Бримките броим, за зимата се готвим. Плетаческа тема № 97

  • 55 820
  • 766
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 5
Загледах се в този простичък безплатен модел в ravelry
https://dox.abv.bg/download?id=afa9c59a7b
https://dox.abv.bg/download?id=afa9c59a7b
https://dox.abv.bg/download?id=a13a268646# - Линк за сваляне
 и го разгадах! Ето пробата:



И щедрата ми съседка ми подари останалите си чорапени прежди, понеже внуците й са вече в чужбина (тя им е плетяла чорапи за ски обувките), а аз купих игли обръч 2,5 addi и зплетох шала с мои редакции, които са съобразени с коментарите към модела, и снимките на различни изпълнения, модификации и вариации, публикувани пак в ravelry към модела. Понеже плета с по-тънки игли - съобразени с преждата - направих едно повторение повече, т.е. 9 вместо 8, за да стане достатъчно широк; и за наддавката - правя я вместо kfb м1, т.е. вместо да я изплитам повторно от посл. бримка, я "издигам" от конеца между двете бримки от долния ред, като така се получава не "дупчица", а "замрежване", което дава и един микрон повече от гонената крайна ширина, че искам да стане приличен шал, като за истинско носене, не просто опит в нищото.



До тук се получава, ама много бавно, май ще го плета до следващата зима и до тотално втръсване.

Дискусията в темата е интересна, и следя с интерес, благодаря.

# 736
  • Мнения: 448
delia Аз "завършвам бримките" точно като ги "свивам" последните, би трябвало да е напълно ОК. Какво те притеснява? Каква е разликата всъщност, не ми е ясно? На схемата на снимката нищо не се вижда. По схемата се трябва да се свиват предпоследните бримки ли?
Да, по схемата се свиват предпоследните бримки в двата края. На лицевите редове в двата края по две, в опаковите - по една в двата края. Натрупват се много свивки и това много опъва краищата. Вярно, че се оформя много красив край, но е прекалено стегнат. Не знам какъв е състава на преждата, но не е много еластична.
За мен не е проблем да завършвам бримките вместо да свивам. Тогава краищата ще се оформят като стълбичка и зашиването към ръкавите ще стане по-трудно.
За това се чудех дали няма някоя тънкост, която не знам, за такива ситуации.

Ох, извенявайте, май сега разбрах:) сто пъти четох🙈 Аз така също завършвах на пуловери на реглана, и сега като плета на машина, може да пробвате както прави машина: с игли плетем така - първата бримка сваляме, а последна изплитаме, а машина ги плете и в двата края,пробвайте  така -  сякаш се удължава крайната, може ще стане ефекта.

# 737
  • Мнения: X
mery knitter радвам ти се най-искрено на ентусиазма и желанието Simple Smile и малко ти завиждам, като си спомням моите първи опити, беше забавно. Спомням си критиките от една моя"приятелка" за първата шапка, която оплетох за мъжа ми. Каза, че не се правело така и му оплете и тя... Разби ми сърцето хаха.. Ако тогава имаше бг-мама и кой да ме научи... както и да е.
Виж си страничните ръбове на шала - не са прави, какво различно правиш та има разлика? Дай моля линк за модела в равелри, аз не мога да отворя връзките за сваляне на пдф-ите.
Виждам, че те влече вълнообразното плетене, аз също съм му фен Simple Smile има интересни лесни и много ефектни плетки, например това шалче

Плете се много бързо и лесно - с бримки кратно на 17 + по 3 крайни от двете страни
Първи ред - 3 крайни, * 3 свивки, 5 пъти х ( наметка, лице), наметка, 3 свивки* , 3 крайни. Това между звездичките се повтаря. Добре е да се правят свивките леви и десни симетрично, но не е задължително, пак си изглежда добре.
Втори и трети ред - всички бримки лицеви
Четвърти ред всички опаковки. Това е Simple Smile
А така изглежда с преливащи цветове дотук стигнах и натам не мога хаха Би трябвало да е жилетка, но вълните нагоре ще са по-"дебели" и още се чудя. Две такива съм започнала и съм до под мишниците Grinning

# 738
  • Мнения: 1 106
Ако искате да снимам екрана на телефона на тези пдф файлове?

# 739
  • Варна - Черна гора
  • Мнения: 556
Ето линк към модела: https://www.ravelry.com/patterns/library/zickzack-scarf

# 740
  • Мнения: 6 868
Момичета помощ, как се плете тази плетка?

https://www.pinterest.com/pin/238831586477779748/



Уф... това е на 1 кука, ще прескоча.
https://picotpals.com/2018/01/14/the-wave-beanie/

Бихте ли предложили някоя простичка и ефектна плетка за шапка на обръч?

ПС
Да се оплача. Отдавна се канех да си взема обръч за шапка - 40 см. вчера си взех ADDI, прежалих парите, защото е няклолко пъти по-скъп, но няма други 40 см. Толкова хлъзгави игли, бримките непрекъснато танцуват насам натам, не мога да ги удържа и да плета спокойно. Много по-трудно се плете с такива, прекалено хлъзгави игли. Не зная какво им харесвате на обръчите ADDI, аз въобще не съм доволна. Идва ми да ги мина малко с шкурка Дано да свикна.

Последна редакция: вт, 14 яну 2020, 09:38 от Diorela

# 741
  • Мнения: 5
Мерси за вниманието, като отворя линка и дабъл-кликна ми се отваря, но не съм много сигурна в този форум още. Фри, мерси за плетката, ама докато свърша с този няма да се разводнявам, забравила съм да кажа, че плета с един конец, за разлика от оригинала, и ще снадя с много подобни пак преливащи разцветки нататък, понеже действам с остатъци. Снимам страничните краища, какво по-точно да гледам там?-това не съм съобразила, както си свършва, така обръщам?

# 742
  • Мнения: 448

Здрасти! За иглите трябва свикване, и аз свиквах, но сега 40 см за шапките за мен просто супер.
Ето малко снимките за идеи.






# 743
  • Мнения: X
..... Снимам страничните краища, какво по-точно да гледам там?-това не съм съобразила, както си свършва, така обръщам?...
На предишната снимка горе левият край ми се струва, че е крив, но може и да се е подгънало плетивото за снимката и само така да изглежда. Ако преждите са различни по дебелина може да изглежда неравномерен шалът - някъде по-тесен или по-широк.

# 744
  • Мнения: 6 868
Изплетох си шапка и ръкавички.
Анжи, благодаря за предложенията!

# 745
  • Мнения: 448
Изплетох си шапка и ръкавички.
Анжи, благодаря за предложенията!
Браво!
А фотоотчет😉

# 746
  • Мнения: 6 868
Фотоотчет като ги снимам. Simple Smile
Но преди малко снимахме едни други плетива - бебешки чорапки. Ето ги:

# 747
  • Мнения: 1 050
Лелееее, много са сладки!

# 748
  • Мнения: 448
Браво на майстора! Да плетеш мини, голям труд! Бебенцета!🥰
А виждам още и шапката😉

# 749
  • Мнения: 6 868
Благодаря ви!
Наистина не  е лесно, но се радвам, че станаха като играчки. Simple Smile
А шапката е само за фон, купувана е, не съм я плела аз.

Общи условия

Активация на акаунт