Две години майчинство - загуба на трудовите навици

  • 46 109
  • 1 953
  •   1
Отговори
# 1 305
  • Мнения: 104
Много ми е смешен аргумента, че децата на ЗАПАД спели по земята. Вярно е, че не спят на легла, а на дюшечета, които после се прибират и освобождават място за игра. А в бълг. детски градини си има по една -две стаи блокирани с легла за децата - тези стаи освен за спане са неизползваеми. Конкретното ми предложение е да се махнат леглата и да се освободи място за още една или две групи деца и всички да си спят на дюшечета.

# 1 306
  • Мнения: 9 196
Те дюшечетата са по-нататък и скоро пак имаха оценка, като ги обявиха за най-безопасния метод за децата в заведение, до 5 години - малка височина, без ръбове, без твърди части. В яслите са си с кошарки.

# 1 307
  • Мнения: X
Ох, с тези спанета на земята и нямане на не знам си какво! Много идеалистични са ви нещата в нечии глави.

Не виждам как биването в една единствена стая от 25-30 деца под 3 години с една учителка и възпитателка ще се дават за пример тук. Единственото хубаво нещо е таската за месец, но дори и тя не струва ако се погледнат условията.


Нека не се спират парите за 2те години майчинство, а ако се спират да се вложат парите именно в по-добри условия в ясли и градини.

# 1 308
  • Мнения: 1 001
В Германия дори в яслите са с матрачета. В нашата градина всекидневно се почистват помещенията, в групата на дъщеря ми са до 9 деца. Не е въпроса дали е институция или не, а каква е организацията. Децата си играят, занимават ги, имат музикални часове. Адаптацията е плавна и продължава около месец, никой не ги натирва. За 4-6 часа стоене там на ден представям си какви психологически травми ще получат. Но в Бг дори и със злато да облицоват пода, манталитетът е такъв и надали ще се промени. То и мене баба ми ме гледаше, ама преди 30г се пенсионираха на 55, сега къде го има това?!? Трябва и да се работи в крайна сметка и някой да плати масрафа накрая.

# 1 309
  • Мнения: X
Проблема с местата не е, че физически няма места като помещения. Ако се изчерпваше само с това...Joy

Нали трябва ПЕРСОНАЛ, който да гледа тези деца. Ходенето на ясла за едно дете си има разходи - храна, консумативи, база и поддръжката й, ток, вода.
Най - основния проблем си остава липсата на КВАЛИФИЦИРАН персонал и огромните групи. Докато 1 учителка гледа 20 - 30 деца ако ще и в космически кораби да спят, все тая!
Няма плавна адаптация, няма качествена храна, няма съобразяване с индивидуалните нужди на детето, 1 учителка няма възможност да обърне качествено внимание на всички деца, дори и да иска.
Матрачетата няма да ви решат никакви проблеми. Аз лично нямам нищо против тях.

# 1 310
  • София
  • Мнения: 12 374
Да бе, те навсякъде в немско, в т.ч. и в Берлин, са по 9 деца в група. А един мармот..

Ето данни за Швеция, детски градини брой деца в група, 2014:

''mean range is 12.6 - 25.6 children per group (Swedish National Agency for Education, 2014)''

# 1 311
  • Мнения: 9 196
Тайс, в "класа" на детето ми се водят 32 деца, но реално са разделени и работят в групи от по 6 с някакъв там ментор. Не е точно така, както са статистиките.

А за яслите и градините съвсем - то там всеки ходи и си отива, когато си иска.

# 1 312
  • Мнения: X
Таис, не знам как са в Щвейцария, но в Англия и в Канада (някои от провинциите) са ми доста ясни.
Отделно, че в Англия позволяваха много по-малко деца на учител отколкото тук, а в САЩ са повече и от тук, но пак не са повече от 12 на учител като това е маскимума.


Отделно условията са много по-добри, но пък таксите късат глави и така.

# 1 313
  • София
  • Мнения: 12 374
Статистиката не е просто статистика, а изследване, че бройката в шведско се увеличава - и как това се отразява негативно върху хлапетата. Нещо, което е ясно на всички.

В училището, в което учих като дете в чужбина, бяхме 18-20 души клас, като допълнително се разделяхме на още подгрупи. Това е идеалният вариант, да. Само дето и таксата беше висока.

За Швеция, Контеса. Бройката е за там.

# 1 314
  • Мнения: X
Таис, не говорим за у-ща, а за градини и ясли.
В у-ще и по 28 може да са в клас. Говорим за възрастта под 5 Simple Smile

# 1 315
  • София
  • Мнения: 12 374
Бе да ти кажа, когато в клас са по-малко, е също толкова добре, както когато в ДГ група са малко Simple Smile

В Швеция вероятно им се увеличава броят деца в групите в детските градини заради ъъъъ емигрантите, да го кажа по-деликатно.

М/у другото, аз съм доволна от ДГ на детето - и от частната, и от държавната. Научиха я на много неща, нищо, че в първата бяха 7 деца в група и ги милваха и прикоткваха, а във втората - около 27-28 хлапета.

Последна редакция: чт, 15 ное 2018, 15:34 от Tаис

# 1 316
  • Мнения: 1 001
Има си изисквания в Германия колко деца се падат на определен брой възпитатели, а именно, не повече от 5 деца на възпитател. А за деца на имигранти се формират нови интеграционни групи, и държавата финансира наемането на допълнителен персонал.

# 1 317
  • Мнения: 252
Да бе, те навсякъде в немско, в т.ч. и в Берлин, са по 9 деца в група. А един мармот..

Ето данни за Швеция, детски градини брой деца в група, 2014:

''mean range is 12.6 - 25.6 children per group (Swedish National Agency for Education, 2014)''

Това не означава 9 деца в група, а означава, че на всеки 9 деца трябва да има един възпитател. Това е за възрастовата група над 3г., за тези под 3 г. правилото в повечето провинции е един възпитател на 5 деца. Групите в немските градини се формират на съвсем различен принцип и няма такова нещо като големина на групата.

# 1 318
  • София
  • Мнения: 12 374
Тук трябва да отворят повече ясли, за да се реши проблемът с втората година - и майчетата, които искат да бачкат, ще имат по-добри възможности.

Това обаче не се оправя с писане в бгмама.

# 1 319
  • София
  • Мнения: 5 884
Салсиша, би ли обяснила конкретно, в какво се изразяват тези модели?
Не би обяснила, няма капацитет, само си нарежда нещо си на общо основание.
Като не й е удобно се прави на недочула, в случая невидяла.

... За справка, ако детето е болно, не се допуска в градината. Но всичко е точно, разправяй ги тука на другите да ги надъхваш.
Къде е тая справка?
Е, как де, Николета, тук постоянно се повтаря, че "на запад" никой не си държал вкъщи детето за един сопол, дори не ги и лекуват, за изследвания не са и чували! Точат си сополите и това си е...

Общи условия

Активация на акаунт