се закрепва към стената на вената за 4-5 дена. Беше в болница. Вторник я изписаха. Казаха, че трябва да се движи малко из къщи за да се движи кръвта. Но, снощи като свали чорапа и тръгна към банята.... И сега мислим, тази вечер да свалим чорапа чак когато си легне. Явно утре ще звъня на съдовия за съвет.

# 49
  • София
  • Мнения: 3 233
Не се закрепва за 4-5 дни! Острата фаза трае 2 седмици! 2 седмици не бива да мърда от леглото! Прочетете малко в нета, звъннете в св. Екатерина за консултация, или в Националната кардиологична.
Освен това тромбофлебит и флеботромбоза са две много различни неща. Освен това, сега трябва да пие много, много течности и наистина - да не мърда от леглото. Ама наистина. И следете INR през няколко дни, да не е под 2,5, ако е на Синтром.

# 50
  • Пловдив
  • Мнения: 378
Благодаря Ви! Св. Екатерина ли е най-добрата клиника за съдови заболявания? Четох, че Токуда разбиват тромба?
Колкото повече чета, толкова повече се плаша Sad

# 51
  • София
  • Мнения: 3 233
Ами аз съм избрала св. Екатерина и продължавам с нея, но там има и младоци, които не могат да кажат много неща....
Не вярвам Токуда да разграждат тромб, ако е във вена на крака и не е емболизирал, т.е. парченце да се е откъснало и да е тръгнало свободно. Но все пак питайте на регистратурата на съдовите им....
Дъщеря Ви е много млада и кръвния поток ще реканализира, ще си носи чорапа и всичко ще е наред. Само да спазва строг режим сега и другото - трябва да разберете каква е причината за този инцидент. На 26 години, за да направи тромб, има причина....

# 52
  • Мнения: 6 842
Пирожка, Мариша ти е дала много верни и ценни съвети.  Ето и една статия за дълбоката венозна тромбоза - авторката е от НКБ  https://www.puls.bg/aktualno-c-6/dots-detelina-lukanova-venoznat … -simptomi-n-28450
В тази статия е обяснено много разбираемо какво да се прави - https://golemanov.eu/%D1%81%D1%8A%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D0%B8-%D0%B7 … %D0%B8%D1%82.html

Във ВМА също има много добри съдови хирурзи.
Не искам да те плаша, но наистина трябва много да внимавате. Докато не се фиксира тромбът , не трябва да се движи.
Сега не трябва да  яде никакви плодове и зеленчуци с вит. С и вит. К, защото те съсирват кръвта. Бананите я сгъстяват.
Цитат
Витамин К (филохинон) – съдържа се в зеленолистни зеленчуци (най-вече в спанак, аспержи и къдраво зеле, броколи)
Витамин C (аскорбинова киселина) – съдържа се в броколи, пипер, зеле, карфиол, ягоди, лимони, синап, ряпа, брюкселско зеле, папая, спанак, киви, грах, пъпеш, портокали, грейпфрути, зелени лимони, домати, тиквички, малини, аспержи, целина, ананас, маруля, диня, копър, мента и магданоз.
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%BC%D0%B8%D0%BD
Предполагам, че са й дали лекарства - които разреждат кръвта, или които разбиват тромбите.
Но не е добре така да се напълни с кръв кракът след сваляне на чорапа. На мене не ми се е случвало.  Може би е добре да я видят пак на доплер. Но добър лекар, че на мене един младок първоначално ми каза, че нищо ми нямало.

Трябва да следите и тромбоцитите.  

Наистина след като премине острия стадий и може да се движи, трябва да установите причината - много могат да бъдат, не искам да ги пиша сега.

Ванила, всички сме така. Трудно се свиква с такива чорапи. Болката не мисля, че е от него. Моят също е немски, със силиконова лента, неприятно притиска и аз леко а отлепям, размърдам и понамествам през деня, че не се издържа.

Последна редакция: нд, 07 апр 2019, 23:59 от Diorela

# 53
  • Мнения: 0
Здравейте мами имате ли отзиви за  чорапите на Medilast пробвал ли е някой? Чудя се дали струват Благодаря! Интересува ме клас 2 компресия 23-32

Последна редакция: пн, 08 юли 2019, 14:11 от AnMary

# 54
  • Мнения: 5 819
   Прочетох цялата тема и беше много полезна за мен!

   Започнаха да ми се появяват на единия крак до сгъвката на коляното разширени вени. Много ме притеснява този проблем. Като че ли чувствам малка тежина на това място! Също така са много грозни на външен вид и не мога да нося пола или рокля над коляното! Мислих да си купя такива стягащи чорапи или чорапогащи за разширени вени от аптеката, за да може да се разреши проблемът ми! Но изобщо не знам какъв размер чорапи или чорапогащи за разширени вени да купя. Сега научавам, че имат и компресия.

   Преди 2-3 дни си казах, че не ми трябват такива чорапи или чорапогащници за разширени вени, а трябва да отида на съдов хирург, за да ме прегледа и каже неговото становище!

   Да отбележа, че майка ми има разширени вени и също така и баба ми е имала!

# 55
  • Мнения: 6 842
Правилно си се ориентирала. Колкото по-навреме отидеш на лекар, по-добре, за да се забави процесът. Същото важи и за чорапите, но лекар ще прецени каква компресия и дължина ти е нужна.
А за марките и цените , тук сме писали.

Съжалявам, Syelan, тази марка Medilast , не ми е позната.  http://www.medica.bg/?p=view&aid=139# На снимаката изглеждат като да си имат всичко нужно, но знам ли. Цената е много добра, в сравнение с вносните.

# 56
  • Мнения: 75
Здравейте Simple Smile Ползвам вече 3ти чифт от чорапите на медиласт, тъй като във Варна не открих други. Неудобството при тях е ,че е необходимо често да се купуват нови , поне през 2 месеца.
Бих желала да споделите дали носите чорапи с компресия и през лятото ? Получих различни мнения от докторите

# 57
  • В големите очи на малчо, а географски - София.
  • Мнения: 6 951
Здравейте Simple Smile Ползвам вече 3ти чифт от чорапите на медиласт, тъй като във Варна не открих други. Неудобството при тях е ,че е необходимо често да се купуват нови , поне през 2 месеца.
Бих желала да споделите дали носите чорапи с компресия и през лятото ? Получих различни мнения от докторите
Аз съм с флебит, февруари правих склеротерапия, лятото не нося. Мисля, че лекаря знае най-добре, при тромбофлебит май трябва да се носи постоянно.

# 58
  • Мнения: 75
Аз развих тромбофлебит на повърхностна вена точно 5 дни след раждането на дъщеря ми, тъй като много "компетентни "лекари отказаха да ми поставят фраксипарин , а е било необходимо да получавам инжекции в рамките на 8 седмици... Направих изследвания за тромбофилия и се оказах носител на мутации. Разширените вени при мен се развиха доста бурно , а съм с лазерна аблация ,направена преди 6 години. Посещавам лекари във Варна , но доста се замислям да потърся мнение при специалисти в София

# 59
  • Пловдив
  • Мнения: 378
Направих изследвания за тромбофилия

 Извинявам се за лекото отклонение, но сте писала, че имате генна обремененост. Приемате ли синтром за разреждане на кръвта?

Общи условия

Активация на акаунт