Дистанционна работа при майка с малко дете

  • 1 475
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5
Здравейте, предстои ми връщане на работа след отпуск по майчинство. Искам да работя от дома си, дистанционно, до края на настоящата година, без да се налага да ходя в офиса на работодателя ми. Колеги на моята длъжност работят по този начин, "от разстояние", от началото на пандемията досега. Има ли законова разпоредба, на която да позова, за да продължа да работя от разстояние, в случай че работодателят ми реши да върне служителите си в офиса?
Прегледах чл. 312 от КТ (коментиран по форуми), но там се говори за правото на майка с дете до 6-годишна възраст да извършва "надомна работа", което е по-различно от работата "от разстояние". Благодаря предварително за идеите и съветите!

# 1
  • София
  • Мнения: 7 990
Дистанционната работа е по договорка с работодателя или чрез негова вътрешна заповед и пр. Няма нормативен документ, който да задължава работодателя да пуска работниците си в работа от разстояние, с изключение на заповеди на МЗ, свързани с епидемиологичната обстановка.

# 2
  • Мнения: 3 250
Кофти закон. На майките трябва да се разрешава да работят дистанционно поне до ....
Ами не знам до колко години, но поне да избегнат яслените и градински болести, да помагат в първи клас и после евентуално още някоя година.
Все пак говорим първо за майки, а след това за работещи жени.

# 3
  • Мнения: 2 047
Най -добре да им се разрешава да работят дистанционно до навършване на 18г на децата. А още по -добре да задължат работодателите да им плащат за 8 ч , а те да работят 4 , или пък даже и въобще да не работят - майки са все пак.

# 4
  • Мнения: 3 250
Да, на държавата деца  трябват.
Дано да дойде власт, която да го разреши.

# 5
  • София
  • Мнения: 7 990
Не всеки сектор и не всяка позиция позволяват персоналът да работи дистанционно. Нормално е това да е оставено на преценката на работодателя, а не да се вменява императивно.

# 6
  • Мнения: 3 589
Невежеството води до интересни претенции. Погледнете какви са "правата" на майките в белия свят.

Искаме да сме независими жени като на Запад, но да си майчинстваме без да работим като на Изток.

# 7
  • Мнения: 3 250
Гадни експлоататори, искат жените да работят. Не знаят ли, че жените могат да работят докато не видят двете чертички.

# 8
  • София
  • Мнения: 38 484
Културата на хоум офиса тепърва навлиза в България. Ако не беше Короната, нямаше да я видим поне още 5 г.
Що се отнася до конкретния казус - не се опитвайте да извивате ръцете на шефа си със закон. Седнете, говорете, ако стане - стане.

# 9
  • Мнения: 8 881
Развесели ме тази тема Grinning Работодателите не са благотворителни или социални дружества, а преди всичко бизнес. Лично решение е дали ще се продължи работа след майчинство, ако да - каква и при какви условия, които да удовлетворяват и двете страни.

Щом Вашата работа позволява дистанционна работа, обсъдете го с мениджъра си.

# 10
  • Мнения: 3 250
Радвам се, че разсмяхме някого. 
Най-вече по време на икономическа криза и тежки семейни дилеми как света са се върти около беба.

# 11
  • София
  • Мнения: 3 407
Говорете с работодателя, все ще измислите нещо. Имам позната, която така се уговори да работи втората година майчинство от вкъщи. Не е имала проблем, но и много зависи от естеството н работа, фирмата, процесите, хората и отношенията между тях.

Ако това не ви устройва има други фирми, които сигурно предлагат изцяло дистанционно позиции.

Аз също съм по майчинство, малкия е още твърде малък, за да мисля за връщането в офиса, разбирам ви притесненията, но ако изложите адекватни аргументи, подковани с неоспорими доводи защо искате така да работите, може и да нямате проблеми да уговорите това.

Към момента при нас се работи по график - 50/50 заетост на местата в отделите. Срещи с повече хора в големи зали през два стола, а ако за някой не стига място се включва дистанционно. Така, че варианти има.

Общи условия

Активация на акаунт