Пазарът на недвижими имоти - какво се случва реално? - 31

  • 35 681
  • 761
  •   1
Отговори
# 495
  • Мнения: 1 719
Вие какво мислите за тази статистика? https://www.mirela.bg/index.php?p=stats_form
Ужким е на базата на реално сключени сделки.
Има ли според вас смисъл брокерската фирма да не изкарва реални данни или по-скоро не? На мен така ми изглеждат по-реалистично нещата (макар че тази статистика определено е направена на малък по обем сделки).

# 496
  • Мнения: X
Вие какво мислите за тази статистика? https://www.mirela.bg/index.php?p=stats_form
Ужким е на базата на реално сключени сделки.
Има ли според вас смисъл брокерската фирма да не изкарва реални данни или по-скоро не? На мен така ми изглеждат по-реалистично нещата (макар че тази статистика определено е направена на малък по обем сделки).
Височки са цените. За Кръстова вада 1214 евро/м2 и за Надежда 850 евро/м2 не е малко.

# 497
  • Мнения: 4 581
Вие какво мислите за тази статистика? https://www.mirela.bg/index.php?p=stats_form
Ужким е на базата на реално сключени сделки.
Има ли според вас смисъл брокерската фирма да не изкарва реални данни или по-скоро не? На мен така ми изглеждат по-реалистично нещата (макар че тази статистика определено е направена на малък по обем сделки).
Обемът сделки е много малък.  По райони изобщо не може да е показателна на база 1-2 апартамента от вид.

# 498
  • Мнения: 479
Вие какво мислите за тази статистика? https://www.mirela.bg/index.php?p=stats_form
Ужким е на базата на реално сключени сделки.
Има ли според вас смисъл брокерската фирма да не изкарва реални данни или по-скоро не? На мен така ми изглеждат по-реалистично нещата (макар че тази статистика определено е направена на малък по обем сделки).

Според мен нещо не са ок, двустаен в Иван Вазов е по-евтин от двустаен в Младост...

# 499
  • Мнения: X
......

Последна редакция: ср, 21 ное 2018, 12:59 от Анонимен

# 500
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 751
Вие какво мислите за тази статистика? https://www.mirela.bg/index.php?p=stats_form
Ужким е на базата на реално сключени сделки.
Има ли според вас смисъл брокерската фирма да не изкарва реални данни или по-скоро не? На мен така ми изглеждат по-реалистично нещата (макар че тази статистика определено е направена на малък по обем сделки).
Обемът сделки е много малък.  По райони изобщо не може да е показателна на база 1-2 апартамента от вид.
Точно, TafTaf! Няма начин само 1 агенция сред хилядите, макар и да е от големите, да може да направи представителна картина на пазара по действителни сделки. А по оферти всеки може да види картината в някой голям портал. Като цяло, булшит.

Напротив може, всеки добре работиш брокер може да направи анализ на пазара и много добре знае на какви нива са се сключвали сделки за отделните типове имоти.

# 501
  • Мнения: X
Напротив може, всеки добре работиш брокер може да направи анализ на пазара и много добре знае на какви нива са се сключвали сделки за отделните типове имоти.

 Какво може? Да направи анализ на сделките, които са осъществени във фирмата му, или да направи представителен анализ на пазара? Според мен може само първото.

# 502
  • София
  • Мнения: 1 870
Разбира се, анализите на пазара само Попеа и ти ги правите, на база имот.бг. Мхм.

# 503
  • Мнения: 9 946
За мен статистиката на Мирела е ИК. Точно Люлин 4 ви бях споделяла, че ако го продавам, ще е за 1000 евро на квадрат. Толкова показва справката за реални цени на продажбите

# 504
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 751
Напротив може, всеки добре работиш брокер може да направи анализ на пазара и много добре знае на какви нива са се сключвали сделки за отделните типове имоти.
Tomeva, всеки брокер знае, но на своята агенция само или евентуално ако е работил с колеги. Това не е представителна извадка, за такава има изисквания. Материята не е брокерска, а статистическа.

Скрит текст:
НСИ правеха такова проучване, между другото. Скоро не съм ги гледала, май имат промяна в методологията и дават само темпове, без равнища:
http://www.nsi.bg/bg/content/13026/%D0%B8%D0%BD%D0%B4%D0%B5%D0%B … D0%B8%D0%B2%D0%BE
А преди измерваха равнищата на цените в областните центрове - тя методологията им беше леко куца, ама все пак бяха единствените, които имаха такова проучване с поне що-годе спазени изисквания за представителност.
Скрит текст:
Не знам защо са го прекратили. А, май на сайта им има нещо:
http://www.nsi.bg/bg/content/3149/%D0%BF%D0%B0%D0%B7%D0%B0%D1%80 … D0%B8%D1%89%D0%B0
Изследването „Пазарни цени на жилища“ се провежда по методология разработена от НСИ от 1993 г. до края на 2014 година. Данните се отнасят за продажби на апартаменти в областните градове. Извън обхвата обаче се оказват продажбите на новопостроените жилища, чиито дял през последните години значително нараства, както и продажбите на жилищата нови за домакинския сектор, т.е общински или ведомствени жилища. Данните за периода 1993-2014 г. са публикувани в ИС „ИНФОСТАТ“.
"От 2015 г., в НСИ започна регулярно тримесечно производство на индекси на цени на жилища, които се публикуват в под-рубрики „Индекси на цените на жилищата (ИЦЖ), национално ниво“ и „Индекси на цените на жилищата (ИЦЖ), регионално ниво“."

Между другото, в екселовския файл на НСИ има индексите - на годишна база и на база предходно тримесечие, и се вижда добре динамиката.  А също и спрямо 2015 - спрямо нея е с 26 % за съществуващите жилища. Стига до юни 2018. Това средно за цялата страна, само за София е увеличение с 37 % спрямо 2015.
Пак си е куца извадката, ама няма друга Simple Smile
"Прилаганата извадкова техника е неслучаен подбор (т.нар. „целеви подбор“), при която е трудно да се оценят извадковите грешки. Поради това, както и поради сложността и комплексността на структурите на индексите на цени на жилища, НСИ не изчислява извадкови грешки. Въпреки това с цел предотвратяване на възможни отклонения поради непредставителност на извадката, НСИ работи с извадка от респонденти (агенции за недвижими имоти, строителни фирми и инвеститори), включваща онези с най-голям дял от приходите според годишната отчетност на предприятията."
Какво може? Да направи анализ на сделките, които са осъществени във фирмата му, или да направи представителен анализ на пазара? Според мен може само първото.
Точно


Най-точна е информацията на брокерите, а това е важното. И идея си нямате от огромния информационен поток, който тече в гилдията и да, огромна част от сделките са между брокери от различни агенции. НСИ с каквито и методи да разполага обработва грешна информация.  Докато народът масово изповядва сделки на данъчна оценка няма да има точна, официална статистика. Знаеш ли кога строител/ инвеститор ще подаде към НСИ реалните цени на сделки ... никога. Да, НСИ от известно време праща имейли за статистика на продажни цени на имоти към агенции. Кой, какво праща не знам, но силно се надявам да са цифри по нотариален акт, за да няма изгърмели после.

# 505
  • Мнения: X
....

Последна редакция: ср, 21 ное 2018, 13:00 от Анонимен

# 506
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 751
Неслучайно постнах методологията на НСИ, ама кой да чете.Те  работят с анкета с въпрос за реалните цени на сделките към извадка от големи агенции и строителни фирми, анонимна и при спазване на поверителността. Лично аз бих се доверила повече на независим орган,който няма интерес на този пазар, отколкото на агенция за НИ, чийто интерес е само и еднинствено да си прибере комисионната. А най-вече се доверявам на себе си Simple Smile
Понеже за брокерите е най-важното да има сделка, те обработват и двете страни в съответната посока. Ако продавачът бърза, е ясно, ще отстъпва, но може да отстъпи и ако се довери на брокера си да намали цената много под тази,която би взел, ако изчака(ама брокерът не иска да чака, защото не може да си вземе комисионната).  И ако такава сделка е единствената на тази фирма в този квартал, тя така ще влезе и в нейната статистика.
Това е и възможното обяснение за еднаквата цена в Младост и в Иван Вазов на Мирела - в Иван Вазов сделките са в пъти по-малко от тези в Младост и се е случило да е с подведен продавач, доверил се на брокер и продал Иван Вазов на цената на Младост. Между другото, в Иван Вазов явно една и съща единствена сделка е отчетена и в едностайните,и в двустайните - с абсолютно същата цена - 62 000 евро. И единственият начин да купиш двустаен в Иван Вазов за 62 000 евро в момента е  да попаднеш на наивен продавач.

Който на каквото иска да си вярва, за мен пазарът на НИ е джунгла и ако сам нямаш знания и капацитет да се справиш, независимо дали покупка или продажба, си плячка за посредника и за другата страна.  

Да, Попея, точно така е станало, страхотни заключения от човек гледайки пазара през сламка, а мислейки, че му е ясен като на длан. Thinking

# 507
  • Мнения: 1 719
Скрит текст:
Неслучайно постнах методологията на НСИ, ама кой да чете.Те  работят с анкета с въпрос за реалните цени на сделките към извадка от големи агенции и строителни фирми, анонимна и при спазване на поверителността. Лично аз бих се доверила повече на независим орган,който няма интерес на този пазар, отколкото на агенция за НИ, чийто интерес е само и еднинствено да си прибере комисионната. А най-вече се доверявам на себе си Simple Smile
Понеже за брокерите е най-важното да има сделка, те обработват и двете страни в съответната посока. Ако продавачът бърза, е ясно, ще отстъпва, но може да отстъпи и ако се довери на брокера си да намали цената много под тази,която би взел, ако изчака(ама брокерът не иска да чака, защото не може да си вземе комисионната).  И ако такава сделка е единствената на тази фирма в този квартал, тя така ще влезе и в нейната статистика.
Това е и възможното обяснение за еднаквата цена в Младост и в Иван Вазов на Мирела - в Иван Вазов сделките са в пъти по-малко от тези в Младост и се е случило да е с подведен продавач, доверил се на брокер и продал Иван Вазов на цената на Младост. Между другото, в Иван Вазов явно една и съща единствена сделка е отчетена и в едностайните,и в двустайните - с абсолютно същата цена - 60 000 евро. И единственият начин да купиш двустаен в Иван Вазов за 60 000 евро в момента е  да попаднеш на наивен продавач.И пак между другото, Борово, Кръстова вада и Студентски град са с по-висока цена от И. Вазов за 1 и 2 стайни по тази статистика. Е, който й вярва, да заповяда да си купи в Иван Вазов двустаен за 60 000 евро...

Който на каквото иска да си вярва, за мен пазарът на НИ е джунгла и ако сам нямаш знания и капацитет да се справиш, независимо дали покупка или продажба, си плячка за посредника и за другата страна.  
Това е така, но тук пак идва ключовият въпрос - откъде идват тези знания и капацитет? Може ли кибиченето цял ден в сайтове за имоти, които дават само офертна цена на продавача, да се нарече знание и капацитет?
След като реално се е сключила сделка на дадена цена, не означава ли, че точно това е цената на този имот?

# 508
  • Мнения: X

Това е така, но тук пак идва ключовият въпрос - откъде идват тези знания и капацитет? Може ли кибиченето цял ден в сайтове за имоти, които дават само офертна цена на продавача, да се нарече знание и капацитет?
След като реално се е сключила сделка на дадена цена, не означава ли, че точно това е цената на този имот?
Питайте Томева, тя знае най-добре. И изобщо без брокер, наникъде Simple Smile Не, не може - не  ме слушайте мен, нищо не разбирам Stuck Out Tongue Winking Eye Joy Joy 

Последна редакция: ср, 21 ное 2018, 13:09 от Анонимен

# 509
  • Мнения: 41 953
На мен ми е интересно как може да се каже "Цената на двустаен в квартал ХХХ е толкова" при положение, че двустайният може да е СС, панел, ЕПК или НС. Освен това може да е коптор, да е ремонтиран, да е на шпакловка и замазка, да под ключ или завършен и обзаведен. Последното също има варианти - с какво и как е завършен и обзаведен. Отделно значение има етаж, гледка, отопление и знам ли какво още.
Но без оглед на всичко това някой е сметнал каква да бъде цената за "двустаен в район...". Ми нелепо е newsm78 И после онзи с коптора потрива ръце в очакване на тлъста далавера, а онзи със супер апартамента пие валидол Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт