Витамин В12 - тема 4

  • 41 659
  • 758
  •   2
Отговори
# 495
  • Мнения: 627
Сега ме накара да се замисля един от горните постове.
Аз имам постоянно запушване на носа. Но по- скоро се касае за сух ринит. Защото сутрин като се събудя, не ми тече носът, просто е запушен. И кихам почти всеки ден в определено време (+/- 1 час). Laughing


При сина ми беше подобно, всяка сутрин беше с пълен нос, който само смърка, но не може да издуха и веднага след ставане кихаше по половин час. Понякога се обостряше състоянието като започваше смъдене и на очите и ги търкаше и зачервяваше. Първия път при такава криза ЛЛ даже изписа противоалергичния Ериус сироп. От както изолирахме бактерията и я излекувахме, всичко това изчезна.

Понякога такива симптоми може и да се реакция/непоносимост към храна, най-често млечни те образуват доста слуз в организма.

Бихте ли споделили какви изследвания сте правили за да откриете тази бактерия и нещо повече за установяваненето й ? Кой доктор Ви насочи към тях ? Blush

# 496
  • Мнения: 554
Здравейте,
Бих искала да ви помоля за коментар на тези изследвания.
През 2018 г. септември-ноември вземах подезични б12 (тогава б12 ми беше 172 pg/ml), сега виждам, че се е повишил до ~336 pg/ml. Мисля да направя още един курс подезични б12, да се повиши евентуално още малко.
Но това желязо.. половин година преди да започна да приемам б12, желязото ми беше 26,2 (при горна граница 26). Сега след прием на б12 желязото се е покачило още и това ме стряска. Бих искала да помоля за коментар на желязото и ЖСК (пуснах ги, понеже тук прочетох, че е хубаво да се изследват заедно, в понеделник обаче ще имам резултат за феритин-а).
А ТСХ .. след 3 месеца прием на лтироксин и стойност от 4,2, сега дори е повишен и вече честно казано се чувствам в задънена улица..
Скрит текст:


Благодаря ви и хубав ден! Simple Smile

# 497
  • София
  • Мнения: 17 775
Не се изследва само TSH, то варира. Коментира се в контекст с другите щитовидни хормони и евентуално антителата. Simple Smile
 За другите не мога да кажа- желязото не е толкова високо, радвай се, че не е паднало от Б12-то.

# 498
  • Мнения: 554
Не се изследва само TSH, то варира. Коментира се в контекст с другите щитовидни хормони и евентуално антителата. Simple Smile
 За другите не мога да кажа- желязото не е толкова високо, радвай се, че не е паднало от Б12-то.

За ТСХ знам, но в момента така се получи, другия месец повече от хормоните на ЩЗ.
ТСХ не е за пренебрегване, но в случая исках да обърна повече внимание на желязо, б12 и т.н.
Благодаря все пак! Simple Smile

# 499
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
Magia, да, не са ти особено зле хормоните, затова не ти изписват синтетичен.
Питах защото по принцип антителата се смъкват, когато се започне терапия и хормоните се приведат в норми. По този начин се намалява това „възпаление”, което представлява Хашимото-то и се регистрира спад в анителата. Оставена без прием на хормон отвън, когато има нужда, жлезата се мъчи да компенсира и така „подхранва това възпаление”.

Радостмоя, да, от бременността фт4, а и фт3 падат много. Определено дозата, която пиеш, ти действа, след като ТСХ ти е толкова нисък.
Не съм съгласна, че дозата трябва да се увеличи още, защото това би докарало ТСХ може би и до пълна нула, а това означава, че няма да има какво да стимулира жлезата ти да работи (на практика така елиминираш Тироидо-Стимулиращия Хормон - ТСХ). Безсмислено е.
ТСХ трябва да е наличен, дори при бременност, за да спомага работата на жлезата, конвертирането на ФТ4 във ФТ3, и прочие.
Със сигурност сега си предозирана, а лекарката иска да те предозира още повече.
Според мен на бебето нищо няма да му се случи, не се безпокой, за тебе е лошо да седиш предозирана - за сърцето ти, за костната плътност, като цяло за всичко...

Аз мисля, че ФТ4 е нисък заради срока на бременността ти. При себе си с две бременности бях забелязала подобни ”патологии ”също, като дори през първата бременност изобщо не съм била на хормон, имах си все още добре функционираща жлеза, с ТСХ под 1.
Не се притеснявай. Ако искаш послушай Яначкова, но според мен съвсем ще се предозиираш, ако увеличиш дозата.

Друг е въпросът каква ти е дозата, колко време си на нея, коригирана ли е, какви са ти предходните резултати.

И какво увеличение предлага Яначкова?


# 500
  • София
  • Мнения: 17 775
Нямаш резултат за феритин Simple Smile Колко е?
На мен ми се струват добри изследванията, честно казано.
Е, захарта е хубаво да е 5 и надолу, ама това лесно се оправя.
За мен е странно, че желязото е на горна граница, а едното ЖСК- също. За мен са обратнопропорционални, но не разбирам много, може да греша.

Mibobo, четох за алергичния ринит вчера, но при мен го няма разпростирането към ушите и очите. Може би е нещо друго.
РОКИ, лекарят е УНГ, взима се секрет, мисля.

# 501
  • Мнения: 554
Нямаш резултат за феритин Simple Smile Колко е?
На мен ми се струват добри изследванията, честно казано.
Е, захарта е хубаво да е 5 и надолу, ама това лесно се оправя.
За мен е странно, че желязото е на горна граница, а едното ЖСК- също. За мен са обратнопропорционални, но не разбирам много, може да греша.



Нямам още резултат за феритин-а, понеделник като излезе, ще допълня и неговите стойности. Hug

Да се допълня. В интернет намирам това:
"ТЖСК се повишава при недоимък на желязо"
А при мен и желязо високо и ТЖСК висок..

Последна редакция: чт, 10 яну 2019, 16:12 от mariyaogneva

# 502
  • Мнения: 11 844
ROKI_MAKI бактериите се откриват с изследване на секрет, хубаво е да се пусне и носен и гърлен, понякога бактерията се е прехвърлила от едното място и на другото. Личен лекар може да пусне, както и УНГ, но все искат оплаквания някакви да имате  Laughing .
Аз пуснах сама на детето, търсейки причина защо е отключил автоимунно заболяване, както и защото както споменах си имаше симптоми, които не отминаваха от нищо. Ако излезе някоя бактерия, обикновено има спусната и антибиограма към кои АБ е резистентна и към кои не. Вече избора на лечение най-добре от УНГ, не че и ЛЛ не може да избере но аз предпочетох специалист. Някои специалисти са на мнение, че ако няма оплаквания и чести боледувания, бактерията не се лекува.

mariyaogneva хубаво е било и една ПКК да има, за да се видят и хемоглобина и другите показатели. Знам, че желязото е високо при таласемията , е може и по други причини разбира се. Обаче ТЖСК се повишава при дефицит на желязо и твоя си е висок, което противоречи на резултата на желязото  Thinking .
Последния път при сина ми излезе малко завишено желязо и аз се шашнах какво става, бях пуснала и ПКК, ТЖСК и феритин, а те излязоха нормални . Та доста четох и разбрах, че е възможно при вземането на кръв, ако ти одраскат вената да се получи т.нар. хемолиза и резултата тогава е фалшиво висок а той си имаше синина на мястото на убождане. После когато минахме и на лекар и тя каза, да не му обръщам внимание при условие, че другите показатели са добре.

За ТСХ са ти казали, не се изследва само той а и Т4 и Т3. Отделно, че ТСХ е толкова бързо променлив показател дори от месечния цикъл на жената (т.е. по кое време е изследван).  Също така, при някои хора в студеното време нуждата от хормон се повишава, а сега времето застудя, така че е възможно да не ти стига дозата.

# 503
  • Мнения: 554

mariyaogneva хубаво е било и една ПКК да има, за да се видят и хемоглобина и другите показатели. Знам, че желязото е високо при таласемията , е може и по други причини разбира се. Обаче ТЖСК се повишава при дефицит на желязо и твоя си е висок, което противоречи на резултата на желязото  Thinking .
Последния път при сина ми излезе малко завишено желязо и аз се шашнах какво става, бях пуснала и ПКК, ТЖСК и феритин, а те излязоха нормални . Та доста четох и разбрах, че е възможно при вземането на кръв, ако ти одраскат вената да се получи т.нар. хемолиза и резултата тогава е фалшиво висок а той си имаше синина на мястото на убождане. После когато минахме и на лекар и тя каза, да не му обръщам внимание при условие, че другите показатели са добре.

За ТСХ са ти казали, не се изследва само той а и Т4 и Т3. Отделно, че ТСХ е толкова бързо променлив показател дори от месечния цикъл на жената (т.е. по кое време е изследван).  Също така, при някои хора в студеното време нуждата от хормон се повишава, а сега времето застудя, така че е възможно да не ти стига дозата.

Благодаря много и на теб Hug
 
Всъщност тези дни очаквам МЦ, може и това да е оказало допълнително влияние на ТСХ, в допълнение студа.
В интерес на истината, като ми вземаха кръв сутринта, освен вътре в иглата, потече струйка кръв и по ръката ми. Сега като ги казваш тези неща и почвам да се поуспокоявам Simple Smile

# 504
  • Бг-мама
  • Мнения: 2 227
Сутринта пуснах един куп изследвания .
Почнаха да излизат някои. Ще ги пусна да ги коментираме.
LEUC-Брой Левкоцити
Кръв EDTA / Sysmex XT 2000
   
6.8
10e9/L
   4 - 10    

    Pазвитие

   
ERIT-Брой еритроцити
Кръв EDTA / Sysmex XT 2000
   
5.53
10e12/L
   4.3 - 5.7    

    Pазвитие

   
HB-Хемоглобин {Hb}
Кръв EDTA / Sysmex XT 2000
   
160
g/L
   132 - 173    

    Pазвитие

   
HCT-Хематокрит
Кръв EDTA / Sysmex XT 2000
   
47
%
   39 - 49    

    Pазвитие

   
MCV-Среден еритроцитен обем
Кръв EDTA / Sysmex XT 2000
   
85
fL
   80 - 99    

    Pазвитие

   
MCH-Среден еритроцитен хемоглобин
Кръв EDTA / Sysmex XT 2000
   
28.9
pg
   27 - 34    

    Pазвитие

   
MCHC-Средна концентрация на хемоглобин / еритроцит
Кръв EDTA / Sysmex XT 2000
   
340
g/L
   320 - 370    

    Pазвитие

   
RDW-Ширина на еритроцитното разпределение
Кръв EDTA / Sysmex XT 2000
   
12.8
%
   11.6 - 14.8    

    Pазвитие

   
PLT-Брой тромбоцити
Кръв EDTA / Sysmex XT 2000
   
242
10e9/L
   150 - 450    

    Pазвитие

   
MPV-Среден тромбоцитен обем
Кръв EDTA / Sysmex XT 2000
   
8.9
fL
   7.4 - 13    

    Pазвитие

   
PDW-Ширина на тромбоцитното разпределение
Кръв EDTA / Sysmex XT 2000
   
10.2
%
   8 - 16.5
Витамин B12
Серум / Електро-хемилуминесценция
   
351.6
pmol/L
Чакам да излезе желязо , феритин , фолиева киселина , Хеликобактер пилори и непоносимост към храни.
Забравих и хомоцистеин чакаме.
редактирам : хеликобактер пилори отрицателен

Последна редакция: пт, 11 яну 2019, 13:35 от Зечова

# 505
  • Мнения: 40
Здравейте, днес излезнаха и мотре резултати. Всички щитовидни хормони са в граница, като ТСХ е 1.73.
Витамин Д е 30, като референтните са от 20 до 100 , а Б 12 ми е 256.

Бихте ли казали витамините как са и трябва ли нещо да предприемам? Благодаря предварително Hug

# 506
  • Бг-мама
  • Мнения: 2 227
Да добавя и аз част от липсващите изследвания.
Желязо 20.61 при референтни 5.83 до 34.5. Да кажа само ,че в писанец миналата седмица му го изкараха 9.94 и се притисних въпреки високия хемоглобин.
Фолиева киселина - 27.55 при граници от 8.8 до 60.8
ТЖСК 82 при референтни 45 до 72 .
Феритин 28.524 при граници 30-до 400.
Феритина преди 9 месеца му беше 6.50 еденици.
Б-12 351.6 при граници 145.4  до 569.
Холицистина не е готов.
Явно малко по малко е започнал да запълва железните депа.
Сега въпроса е този Б-12 дали е достатъчен?

# 507
  • Мнения: 40
Здравейте,

днес и моите изследвания излезнаха. Всички щитовидни хормони са в граници, като ТСХ е 1.73.
Фолиева киселина - 8.5 ng/ml, референтните са 3.10 - 20.5
Витамин Д - 30 ng/ml, референтни 20-100
Витамин Б 12 - 256 pg/ml

Та....ще съм благодарна, ако някой се включи с мнение и съвет дали трябва нещо да правя?

Благодаря предварително:relaxed:

# 508
  • Бг-мама
  • Мнения: 2 227
SVS, аз не съм от най компетентните , но вероятно трябва да приемаш Б-12 и фолиева киселина.
А желязото как ти е , че до колкото четох приема на Б-12 го сваля.
Дано се включат и по компететните момичета.

# 509
  • София
  • Мнения: 17 775
Пусни си още веднъж жекязото, за да стане ясно кое е вярно.
ТЖСК ти е висок, което означава, че желязото може да е нисичко.
Макар че и моето е 19 и жск също е на горна граница, но все пак е добре да знаеш точно колко е, а не да се надяваш, че добрият резултат е верният. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт