Две години майчинство - загуба на трудовите навици

  • 46 034
  • 1 953
  •   2
Отговори
# 1 290
  • София
  • Мнения: 12 374
Офтопик. Извън темата за втората година (добре е да остане, а и стига само са ръчкали и променяли правилата за какво ли не) аз изобщо не искам наш си модел. Нито у нас сме нещо по-различен биологичен вид, нито има топла вода за откриване. А Западът като цяло се справя с моделите най-добре дотук.
На Запад има различни модели. Ти кой точно си харесваш? Френския, немския, датския, португалския, английския..? Щото така написано, е все едно да отида на пазара и да си поискам ''зеленчуци''. Хубу де, ама какви? Краставици, карфиол, праз..някакси трябва да си сведа избора до нещо конкретно, или ще си тръгна с празни ръце.

В повечето западни модели, майчинството е по-кратко от родното. Лично на мен, гледам тук и на други, това не ми допада.

# 1 291
  • София
  • Мнения: 5 883
Не. Западните модели нямат концепция за отглеждане на деца. Те имат концепция за произвеждане на винтчета за машината.
Е, като превърти от време на време някое винтче, изпозастрелва няколко десетки, стотин души, но какво толкова...

Последна редакция: чт, 15 ное 2018, 13:07 от Елица

# 1 292
  • France
  • Мнения: 12 611
То дори не ти се разбира какво точно искаш да ни приложиш.

Избор има в момента - да ползваш или не втора година майчинство.
Може би, защото нищо не искам да прилагам. Joy
 
Това, което прочетох до сега е, че много майки са практически задължени да ползват втората година, защото а) няма място в яслите, б) условията са лоши и сърце не им дава да си оставят детето, в) нямат финансова възможност за частна ясла, или гледачка.

# 1 293
  • France
  • Мнения: 12 611
Не. Западните модели нямат концепция за отглеждане на деца. Те имат концепция за произвеждане на винтчета за машината.
Подобен дистопичен възглед към нещата, би имал шанс да е верен, ако имаше един единствен начин на отглеждане на деца. А това не е така.
Всъщност е по-приложим към българското положение в момента. В което само малко хора могат да си позволят по-индивидуално решение на въпроса. Различно от гледането ан гро на 30тина деца в група.

# 1 294
  • София
  • Мнения: 5 883
Е, кое правило от други държави искаш да ни приложиш де, теб цитирам...


Германските и английските ясли и градини са доста по-зле от нашите. Тънат в мръсотия и децата спят по земята, повечето деца са болни. Инфекции не се изследват и не се лекуват. Не, мерси съм.


Най-основната подточка не си схванала. Голяма част са категорично против отглеждането на деца в институция под определена възраст.

# 1 295
  • Мнения: X
Не. Западните модели нямат концепция за отглеждане на деца. Те имат концепция за произвеждане на винтчета за машината.
Подобен дистопичен възглед към нещата, би имал шанс да е верен, ако имаше един единствен начин на отглеждане на деца.
Няма един единствен правилен начин за отглеждане на деца, разбира се. Само западните модели се опитват да наложат идеята, че един е правилният начин за отглеждането на децата и Западът е неговият Пророк.

# 1 296
  • Мнения: 1 001
Германските и английските ясли и градини са доста по-зле от нашите. Тънат в мръсотия и децата спят по земята, повечето деца са болни. Инфекции не се изследват и не се лекуват. Не, мерси съм.


Най-основната подточка не си схванала. Голяма част са категорично против отглеждането на деца в институция под определена възраст.
Твоето дете ходи на немска ясла, която е мръсна, неподдържана, и спи на земята, че й болни ги пускат там?!? Защото ако не посещава такава градина, ами е на принципа “на една приятелка на сестра й братовчедката”, не върви. За справка, ако детето е болно, не се допуска в градината. Но всичко е точно, разправяй ги тука на другите да ги надъхваш.

# 1 297
  • France
  • Мнения: 12 611
Е, кое правило от други държави искаш да ни приложиш де, теб цитирам...
Може би, защото нищо не искам да прилагам. Joy
Голяма част са категорично против отглеждането на деца в институция под определена възраст.
А защо, питам аз?

# 1 298
  • Мнения: 1 001
Не. Западните модели нямат концепция за отглеждане на деца. Те имат концепция за произвеждане на винтчета за машината.
Е, като превърти от време на време някое винтче, изпозастрелва няколко десетки, стотин души, но какво толкова...
Пък в България винтчетата са попрекалили с промилите и така се разхождат с коли по улиците, ‘щото е по-яко. И също десетки и стотици си заминават. Тя статиската говори повече от приказки из форумите. Дай някой по-валиден аргумент.

# 1 299
  • France
  • Мнения: 12 611
]Няма един единствен правилен начин за отглеждане на деца, разбира се. Само западните модели се опитват да наложат идеята, че един е правилният начин за отглеждането на децата и Западът е неговият Пророк.
Няма нищо подобно, Уиш. Като човек, който от 15 години е на запад, мога да те уверя, че държавите се гледат една друга. Взаимстват се политики, правят се сравнения, провеждат се реформи. Няма нищо закостеняло. И наистина целта е индивидуалното добруване на детето. Колко е успешно навсякъде е друг въпрос.

# 1 300
  • Мнения: X
Филомена, аз конкретно съм твърдо против даването на деца в институция (каквато и да е тя, ако ще да е най-най-добрата) под определена възраст, просто защото считам че до тази определена възраст децата имат нужда предимно от майките/семействата си. Също съм категорично против и на по-късна възраст децата ми да прекарват повече от 4-6 часа дневно в каквато и да е институция. Изобщо, намирам за изключително извратено и пагубно, ако някой, още повече дете, прекарва повече часове в институция отколкото в семейството си. Времето за сън не се брои в тези часове.

# 1 301
  • Мнения: X
То дори не ти се разбира какво точно искаш да ни приложиш.

Избор има в момента - да ползваш или не втора година майчинство.
Може би, защото нищо не искам да прилагам. Joy
 
Това, което прочетох до сега е, че много майки са практически задължени да ползват втората година, защото а) няма място в яслите, б) условията са лоши и сърце не им дава да си оставят детето, в) нямат финансова възможност за частна ясла, или гледачка.

Това е така. НО това не означава, че втората година трябва да отпадне, защото така на майките пак им се отнема избора!

А означава, именно, че нещата, които си изброила трябва да се подобрят и тогава ЧАСТ ОТ МАЙКИТЕ сами ще предпочетат да не използват втората година и ще се върнат на работа. Когато си заслужава финансово и знаят за какво работят. И когато са спокойни, че си оставят детето в добри условия и сигурни ръце. Избор пак ще има, но жените ще са МОТИВИРАНИ да работят. Сега не са.

# 1 302
  • France
  • Мнения: 12 611
И аз така мислех, Уиш, но ето, промених си мнението. Което пак подчертавам, си е лично мое и не искам да го пробутвам на всяко майче в този форум.
А означава, именно, че нещата, които си изброила трябва да се подобрят и тогава ЧАСТ ОТ МАЙКИТЕ сами ще предпочетат да не използват втората година и ще се върнат на работа. Когато си заслужава финансово и знаят за какво работят. И когато са спокойни, че си оставят детето в добри условия и сигурни ръце. Избор пак ще има, но жените ще са МОТИВИРАНИ да работят. Сега не са.
Е, анджък, де!

# 1 303
  • Мнения: 18 543
Абе те и сега са мотивирани да работят - това го виждам всеки ден, - но няма условия за малки деца, под 3 г. да речем. Правят се някакви логистики, търси се ясла или градина, но както казах около нас няма, търси се през 3-4 квартала, ама точно тази частна ясла дава ли после точка, не дава ли... Бавачки, пенсионирани баби - кой каквото намери, но това даже е по-трудно.
Грубо сметнато четири от всеки пет майки около нас тръсят начин да се върнат възможно най-скоро на работа, но липсват условия.
За майки във втора година ми е примера.

# 1 304
  • Мнения: 9 196
Яслите са много по-добре оборудвани от домовете на повечето българки. И разбира се - скъпи. С градините вече, не е толкова затегнато положението.

Кой модел харесвам лично аз? Френския и немския са с най-много възможности, какво да избере родителя, в ранните години на детето. Английския модел за по-големите деца - в училищна възраст до пълнолетие е най-добър, според мен.

Но всеки един поотделно е в пъти по-добър от българския, който дори не е модел, а някакво частично избутване на нещата.

Общи условия

Активация на акаунт