Бримките броим, за зимата се готвим. Плетаческа тема № 97

  • 55 805
  • 766
  •   1
Отговори
# 330
  • Мнения: 6
Здравейте, адмирации за красотите, които сътворявате! За съжаление аз не мога да се похваля с подобни умения, поне не все още. Имам огромното желание и се надявам с малко помощ от приятел /във ваше лице/, да успея да сътворя нещо, с което ми се иска да зарадвам моя много близка. Става въпрос за този триъгълен шал:
http://lissanasfairyland.blogspot.com/2014/11/blog-post_4.html
Изглежда да е лесно изпълнимо, но въпреки всичко, описанието ми е крайно недостатъчно. В този ред на мисли, ако някой има желание и време, много моля да ми разясни как точно се плете - на колко бримки започвам, как се наддава....а ако смятате, че ще е по-лесно, може и схемичка да ми нарисувате.
Предварително благодаря Simple Smile

# 331
  • Мнения: 3 629
Този тип триъгълни шалове се започват горе в центъра на широката страна и се наддава постепенно от двете страни и около централната бримка. Не е сложно.
Ще пиша после по-подробно.

Най-лесно е да се започне с 3 бримки - дясна, централна и лява. Първо се правят две наддавки - от двете страни на централната бримка - получават се 5 бримки. На следващия ред ги разделяш крайна дясна бримка, наддавка, бримка, наддавка, централна бримка, наддавка, бримка, наддавка, лява крайна бримка.  В нечетните редове наддаваш след първата крайна бримка, преди и след централната и преди последната крайна бримка. Четните редове ги плетеш без наддавки.

Аз предпочитам да започвам с друг конец и да имам 3 жартиерни бримки в двата края.
Тук има сравнително добро описание как се прави.
https://blog.tincanknits.com/2009/08/02/garter-tab-cast-on/

Последна редакция: ср, 13 фев 2019, 20:33 от The ant is...

# 332
  • Мнения: 6
Огромно благодаря! Схванах идеята и при първа възможност ще направя опит, надявам се да се получи. Успея ли да го измайсторя, непременно ще покажа. Simple Smile

# 333
  • Мнения: 448
Добро утро на всички! На всички начинаещи пожелавам успех и да не се предавате!
Имам малко нови неща при мен:


На ангоровата шапка малко промених модела от предишната, защото имах общо 100 гр, предишната шапка 45гр, а тази реших да довърша останалата прежда и затова я направих по-дълга. И два шала 30х200 см. Преждата от любимия  ми магазин 100% мерино.

# 334
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 014
анджи, имам две плетачни машини Simple Smile едната е украинска, (май пишеше, че е полуавтоматична), а другата е с повече екстри. украинката е такава Simple Smile намерих картинката в нета.

опитвах да поплета на тях, но нещо не ми се получи добре и си седят така.
май ще ме запалиш пак да опитам. Simple Smile Simple Smile Simple Smile

# 335
  • Мнения: 448
анджи, имам две плетачни машини Simple Smile едната е украинска, (май пишеше, че е полуавтоматична), а другата е с повече екстри. украинката е такава Simple Smile намерих картинката в нета.

опитвах да поплета на тях, но нещо не ми се получи добре и си седят така.
май ще ме запалиш пак да опитам. Simple Smile Simple Smile Simple Smile
Ще разкажа  моята история : преди 3-4 години развих желание да имам плетачна машина, но веднага японска, но не зависимо от това че са скъпи( около 700~1000€), мислих един ден ще я имам. Но минаваше  време и нищо. И преди една година разбрах, че една моята приятелка има точно тази украинска «чернивчанка» и я помолих да пробвам, имах голяма радост, че опитах какво е това плетене с машина, но разбрах, че с това чудо повече никога( съжелявам че го казвам). След няколко месяца ми подарили една машина индийско производство по-евтин вариант на бразер, тя е била не е в добро състояние, съпругът ми я реанимирал, и бях щастлива, но заради преместване не успях да я разуча и по време на преместване случайно видях обява за една японска на хубава цена и тъй като тя е била в страхотно състояние я купих за 75 лева, плетох на нея няколко шала и дори купих няколко мастер клас за плетене на пуловери и жилетки да се уча и тадаааам имам вече друга плетачна Бразер двубърдова, стара, но на сносна цена 290 лв. И какво да кажа от тая история, сегашна японска е 70~80 години, като украинска «чернивчанка», но японците са японци! Сега го разбирам, че хората от бивший СССР, усложняват  живота, преодолеват го и са щастливи от това, но това е смешно.
Сега ми е в работа пуловер на мъжа ми, нядявам се че скоро ще го покажа.
Извенявайте за много думи, просто споделих моята история. Последните шалове на новата -старата  машина.

# 336
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 014
Simple Smile и аз имам същото усещане за украинката. но е свързана със спомени и няма да я махна (поне засега).
с другата се работи много по-лесно, но трябва да се поразучи, а аз някак не и дадох шанс да се докаже.
в почивните дни ще я разгледам и пак ще опитам.
 Simple Smile Благодаря за поста.
не ми пречи и не ме обижда, когато някой добросърдечно и без да "набива канчето" сподели мнение. чуждите мнения за мен са полезни, независимо дали съвпадат с моето или не. 

# 337
  • Мнения: 6
Благодаря за пожеланията Анджи, никакво предаване, още повече, когато вече виждам резултат. Малко времето ми е кът, тъй като май ще вадим зъбче и ситуацията е лекинко екстремна, но се надявам периодът бързо да отмине....

# 338
  • Мнения: 6 862
Плетене на чорапи :
(Това е моето синтезирано обобщение на база доста проби. Обобщавам го, за да бъда полезна на тези, които сега забочват. )

Снощи опитах още 1 вид пета, която много ми хареса на клипа и на мостричка. Заплита се отгоре към пръстите. Но на чорап не става толкова добре и не ляга добре на крака. https://www.youtube.com/watch?v=qMrGhzUp6LE

Определено, от всичките ми опити до сега, мнението ми е, че най-удачна е петата от сръбския клип ( 3-те клипа с розовия чорап). Това е най-добрата комбинация между лесно плетене, добра визия и добро лягане на крака.
https://www.youtube.com/watch?v=d1cArW5GTr8
https://www.youtube.com/watch?v=yRuDiOT6cTA
https://www.youtube.com/watch?v=yYDlSJTMEu0
 Заплитането на пръстите е добро, редовете в началото стават последователни, не личи къде е започнато.

Мисля, че по-здраво става еластичното заплитане на пръстите:
https://www.youtube.com/watch?v=S1jYNr5eE6Y
Според мен е по-лесно без да се обръща палеца надолу.

Най-много ми допадна еластичното завършване с наметка преди всяка бримка - 1 начин от този клип, ластик 2х2:  
https://www.youtube.com/watch?v=aQsykBmPvWE

Не зная дали защото съм свикнала, но намирам, че заплитането от пръстите е по-лесно за плетене, отколкото заплитане отгоре.
Друг + е, че ако преждата ти е малко и не си сигурна, че ще ти стигне, можеш да я разделиш на 2 кълбета и да плетеш, докъдето ти стига, или ако не стига, горе да допълваш ленти от друг цвят.

Приятно и успешно плетене на всички.



Скрит текст:
анджи, имам две плетачни машини Simple Smile едната е украинска, (май пишеше, че е полуавтоматична), а другата е с повече екстри. украинката е такава Simple Smile намерих картинката в нета.

опитвах да поплета на тях, но нещо не ми се получи добре и си седят така.
май ще ме запалиш пак да опитам. Simple Smile Simple Smile Simple Smile
Ще разкажа  моята история : преди 3-4 години развих желание да имам плетачна машина, но веднага японска, но не зависимо от това че са скъпи( около 700~1000€), мислих един ден ще я имам. Но минаваше  време и нищо. И преди една година разбрах, че една моята приятелка има точно тази украинска «чернивчанка» и я помолих да пробвам, имах голяма радост, че опитах какво е това плетене с машина, но разбрах, че с това чудо повече никога( съжелявам че го казвам). След няколко месяца ми подарили една машина индийско производство по-евтин вариант на бразер, тя е била не е в добро състояние, съпругът ми я реанимирал, и бях щастлива, но заради преместване не успях да я разуча и по време на преместване случайно видях обява за една японска на хубава цена и тъй като тя е била в страхотно състояние я купих за 75 лева, плетох на нея няколко шала и дори купих няколко мастер клас за плетене на пуловери и жилетки да се уча и тадаааам имам вече друга плетачна Бразер двубърдова, стара, но на сносна цена 290 лв. И какво да кажа от тая история, сегашна японска е 70~80 години, като украинска «чернивчанка», но японците са японци!
Сега го разбирам, че хората от бивший СССР, усложняват  живота, преодолеват го и са щастливи от това, но това е смешно.
Скрит текст:
Сега ми е в работа пуловер на мъжа ми, нядявам се че скоро ще го покажа.
Извенявайте за много думи, просто споделих моята история. Последните шалове на новата -старата  машина.

Ох, Анжи, разсмя ме искрено! Joy Joy Joy
А плетките, както винаги, са много хубави!
Ако с Добри са ви излишни плетачните машини, подайте някоя насам, ще й дам шанс и ще се пробвам да се науча. Simple Smile

merianj , добре дошла и успех с шала!

# 339
  • Мнения: 448
Diorela, ти си ставаш голям майстор в плетене на чорапи, трябва да правиш мастер клас по различни видове.
Хареса ми този вид, може един ден ще пробвам
http://womanknits.ru/vyazanie-dlya-zhenshchin/noski-tapochki/nos … emom-v-forme-arki

# 340
  • Мнения: 1 106
Diorela, големи адмирации, че си се хванала да събереш на едно място най-добрите клипове. И аз изглежда оставам на сръбския розов и все правя завършването на жълтия, но мисля да изпробвам и последното в клипа.  Много благодаря!

# 341
  • варна
  • Мнения: 57
А аз плета чорапите двата едновременно на един обръч, започнати от ластика с пета бумеранг.

Последна редакция: нд, 17 фев 2019, 00:29 от zlatitu

# 342
  • Мнения: 4
А аз плета чорапите двата едновременно на един обръч, започнати от ластика с пета бумеранг.
Zlatitu, много са хубави чорапки! Особенно ми харесват с диагонален ластик! Чудни просто! Да не говорим, че не е нужно да помниш за наддавки и свивки, когато се плете едновременно две еднакви неща... Може ли да се види някъде как се плете такъв чорап? Казвам се Светлана, живея в Пловдив.

# 343
  • Бургас
  • Мнения: 1 984
Бяхте посочили линк към наименования и модели на различните видове пети на плетените чорапи. Как се нарича петата , когато  чорапът се започва отгоре, отиваме към петата,  но някъде преди да започнат свивките се изплита един конец с друг цвят , и когато петата е готова ,този конец се маха и се набират бримките за останалата част   на чорапа?  Аз бих го нарекла"плетене по бабешки". Мисля си, че при такова плетене ще ми е най-лесно да преплета само пета/ или пръсти/, когато се скъсат. Някое клипче ? Благодаря.

# 344
  • варна
  • Мнения: 57
Светлана благодаря много за комплимента.Аз всъщност съм абсолютно начинаеща плетачка.Изплела съм общо 11 чифта чорапи и нищо друго.Но съм решила да се специализирам в изработката им.Уча се главно от клипчетата на рускините в Ютуб.Гледах и опитвах много докато намеря най-подходящия за мен начин/аз плета малко наобратно от опакито и конеца през врата/.Двата едновременно ги плета по метода Меджик луп.Така разкарах петте куки и не губя ентусиазъм да изплета втория чорап.А относно ,,диагоналния ластик''' това всъщност е плетка-Естонска спирала.плетката е стегната и еластична и подходяща за ластик.Ако се плете целия чорап се усуква.Заповядай линк към плетката
https://www.youtube.com/watch?v=ILIhfU9IR18
Армерия знам кой начин на пета имаш предвид.Заповядай
https://www.youtube.com/watch?v=cxG3c4ZUWz8
Лека вечер Flowers Hibiscus

Общи условия

Активация на акаунт