Нашите орхидеи - тема 24

  • 49 625
  • 743
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 633
https://cdn.bg-mamma.com/7XDo/5c57c71b.jpg


Здравейте, така изглежда моето "бебе", как да го пресея ???  Готово ли е или да изчакам ???
Благодаря
трябва да има поне три корена с дължина по пет см. и се засажда в ситни кори.

Благодаря за отговора, но тя има 5 корена и са повече от 5 см.....Сега сложих и втората снимка - мисля там са по-видими. Мисълта ми е да я отрежа ли с част от цветоноса на който е израсла и с него да я сложа в ситни кори ??? И корените да са в корите ????
Благодаря Simple Smile


Можете да опитате леко да отделите от цветоноса, ако не се получава, тогава режете и да поставяте в кори средна фракция, поливането е след няколко дни, ако нямате саксийка фи9-10, разпробивате отдолу една бирена чашка и там засаждате кейкито.

# 61
  • Мнения: 294
Аз изгледах няколко клипчета в тубата за пресаждане

https://www.youtube.com/results?search_query=replanting+keiki+or … d&safe=active


Много благодаря за отделеното време, клипчето е много полезно и ще процедирам точно така и аз...дано и при мен пусне цветонос!!!

Благодаря и на Зюмбюла bouquet
Хубав ден! bouquet

# 62
  • София
  • Мнения: 324
Здравейте, в една от орхидеите ми намерих огромно количество позагниващ мъх, предполагам, че трябва да го махна?  От преполиване ли е станало това, някой има ли идея?

# 63
  • Мнения: 991
Цоп и аз в новата темичка.😊
Аз няма с какво да се похваля засега,чакам новите цветоноси да ме зарадват.
С голямо разочарование обаче открих,че последните 2 орхи които спасих от магазина преди около 2 месеца ми боледуват.Досега не ми се е налагало да пръскам или да се боря с каквито и да е вредители и затова имам нужда от вашата помощ.Според вас какъв е проблема/вредителя?Трипси?Благодаря предварително.



# 64
  • Мнения: 13 841
Здравейте, в една от орхидеите ми намерих огромно количество позагниващ мъх, предполагам, че трябва да го махна?  От преполиване ли е станало това, някой има ли идея?


Позагниващ как? Ако е сфагнум - той не позагнива и е изключително ценен.

Цоп и аз в новата темичка.😊
Аз няма с какво да се похваля засега,чакам новите цветоноси да ме зарадват.
С голямо разочарование обаче открих,че последните 2 орхи които спасих от магазина преди около 2 месеца ми боледуват.Досега не ми се е налагало да пръскам или да се боря с каквито и да е вредители и затова имам нужда от вашата помощ.Според вас какъв е проблема/вредителя?Трипси?Благодаря предварително.





Трипси без капка съмнение!

# 65
  • Мнения: 3 118
https://cdn.bg-mamma.com/xWAo/f80b168b.jpg


Здравейте, така изглежда моето "бебе", как да го пресея ???  Готово ли е или да изчакам ???
Благодаря
трябва да има поне три корена с дължина по пет см. и се засажда в ситни кори.

Благодаря за отговора, но тя има 5 корена и са повече от 5 см.....Сега сложих и втората снимка - мисля там са по-видими. Мисълта ми е да я отрежа ли с част от цветоноса на който е израсла и с него да я сложа в ситни кори ??? И корените да са в корите ????
Благодаря Simple Smile


Аз точно така направих.
Една орхидея имаше три бебета.
Но първо изчаках да увехне цветоноса. И моята имаше на няколко места цветоноси, включително от бебето. Simple Smile

# 66
  • Мнения: 29
Да ви се похваля дами, в Кауфланд си намерих съкровище за 10 лв. - прекрасна орхи с пробудени пъпки и цели 2 бебета!!! Heart EyesHeart


# 67
  • София
  • Мнения: 715
И аз да се похваля с две бебета .

# 68
  • Мнения: 2 028
Здравейте! Моля за помощ! Не ме бива в цветарството, но имам орхидея, която има сантиментална стойност за мен и много обичам. Мисля е крайно време да я пресея, но има три цветоноса и ме е страх, че мога да объркам нещо и да я убия. Имам два неуспешни опита за пресяване на две стари орхидеи. Трябва ли да изчакам да прецъфти? Последният път цветовете се задържаха чак до пролетта, няма ли да е късно? Ще прикача снимки, от които да добиете представа в какво състояние е. Другият ми проблем е, че съм закъсняла с пресяването и корените са минали през отворите на кофичката и са се увили отдолу. Как да разрежа кашпата без да ги нараня? Някой имал ли е подобен проблем?



# 69
  • Мнения: 13 841
Ина-мина
Има огромно количество корени които не са чак положителен знак. По принцип орхидеите не трябва да имат чак толкова развита коренова система ако са не толкова много  годишни. Ториш ли? Държиш ли във вода?

# 70
  • Мнения: 988
Здравейте момичета,не откривам друга тема за цветя и ще питам тук,надявам се някой да помогне.Проблема е,че цветята ми са нападнати от някаква буболечка,доколкото разбрах е паяк-кърлеж.Как да се отърва от него?Ще плъзне и по другите цветя,а за пръв път гледам цветя и ми се получаваше толкова добре,че не ми се иска да ги изядат буболечки.И един предполагам тъп въпрос,защото мисля,че отговора е не,но искам да съм сигурна,защото съм бременна и се притеснявам и от въздуха.Дали тези буболечки биха ми навредили по някакъв начин?Много си харесвам цветята,но не бих рискувала живот за тях.Моля помагайте.

# 71
  • Мнения: 13 841
Ако може да видим повредените листа. Вредителите са един набор. Ако са акари ще ви посъветваме Веднага но първо да установим акари или инсекти

# 72
  • Ænima/Albuquerque
  • Мнения: 3 821
Да не ви изпусна, мерси за темата!

Хора, увехна Зигопеталума, и сега не знам кво да го правя...

# 73
  • Мнения: 2 028
Ина-мина
Има огромно количество корени които не са чак положителен знак. По принцип орхидеите не трябва да имат чак толкова развита коренова система ако са не толкова много  годишни. Ториш ли? Държиш ли във вода?
Не знам колко годишна е орхидеята. Аз я имам от почти 2г. Не знам защо така тръгнаха тези корени, не я торя, в началото я поливах като я топях във вода, но не цъфтеше и започнах да поливам като обикновените цветя-наливам вода докато се напълни чинийката и от тогава започна да цъфти непрекъснато. Гледам я и се чудя как да   изрржа кашпата без да нараня системата, вижда ми се невъзможно. Confused

# 74
  • Мнения: 11 750
И аз не ги торя, а имат много корени. В нови кори като премествах, с 5 литра запълних 10 орхи, именно защото корените са много. Но не знам какво бих могла да променя.
Умишлено не местя в по-големи саксии, че преместих преди години две и пуснаха още повече корени и изпълниха саксийките.
Ако имате предложения, споделете... какво бих могла да направя, щом не е добре да има толкова много корени.

Прибрах си орхите от терасата, на която ги бях изолирала за 3-4 дни след пръскане в корените с Куадрис. Сега остана да се надявам да не са се заразили от 3-те, които загубих.

Общи условия

Активация на акаунт