След раждането - кога се върнахте на работа и защо?

  • 8 390
  • 139
  •   1
Отговори
# 60
  • Русе
  • Мнения: 57
Синът ми беше на 1 година и 4 месеца,когато започна да ходи на ясла.Останах още два месеца ,за да съм сигурна ,че ще свикне и няма да боледува постоянно.И започнах работа реално,когато той беше на година и половина.Причините ми бяха изцяло финансови.Говорим за 2001 година.

# 61
  • Мнения: 18 562
Тайга много неприятно. Дано поукрепне с времето детето и да ви е по-леко.

# 62
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 398
Започнах напълно нова работа, в различна сфера, когато синът ми стана на 5г. В началото на неговия 2 клас, напуснах - детето ми имаше по-голяма нужда от мен, а и не ми стигаше времето, станах хронично преуморена и много изнервена. Вече 4г не работя за работодател (пояснявам нарочно), но без работа не съм останала.

# 63
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 056
Първaтa чaст нa предпоследния отговор. Синът ми е 3 клас със Aспергер и определено имa нуждa от някой, който дa е постоянно с него. И т. к. не искaм товa дa е чужд човек още съм у домa (а също и нa училище )с него.Кaто беше по-мaлък се пробвaх дa рaботя, но все ми беше криво, че детето имa нужда от мен и тaкa реших, че никой нямa дa се грижи по-добре от мен и остaнaх у дома .

# 64
  • София
  • Мнения: 3 390
Едва изкарах до 10-тия месец-толкова безполезно ми се виждаше ежедневието. Оставих го на детегледачка за 4 месеца, а след това тръгна на ясла.
При второто ще взема по-рано мерки. Ще го гледам до 6 месеца, а след това детегледачка или частна ясла до 10-тия месец и след това-на ясла.

# 65
  • София
  • Мнения: 2 995
Гласувах със "След шест месеца", макар реално да не съм спирала.  За щастие собствениците на фирмата са страхотни и не си позволиха да ме товарят с нови проекти - няколко месеца след раждането се занимавах само с поддръжката на един, два стари.

# 66
  • Мнения: 225
В момента сливам две майчинства, остава ми още една година с малкия, докато тръгне на ясла. Тогава живот и здраве почвам работа. Не ми тежи, защото чета много докато детето спи, опреснявам си и език, бягаме в парка с количката. Предполагам, че след година ще искам вече нови предизвикателства и ще искам вече да се върна.

# 67
  • Пазарджик
  • Мнения: 20
Гласувах със ''след година''. Дъщеря ни беше на 1г. и 3 месеца когато тръгна на ясла, а аз се върнах на работа. Едната причина беше финансова. Другата - липсваше ми самата работа и социалните контакти на професионално ниво. Не ме разбирайте погрешно, беше страхотно да се грижа за дъщеря си, но в един момент еднообразното ежедневие (готвене, хранене, смяна на памперси, чистене, пране и т.н.) и изолацията (през повечето време двете у дома) започна да ми идва в повече. Разбира се имаше и хора, които не пропуснаха да изкоментират как била малка, за да ходи на ясла и т.н. Но със съпруга ми не съжаляваме за това решение. Тя се адаптира много бързо и към днешна дата продължава да ходи с желание на градина (вече е на 4).

# 68
  • Мнения: X
Върнах се след 3 години с детето и започнах на 3 дни за следващите 3 години.

# 69
  • Мнения: 13 012
С първото дете на втората година.
С второто работех до деня преди секциото и се върнах на 22 ден. Бизнесът беше наш и нямаше как. Дали ми е харесвало- не. Дали ми се е работило- не. Дали бих се върнала, ако имаше друга опция - не. Дали съжалявам за пропуснатите моменти- да, много. Въпреки че бебето беше с мен на работа, баща и я гледаше, кърмех  си я на 3 часа. Изкарахме така година.
Случвало се е обаче тя да заплаче и кърмата ми да потече, докато говоря с клиенти.
Роботех през уикенда повече или по 4-5 часа в делнични дни.
При други обстоятелства бих изчакала 2 годнини. Но понякога се налага.

# 70
  • някъде в орбита...
  • Мнения: 2 913
Върнах се на пълен работен за постоянно когато най-новия член на семейството стана на годинка. Тогава включихме яслата в обръщение.
Преди това работех "на парче" за офиса (понякога няколко дни, понякога няколко седмици, в зависимост от обема работа). За късмет договора ми го позволяваше. В тези случаи мъжа си взимаше отпуск и оставаше с бебето вкъщи.
Решението да не спра работа беше комплексно, не базирано на един фактор.

# 71
  • Бургас
  • Мнения: 10 827
На мен ми предстои да взема решение кога да се върна. Въобще не си харесвам работата, но и седенето в къщи, клонираните дни с дете в бебешки пубертет, също не ми допада. Да не споменавам, че имам чувството, че мозъка ми е на път да закърнее и да се превърне в стафидоподобна материя. Направо не знам как ще работя, още повече, че ще ме е нямало 3 г и нещата в работата са напълно променени и ще започна от нулата. Да не говорим, че сестра ми не спира да ми дудне, че трябва да си гледам детето до градината /т.е до 3.5 г на детето/ и че ще постъпя егоистично да го дам на ясла, "за да съм си поддържала стандарта на живот" 😑

# 72
  • Мнения: 22 036
При мен е почти като при Таис. Правех докторантура и преподавах  гогато детето стана на година. После реших, че "голямата ми любов", преподаването не е за мен и започнах нова работа, когато детето стана на 3.

После работих много и сега съжалявам за пропуснатите моменти.  С удоволствие бих стояла в къщи още и бих имала повече деца, но така се случи.

# 73
  • Мнения: 366
След първото раждане се върнах на работа, когато детето ми стана на 2 г и започна да ходи на ясла. Сега пак така мисля да процедирам. На мен работа не ми липсва, защото не ми харесва. Не мога да кажа за 2 г, какво ще стане, но ако ми предложат от някъде по-хубав работа, която да ми харесва и да си заслужава може и по-рано да тръгна на работа.

# 74
  • София
  • Мнения: 1 635
Не знам дали ще бъде полезно, защото личните истории и обстоятелства са съвсем различни.
С първото се върнах, когато стана на годинка. Тогава не виждах друга алтернатива, а и имах огромно желание. Детето остана вкъщи с гледачка.

Второто беше на 6 м, когато се наложи да заминем за по-дълъг период от време. Докато бяхме там не съм работила, защото финансово беше безмислено. Заплатата ми щеше да отива при гледачки. А на всичко отгоре взе, че ми хареса. Развих страхотни приятелства, хобита. И така 4-5 години.

Като се върнахме си търсих и намерих работа в същия бранш, но с доста различна специфика. Трябваха ми месеци, за да вляза в час и все още не се чувствам експерт, но се справям прилично според отзивите. Чакам ново бебе през януари и ако животът не ни запрати пак нанякъде - мисля да остана вкъщи около година и половина, за да мога да се занимавам с децата и през второто лято. Чисто логистично ще ни бъде по-лесно. Иначе сме се разбрали с колегите, че мога да поемам малки проекти от къщи, ако се налага. Работата ще ми липсва определено, но стреса (който сама си създавам) покрай нея - не.

Общи условия

Активация на акаунт