Трябва ли да си гений, за да си в ФМИ-СУ...??

  • 14 400
  • 30
  •   1
Отговори
  • Мнения: 7
Здравейте,
     Та скоро завършвам училище. Тепърва идва интересното... Проблемът ми е, че завършвам училище с професионална квалификация съвсем различна от това, което искам да следвам (Компютърни науки). Тъй като винаги са ни учили, че трябва да се целим най-високо първия университет, за който се сещам, е Софийския университет, в частност ФМИ... Трябва да уточня, че съм доста добър по математика и английски език, но не съм голям разбирач в сферата на компютрите. И въпреки това, поради обещанието за добра реализация и добра заплата, естественото любопитство, технологизирането на света или нещо друго, искам да запиша Компютърни науки(специалност, която я има само в СУ, мисля...). Та започвам да ровя, да търся и колкото повече търся повече се отчайвам... Основното: трудно влизане, трябвало да си невероятен по математика(т.е. от Математическа гимназия). Защооо??? Не мога ли аз, обикновеният, средностатистически ученик,  да вляза и да си осигуря добро бъдеще.
     Кажете, възможно ли е ученик, който не е от МГ да се развие добре в Комп. науки в ФМИ...

# 1
  • Мнения: 7 530
Може. То вече приемат с тройки навсякъде. Включително в прословутия СУ. Иначе компютри май се учат по-стабилно в ТУ. Но там има още повече математики, физики и чудеса. За един млад човек и един Софт уни или академията на Телерик са достатъчни, за да започнеш. След година обучение започваш работа там и се учиш. Малко от нещата, които си учат в университета,  ще са приложими на практика в работата ти.

# 2
  • Русе
  • Мнения: 11 913
 И аз подкрепям горния пост. Влизането е по-лесната част. Обаче после - дескриптивна геометрия, линейни алгебри, математически анализи... А пък я ти преподат нещо актуално и вървежно, я не. И аз съм за СофтУни. Според възможностите и пазара са гъвкави и актуални

# 3
  • Мнения: 5 270
Здравейте,
     Та скоро завършвам училище. Тепърва идва интересното... Проблемът ми е, че завършвам училище с професионална квалификация съвсем различна от това, което искам да следвам (Компютърни науки). Тъй като винаги са ни учили, че трябва да се целим най-високо първия университет, за който се сещам, е Софийския университет, в частност ФМИ... Трябва да уточня, че съм доста добър по математика и английски език, но не съм голям разбирач в сферата на компютрите. И въпреки това, поради обещанието за добра реализация и добра заплата, естественото любопитство, технологизирането на света или нещо друго, искам да запиша Компютърни науки(специалност, която я има само в СУ, мисля...). Та започвам да ровя, да търся и колкото повече търся повече се отчайвам... Основното: трудно влизане, трябвало да си невероятен по математика(т.е. от Математическа гимназия). Защооо??? Не мога ли аз, обикновеният, средностатистически ученик,  да вляза и да си осигуря добро бъдеще.
     Кажете, възможно ли е ученик, който не е от МГ да се развие добре в Комп. науки в ФМИ...
Изпитът е на материал който ще се ангажираш сам да донаучиш - на курс, частни уроци. Това е т.н. математика 2.   Държиш и двете математики, тежестта пада на резултата от математика 2. Проучи къде подготвят, и започвай да работиш по темата. Едната ти матура да е математика, помага.,
Успех! Само който не се е захванал с мерак, само той не е изкласил. За БГ  важи с още по-голяма сила.

# 4
  • Мнения: X
Може. То вече приемат с тройки навсякъде. Включително в прословутия СУ. Иначе компютри май се учат по-стабилно в ТУ. Но там има още повече математики, физики и чудеса. За един млад човек и един Софт уни или академията на Телерик са достатъчни, за да започнеш. След година обучение започваш работа там и се учиш. Малко от нещата, които си учат в университета,  ще са приложими на практика в работата ти.
Самата истина. Да не говорим, че във ФМИ учат езици, които са морално остарели и никой не използва. Това не означава, че висше образование не ти трябва. Напротив, ако искаш да растеш в кариерата, диплома ти трябва. Иначе ще останеш прост писач на код.

# 5
  • Мнения: 3 987
Подкрепям горните няколко мнения - няколко курса ще ти свършат по-добра работа и ще ти струват по-малко пари. В университетите в момента ще учиш неща, от които максимум 3% да ти потрябват след това. Всичко останало ще са ненужни и остарели техники и предмети. Казвам го като човек, който не чак толкова отдавна е завършил Компютърни технологии в университет. 

# 6
  • Мнения: X
Софтуни вече са по-добре, Телерик все още са безплатни. Избери който ти е по възможностите. Макар че набирането за обучения за тази година на Телерик приключи преди няколко седмици. Като завършиш училище, наесен следиш и кандидатстваш.

# 7
  • Мнения: 146
Не, не трябва да си гений за да те приемат във ФМИ. Не е задължително да си завършил МГ, просто трябва да чаткаш математика. Влизането е най-лесно. Да завършиш е трудната част. Специалност информатика например се учат около 14-15 висши математики заедно с останалите предмети. Но си струва!
Специалността, към която си се насочил е много хубава. Изучават се доста полезни предмети и би трябвало да е интересно. Разгледай и специалностите в ТУ, въпреки, че аз съм пристрастна към СУ Simple Smile
Някои от хората преди мен твърдят, че се учат остарели езици и материал, който никога няма да ти потрябва. Това абсолютно не е вярно. Всички въпросни предмети и езици за програмиране те учат да мислиш и да се развиваш, а това е в основата на това да си добър разработчик на софтуер.
А да сравняваш образованието получено за 4 години в университет с някакъв курс 3-6 месеца в Софт Уни или Телерик академията е направо смешно. Въпросните две акдемии те научават на 1-2 езика за програмиране (синтаксис), но няма как да развият мисленето ти, освен да назубриш как стават нещата във въпросните езици. И след няколко месеца, когато (както често се случва) се ъпдейтнат въпросните езици, ти оставаш с назубреното и е по-трудно да схванеш новото, защото ти липсва основата. Доста мои познати, които се занимават с интервюиране на кадри в ИТ фирми, точно като попаднат на CV на човек, завършил някой подобен курс, просто го подминават.

# 8
  • Мнения: X
Всички въпросни предмети и езици за програмиране те учат да мислиш и да се развиваш, а това е в основата на това да си добър разработчик на софтуер.
А да сравняваш образованието получено за 4 години в университет с някакъв курс 3-6 месеца в Софт Уни или Телерик академията е направо смешно.
Болднатото е самата истина. А относно другото, попитай сериозните компании как се отнасят към кандидати, завършили ФМИ без друго обучение. Ще ти кажа как- налага се да си ги обучават отново.

# 9
  • Мнения: 146
Всички въпросни предмети и езици за програмиране те учат да мислиш и да се развиваш, а това е в основата на това да си добър разработчик на софтуер.
А да сравняваш образованието получено за 4 години в университет с някакъв курс 3-6 месеца в Софт Уни или Телерик академията е направо смешно.
Болднатото е самата истина. А относно другото, попитай сериозните компании как се отнасят към кандидати, завършили ФМИ без друго обучение. Ще ти кажа как- налага се да си ги обучават отново.

Сигурно от кадри до кадри има разлика, но аз лично, както и моите колеги, с които заедно завършихме въпросното ФМИ, не сме минавали допълнителни обучения, за да ни вземат на работа. Пък ето на, вече 10-на години си работим по специалността. Но пък лично съм обучавала хора завършили Телерик академията.

# 10
  • Мнения: X
Кога си ги обучавала? Веднага след като завърши ФМИ или след като поработи 10 години и се понаучи на занаята?

# 11
  • Мнения: 146
Хаха, много забавно! Не виждам смисъл от подобно заяждане. Едва ли ще помогне на автора. Споделих си мнението по темата. Не ми се навлиза в безсмислени спорове и сравнения.
Peace!

# 12
  • Мнения: 1 348
За да влезеш специалност Компютърни науки, трябва да имаш високи резултати на изпита по Математика 2 - той покрива материала по математика - профилирана подготовка. Тук е обсъждана темата http://www.bg-mamma.com/?topic=1038927.1065. Обърни внимание на мнението на Yana_a_n и сборниците, които е препоръчала за подготовка.

# 13
  • Мнения: X
Хаха, много забавно! Не виждам смисъл от подобно заяждане. Едва ли ще помогне на автора. Споделих си мнението по темата. Не ми се навлиза в безсмислени спорове и сравнения.
Peace!
Не, аз не се заяждам. И съвсем не отричам нуждата от висше образование. Без него човек ще остане прост занаятчия. Затова писах, че съм съгласна с мнението ти, че всеки програмен език развива и уменията за мислене и изграждане на логически връзки. Факт е обаче, че СУ (не само ФМИ) все повече затъва в преподаване на морално остарели неща по още по-морално остарял начин.

Авторът да си прецени дали има потенциал за академично образование или му е достатъчно да печели добри пари и само с един Телерик или Софтуни.

# 14
  • Мнения: X
Добре си се насочил. Имам съученици, които бяха във ФМИ и сега работят всичките и взимат много добри заплати( тези които успяха да завършат де).
Влизането никак не  е лесно , хубаво е да получиш допълнителна подготовка за изпита им по математика.
Според мен си струва да се кандидатства там.
Успех !

Общи условия

Активация на акаунт