Нашите орхидеи - тема 24

  • 49 690
  • 743
  •   1
Отговори
# 630
  • Мнения: 1 707
Здравейте, подариха ми орхидея, паднаха цветовете, след известно време пак цъфна и след падането на цветовете втория път стеблото изсъхна... Confused Отрязах го, пуска корени в момента, да разбирам ли, че вече няма как да цъфне?

# 631
  • Мнения: 13 910
Имам нужда от съвет. Гледам 8 орхидеи от 5 години по интуиция. Досега не съм чела какво би било полезно за тях, т.к до съвсем скоро изглеждаха перфектно.
Поливам ги чрез накисване за 24 часа и стоят така до зашуване 2-3-4 седмици според сезона.

За съжаление последните месеци допуснах преполиване. Всички саксии са с бял мухъл, виждам че някои корени са тръгнали да гният. Всичко над почвата е в добро здраве и са здраво напъпили.

Как да спася цветята и по възможност цъфтежа? Бих използвала и химия ако е нужно.

Когато се спасяват цветята не се мисли за цветовете. Принципно  в някоиситуации фаленопсисите могат да цъфтят умирайки даже. Така че трябва да решите кое предпочитате. Понякога като почне гниене нещата стигат до точка от която няма спасение. При все винаги има някакво неопасни количество старитеи загнили корени. В смисъл че за да се изясни конкретната ситуация  първо трябва да извадите от саксиите и да ревизирате останалите корени. Да измиете подсушите да отрежете и така да разберете колко читаво е останало. Да обработите с фунгицид желателно цялото растение. Мухлясалият субстрат да изхвърлите и т.н

Обаче По принцип трудно се дава съвет по описание на думи. Ситуацията може да е всякаква може да се наложи малко да се прави а може да се наложат и по-драстични мерки по корените . Биха ни помогнали снимки на листа корени и т.н.

24 часа е съвсем приемливи за киснене в топлите сезони. За зимата за съжаление носи рискове.

# 632
  • София
  • Мнения: 12 006
Здравейте, подариха ми орхидея, паднаха цветовете, след известно време пак цъфна и след падането на цветовете втория път стеблото изсъхна... Confused Отрязах го, пуска корени в момента, да разбирам ли, че вече няма как да цъфне?
Кое пуска корени? Цветоноса ли? Аз не съм виждала цветонос да пуска корен. Иначе орхидеята ще си пусне друг цветонос, нормално е стария да изсъхне, макар не винаги да се случва.

# 633
  • Мнения: 1 707

Не цветоносът всъщност.... Надявам се да вижда добре

# 634
  • София
  • Мнения: 12 006
Да, това е корен, но не ми харесва горното листо. Защо е така отчупено? Ако е в следствие на удар или падане - ок, обаче ако от самосебе си е станало така, трябва да се вземат мерки.

# 635
  • Мнения: 1 707
Да, това е корен, но не ми харесва горното листо. Защо е така отчупено? Ако е в следствие на удар или падане - ок, обаче ако от самосебе си е станало така, трябва да се вземат мерки.
Не е от самосебе си, моя е вината, мн месесто и тежко и просто го докоснах и то се скърши така Confused

# 636
  • Мнения: 991
Здравейте. Имам проблем. Около цветята забелязвам малки мухички (приличат на тези, които наричат виненки). Отделно в субстрата забелязах нещо дребно (около 2 мм.) и доста бързоходещо. Под саксията забелязах няколко по - дребнички подобни. От прочетеното за вредители реших, че е трипс, но не съм сигурен. Бихте ли споделили как да се справя, ако е това. С какъв препарат да третирам и откъде да го закупя.
Също така искам да питам според вас мога ли да пресъдя дендробиум нобиле в субстрат като за фаленопсис (използвам Серамис)?
  Благодаря Simple Smile

По въпроса за вредителите вижте тук,материала е от библиотеката:

ПРЕПАРАТИ. ВИДОВЕ ВРЕДИТЕЛИ. БОРБА С ВРЕДИТЕЛИТЕ
https://drive.google.com/file/d/17SZIlXvhBH1KZRidrTyumwevxnumRYU … /view?usp=sharing

Препарати може да намерите в агроаптеките.Ако са трипси ще се наложи да обработите 3 пъти през средно 5 дни с различни препарати и 4ти път с първия който сте ползвали.Моспилан, Актара,плюс още 1 системен инсектицид мисля ще свършат работа.Успех!

# 637
  • Мнения: 13 910
Здравейте. Имам проблем. Около цветята забелязвам малки мухички (приличат на тези, които наричат виненки). Отделно в субстрата забелязах нещо дребно (около 2 мм.) и доста бързоходещо. Под саксията забелязах няколко по - дребнички подобни. От прочетеното за вредители реших, че е трипс, но не съм сигурен. Бихте ли споделили как да се справя, ако е това. С какъв препарат да третирам и откъде да го закупя.
Също така искам да питам според вас мога ли да пресъдя дендробиум нобиле в субстрат като за фаленопсис (използвам Серамис)?
  Благодаря Simple Smile

По въпроса за вредителите вижте тук,материала е от библиотеката:

ПРЕПАРАТИ. ВИДОВЕ ВРЕДИТЕЛИ. БОРБА С ВРЕДИТЕЛИТЕ
https://drive.google.com/file/d/17SZIlXvhBH1KZRidrTyumwevxnumRYU … /view?usp=sharing

Препарати може да намерите в агроаптеките.Ако са трипси ще се наложи да обработите 3 пъти през средно 5 дни с различни препарати и 4ти път с първия който сте ползвали.Моспилан, Актара,плюс още 1 системен инсектицид мисля ще свършат работа.Успех!

 Едното е винени мушички , другото вилоскачки. И двете са показател за излишна влага. Преполивате ако мога така да се изразя. Позасушаване върши добра работа в избиването им. Ако обаче искате нещо скоростно  ще  ви  свърши  всеки инсектицид с еднократна обработка.

# 638
  • Мнения: 991
Днес случайно открих тези малки охлювчета на цимбидиума.Нищо не успях да намеря в нета за тях,вредител ли са и ако да с какво да обработя?



# 639
  • Мнения: 13 910
Само черупки са обикновено добавят се на калцефити.

# 640
  • Мнения: 8 178
Да, това е корен, но не ми харесва горното листо. Защо е така отчупено? Ако е в следствие на удар или падане - ок, обаче ако от самосебе си е станало така, трябва да се вземат мерки.
Не е от самосебе си, моя е вината, мн месесто и тежко и просто го докоснах и то се скърши така Confused
Здраво листо доста трудно се откършва, жилави са... ако от докосване е "паднало" така, може да има гнило в стеблото. Снимай отгоре средата и от близо оснотата на откършеното листо.

# 641
  • Мнения: 1 707

Това изсъхналото и  стърчащо е остатък от стъблото...

# 642
  • София
  • Мнения: 13 612
Изсъхналото е цветоносът. Той е нормално да изсъхва. След време покарва нов.
Това с листата е стъблото и ми изглежда сравнително добре. Малко попреполято може би. Не мога да преценя по снимката дали бялото по листата е прах или нещо друго.

# 643
  • Мнения: 8 178
Има здраво ново коренче, другия корен си изглежда добре... Растението си изглежда здраво Hands V
Странна работа с това "падане" на листото само с докосване Thinking

# 644
  • Мнения: 1 707
Има здраво ново коренче, другия корен си изглежда добре... Растението си изглежда здраво Hands V
Странна работа с това "падане" на листото само с докосване Thinking
Знам ли,може детето да го е започнало и аз да съм го довършила листото или пък като съм местила растението аз да съм го започнала и не съм забелязала...Ок,мерси за мненията ,ще си я гледам ,както до сега и ще се надявам да цъфне някой ден Blush Hands V

Общи условия

Активация на акаунт