ЕНДОМЕТРИОЗА - ТЕМА 14

  • 36 607
  • 755
  •   1
Отговори
# 585
  • Мнения: 10
Потърси второ, трето мнение, не знам кой е този лекар, но да не може да каже какво вижда и да каже директно операция .... ами аз не бих му се доверила. Доколкото знам около 700 лв се поемат от касата, зависи къде правиш операция, доплащаш разликата до цената в обявения ценоразпис на съответната болница.
Благодаря Ви много !

А някоя  от вас дами  да е ходила при д-р  Людмил Еленчев  в Надежда ? Или д-р Бързашки  в Плевен ?

Последна редакция: ср, 30 окт 2019, 11:34 от AnMary

# 586
  • Мнения: 1 121
Момичета, извинете, ако питането ми не е за тук, но ми се струва, че някъде бях чела, че има разлика в начина, по който се показват ендометриозните и фоликуларните кисти на ехограф? Едните като че ли изглеждали черни, а другите сиви? Преди няколко месеца ми откриха 6см еднокамерна киста на ляв яйчник. Не знаем от колко време е там, опитваме се, засега без успех, да я преборим с логест, но лекарят категорично не може да се изкаже дали е фоликуларна или ендометриозна. Твърди, че има вероятност да изчезне. Аз не съм обнадеждена честно казано. Ежемесечно ходя на фоликулометрия, показателите, които виждам по разпечатките от ехографа се менят, но са толкова много цифри, че нищо не разчитам и не разбирам дори дали намалява по размер.  Лекарят засега не предлага операция, каза, че това ще го мислим по-нататък. Не съм раждала, по доктори тръгнахме заради неуспешни опити за бебе, а тя каква излезе...

# 587
  • Мнения: 5 059
Момичета, извинете, ако питането ми не е за тук, но ми се струва, че някъде бях чела, че има разлика в начина, по който се показват ендометриозните и фоликуларните кисти на ехограф? Едните като че ли изглеждали черни, а другите сиви? Преди няколко месеца ми откриха 6см еднокамерна киста на ляв яйчник. Не знаем от колко време е там, опитваме се, засега без успех, да я преборим с логест, но лекарят категорично не може да се изкаже дали е фоликуларна или ендометриозна. Твърди, че има вероятност да изчезне. Аз не съм обнадеждена честно казано. Ежемесечно ходя на фоликулометрия, показателите, които виждам по разпечатките от ехографа се менят, но са толкова много цифри, че нищо не разчитам и не разбирам дори дали намалява по размер.  Лекарят засега не предлага операция, каза, че това ще го мислим по-нататък. Не съм раждала, по доктори тръгнахме заради неуспешни опити за бебе, а тя каква излезе...
След неуспешни опити за бебе, обикновено така излизат нещата - някакъв проблем.
😉
Би трябвало лекаря да вижда ясно каква е тази голяма киста.
Казват, че добрия специалист,с добра техника, няма как да сбърка ЕМ.
Може би трябва да отидеш и при друг специалист 😊

# 588
  • Мнения: 24
След като д-р Семерджиева ме стресира, че имам нови кисти, бях на преглед при Попов и той твърдо заяви, че е само една, но двукамерна. Това пък за първи път го чувам. Винаги са ми казвали, че са две. Няма значение, насрочихме лапароскопия за началото на декември. Много исках да е преди това, а не да чакам сега присъда минимум месец...
Притесняваме, че докато излезе хистологията ще минат още 2 седмици и ако следва лечение, здравната каса няма да си направи труда преди празниците да ми го одобри.
Може ли да споделите, вие колко време сте чакали за одобрение от ЗК. А някой, който се е оперирал при Попов,  да каже след колко време излиза хистологията?
Чудя се и ако този месец правим опити, това би ли попречило по някакъв начин? Реално се разбрахме след цикъла ми да е лапароскопията, така че аз ако забременея до операция няма да стигна..

# 589
  • Мнения: 1 998
Моята операция беше на 01.07.2019, беше в Плевен и бях след цикъл. Месец след операцията ме викаха на контролен преглед и се случи така, че тъкмо ми беше дошло. Тогава ми подготвиха документите за ЗК, но лекарят ми каза да намеря гинеколог, който работи със ЗК, за да ми попълни протокола за отпускането на Золадекс. До 19.08 бях успяла да намеря гинеколог, който да ми попълни протокола (със забавяне, защото не знаеше как се попълва и го оставях там и по-късно си го взех), минах през ЗК (веднага ми завериха протокола), взех рецепта от личния лекар и си взех инжекцията. На 27.08 ми поставиха първата и то, защото АГ ми обясни, че трябва да изчакам пак да ми дойде и в първите 1-2 дни да отида да ми я бият.

# 590
  • Варна
  • Мнения: 1 751
Аз пък имах много интересен преглед при д-р Александров. Кистата ми си стои под 3 см, каза, че е ендометриозна, и че според него нямам проблем. Препоръча ми противозачатъчни докато реша да забременея. По-интересното беше, че твърди, че нямам операция на яйчниците (имам лапароскопия за по-голяма киста преди години, на същия яйчник), в епикризата си пишели каквото ги устройва да пише. Тогава, между другото, ми отказаха запис на операцията, защото нямали такава практика, а на друго момиче за махане на тръби му дадоха запис. Каза, че е цяло чудо, че съм забременяла след абсолютно ненужна според него операция, и че лечението с лукрин не го практикуват и в Африка, че съм загубила цяла година така. Беше потресен от операциите, които правят колегите му и след тях даже и той не можел да ги забремени. Беше ми много полезен консултът с него, защото и аз чувствам и знам, че това не е правилният път, поне за мен. Не агитирам никого за нищо, всеки решава за себе си сам, но аз научих много неща.

# 591
  • Мнения: 18
Не знам за Африка, но аз забременях след Лукрин....

# 592
  • София
  • Мнения: 8 131
И аз забременях след Лукрин. И честно казано, не харесвам лекари, които плюят колегите си и смята своята гледна точка за единствената вярна...

# 593
  • Варна
  • Мнения: 1 751
Аз също забременях след лукрин, написала съм го. Казвам, че за мен това не е лечение и всичките им теории не действат при мен.

# 594
  • Мнения: 266
Аз пък имах много интересен преглед при д-р Александров. Кистата ми си стои под 3 см, каза, че е ендометриозна, и че според него нямам проблем.

Ох и аз се възпрях от лапаро точно след като чух същите думи от него и то при доста по- голяма киста. А отидох,за да ме включва в графика си за операция. Докато ме убеждаваше да не се подлагам на това, не знам как съм го гледала, но по едно време ми каза:" виждам как ме слушаш и вече мислено си стягаш багажа за София или Плевен, за да направиш това, което ти казвам да не правиш" И си беше точнно тъй Grinning.  И на мен ми беше полезна консултацията с него, алтернативен му беше подхода поне към мен и спрямо останалите мнения. Послушах го тогава, но още не съм убедена,че решението ми и съветите му са правилни. Следя се редовно, но....

# 595
  • Мнения: 32
Момичета, аз забременях 6 месеца след лапаро. Преди това имах 6 години и половина напразни опити. Само споделям. Иначе това с инжекциите съм чувала, че вече се смята за остарял метод, който не действа при всички и е най-добре след лапаро да се пристъпи към инвитро. Аз забременях естествено, но си е риск...

# 596
  • Варна
  • Мнения: 1 751
Ок, аз пък нямам нито един опит за бременност преди първата киста и лапарото. Директно ме насочиха към лапаро, лукрин и после опити. Според мен инжекциите не действат при всички, дори лекарите не знаят какво причинява ЕМ и какво я лекува. Имам толкова големи периоди без цикъл последните 5 години, и какво - пак ЕМ киста. Затова съм си направила такъв извод, пак казвам - за себе си, всеки решава за себе си.
Да добавя, чела съм, ако не се лъжа в старите теми тук, че в Турция за киста до 4 см пристъпват към опити за забременяване.

# 597
  • Мнения: 5 059
До колкото знам кистите не са толкова голям проблем.Както казахте,особено,ако са малки.
Аз също знам жена,с 10 см! киста,която си е забременяла без проблем,естетсвено.
Лошото при ендометриозата е евентуалните възпаления,които може да предизвиква в таза.Те пречат по много параграфа на забременяването-пречат на яйцеклетките,пречат на оплождането,пречат на захващането,пречат и на износването.
Лошото е,че няма как да знаеш дали/колко сраствания има,преди да погледнат вътре директно.
Много ми е интересно,как за толкова години и при толкова разпространено заболяване,не се откри метод да се диагностицира БЕЗ операция.Имам предвид да се видят ясно сраствания и изобщо положението там,вътре.
Има апаратури,с които изследват всеки неврон на мозък и всяко кръвноносно съдче,а няма машина,която да види огромни срствания???!!?
Защо не се работи в тази насока-скенери,ямр...нещо.
Може би на лекарите не им изнася да НЕ правят операции по 2000-3000 лв.Надявам се да не е това причината.Но при тази толкова напреднала медицина,да не може да се каже нищо без операция е....смехотворно.

# 598
  • Мнения: 6 087
Всъщност още преди 13г когато ми откриха кистата с вагинален ултразвук лекарката каза, че е ендометриозна. Тя изглеждаше различно от функционалната. И аз без да съм лекар видях разликата. Освен това туморния маркер за яйчник отчете някакво повишение и лекарката обясни, че и това показва, че кистата е ендометриозна. Обаче толкова бързо нарастна, че унищожи яйчник и тръба, които можеха да бъдат спасени ако ме бяха оперирали 2 седмици по-рано. Всеки организъм си е сам за себе си и затова всеки трябва да обсъжда с лекаря собственото си състояние и да не разчита на това, че друга жена с 10 см ендометриозна киста без да я оперира е забременяла. Или пък че при друга жена с години не е нараствала и не е създавала проблеми. Няма как на база личен опит да преценяваме какво е добро за друг човек. Затова всяка жена с ендометриоза трябва да следи и обсъжда състоянието си с лекар на който вярва и за предпочитане да е специалист по репродуктивна медицина, за да се предложат и обсъдят всички по-щадящи организма възможности за лечение.

# 599
  • Мнения: 5 059
Рори72
аз не говоря за наличието на кисти.
Те се разпознават от всеки добър специалист.
ЕМ обикновено не почва директно с киста.Има сраствания,които медицината още е непосилна да види с някакъв апарат  ?!!?! Ей на това се дивя.
Реално,ако нямаш оплаквания и нямаш киста, може с години да не разбереш,че вътре в теб работи Ендометриоза.За да се стигне до кисти,много често вече има множество сраствания и положението е:"трета-четвърта степен ЕМ".
Не трябва да е така.Би трябвало да може да се диагностицира преди това.
Самата ти си потърпевша от това,че не се е видяло нищо ПРЕДИ да се появи кистата...
Тумурния маркер не е надежден показател.

Иначе,да,съгласна съм,всеки сам преценява за себе си.

Общи условия

Активация на акаунт