Бримките броим, за зимата се готвим. Плетаческа тема № 97

  • 55 809
  • 766
  •   1
Отговори
# 585
  • Мнения: 2 695
Как се плете т.нар. кух ластик? Онази плетка, при която бримките вървят 1л. 1 оп. и се получава като двойна плетка и вътре може да се мушне ластик. Ако ме разбрахте какво имам предвид Relaxed
изплитам лицевата бримка, а опаковата прехвърлям с преждата отпред
Мерси Gift Heart
Това е на лицевия ред, а опаковия как плетеш?

# 586
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 014
По същия начин. те са еднакви от двете страни. нали е ластик

# 587
  • Мнения: 2 695
Сега ще пробвам.

# 588
  • Мнения: 2 433
А може и така, успоредно:
https://www.youtube.com/watch?v=MLFr1odhwW4
само не преплиташ преждата в края, за да остане дупка

# 589
  • Мнения: 2 695
Успях. Получи се. Благодаря ви

# 590
  • Norge
  • Мнения: 2 311
Хибискус, покрай твоя линк се загледах в един друг клип и се запитах каква техника ползвате при плетене вие.
Аз отдавна не съм хващала куките, но когато го правя, водя конеца на/по врата си.
Има ли някой сред вас, който ползва същия метод все още?

Това сигурно е тема, която отдавна сте обсъждали.  Blush

# 591
  • Мнения: 3 630
Има такива, но сме  се учили да плетем от бабите/майките си.
Повечето клипчета в мрежата ги правят американки и от там идва впечатлението, че никой не плете на врат. Дори му казват "португалско" плетене и са много изненадани колко по-бързо и лесно се плете то този начин.

# 592
  • Мнения: 2 433
Аз плета континентал, защото първо започнах с плетките на еднa кука. Обаче като съм гледала от клипчета, всички плетат лицевата страна различно от мен. Подхващат бода от долната му страна, а аз от горната. Резултатът е еднакъв, но предполагам, че моя метод е грешен..

# 593
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 014
Успях. Получи се. Благодаря ви
Simple Smile покажи после да видим "творението" Simple Smile

една от всичките ми баби плетеше двойния ластик като права плетка, с дупчици и обръщане за да стане двойно Simple Smile
красиво ставаше, като ажур.
звучи по-сложно, отколкото е Simple Smile тук е описано като "зъбчат подгъв" Flushed http://ljuboznatelna.blog.bg/hobi/2010/02/19/pletivo-oformiane-n … -izdelieto.496356

хибискус, в зависимост от това от коя страна бъркаш, се получават малко по-различни плетки - "житен клас", "преплетена бримка"...

# 594
  • Мнения: 2 695
Опитвала съм да плета "на врат", но не ми се получи.

Мен баба ми ме е учила да плета като дете. Лицевите бримки ги промушвам през средата посока към задния край. Гледам на клипчетата болшинството от рускините плетат точно наобратно на моя начин - промушват за лицевата бримка откъм предния (от към тях) край.

Успях. Получи се. Благодаря ви
Simple Smile покажи после да видим "творението" Simple Smile
ще се похваля. Решила съм уикенда да се отдам на плетене. Гоблените малко ще почакат. То, човек с толкова много хобита - кое по-напред Yum

# 595
  • Мнения: 2 433
Аз съм достатъчно назад с материала, за да са ми еднакви "житен клас" и "преплетена бримка".

# 596
  • Norge
  • Мнения: 2 311
Да, точно така става; каквото видим от майките и бабите си, това обикновено правим и по-нататък.

Точно скорост беше темата на днешното клипче; учеха се как да държат куките, за да плетат по-бързо. Да избегнат онова постоянно изпускане и улавяне на куката.
Което изпускане при плетене на врат го няма и всичко се получава съвсем автоматично и бързо.

В крайна сметка резултатът се получава един и същ, но права си, Хибискус, че самото прихващане на бримката става по различен начин при вратно и пръстово водене на конеца.

Имах една любима леля, която разказваше как в училище са ги учили да плетат на пръст.
И са им давали домашно, примерно да изплетат там няколко сантиметра височина.
Леля ми вкъщи веднага минавала на по-лесното за нея „на врат“.
И все се чудела как учителката веднага познавала своеволието ѝ, поглеждайки изплетеното.  Mr. Green

Аз си имам едно парче плат с гладка, сатенена структура. Ползвам го като шал, по него дори трудните прежди се плъзгат леко и равномерно.

НоМе, същите мъки имам и аз, кое хоби по-напред. Confused И кое от онези, които тепърва ми се иска да овладея...

# 597
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 014
и мен баба ме е учила Simple Smile

казвала ми е, че за да е гладка плетката, лицевата бримка трябва да се "отвори".
без значение дали отпред или отзад, но бримката, през която се изплита трябва да стане като буква "омега" Simple Smile

тук трябва да се вземе отзад


а тук отпред

# 598
  • Norge
  • Мнения: 2 311
Добре, това, за отварянето на бримката, го установих сама, в процеса на практиката.
Като раздърпаш лицевите, те после стават по-равномерни.

Мен всъщност никой не ме е учил да плета, но съм виждала как го правят у дома.
По-нататък, когато дойдох тук, където съм, и видях какви прежди има в магазина, си казах, че е грях да не направя нещо по въпроса.
И вечер на работа седях зад инструментите и мислех ли, мислех как ли и откъде ли се мушкат пустите куки в тази вълна.  Laughing
В началото започнах само с опакови бримки, но даже успях да си оплета един жакет с тях.  Flutter После, малко по малко, изобретих и лицевата - превита.
След което ми донесоха една книга с уроци и модели, и оттам нататък вече всичко продължи по-лесно.

# 599
  • Мнения: 2 695
Добри точно така, по различен начин подхващат и конеца. На мен ми е много убъркващо да ги гледам, когато не плетат по "моя" начин, защото мислено съм изплела бримката преди още те да я покажат и когато е "наопаки" мозъка ми блокира Yum

Нелка и аз се самообразовах по книгите. А също така преди 10 + години много следях плетаческата тема тук в бг мама. Колко неща само съм научила от момичетата, ех спомени. Много от тях за съжаление вече не пишат. Но точно бг мама ме научи на нови техники в плетенето.

След това имах един тежък-депресивен период и плетенето ме спаси от потъване. Плетях с такъв хъс, всеки ден часове наред. Дори разплитах стари блузи, за да им взема преждата та да има какво да плета.

Плетенето ми е първото хоби и даже "първата любов" Relaxed

Общи условия

Активация на акаунт