ЕНДОМЕТРИОЗА - ТЕМА 14

  • 36 735
  • 755
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 5 061
Лично мое мнение е че дълго не лекувана ендометриоза за вбъдеще ще създаде проблеми, това че на ехограф не се вижда развитие, не означава че не се случва такова.

Ами,в повечето случаи ,да.Хубаво е поне бременност да се планира,да се правят опити ,да се види дали ще стане.Тя помага при ЕМ.Но няма как това да стане на сила. Simple Smile

# 676
  • Мнения: 320
Лично мое мнение е че дълго не лекувана ендометриоза за вбъдеще ще създаде проблеми, това че на ехограф не се вижда развитие, не означава че не се случва такова.

Ами,в повечето случаи ,да.Хубаво е поне бременност да се планира,да се правят опити ,да се види дали ще стане.Тя помага при ЕМ.Но няма как това да стане на сила. Simple Smile
За съжаление при мен бременността не помогна. Имах 3см киста преди бременността (инвитро без стимулация). Родих миналата година и сега преди 2 седмици минах лапаро. Слава на богу ги хванахме докато са огнища, но със сигурност щяха да се развият на кисти.

# 677
  • София
  • Мнения: 8 131
Лично мое мнение е че дълго не лекувана ендометриоза за вбъдеще ще създаде проблеми, това че на ехограф не се вижда развитие, не означава че не се случва такова.
Абсолютно подкрепям!

# 678
  • Мнения: 229
При мен вече категорично е ендометриоза. Кистата е 3-4 см, в зависимост от това как я измерват. Гледам, че един я мери със самата капсула, друг без... и от там се получава разминаване. Днес отново бях при д-р Главчев, който ми препоръча да не чакам да ми отмине цикъла и да се подложа на лапароскопия още в петък. На мен ми е много пришпорено. Знам, че няма какво да чакам, но другата седмица ми е цикъла и не искам да се засича с първите дни на възстановяването, както всъщност ще се получи. И без това цикълът ми е болезнен и обилен... Утре сутринта ще излезе резултата от туморния маркер и се разбрахме да се чуем, за да решим кога и къде ще бъде операцията. Но май повече клоня да е след цикъла, т.е. точно преди празниците. Но какво да се прави... ще си полежа вкъщи. И без това ще е първата Коледа без мама и ми е все едно дали ще я отбележа. Иначе той оперира в Торакс, но каза, че ако искам може да я направи и в Селена. Май повече клоня към втората. Мога ли да помоля някоя дама, която се е подлагала на лапароскопия, да ми даде малко повече информация за самото възстановяване? Simple Smile

# 679
  • Мнения: 991
Лично мое мнение е че дълго не лекувана ендометриоза за вбъдеще ще създаде проблеми, това че на ехограф не се вижда развитие, не означава че не се случва такова.
Абсолютно подкрепям!


Да. Но за мен противозачатъчните не са опция. И ме е страх да се оперирам. Какво да правя?

# 680
  • Мнения: X
Страхът от самата лапороскопия е по-голям. Иначе всичко минава много бързо и не е толкова страшно. Разбира се вече си зависи от организма как понася упойки и т.н.
Аз се раздвижих още на петия час след операцията. Но първите 2 дни си има дискомфорт, но не е нещо ужасно. Чувството е все едно си се схванал и имаш мускулна треска.
Аз лично се почувствах добре след 7 дни. Даже бих казала и след 4 дни, но ме тормозеше болката от въздуха, с който ти изпълват корема по време на операцията. След нея остава малко в организма и започват да болят раменете и гръдния кош. Това е най-неприятното, но минава за няколко дни. Иначе болки от самите рани няма. То и рани е силно казано. Имам 3 драскотини. Първите няколко дни, даже 10 дни, трябва да се яде лека храна, която да не образува газове. Хубаво е да се правят разходки (без някакви тежки тренировки, тренировките след месец) и човек да не се залежава след операцията. По принцип дават месец болничен за възстановяване, но още на втората седмица всичко е наред.
Ако е наложително, лапароскопията е много щадяща операция.

# 681
  • Мнения: 1 125
Ако е наложително, лапароскопията е много щадяща операция.

Лапароскопията е щадяща от гледна точка на периода на възстановяване, само че дотам. Естествено е всяка една от нас да иска бързо възстановяване, само че "се пипа" много по- внимателно при коремна операция. Всеки си преценява плюсовете и минусите в крайна сметка, но за млади жени, планиращи бременност, почти не виждам положително в лапарото. За истории с надупчени яйчници, изчерпан резерв и т.н. съм чувала многократно и косата ми се изправя. Вярно, че донякъде си зависи и от специалистът - оператор, само че гаранцията е Франция...
Ако е само за диагностика съм съгласна, ала премахване на сраствания, кисти с лапаро - не, благодаря.

# 682
  • Мнения: X
Аз доколкото разбрах, срастванията и да се махнат с операция, те пак ще се появят след известно време. Тоест веднъж има ли ги, няма май спасение. Аз също много се колебаех за операцията, но при мен имаше съмнение за хидросалпингс, а пък ми предстои ин витро, и нямаше как.
Навсякъде пише, че при ендометриоза най-доброто решение е бременност. На думи лесно, но на практика като не става, не знам. Все ще се стигне и до операция в един момент. Има момичета, които са забременели след лапароскопия, има и такива, които са успели и без, но всичко си е до късмет и доколко се е развихрила ендометриозата.

# 683
  • Мнения: 320
При мен единственния проблем беше, че заради кистата не се пукаха фуликулите. Тръби,матка всичко е наред, но се стигна до инвитро. Както казах бременността и кърменето при мен не оправиха положението. Аз също съм много страхлива. Здравето е на първо място и не трябва на се пренебрегва.

# 684
  • Мнения: 991
А има ли вариант с начин на живот нещата да се подобрят? Наистина, някой от добавки и билки видял ли е подобрение?

Мен от упойката ме е страх, хора. Будна да съм и да гледам - няма проблем. ПУ че гадост. Аз преди ЕМ задържах много фоликули. Сега си се пукат и всичко е точно, поне от прегледите веднъж-два пъти в годината така се вижда. Голямо шубе ме е налегнало от 2 месеца и само за ендометриозата мисля.

# 685
  • София
  • Мнения: 8 131
Изобщо не мога да се съглася, че се пипа по-внимателно при отворена коремна операция.
С това, че няма плюсове при млади и нераждали жени пък - съвсем.
От всички гледни точки лапарото е по-щадящо.

# 686
  • Мнения: 1 125
Изобщо не мога да се съглася, че се пипа по-внимателно при отворена коремна операция.
С това, че няма плюсове при млади и нераждали жени пък - съвсем.
От всички гледни точки лапарото е по-щадящо.

А можем ли да разберем защо мислиш така? Хубаво е да се обосноваваме. Хвърлянето на гръмки заключения някакси няма смисъл.

# 687
  • Мнения: X
А има ли вариант с начин на живот нещата да се подобрят? Наистина, някой от добавки и билки видял ли е подобрение?

Мен от упойката ме е страх, хора. Будна да съм и да гледам - няма проблем. ПУ че гадост. Аз преди ЕМ задържах много фоликули. Сега си се пукат и всичко е точно, поне от прегледите веднъж-два пъти в годината така се вижда. Голямо шубе ме е налегнало от 2 месеца и само за ендометриозата мисля.

Аз също се ужасявах при мисълта за пълна упойка. Преживяването е различно при всеки. Аз не усетих кога са ми я сложили. Мислех, че ще ми кажат "и сега слагаме упойката" и че ще мине време, докато заспя Grinning. Нищо не усетих. Беше все едно съм спала без да сънувам.
Иначе не съм буйствала, просто се събудих, но примерно мъжът ми след упойка доста се е карал на сестрите, докато се съвземе.
Операция се прави, когато наистина се налага. Но това вече с лекарите се решава. Ако наистина трябва да се направи, моят съвет е да не се отлага. Съвестният лекар никога няма да предприеме операция без причина. Но сега идва въпросът за съвестния лекар...

# 688
  • София
  • Мнения: 8 131
Изобщо не мога да се съглася, че се пипа по-внимателно при отворена коремна операция.
С това, че няма плюсове при млади и нераждали жени пък - съвсем.
От всички гледни точки лапарото е по-щадящо.

А можем ли да разберем защо мислиш така? Хубаво е да се обосноваваме. Хвърлянето на гръмки заключения някакси няма смисъл.
Ти да не би да се обоснова??
Мнението ми се базира на консултации с най-добрите лекари в областта, включително и в Турция. Който иска, информация има достатъчно.
Няма как потребител в БГ мама да ме убеди в обратното. Навсякъде по света на нераждали жени се препоръчва лапаро, само YSt_89 от Бг мама казва друго. Ето това е наистина несериозно.

# 689
  • Мнения: 4 008
Коремната операция е най-голямото зло,което може да си причини една нераждала жена.Точно след отворени коремни операции се появяват проблеми впоследствие със забременяването.Така,че напълно съм съгласна с Veseto *

Общи условия

Активация на акаунт