Бримките броим, за зимата се готвим. Плетаческа тема № 97

  • 56 182
  • 766
  •   1
Отговори
# 495
  • Варна
  • Мнения: 2 444
Боденето зависи от вълната. Мериното не боде, мекичко е, но е скъпо. Има и ензимно обработени вълни, които също не бодат. Винаги пера вълнени неща на ръка. А като качество, една добре обработена вълнена прежда е истински лукс - топли, хигроскопична е, приятна е на допир.

# 496
  • Мнения: 2 485
Здравейте, моля ви за съвет за 100 % памучна прежда. Става въпрос за изплитане на правоъгълник, част от детска играчка. Съответно ще се пипа, хвърля, лапа и т.н. Искам да бъде гладка (без стърчащи мъхчета) и да стои стегнато доколкото е възможно (или трябва да е някаква смес, за да стои стегнато, без да се огъва много?).
Имам опит само с Ализе Бела, но тя е доста тънка нишка. Дали има нещо подходящо, но за по-голям номер кука?
Благодаря ви!

# 497
  • Мнения: 9 914
Деним на Стенли. Ако изтърпите това, че не е добре пресукана и се закача за куката, след това е идеална за случая.
Питайте в магазина за прежда, близка до нейните характеристики - памучна, дебела.

# 498
  • Мнения: 2 485
Благодаря, тити! Разгледах я онлайн - добра е като цена и като цветове и става за до 5мм кука.
За съжаление при нас не мога да намеря физически магазин с богат избор. Имахме един склад, но го затварят. На други места ми казват, че не зареждат памучни прежди, защото нямало търсене. И тъй като не мога да видя и пипна на живо, реших да ви питам за съвет.

# 499
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 382
Simple Smile от pleta.bg

# 500
  • Мнения: 9 800
Здравейте, имам нужда от помощ с една плетка на една кука. За пръв път плета играчка, но тъй като съм самоука има някакви неща, които не мога да схвана.

Първият ми въпрос е свързан с плетенето в кръг, например като се плете топка.
Скрит текст:
Тук пише като се завърши един ред, веднага да се почне следващият със увеличаване на бодовете. Така обаче плетката ми върви по-скоро като спирала. Гледах в едно клипче, че завършват реда със slip stich и chain one и след това почват следващия ред. Така обаче пък нещо ми се обърква бройката на бодовете на реда. Как всъщност да постъпя?

Другият ми въпрос е за свързване на крачетата.
Скрит текст:
Тук пише да се изплетат 21 бода от първото краче с преждата от второто, да се изпуснат 3 бода от първото краче и 3 бода от второто краче и да се изплетат 21 бода от второто краче. Така пък обаче ми остава една дупка между крачетата, която никъде не е казано да се зашие по някакъв начин. Пак в клипче гледах да изплитат едно кръгче от едното краче, после верижка от 3 и да се продължи с едно кръгче от второто краче. След това се плете около крачетата заедно с верижката като едно цяло. Но и това не знам дали е правилният метод, дали няма пак да ми се обърка бройката бодчета. Като цяло не знам тази плетка ли е сбъркана, аз ли нещо тотално не разбирам... Май не обясних проблемите много добре, но дано някой да може да даде някакъв съвет..

# 501
  • Мнения: 9 914
На първия ти въпрос - да, спирала се получава. Нормално е. Вторият метод със завършване на всеки ред се използва, когато сменяш цветове често. Бройката на бодовете се обърква, ако след chain one изплетеш single crochet на същото място. Този метод изисква повече концентрация.
На втория ти въпрос, за зашиването на  подобни дупки обикновено се използва допълнителен конец. Не го харесвам; вариантът с три синджирчета между краката е много сладък. Можеш да пробваш. Като ти се обърка общия брой на бодовете, винаги можеш да направиш няколко свивки(колкото ти трябват) на стратегически места - въпрос на малко проста математика 😀

# 502
  • Мнения: 9 800
Благодаря много Тити за полезните съвети!  Simple Smile Засега реших да правя крачетата според инструкциите, защото въобще нямам усет за свиване и увеличаване, реших да не рискувам като за първи път. Но пък и играчката е такъв модел, че смятам, че и така добре се получи общо взето
Скрит текст:

# 503
  • Мнения: 9 914
Дупката може да се зашие и ако оставиш по-дълъг конец от първото краче. Изглежда добре! На снимката виждам, че си обърнала играчката с опаковата страна навън. Това е малко необичайно, по-често се използва при силно мъхести прежди. Само отбелязвам - не че е грешно, но внимавай със стесняването нагоре, няма да ти е удобно.

# 504
  • Мнения: 9 800
Ами не обръщам нарочно от обратната страна. Просто като свърша с увеличаването на бодовете и почна да плета с еднакъв брой на всеки ред, плетката ми естествено се извива с обратната страна навън и така си карам. Получава се така, че като плета прекарвам куката от вътрешната страна на играчката навън. Предполагам е грешно, но не знам какво да направя Grinning Не е много удобно, но се справям. Накрая обръщам елемента, така че да си е от правилната страна. Не знам какво да направя, че да ми се завива с правилната страна навън..

# 505
  • Мнения: 978
Здравейте!

Нуждая се от вашата помощ.

Искам да оплета мъжки пуловер, от тия, които са безшевни. Всичко като информация би ми било полезно - избор на прежда, как да пресметна брой бримки, които са ми необходими и т.н. 
Благодаря предварително на тези, които ще се отзоват.

# 506
  • Мнения: 3 644
https://blog.tincanknits.com/2012/02/23/sweater-techniques-serie … ps-baby-cardigan/
Как се плете жилетка от врата надолу.
https://www.garnstudio.com/pattern.php?id=7182&cid=17
Дропски модел.
За преждата - нещо от https://g-yarns.com/  или тази https://double-ff.com/product/wooly-cotton-prezhda-performance?

Пресмятането на бримките - мостра 10 на 10 см. Броиш колко са бримките в нея, мериш стар пуловер и смяташ колко бримки ти трябват,  за да получиш твоя размер.

# 507
  • Мнения: 978
Благодаря, мисля, че разбрах как се случват нещата.

Всъщност, не знам дали мястото е тук, но
срещу наименованието на преждата пише, че се плете "в 2 нити". Какво означава това, всъщност (моля, приемете извиненията ми за вероятно глупавите ми въпроси, но това ще ми е първия път, в който ще плета мъжки пуловет)

# 508
  • Мнения: 3 644
Две нишки. Явно е била по-тънка от необходимата.

# 509
  • Мнения: 563
Една семпла пелена от мен!


Общи условия

Активация на акаунт